DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Çift Kabin Kamyonet Hız Limitleri

'HABERLER VE DUYURULAR' forumunda ss-niva tarafından 3 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu 208 kişi tarafından okunmuş, 5 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. ss-niva

ss-niva Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Selamlar,
    Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde der ki;
    Karayolları Trafik Kanununda ve bu Yönetmelikte yazılı kayıt ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları aşağıda gösterilmiştir.

ARAÇ CİNSİYERLEŞİM YERİ İÇİNDEŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDABÖLÜNMÜŞ YOLLARDAOTOYOLLARDA
    Kamyonet (N1), N1G)50808595
    (Ek satır:RG-21/3/2012-28240)
    Panelvan (N1)
    5085100110
    Aynı yönetmelikte "c) Araçlara ilişkin tanımlar (Değişik: RG-11/04/2003-25076) " başlığı altında 4.maddede Kamyonetin tanımı yapılıyor.
    4) Kamyonet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan:cool: denir.

Benim aracım çift kabin pikap, 4x2,

Ruhsatta cinsi:Kamyonet (N1), Kullanım şekli: Hususi, Yük Nakli yazıyor.

RG-21/3/2012-28240'a istinaden benim aracıma yönetmelikte panelvan deniyor, ve vergi ödemesinde de panelvan olarak ödeme yapıyorum.

Sonuç olarak hız sınırlarımız panelvan olarak belirtilen limitler dahilindedir.

İtirazlar

Son düzenleme: 3 Temmuz 2017
    Etiketler:

2. bayar28

bayar28 Zirve

Alınan Beğeni:
    58
    panelvan sınıfı hız sınırı dogrudur

3. lordshouthampton

lordshouthampton Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    9
    Hocam ruhsatta ne yazıyor? Geçen Mart ayında Kamyonetimle duble yol dediğimiz yerde 100 ile giderken ceza yedim, radar cezası. Polisle uzun uzun konuştuk. Hız sınırı 85 ama biz 94'ekadar izin Veriyoruz dedi. Ayrıca panelvan olayını da sordum, ruhsatta yazana bakarız dedi. Hani benim aracım tanıma uyuyor, panelvan vergisi veriyorum diye kamyoneti panelvan zannetmeyin :smiley:)

4. ahmet_kemal

ahmet_kemal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    3
    kendi yazdığınızla çelişmişsiniz. bu yönetmenliğe göre pikaplara panelvan denilemiyor. "sürücü bölümü ile gövde birleşik kamyonetlere panelvan deniyor" yazmışsınız.. pikapların sürücü bölümü ile yük taşıma yerleri ayrı olduğu için panelvan sayılmaz.
    radar varsa tüm pikaplarda hız sınırı 1. satırdaki gibidir. yani otobanda 95.. eğer radar yoksa benim pikapla hız sınırı 140- 160 arası.. :smiley:

5. ss-niva

ss-niva Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    vergi panelvan ya, hız sınırları da panelvana göredir diye boşuna hayalleniyormuşum demek.

Peki camlı kabin ile kapatılıp ruhsata işletilince gövde ile bütünlük sağlanmış olmuyor mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. ahmet_kemal

ahmet_kemal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    3
    ruhsattaki kamyonet ibaresini panelvana çevirtebilirseniz belki hız sınırınız 110 'a çıkar. ruhsatta kamyonet yazdığı müddetçe durumun değişeceğini sanmıyorum..

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...