Bisiklet Römorkları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,240

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
Slm Arkadaşlar . Yakın bir Zamanda Uzun Bisiklet Turlarına Çıkmayı Planlayan Bir Arkadaşım Bisikleti İçin bir Römork almayı Planlıyor . Velakın Nette Boyle Bır Sey bulamadık Konuyla Ilgılı bılgısı,Önerisi olan Arkadaşlarımızın Tavsıyelerını Berklıyoruz

Etiketler
Ynt: Bisiklet Römorkları

hocam selam,
bundan 10-12 sene önce ben de bisiklet römorku ihtiyacı duyduğumda, maalesef diğer güzelşeyler gibi memlekette bulamamıştım, hatta haberleri bile yoktu sorduğum yerlerin.
Ben, arkadaşım olan Yeşil Bisiklet aracılığıyla özel siparişle Amerika'dan getirtmiştim. Burley firmasının çok çeşitli römork modelleri var. Benim aldığım römork, 2 küçük çocuğu taşımak üzere tasarlanmıştı, emniyet kemerleri filan var, veya bu sistemi iptal edip yük taşıma amaçlı da kullanılabiliyor. Veya bisikletten ayırıp, öndeki küçük tekerleğini indirerek çocuk veya yük arabası gibi sürmeniz de mümkün. Aşağıda bana ve römorkuma ait bir fotograf var.
Yanılmıyorsam, daha sonra Yeşil Bisiklet'teki arkadaş başka bir markanın römorkundan kendisi için getirmişti bir tane de. Onlara bir sormalarında fayda var, belki hala duruyorsa onu satın alma şansı olabilir. Veya yine Yeşil Bisiklet'ten Gürsel ile görüşüp getirtme yollarını araştırabilirsiniz.

ozdal_bike_trailer.jpg

http://www.burley.com/

http://www.yesilbisiklet.com/ana/ana.asp

Mesela rei.com gibi.

http://www.rei.com/online/store/ProductDisplay?storeId=8000&catalogId=40000008000&productId=47899880&parent_category_rn=9686096&vcat=REI_SSHP_CYCLING_TOC

Romork

Biraz da bütçe meselesi sanırım :smiley:
Kargo masrafı ile birlikte hatırı sayılır bir maliyet çıkıyor ortaya.
İleride ben de bu tip bir römorka sahip olmayı düşünüyorum aslında ve
şahsi görüşüm eğer satın almak için daha uygun şartlar oluşmazsa birkaç kg
ekstra ağırlığa katlanıp bu dizayndaki bir römorku demirden yaptırmak.
Zaten orjinalleri de cromoly denen alaşımdan yapılıyor sanırım ve ağırlıkları da 7-8 kg civarı.
Gelişmeler konusunda bilgi verirsen bize de ışık tutmuş olursun Erdem.

Selamlar

İlginizden Dolayı Cok Teşekkürler Özdal ve Gökhan Abi

Bizimde Aradığımız Model Tam Olarak Erden Eruç'un Kullandığı Ve Sizinde Fotoğraflarda Yer Verdiğiniz Römork tu

LvgFtStJohn

2M 055

Contrast

rei.com da 329 $ Gözüküyor Kargo Gümrük Derken Fiyat Bayağı Uçaçağa Benzer. Şu Saatten İtibaren Aynı Römork'un En Hafif Şekilde  Yapmayının Yollarını arıyaçam..EE elden Gelir Ufak Tefek Çambazlıklar. Bakalım Ne Çıkıyor Ortaya.Belkide Seri Üretime Gecer Köşeyi Dönerim.

Tekrardan Teşekkürler

Ne demek !
Asıl ben teşekkür ederim :smiley:
Neden "ileride" yi bekleyeyim ;D
Hazır sen , zihnimizin uzun vadeli projeler kısmında duran bir konuyu canlandırmışken üzerinde çalışmak lazım ;D
Bakalım ortaya ne çıkacak ...
Selamlar

Resimleri İncelediğim kadarıyla Romorkun Pek bir İnceliği yok Malzemenin Hafıflığı Harıcı. Ama Amartisör kısmı nı cözemdim. İncelemek Lazım

bende bisiklet meraklısıyım.amartisör olayı çok basit aslında.pek bir maliyeti olmaz bu romorkun.tekerlek için çocuk bisikletinin önteker çatalı kullanılabilinir.
bu nasıl?
longjohnblackstordf7.jpg

Herkese selam,

Ben de bu türden bir taşıyıcıya ihtiyaç duydum ve internetten araştırma yaparak birkaç sonuca ulaştım. Sonuçta bana en mantıklı gelen çözüm, tek tekerlekli römorktu. Bunu da bir tek B.O.B firması üretiyordu. Gel gelelim Erdem Souksu'nun da dediği gibi kendi fiyatı, kargo masrafı, gümrük vergisi derken astarı yüzünden pahalıya gelecekti.

Bu yüzden gidip kendi imkanlarımla benzer bir römork yaptım, adını da Karınca koydum.

15-300x300.jpg
3-300x300.jpg

7-300x300.jpg
2-300x300.jpg

Bu çalışmadan sonra bir arkadaşım kendisi için de bir tane yapmamı istedi...

1-300x300.jpg
2-300x300.jpg

3-300x300.jpg
4-300x300.jpg

Daha sonra biraz seri bir üretime girdim:

KARINCA-3_1-300x300.jpg
KARINCA-3_2-300x300.jpg

KARINCA-3_3-300x300.jpg
KARINCA-3_4-300x300.jpg

KARINCA-3_5-300x300.jpg
KARINCA-3_6-300x300.jpg

KARINCA-3_7-300x300.jpg
KARINCA-3_8-300x300.jpg

Diğer bilgiler için (bkz. http://cerem.cshus.org/Bisiklet)

Karınca-3'lerden 4 adet yaptım. 1 Tanesi benim, 1 tanesi satıldı, 2 tanesi alıcılarını beklemektedir.

Teknik özellikler:

* Yataklar, miller ve diğer boyasız tüm parçalar : Krom Çelik (Sağlamlık)
* Kasa : Demir (Olası herhangi bir kaynak işlemi için en yaygın bulunan kaynak, demir kaynağıdır)
* Yük haddi : 40 kg (75 kg ile denendi, sorun gözlenmedi)
* Azami hız : 70 km/saat (bizzat deneyebildiğim en yüksek hız, daha yukarıya çıkacak yokuş bulamadım)
* Ağırlık : 6,7 kg
* Boya : Statik fırın boya
* Çanta : Su geçirmez, sarı renkli (isteğe bağlı)
* Bayrak : Çadır kiriş çubuklarından imal, sarı renkli
* Tekerlek : 16", alüminyum, mandal göbekli, patlak önleyici eklenmiş

Tüm bunlara ilaveten, yaptığım römorku B.O.B'un yaptığı (Yak) ile karşılaştırırsak üstünlükler şöyle sıralanabilir:

* Karınca-3 40 kg'a kadar taşır, Yak 30 kg'a kadar taşır.
* Karınca-3 bisikletten ayrıldığında düz durur, Yak bir tarafa yıkılır.
* Karınca-3 bisikletten ayrılıp narin bir zemine konduğunda zemine zarar vermez, Yak zemini deler (vida çıkıntısı nedeniyle).
* Karınca-3'ün tüm yedek parçalarını yurt içinde temin edebilirsiniz, Yak'ın yedek parçalarını yine kargo ve gümrük ödeyerek getirtmelisiniz.
* Karınca-3'ün tabanı ağdan yapılmıştır; böylece esneklik kazanır. Yak'ın tabanı serttir.
* Karınca-3'ün kaynağına Türkiye'nin her yerinde ulaşabilirsiniz, Yak'ı kaynak yapmak için ancak büyük şehirlerdeki imkanlar gerekir. (Uzun yol bisikletçisinin işine gelen bir şey değil)

Karınca-3'ün fiyatı 300 YTL (+ su geçirmez çanta için 20 YTL)'dir.

İyi günler, görüşmek üzere...

Sevgili Ceremcem :D
Açıkçası seri üretime geçme işini başarmışsın, tebrikler.
Ve karıncalar bence çok akıllıca tasarlanmış; sade, hafif, sağlam ve ekonomik.
Özellikle römorkun tabanını halat ile oluşturma fikri dahiyane.
Umarım seri üretimin devam eder.
Bir gün römorka ihtiyacım olacak elbet. O zaman da umarım fazladan bir tane römorkun olur... :D

Ooo, selamlar Barış...

Teşekkür ederim, Özgür'le birlikte bir maceraya atıldık. Tasarım değişiklikleri de kendi deneyimlerime göre şekillendi. Yaptığın bir ürünü kendin kullanıyorsan eksiklikleri görüp düzeltmek de elinde oluyor. Benim yaptığım da budur.

Alt kısmı halat ağ ile oluşturma fikri ilk önce mecburiyettendi, sonra tercihen oldu. Zaten bu yaklaşımla Karınca-3, BOB Yak ile BOB Ibex arası bir şey haline geldi.

Karınca'lardan birine ihtiyacın olduğunda söyle, gerekeni yaparız...

Görüşmek üzere...

Ceremcem İste Bu Dostum, Valla Helal Olsun, Karıncan Mühendislik Harikası Olmuş :D Valla Sevindim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.