Common Rail Motor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan merkezci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,415

Etiketler
Ynt: Common Rail Motor

bazı zorlukları var bildiğim..

motor kulak uyumları + debriyaj ve şanzımana uyumu söz konusu..ilk iş..

ruhsata işletilebilir nitelikde faturalı motor olmalı ,,bazı şartları var üstünde 2.0 motor varsa en fazla mesela 2,5 gibi izin veriliyor gibi şartlarını ruhsat işlerinizi yapıcak muameleci- proje yazıp çizicek mühendisden tam ögrenmeden motoru almayın..derim..
esas zor yönü:
diyelim aracınız land rover,üstüne ford motoru koyacaksınız..
motoru alırken aractan bizzat sökümü başında bulunacaksınız..
motor ,ecü ,motor elektirik tesisatı, hatta elektirik tesisatınında bir bölümünü söküp almanız gerekli..+ kontak anahtarının takıldıgı direksiyon bölümü + kontak anahtarlarıda gerekli yeni araclarda kontak anahtarındaki chip de immobilaizer diyem bi zımbırtı var ..olmaz sa olmazı..sonradan ilk çalıştırmadan sonra immobilaizer devresi ecu içinden beyin tamirçisi tarafından iptal edilebiliyor..

sonrası zor sizin aracın elektirik şemalaları elde olmalı..ancak yetkili servislerde olur olmazsa gerekli yerleri fotokopi cekilecek..yüzlerce kablo renk lerine göre gittiği geldiği yerlere göre yeniden kesilip biçip yeni tesisatla birleştiriliçek..

eski motoru rektefiye etmek ile yeni motor u üstüne atma işi arasında ne kadar para farkı var..? yok kadar az ..elektirik işinin zorluğundan pek sıcak gelmiyor bana.. ???
benim arac suzuki motor psa fransız 110 beygir ,yeni nesil 180 beygirlik bi citroen motoru kafamda var .uygun bulsam ciddi düşünececem.. ::smiley:

kolay gelsin derim :smiley:

yukarıda yazdıklarınızın tamamını bliyorum , ECU , gaz pedalı vs. bunları sorun olmadan halledebilirim immobilizer de problem değil sökümden önce iptal edilebilir benim sorunum yapılmış bir örnek varsa aksaklıklar ve sorunları önceden bilmek ve bunları erkenden bertaraf etmek yani yapılmış bir örnek bulabilirsem benim için bir ön hazırlık olacak

Common rail basinclari 2000 bar uzeridir. Mekanik pompalarin 200 bar bile degildir. Yapacagim derken Allah korusun ölmeyin de.

ne alakası var ölmekle kalmakla anlayamadım common rail motorlar 10 yıldır arabalarda var ve yaygın bugüne kadar bu motorların birini öldürdüğünü görmedim ve duymadım

mekanik pomoaya çevirdikten sonra zaten common rail sistemli motor olmaz ben common rail bir motorun teknolojisinden faydalanabilmek için bu değişikliği yapmayı istiyorum

Ben yanlis anlamisim. Sanki mekanik mazot pompali bir motoru common rail motora donusturmek istediginizi anladim. Olum isi motoru yanlikla asiri hiza cikaralirsaniz olabilir. Kol cikararak yaralanma ve olumler olmustur.
Common railli motorda turbosarj ve intercooler vardir. Radyator uygun olmali. Mars anahtari ayni olabilir ama gostergeler degismesi gerekebilir
Gaz pedali icin ek ekipman gerekir. Fiyati tutturabilmeniz zor.

olmaz diye birşey yok

yeterki kabiliyetli usta bulabilmek ve motor bulmak (gerekli tüm tesisatı ile)

fakat son dönemlerde yeni nesil motorlardan mekanik motorlara dönüyor uzun dönem expedition yapan kişiler nedeni mekanik motorun arıza sayısı az ve gidilen heryerde bir şekilde tamiri mümkün

sistem iyi çalıştığı sürece aslında common rail daha az teferruatlı bir sistem.Genelde yüksek basınç sağlayan 3 kademeli bir pompa ve bu basınlı yakıtın içinde bulunduğu ortak bir yol var .Her bir enjektörün kafasında bu yüksek basınç bulunuyor ve motor devrinden bağımsız olarak sağlanan bu yüksek basınç elektronik kontrollü ve selenoidle hareket eden enjektörrler tarafından birden fazla kez ve değişik zamanlama ile ve değişik miktarlarda piston içine gönderiliyor.Bu da sürekli yüksek basınçlı gelen yakıtın değişken zamanlama ve miktarlarda püskürtülmesi vuruntuyu , sesi azaltması ivmelenmeyi daha iyi kontrol etmesi çok iyi pulvarize olan yakıtın çok verimli yanmasını sağlıyor ve basit bir sistem sistemin elektronik kontrollu olması ve enjektörlerin elektrikli selenoidle açılıp kapanması kullanıcılara karmaşık geliyor olsada aslında daha basit bir sistem çok iyi izole edildiklerinden dolayı sistemin dış etkilere maruz kalıp arızalanmasıda çok zor.B,ir tek sorun var oda yakıt kalitesi , en çok dikkat edilmesi gereken konu bu olsada artık ülkemizde motorin konusunda problem kalmadı diyebiliriz , yakıtı aldığınız istasyonlara dikkat ederseniz bu problemde ortadan kalkar.
Bir arkadaşımız insanların eski sisteme dönmek istediklerinden bahsetmiş ben ona katılmıyorum , common rail sistemli bir motoru sorunsuzca aracıma koyabilsem eski mekanik pompalara dönüp bir daha bakmam bile 1600 cc bir common rail dizel motordan bugü 400 nm tork 150 bg güç alımabilirken benim kullandığım ve piyasada iyi motr olarak bilinen ve tercih edilen 2.5 di ford makina 169 nm tork 76 bg güç üretiyor , pisto ve piston kollarını değiştirp turbo taksam 224 nm tork ve 100 bg güç üretir hadi birde intercooler takalım olur 110 bg , yeni versiyon 1600 bir dizelin yanına bile yaklaşamaz ivmelenme ,tüketim değerlerinden bahsetmiyorum bile ;
Neticede teknoloji her zaman iyidir ve üstündür bu tartışılmaz.

Ben az çok motor ve mekanik konularından anlarım burada bu konuyu açmamın birinci nedeni yapılmış bir örnek varsa tecrübelerden faydalanmak , önümüze çıkabilecek sorunları ortaya çıkmadan önce bilebilmek içindi , yani bir nevi tecrübelerden yararlanmak maksadım vardı anca şu ana kadar bir örnek yok demekki.

ben bahsettim mekanik motorlara yöneliyorlar diye yabancı forumlarda bu şekil paylaşımlar var

commanrail enjektörden arıza yapıp enjektör için pakistanda uzun dönem gereksiz kalmak zorunda kaldığını yazan bir blog okuduğum içinde olabilir

ayrıca orada uzun dönem expedition yapan kişiler olduğunuda belirttim nedenleri bir sürü var

teknolojik motorların daha çok kısa dönem medeniyetten çok uzaklaşmadan kullanılabileceğini halen savunuyorum çok farklı noktalara seyahat eden kişiler daha basit motorlar kullanmaya çalıştığı hatta kendi imkanları ile tamir etmenin daha kolay olduğundan taraf anlatımları okuduğum için bende bu tarz bir sisteme yönelirim eğer uzun dönem gezme ihtimalim olsa

Aracta olmasa bile yeni bir is makinasinda gecenlerde degistirdik. Amac ABD deki egzoz emisyon kurallarina uyum idi. Yeni motor fiyati normalinden yuzde 30 daha pahaliydi, tum elektrik tesisati hazirdi, yuruyus hidromotorlar ile saglandigi icin tasita gore degisim daha kolaydi. Sogutma uygunlugu test edildi. Tum sistem CAN uyumlu hale getirildi. Sonuc ne derseniz tork artimi super oldu. Bu arada sistem elektronik oldugu icin test,ayar vs yapmak icin bazi ozel aletlere, programa ihtiyac var.Hic te ucuz degiller. Avantaj cok ta iyi tork egrisi, dusuk yakit tuketimi ve egzoz emisyon kurallarina uyum oldu. Dezavantaj ise kaliteli yakit, yag kullanim zorunlulugu ve fiyat oldu.
Elektronik motorlar bilinen usta isi degil artik. Yani eski ustalik artik yetmez. Bilgisayar kullanan ustalar artik revacta olacak. Kendi arabana uygular misin deseler yapmam. Mumkunse turbosuz ve mekanik olsun derim duz yol tasiti kullandigim icin. Ama offroad yapsam, torka ihtiyacim olsa,cikma tam techizatli motor bulsam ve ayarlar icin gerekli program ve ekipmanim olsa , zamanim olsa , para sorun olmasa, dizel partikul filtresi, egr , katalizor iptal edebiliyorsam, eski ve yeni motor tork egrilerini karsilastirarak denemek isterim .

Son düzenleme:

yani burdan şu anlaşılıyor kendi tamiratımızı yapmak ustalara çok bağımlı olmamak için mekanik motor daha cazip bir durum

elektronik motorlar daha komplike kullandığımız araçlar var ve ne kadar komplike olduğunu görüyoruz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR