Çadır Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gwz.12 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,833

gwz.12

Yeni Üye
Herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. Bir kaç arkadaş ara ara kamp yapmayı düşünüyoruz. Ufaktan sitede yaptığım araştırmaya göre 3 mevsimlik çadır uygun olucak. Fakat bu konu hakkında pek bilgili değiliz. Bu 3 çadırdan birini kullanan veya hangisi iş görür (rüzgara,ani yağmura dayanır) bilgisiolan var mıdır acaba?Başka önerileriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.Öğrenci olduğumuz için uygun fiyatta olması da önemli bizim için.Teşekkürler..

Pratik Kamp Çadırları - ARPENAZ 2 - 2 KİŞİLİK KAMP ÇADIRI - yeşil
And-monodome 2 Kişilik Kamp Çadırı - Atletico Spor 532 - n11.com
EASY CAMP Explorer Comet 2 İki Kişilik Çadır | avfoni.com

Etiketler
bende merakla önerileri bekliyorrum acikcasi. 3 mevsimlik bir cadir onerisinde bulunabileceklere tesekkür ederim simdiden.

3 çadırıda kullanmadım. Çİft tenteli çadır tercih etmenizi tavsiye ederim. Seçenekler arasında arpenaz dışında diğerleri tek tenteli ve tepesi açık yağmurda sizi üzer ;)
Çadır almadan önce açık halde çadırı görmenizi içine girip yatın ne kadar alanınız olucak neye ihtiyacınız var tespit edin bence...

Bu üç çadır da kış şartlarında kamp yapmaya uygun değildir..

seçtiğiniz çadırlardaki kriterler şöyle olmalıdır.

01- Kampın yapılacağı mevsim ve hava şartları
02- Kurulum Kolaylığı
03- Dayanıklılık (kış kampçılığında 3 mevsim çadırlara göre poller biraz daha sağlam olmalı)
04- Ağırlık
05- Tente sayısı ( yaz dışında çift tenteli çadırları tercih etmelisiniz )
06- Su geçirmemezlik (2000 mm su basıcı, yaklaşık olarak bir saatlik kesintisiz sağanak yağmura eşdeğerdir)

IMG 20151212 WA0003

Kaşif bey siz pollerden bahsedince aklıma bu geldi :smiley:, Bu benim uzungöl kampından . Çadırım husky flame 2 kişilik. Sabah uyandığımızda bu manzara ile karşılaştık. bu kareyi kaçırmayayım dedim. Poller buz tutmuş haldeydi​

Merhaba,

Oncelikle forum yeni üye olduğumdan herkese selamlar.

Çadır konusunda geçen sene çok fazla araştırmıştım. Benim için önemli olan konular;

1-Çadırın su geçirgenliği
2-Çift tente olması
3- Ağırlık
4-Kişi sayısı
5-Esya koyabileceğim haznesinin olması
6-Kube veya Tunel seklinde olması
7-Fiyatı

gibi etkenler vardı. Özellikle önceliği 1.maddeye vermiştim.

Bu konuda da en iyilerden ve en ucuzlardan bir tanesi Quechua Arpenaz XL 3 idi. 180 TL geçen sene idi ve bu sene 200 TL. Taban su geçirmezliği 5000mm, üst tente ise 3000mm olduğunu hatırlıyorum. 2 kişi kalabiliriz çok rahat kalabiliriz diye düşünerek almıştım ancak planlar ters gittiği için tek kişi kullanmak zorunda kaldım :( . Tabi bu çadırın bazı dezavantajları vardi. Özellikle tenteyi pollere sabitleyen askılar ve uclarindaki plastik cok kotuydu. Nitekim 2. kampımda bu askılardan bir tanesi koptu. Götürüp Decathlon'da çadırı hemen değiştirdim. Hatta şansıma daha sağlam yapıda yeni modelleri gelmiş. Askılar biraz da sağlam gözüküyordu. 3. Kampımda sorun çıkarmadı. Tek kişi kullanmak zorunda olduğumdan, özellikle Soğucak yaylasında soğuk bir döneme denk geldim ve 3 kişilik çadır içinde 1 kişi kalınca ısıtmak zor oluyor ve biraz soğuk oluyor. Hareket etmesi Dome çadırlarda tabi güzel. Sorunsuz eşya da koyulabiliyor.

Pratik Kamp Çadırları - ARPENAZ XL 3 - 3 KİŞİLİK KAMP ÇADIRI - mavi

Ancak ucuz olsun istiyorsan bence çok soğuk günlerde olmasa da 2 kişiliğini tavsiye edebilirim.

Pratik Kamp Çadırları - ARPENAZ XL 2 - 2 KİŞİLİK KAMP ÇADIRI - mavi

Amazon.co.uk sitesinde tunnel çadırlara bakmaya başladım. Hatta Coleman Aravis 2 ve yorumları çok iyiydi. Rüzgar ve Ingiltere yağmurlarına dayandığına göre sorun olmaz diye düşündüm. Ancak tünel çadırlarda tek sorun oturma pozisyonunda çok duramamanız oluyor. Hatta yattığınız zamanda iç tentenin suratıma yakın durması pek hoşuma gitmez diye düşüdnüm. Bu nedenle tünel çadırlardan vazgeçtim.

Coleman Aravis 2 Tunnel Tent - Green, Two Person: Amazon.co.uk: Sports & Outdoors

1 ay önce ise yeniden bir çadır alma durumuna geçtim ve bu sefer 2 kişilik baktım. Gene önceliğim su geçirgenliği idi. Çok araştırdım ve Robens Çadırlarını araştırdım. Robens Lodge 2, 2 kişilk çadırda karar kıldım. Taban geçirgenliği 10000mm, üst tente 5000mm. Daha henüz çadırı kuramadım. Gördüğüm kadarıyla Esya haznesi biraz dar ama tek kişi veya 2 kişi için ideal gibi gözüküyor. Hatta biraz ucuza aldim. Su an fiyatı biraz artmış.

ROBENS Çadır Lodge 2 İki Kişilik Çadır | avfoni.com

Ağırlık konusunu çok kafama takmadım çünkü genelde arabayla gidiyorum.

Pollerin yanlış hatırlamıyorsam Aluminyum olanı makbul :smiley:

Çadır açıklamalarında gördüğünüz 190T,185T gibi ibareler ise thread per inch demek oluyor ve rakamlar yükseldikçe sanırım kalite ve geçirmemezlik de güçleniyor. D ise dokuma sıklığını belirtiyor. Rakam ne kadar yüksekse o kadar iyi olarak düşünebiliriz.

Cadiri duzgun almak biraz paraya kiymak gerekir benim fiyat performans olarak tavsiye edecegim Ürünler husky lerdir butcenize ve kullanicak kisi sayisina gore uygun olanı secersiniz ancak nacizane tavsiyen çift bagajlikli almanizdir zira birini giriş çıkış icin digerinide tamamen bagaj alanı olarak kullanirsiniz

Sunuda unutmayin ic klimanin oluşması ve cadirin terleme yapmaması icin tam kurulmasi gerekir

Sent by Rider 76

Cadiri duzgun almak biraz paraya kiymak gerekir benim fiyat performans olarak tavsiye edecegim Ürünler husky lerdir butcenize ve kullanicak kisi sayisina gore uygun olanı secersiniz ancak nacizane tavsiyen çift bagajlikli almanizdir zira birini giriş çıkış icin digerinide tamamen bagaj alanı olarak kullanirsiniz

Sunuda unutmayin ic klimanin oluşması ve cadirin terleme yapmaması icin tam kurulmasi gerekir

Sent by Rider 76

Kesinlikle katılıyorum. Çok olmasa da avantajlı bir durum yaratıyor. Robens'de hava giriş çıkışı için fermauarlı alanlar da mevcut. Çift giriş çıkışı da artı bir avantaj da sağlıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 3748

Kaşif bey siz pollerden bahsedince aklıma bu geldi :smiley:, Bu benim uzungöl kampından . Çadırım husky flame 2 kişilik. Sabah uyandığımızda bu manzara ile karşılaştık. bu kareyi kaçırmayayım dedim. Poller buz tutmuş haldeydi​

tepedeki havalandırma kanalları açık mıydı? soğuk havalarda nefes alıp verrken dahi çadır içerisinde terlemeye yol açabilirsiniz

husky bird light tavsiye edebilirim bende var kışında yazında kullandım bi sıkıntı yaşamadım kokuda yapmaz kumaşı kalitelidir.bende satıp buyuk bi çadır alıcam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR