C180 Ile Karavan Çekmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Serhat Uyar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,829

Serhat Uyar

Yeni Üye
Merhaba, foruma yeni üye oldum. Yeni siparişini verdiğim 750 kg altı karavanimi çekme konusunda soru işaretlerim var. 2 araca sahibim: 1. Mercedes C180 2014 model W205 kasa benzinli otomatik sedan ve 2016 model opel corsa 1.4 tam otomatik hatchback.
Bu noktada mercedese çeki demiri taktirip karavanı çekmekten başka bir yol kalmıyor. Ancak aracın motor sanzuman konusunda korkularım da var. Herkes başka bir şey söylüyor. Zaten corsa hiç de uygun değil gibi bu konuda. Özetle 2 seçenek var mercedese kıyıp çeki demiri taktiracagim ya da 2. Seçenek Corsayı satıp bu konuda fiyat/performans/sorunsuzluk/ uygun fiyatla isletmesi karşılığı olan Renault koleos 2.0 dci 4x4 otomatik alacağım
(Eşim Manuel kullanmıyor, otomatik dizel almam gerekiyor bu yüzden) . Siz deneyimli forum arkadaşlarımızdan bu konuda detaylı bilgi almak isterim.
Konu ile ilgili bir baslik göremedim.
Hatalı isem affola.
Saygılarımla.

Etiketler
merhaba ben civic 1,6 ile 750 kg altı çekiyorum bir sıkıntı yok ancak illa dizel alırsanız illaki 4x4 almanıza gerek yok 4x2 sizin i,şinizi dizel araç görür ancak çok masrafa gerek yok derim otomatik viteste yine uygun vites aralığına aracı alırsanız sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum hayırlı olsun

merhaba ben civic 1,6 ile 750 kg altı çekiyorum bir sıkıntı yok ancak illa dizel alırsanız illaki 4x4 almanıza gerek yok 4x2 sizin i,şinizi dizel araç görür ancak çok masrafa gerek yok derim otomatik viteste yine uygun vites aralığına aracı alırsanız sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum hayırlı olsun
hatta ben olsam dosta düşmana karşı mercedes ile çekerim zate yılda kaç gün kullanacaksınız bir arkadaş civic ile 1560 kg lık çekme karavan ile avrupa turu yaptı videosu internette youtube de var ama tabii bu biraz absurt ve zorlama zaten çekme sırasında karavan içinde ayrıca yük olmaması isteniliyor çeken aracın bizzati içnde olması sürüş güvenliği için isteniyor o zaman da aracınız zaten zorlanmaz

Avrupada hafta sonları yollarda birçok karavan görürsünüz, çekici olarak illa suv değil bir çok binek görmüşlüğüm var, herbirinde uzatma aynalarıyla. Yani c180 çekermi? çeker. Ama yerinizde olsam kıyamazdım, ne kadar dengelesenizde yük binecek, yük asılacak sonuçta. 180 C'lerin başlangıç motoru. corsayı daha kullanışlı otomatik bir araçla değişmenizi tavsiye ederim. Koleos demişsiniz, tipini hiç sevmem ama kullanan dr arkadaşım var, çok çok memnun.

Merhaba, foruma yeni üye oldum. Yeni siparişini verdiğim 750 kg altı karavanimi çekme konusunda soru işaretlerim var. 2 araca sahibim: 1. Mercedes C180 2014 model W205 kasa benzinli otomatik sedan ve 2016 model opel corsa 1.4 tam otomatik hatchback.
Bu noktada mercedese çeki demiri taktirip karavanı çekmekten başka bir yol kalmıyor. Ancak aracın motor sanzuman konusunda korkularım da var. Herkes başka bir şey söylüyor. Zaten corsa hiç de uygun değil gibi bu konuda. Özetle 2 seçenek var mercedese kıyıp çeki demiri taktiracagim ya da 2. Seçenek Corsayı satıp bu konuda fiyat/performans/sorunsuzluk/ uygun fiyatla isletmesi karşılığı olan Renault koleos 2.0 dci 4x4 otomatik alacağım
(Eşim Manuel kullanmıyor, otomatik dizel almam gerekiyor bu yüzden) . Siz deneyimli forum arkadaşlarımızdan bu konuda detaylı bilgi almak isterim.
Hatalı isem affola.
Saygılarımla.

Burada araç marka modelini girince çekebileceğiniz ağırlık çıkıyor bi deneyin isterseniz.

Hatalı isem affola.
Saygılarımla.
Neden düşünceli olduğunuzu anladım, Şanzıman arızasından korkuyorsunuz.
Aracınızda kullandığınız şanzumanı araştırın. Mercedes forumlarında.
İçiniz rahat ederse,
Şanzuman Yarı otomatik ise el konumuna alarak vitesi siz değiştirirseniz nispeten daha rahat edersiniz.
Yokuşlarda gereksiz vites yükseltmeler sizi yorar. İnişlerde keza.
Karavan 750 kg altı olduğundan pek sorun çıkacağını düşünmüyorum.
Benzinli motor biraz yakıtı sizi üzecektir. Yokuşlarda yoracaktır.
Karavancı olduysanız artık kamyoncu gibi yavaş hareket edeceksiniz buna alışmak zaman alıyor.

Değerli bilgi ve deneyim için teşekkür ederim. 4x2 lere de bakıyorum o halde ☺

Burada araç marka modelini girince çekebileceğiniz ağırlık çıkıyor bi deneyin isterseniz.

Evet hu siteden baktım sorun yok her şey mükemmel. Ama uzun vadede oluşabilecek sanzuman sorunları korkutuyor. Corsa için baktığımda ise değerler nispeten biraz daha düşük profilde. Destekleriniz için teşekkürler

Neden düşünceli olduğunuzu anladım, Şanzıman arızasından korkuyorsunuz.
Aracınızda kullandığınız şanzumanı araştırın. Mercedes forumlarında.
İçiniz rahat ederse,
Şanzuman Yarı otomatik ise el konumuna alarak vitesi siz değiştirirseniz nispeten daha rahat edersiniz.
Yokuşlarda gereksiz vites yükseltmeler sizi yorar. İnişlerde keza.
Karavan 750 kg altı olduğundan pek sorun çıkacağını düşünmüyorum.
Benzinli motor biraz yakıtı sizi üzecektir. Yokuşlarda yoracaktır.
Karavancı olduysanız artık kamyoncu gibi yavaş hareket edeceksiniz buna alışmak zaman alıyor.
Evet ilk aşamada bu şekilde kullanacağım ancak bu Mercedes öyle bir şey yapmış ki, eğer manuelde efektif kullanamiyorsan kendi kendine otomatiğe alıyor, o anda da tekrar manuele almak şart. Yani bu özelliği kapatma gibi bir özellik de yok. Bakalım artık. Mercoya çeki demiri taktiracagim 2 hafta sonra. Destekleriniz için çok teşekkür ederim.

Avrupada hafta sonları yollarda birçok karavan görürsünüz, çekici olarak illa suv değil bir çok binek görmüşlüğüm var, herbirinde uzatma aynalarıyla. Yani c180 çekermi? çeker. Ama yerinizde olsam kıyamazdım, ne kadar dengelesenizde yük binecek, yük asılacak sonuçta. 180 C'lerin başlangıç motoru. corsayı daha kullanışlı otomatik bir araçla değişmenizi tavsiye ederim. Koleos demişsiniz, tipini hiç sevmem ama kullanan dr arkadaşım var, çok çok memnun.
Teşekkürler biz de beğenmiyoruz tipini ama dolu araç ve motor da güçlü.

Benimde tavsiyelerim olacak önce Allah kolaylık versin
1- yerinizde olsam önce karavanı nerede kullanacağıma karar verirdim kampinglerde kullanacaksanız mercedesi bozmaya gerek yok
2- hem kampingler hem arada sırada doğaya girerim derseniz o zaman iş tamamen değişir sağlam bir 4x4 lazım 4x2 ile deneyenler ve memnun olanlarda var bir sağnak yağmurda çile çeken yakın köylerden traktör arayanda var
3-eğer 4x4 kamyonet düşünürseniz malzeme alanınız çok genişler çeki demiri yoksa montajı ve motoru şanzımanı düşünmeden kullanım kolaylığı sağlar
4- herkesin düşüncesine saygı duyarım benim bir 4x4 L200 kamyonetim birde 4wd subaru imprezam var subaruyu çocuklar kullanıyor kocaeli umuttepe ünide okurken karda bütün 4x2 araç sahipleri arabalarını üni. otoparkında bırakıp otobüsle dönerken çocuklarım normal asfaltta sürer gibi arabalarıyla eve geldiler bu zaten benim için önemli tercih sebebi ayrıca hem şehirde hem doğada konfor ve güvence
5- alacağınız aracın karavanda çekerken çıkarabileceği arızaları öğrenin bunların nasıl giderileceğini parça + tamir + müdahale etme kolaylığını öğrenin marka model ayrımlarına bakın mesela offroad yaparken arazide aks kesme durumunda yedek aksı arazide değiştirebilen tanıdıklarım var
6- yapacağınız her araştırma öğreneceğiniz her ayrıntı ilerde olabilecek pişmanlığı azaltacaktır en azından kamp yerlerine girerken çıkarken mercedes altını vursa yada sürtse içiniz cız edecek bunu önleyecektir
Kolaylıklar dilerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri