Çift Kabin Kamyonet Hız Limitleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ss-niva Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,961

ss-niva

Yeni Üye
Selamlar,
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde der ki;
Karayolları Trafik Kanununda ve bu Yönetmelikte yazılı kayıt ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları aşağıda gösterilmiştir.

[xtable=518x@]
{tbody}
{tr}
{td=72x@}ARAÇ CİNSİ{/td}
{td=135x@}YERLEŞİM YERİ İÇİNDE{/td}
{td=277x@}ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA{/td}
{td=10x@}BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA{/td}
{td=10x@}OTOYOLLARDA{/td}
{/tr}
{tr}
{td=72x@}Kamyonet (N1), N1G){/td}
{td=135x@}50{/td}
{td=277x@}80{/td}
{td=10x@}85{/td}
{td=10x@}95{/td}
{/tr}
{tr}
{td=72x@}(Ek satır:RG-21/3/2012-28240)
Panelvan (N1){/td}
{td=135x@}50{/td}
{td=277x@}85{/td}
{td=10x@}100{/td}
{td=10x@}110{/td}
{/tr}
{/tbody}
[/xtable]

Aynı yönetmelikte "c) Araçlara ilişkin tanımlar (Değişik: RG-11/04/2003-25076) " başlığı altında 4.maddede Kamyonetin tanımı yapılıyor.
4) Kamyonet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan:cool: denir.

Benim aracım çift kabin pikap, 4x2,

Ruhsatta cinsi:Kamyonet (N1), Kullanım şekli: Hususi, Yük Nakli yazıyor.

RG-21/3/2012-28240'a istinaden benim aracıma yönetmelikte panelvan deniyor, ve vergi ödemesinde de panelvan olarak ödeme yapıyorum.

Sonuç olarak hız sınırlarımız panelvan olarak belirtilen limitler dahilindedir.

İtirazlar

Son düzenleme:

Etiketler

Hocam ruhsatta ne yazıyor? Geçen Mart ayında Kamyonetimle duble yol dediğimiz yerde 100 ile giderken ceza yedim, radar cezası. Polisle uzun uzun konuştuk. Hız sınırı 85 ama biz 94'ekadar izin Veriyoruz dedi. Ayrıca panelvan olayını da sordum, ruhsatta yazana bakarız dedi. Hani benim aracım tanıma uyuyor, panelvan vergisi veriyorum diye kamyoneti panelvan zannetmeyin :smiley:)

Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan:cool: denir.

kendi yazdığınızla çelişmişsiniz. bu yönetmenliğe göre pikaplara panelvan denilemiyor. "sürücü bölümü ile gövde birleşik kamyonetlere panelvan deniyor" yazmışsınız.. pikapların sürücü bölümü ile yük taşıma yerleri ayrı olduğu için panelvan sayılmaz.
radar varsa tüm pikaplarda hız sınırı 1. satırdaki gibidir. yani otobanda 95.. eğer radar yoksa benim pikapla hız sınırı 140- 160 arası.. :smiley:

vergi panelvan ya, hız sınırları da panelvana göredir diye boşuna hayalleniyormuşum demek.

Peki camlı kabin ile kapatılıp ruhsata işletilince gövde ile bütünlük sağlanmış olmuyor mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ruhsattaki kamyonet ibaresini panelvana çevirtebilirseniz belki hız sınırınız 110 'a çıkar. ruhsatta kamyonet yazdığı müddetçe durumun değişeceğini sanmıyorum..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri