Avrupa'da 6.150km

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srdpnr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,372

srdpnr

Ana Kamp
04/06/2010 da başladığımız Avrupa gezimizden 21/06 tarihinde dönmüş bulunmaktayız...Yol boyu fırsat buldukça yazdığım blog adresim http://sophisticatedjourney.blogcu.com değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Etiketler
Ynt: Avrupa'da 6.150km

merhabalar blogunuzu takip ettim gercekten güzel gezi olmus bende tekrar arabayla avrupa turu dusunuyordum acaba bilgi alabilirmiyim detaylı.

Tabiiki..Hangi konuda bilgi istersiniz? Yol masrafları? Konaklama? Rota? Yeme-İçme? Gümrükler?
Bende gitmeden önce biraz tedirgindim fakat tatil sorunsuz, sıkıntısız geçti...Sizin düşündüğünüz rota nedir?

aslında 2 rota planım var ama sanırım siz italya taraflarından yukarı gitediniz..araba tr cıkıslı olmayacak o yuzden biraz ugrasmaktan kurtuluyorum:smiley:...kölnden arac kiralayıp köln stuttgart zürich milano genova portofino pisa ordan geri dönüp cannes monaco taraflarından yukarı lyon luxemburg bruksel amsterdam tekrar köln yapmayı düsünüyorum bu rota uzun bi 3500 4000km arası birsey:smiley:...birde köln stuttgart münih zürih lüxemburg bruksel amsterdam köln seklinde bu da yaklasık 2000km...italyada heryeri gördüm portofino ve milano hariç milanoda kalmayı önereceğiniz bi yer varmı birde milano sehir trafik düzeni nasıldı?...italyanın otoyolları pahalı diye duymustum önceden giden arkadaslardan acaba gercekten bi pahalılık varmı?...birde bu dediğim rota üzerinde ugradıgınız sehir varsa neleri önerirsiniz yol trafik durumları hatta aklınızdaysa petrol bilgileri:smiley:...simdiden cok tesekkür ederim

yücel özgören yüce

Uçakla gidip araç kiralayarak gezdiğim zamanlar oldu benimde, fakat buradan araçla çıkmak daha ayrı bir keyif. Bir de işin şu yanı var o kadar yer gezerken ister istemez ufak tefek alışverişler oluyor ama 15-20 gün sonunda birde bakıyorsunuz epey bir alışveriş yapılmış, buradan arabayla gidince sorun olmuyor tabiki, ama onların hepsini toparlayıp uçakla getirmek biraz zahmetli oluyor tabiiki:smiley:
Petrol fiyatlarına gelince benim aracım dizel di dizel fiyatı da Avrupada ortalam 1.20-1.30€ civarında..Gerçi bizim gittiğimiz Duty Free satış yapılan bir kasaba vardı orada 91 centti o ayrı...
Milanodaki trafik düzeni Avrupanın diğer şehirleri gibi, yani kurallara uyulduğu sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.
Otoyol ücretleri İtalyada gerçekten pahalı..Sadece Bari-Roma arası 25€ tutuyor dersem biraz fikir sahibi olursunuz sanırım:smiley: Biz toplam 80€ civarında otoyol parası ödedik İtalya'da...İsviçrede 1 yıllık Vinyet almanız gerekiyor bunun fiyatı 40Frank, Avusturyada 10 günlük alabiliyorsunuz onun fiyatıda 7€...Almanyada zaten ücretsiz otoyollar...
Portofino'ya önceki Roma seyahatimizde araç kiralayıp gitmiştik, güzel keyifli bir yer fakat yapacak çok birşey yok, ayrıca kalacak otel sayısı da az ve pahalı...
Biz araçla gitmenin avantajıyla şehir merkezlerini gezip akşam merkezin biraz dışında daha kaliteli ve daha ucuz otellerde kaldık hep. Özellikle büyük şehirlerde merkez otellerde düzgün otellerde fiyat oldukça yüksek oluyor, ama merkezden 7-8 km uzaklaştıkça hem daha yeni hem de daha ucuz oteller bulmak mümkün. Biz genelde hotel scouter ve booking.com dan faydalandık otel konusunda...Biz çıtayı biraz yüksek tuttuğumuzdan toplamda gecelik ortalama 80-90 € gibi bi para ödedik.Ama kaldığımız oteller ortalamanın üzerindeydi, malum İtalya'da çok kötü oteller var.

Monaco,Cannes Nice için Genovadan 200 km birazda virajlı bir yol gitmek istemediğimizden o tarafa geçmedik fakat geçen ay kardeşim eşiyle gitmişti, uçakla gidip araç kiralayarak gittiler. Nice de bir otele yerleşip diğer 2 şehire trenle gidip günübirlik gezip geldiler, hem araç park yeri derdiyle uğraşmadılar hemde tren seyahati keyfi yaptılar.
Oradan sonra Lyon üzerinden yukarı çıkan yoldan geçmedim fakat o yolu kullanarak Parise kadar çıkan bir arkadaşımın anlattığı kadarıyla çok düz ve geniş bir otoyolmuş.

Yardımcı olabildimmi biraz? :smiley:

Bir de madem isviçreden geçeceksiniz, Interlaken'i görmenizi öneririm. Siz yukarıdan ineceğiniz için Zürihten Luzern oradan Interlaken yapabilirsiniz. Bilmem severmisiniz ama muhteşem bir manzara, muhteşem bir doğa ve biraz daha yol giderseniz, Avrupanın tepesi diye tabir edilen Jungfrau dağı...
Hatta bol manzaralı keyifli ve bu ayda bile karlı bir yoldan geçmek isterseniz Interlaken sonrası sustenpass ı kullanarak Milanoya doğru devam edebilirsiniz..
Milanoyu görmedim demişsiniz, Comoyu gördünüz mü peki? Milanoya 40 km...Görmediyseniz o bölgeyide görün derim....

çok tesekkürler bilgiler için:smiley:...yok como yuda görmedimde sanırım italya turunu bir sonraki sefer yapıp amsterdam köln stuttgart luxemburg brüksel yapacagız:smiley:...suan Türkiyedeyim arkadasla gidip kiralıcaz ama normalde avusturyada okuyorum mutlaka araba kiralayıp nice cannes milano tarafını göreceğim:smiley:...bu arada italya harbi denildiği gibi cok pahalıymıs otoyolu:(...cok tesekkürler

Merhaba srdpnr,

Avrupada uzunca bir mesafe katetmiş, deneyimli biri olarak, özellikle internet bağlantısı ve telefon görüşmeleri konusunda önerilerinize doğrusu acilen ihtiyacım var.

Aslında şimdiye dek 2 kez, havaalanından araba kiralayarak Fransa, Almanya/güney, Avusturya'da dolaştım. Herbirinde yaklaşık 2.500-3.000 km katettim.

17 Temmuzda da önce Amsterdama uçakla varıp 4-5 gün Kuzey Hollanda, 1-2 gün Belçika ve sonra kalan günler Fransa Normandiya-Britanny-Loire Şatolar bölgesinde dolaşacağım. Fransanın bu bölgelerini daha önce çok hızlı geçtiğim için şimdi tadına vararak gezmek istiyorum.

Problemim şu; şimdiye kadar yaptığım bu gezilerden sonra hep çok yüksek cep telefon paraları ödedim ve ayrıca her yerde wifi bulamadığım için istediğim zaman interneti kullanıp otel araştırması ve rezervasyonu yapamadım ve akşam vakti önüme çıkan pahalı veya kötü otellerde kalmak zorunda kaldım.

Bu sene ise yine laptopumu götüreceğim ama bağlantı konusunda kesin ve net bilgilere henüz ulaşamadım. Bir Prepaid USB mobile modem ve bunun için SIM kart edinmeyi düşünüyorum. Bu konuda, ve tabii gideceğim ülkeler itibariyle ayrıntılı bilginiz var mı acaba? Internet bağlantısı sağlamam, MSN'den Türkiye ile görüntülü-sesli konuşmamı da sağlayacak.

Ayrıca yanımda SIM kartsız bir boş cep telefonu götürüp yine prepaid giibi bir SIM kart satın almayı düşünüyorum.

Yine GPS cihazını bu sene araba kiraladığım yerden almayıp gitmeden önce Türkiyeden alacağım. Muhtemelen Garmin olacak. TomTom'u Fransada önceki yıl kullandım ama çok karışık bir programı var.

Bu arada şunu da belirteyim; büyük şehirlere hiç girmiyorum. Kırsal alanlarda, köylerde dolaşıyorum.

Bu konularla ilgili girdiğim yurtdışı değişik telekom sitelerinde anlatılanlar bana pek karışık geldi. En son Vodafone-Türkiyeden destek istedim. Bana önerileriniz olursa inanın öyle makbule geçecek ki anlatamam. Selamlar

Ben Turkcell kullanicisiyim fakat yurtdisindaki gorusmelerimi Turk Telekomun wirofon hizmeti uzerinden yaptim(biraz reklam gibi oldu ama)
wirofonla ilgili bilginiz varmi bilmiyorum,wireless uzerinden gorusme yapiyorsunuz turkiyedeki ev telefonunuzdan ariyormussunuz gibi ev faturaniza yaziyor.Yani sabit bir Turkiye numarasi aradiginizda evinizden orayi aramissiniz gibi ev telefonunuza yaziyor.Onun disinda kisa surelide olsa ara ara telefonumdan internete girmek gibi bir hata yaptim(iphone) ve maalesef faturamdaki sadece internet tutari 700 TL geldi:( Konusma olarak hic kullanmadim gibi toplamda 15-20 dk gibi kullanim 160 TL tutmus.
Benim aracimda navigasyon sistemi olmasina ragmen ben her ihtimale karsi bir TomTom almistim,oldukca memnun kaldim.Cok arastirdim ve Avrupada kullanacaksaniz TomTom,Amerika icin Garmin dediler hep..Tabi yine secim sizin

selamlar sadece fransa lyonda kamp liderimin arabasini kullanma serefine hazir olabilmistim.benim merak ettigim ise gumruk isleri ornegin fransaya kampa yazildim 1200 euro ucaga vermek istemiyorum kendi aracimla gidecegim ne gibi bi yol izlemem gerek

Tamamı karadn bir yol izlemek isterseniz Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan-Slovenya-Avusturya-İsviçre-Fransa yolunu kullanabilirsiniz, sırbistan vizesi kalktığı için bu yol üzerinde sadece Shengen ile seyahat edebilirsiniz.
Veya Yunanistandan Feribotla İtalyaya geçip oradan direk Fransaya geçebilirsiniz, ki bence bu yol daha AZ YORUCU olur. Zaten Lyon'a gidecekseniz İtalya sınırına da yakın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri