DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

'KAMPÇILIK' forumunda marmariscj7 tarafından 23 Eylül 2010 tarihinde açılan konu 59307 kişi tarafından okunmuş, 219 cevap yazılmıştır

?

Isıtıcı olarak ne kullanıyoruz.

1. Isıtıcı

23 oy
    39,7%
  2. Soba

6 oy
    10,3%
  3. Cep sobası

29 oy
    50,0%
  1. budaksener

budaksener www.scubatr.com

Alınan Beğeni:
    78
    Meslek:
    Taşeronda Amele
    Web Sitesi:
    http://www.scubatr.com
    Yazın denize düşseniz bile belli bir süre sonra ölürsünüz. 37 derece olan vücut sıcaklığının ısı kaybeder çünkü. Önemli olan dış sıcaklık değil vücudumuzu ne kadar iyi ya lıtabileceğimiz önemli . -10 derecede yazlık tulumla bir süre sonra donarsın. Zaman meselesi. Kışlık tulumun varsa dış ortam vücudun üretebileceği ısıdan fazlasını senden çekemeyeceği için yaşarsın.

2. emreyurdakul

emreyurdakul Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    14
    Yün içlik :smiley:))

yasarergun bunu beğendi.

3. budaksener

budaksener www.scubatr.com

Alınan Beğeni:
    78
    Meslek:
    Taşeronda Amele
    Web Sitesi:
    http://www.scubatr.com
    14 şubat sevgililer gününe özel bir bilği olsun...Kampta ısınmanın bir yolu da uyku tulumu nda sevgilinize sarılmaktır. :p

yasarergun bunu beğendi.

4. ince999

ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

Alınan Beğeni:
    971
    Meslek:
    Devlet memuru inşaat mühendisi idi emekli ettiler
    İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
    Kışın vücudumuzun ısı enerjisini kaybetmemesi için üstümüze kalın elbise giymemiz gerektiğini elbette yaşayarak öğreniyoruz ,biliyoruz.Konu aşırı soğuk ortamda vücudumuzun sıcaklığını dışarı kaçırmayacak ama aynı zamanda vücud terimizi dışarı atacak, aynı zamanda kol,bacak hareketlerimize, oturup kalmamıza mani olmayacak kadar kalın kaba olmayacak elbisenin nasıl bir şey olduğunu soruyoruz.
    Böyle bir elbisede fermuar olacak mı olacaksa bu fermuara bulaşan kar misali bir madde sebebi ile donunca ne yapacağız
    Bana -30 derecede kullanılacak eldiven nasıl olur söylermisiniz?

5. yasarergun

yasarergun Dünyayı değiştirebilirsin

Alınan Beğeni:
    281
    Web Sitesi:
    http://www.yiyenbilir.com
    Hocam çok uç değerler değil, sadece doğru giyinmek, doğru malzemeden yapılmış giyim malzemelerini edinmek ve doğru yerde kullanmakla ilgili. Eksik malzeme ile ve eğitimsiz birisi tabi ki bu sıcaklıklarda iki saatte helak olur. Ölmese de en azından el ve ayak parmaklarını kaybeder. Rusyanın en geniş bölgesi aynı zamanda en soğuk bölgesi de olan Saka Türklerinin yaşadığı Yakutistan ya da Yakuskt bölgesidir. Orada bize öldürücü gelen sıcaklıklarda insanlar gündelik hayatlarına devam edebiliyor. Aradaki tek fark bizim ekstremimiz onların rutini olmuş. Ben rusların kürk manto ve kürklü şapkaları niye giydiklerini, kışın oraları ziyaret edene kadar anlayamazdım. Artık anlıyorum :smiley:

6. yasarergun

Alınan Beğeni:
    281
    Web Sitesi:
    hocam kış dağcılığında giyimle ilgili kaynakları okursanız tüm sorunların cevabı orada. ben de yazabilirim ama en az 7 saate ihtiyacım var.

7. ozguakcan

ozguakcan Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    20
    Valla bende tarihi eser sayılacak kadar eski bir gaz lambam var onu yakıyorum gayet şyi oluyor

8. Hareket

Hareket Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1
    gaz lambası koku yapar dikkat edin çadırın hava alacağı az açıklık bırakın

9. Hareket

Hareket Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1
    sarıkamışın dağlarında günlerce kaldım çadırsız (yağmurlu ve soğuk havalarda)
    kişinin boy ölçülerine göre değişir 210cm uzunluğunda 65cm genişliğinde şeffaf naylon diktirmiştim
    uyku tulumu gibi düşünün üç tarafı kapalı kısa kenarı açık
    naylonun içerisine meti uzatın onun üstüne uyku tulumu serin ama uyku tulumunun içine fazla girmeyin terletir baş kısmındaki açık alanıda biraz kapatın ama hava alacak yer mutlaka bırakın tamamen kapatırsanız içerisi buğulanma yapıyor (naylonun açık kısmını rüzgar yönü hesap ederek ayarlayın)
    ısı içerde kaldığı için üşümezsiniz dikkat etmeniz gereken konu baş bölgesindeki bırakacağız açıklık ne çok fazla nede çok az olsun kendiniz deneyerek tecrübe edersiniz
    açık kısım ayak bölgesi olsun derseniz (baş kısım kapalı yere gelirse)baş bölgesi ile havalandırma yeri uzak olduğu için içerde buğulanma daha fazla olur aksi bir durumda hemen çıkmanız gerekirse sizi zorlayabilir
    çadır taşımayan arkadaşlar uzunluğu biraz daha uzatabilirler sırt çantasınıda koymak için
    şeffaf naylon katladığınızda yer tutmuyor ve hafif

yasarergun bunu beğendi.

10. yasarergun

Alınan Beğeni:
    281
    Web Sitesi:
    bunu bivak torbası ile de yapabilirsiniz. yeni tip tek polle minik çadır haline gelen bivaklar da bu iş için biçilmiş kaftandır.

Sent from my MI 6 using Tapatalk

11. ademnunal

ademnunal Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Merhaba Arkadaşlar ben uzun zamandır çadırda ısınma olayını araştırıyordum nacizhane bir fikrim var kamyoncular icin üretilmiş 12 volt ile calısan elektrikli battaniyeler var 12 VOLT ARAÇ TİPİ ELEKTRİKLİ BATTANİYE - Şahika
    • Anma Gerilimi

12 Volt
    • Anma Akımı

2.7 Amper/h
    • Anma Gücü
      :
      32 Watt/h
    • Akü Tüketimi

Kontak kapalı iken 6 saate 16 Amper tüketir. Kesinlikle akünüzün şarjını etkilemez.
    ureticisiyle konuştum 12 volt 60 amper akuyle 2 gece rahat gecirebilecegimizi soyledi sizce cadır icinde ısınma proplemini cozermi

12. yasarergun

Alınan Beğeni:
    281
    Web Sitesi:
    Hiç yaz ya da kış farketmez çadırda bir kaç gün kaldınız mı ?

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...