Bulgaristan - Romanya Gezisi Vize Durumları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alperenuenal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,388

alperenuenal

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar;

İstanbul'dan trenle Bulgaristan, Bulgaristan'dan da yine trenle Romanya'ya geçmeyi planlıyorum. Vize konusunda kafam karıştı. Bu rota ile hangi vizeye ihtiyacım olur ? Yunanistan'dan almış olduğum Schengen vizem mevcut yeterli olur mu ?

Romanya'nın vize uygulaması değişmiş sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam bir süre önce vize istemiyodu, artık istiyor :(

Şimdiden teşekkürler...

Etiketler
Ynt: Bulgaristan - Romanya Gezisi Vize Durumları

Yunanistan'dan aldığım Schengen vizem mevcut. Seyahat planım şu şekilde.

Tren yoluyla İstanbul-Bulgaristan. Kalış sürem 4 gün
Yine tren yoluyla Bulgaristan-Romanya. Kalış sürem 5 gün
Romanya'dan uçakla istanbul'a döneceğim.

Üstünden çok geçmiş ama yine de cevaplayayım, Schengen Vizesi yeterlidir. :smiley:

Hem üzerinden zaman geçmiş hem de biraz farklılık olmakla beraber Bulgaristan Romanya vizeleri hakkında benim açıklığa kavuşturmak istediğim birkaç şey var, buradan devam edeyim.

Malum Bulgaristan ve Romanya Schengen bölgesine 1 Ocak 2014 itibarı ile tam olarak girmesi beklenirken veto yedi ve giriş ertelendi. Ama buna rağmen schengen vizesini transit geçiş ve kısa süreli kalışta kabul ediyorlar diye biliyorum.

Sorum şu : Bu iki ülke kendi aralarında ve diğer schengen ülkeleriyle olan sınırlarında, diğer schengen ülkeleri gibi açık sınır mı uyguluyorlar? Mesela Yunanistan'a schengen vizesi ile geçip, gezip sona da Bulgaristan'a geçmek isteyince, sınırda pasaport kontrolü var mı, varsa bile geçerli schengen vizesi olduğundan bakıp tamam geç mi diyorlar yoksa pasaporta giriş damgası vuruluyor mu?

Aynı şekilde Bulgaristan'dan Romanya'ya, Romanya'dan Macaristan'a ve ters yönlerinde açık sınırdan mı geçiyoruz yoksa her sınır geçişinde bir çıkış bir de giriş kaşesi uygulanıyor mu?

Bildiğiniz gibi diğer schengen ülkelerinde sınırlar tamamen açık. Bulgaristan ve Romanya ne derece entegre oldu acaba, bilen var mıdır?

Açık sınır uygulaması bu ülkeler arasında henüz yok. O yüzden standart prosedürü uygulayacaklardır. Giriş damgası ise şans işi biraz. Schengen bölgesi dışında bir balkanlar seyahatimde tüm giriş ve çıkışlar dahil toplam 12 kontrol noktası geçmiştim ve yalnızca 3 kez damgalanmıştı pasaportum. Fakat yeni sistemde makinaya okutulması yeterli oluyordur zannediyorum. O yüzden olabilir.

ozgecet' Alıntı:
Açık sınır uygulaması bu ülkeler arasında henüz yok. O yüzden standart prosedürü uygulayacaklardır. Giriş damgası ise şans işi biraz. Schengen bölgesi dışında bir balkanlar seyahatimde tüm giriş ve çıkışlar dahil toplam 12 kontrol noktası geçmiştim ve yalnızca 3 kez damgalanmıştı pasaportum. Fakat yeni sistemde makinaya okutulması yeterli oluyordur zannediyorum. O yüzden olabilir.

Kısmen de entegrasyon olduğundan sadece okutulması ile geçiş olursa benim için iyi olur doğrusu. Bilgi için teşekkürler.

Acaba yakın zamanda bu geçişi kullanan var mıdır?

bartek' Alıntı:
Tek girisli vizeyse problem olabilir.

Vize çok girişli, o açıdan sorun olmaz. Benim beklentim tek schengen girişi ve çıkışı olsun, schengen dışına çıkmadığım halde çıkmış gibi görünmesin.

Bulgaristan'da hangi sehirlerden geciceksin bende Bulgaristan Momchilgrad sehrindeyim su an?

Yakın zamanda Türkiye'den kendi aracı ile bu rotayı yapanlar dostlar, bu konuya bilgilerini aktarabilirlerse sevinirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri