Cr-v Duman Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tugrul081 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,352

Tugrul081

Yeni Üye
1998 model Honda CR-V Aracım da ısındıktan yani normal çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra egzozdan yoğun duman atıyor. Birtibat süre sonra kendiliğinden kesiliyor, daha sonra tekrar yapıyor. Ancak araçta en uFak yağ veya su eksiltmesi yok. En son yapılan sıvı bakımlarının üstünden yaklaşık 3500 kilometre geçti. Bu duman olayını özellikle trafik ve uzun süreli dik rampa çıkışların da daha fazla yapıyor. Aklıma tek gelen egzoz sisteminin tıkanmış ve ısınınca duman yapması geliyor. Burda gösterdiğim ustaların hiçbirinden çözüm bulamadım. Tecrübeli arkadaş ve üstatlardan konuyla ilgili acil yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Etiketler

Dumanın rengi nedir?
Enjektör kontrolü yaptırdınız mı?
Duman mavi ve beyaz karışımı, yani ne tamamen mavi nede tamamen beyaz. Bir çözüm sunacak ustayada denk gelemedim. Herkes motor inecek diyor. Ancak yağ değişiminden beri yaklaşık 4000 kilometre oldu yağda veya suda ne birksilme nede birbirine bir karışma var. Ayrıca duman daha çok rölanti ve devirsiz kullanımda ortaya çıkıyor, yüksek devirli kullanımda bir duman olmuyor.

Mavi duman yağ yakma, beyaz duman su ile ilgili. Ancak dumanın yoğunluğu önemli elbette. Enjektörlerinizin durumunu kontrol ettirin, PCV (karter havalandırma) hortumlarınız ve bunların takıldığı deliklerde tıkanma var mı bakın, şanzıman yağınızda eksilme var mı kontrol edin. Aracınızda turbo var mı bilmiyorum, varsa onu da kontrol ettirmenizde fayda var.

Dizel ise , EGR motoru , valfi ve hortum yırtıkları ile tıkanma v.b. kontrol ettirin , dizel de eksoz dumanının bir kısmı tekrar motoro veriliyor

benzinli arabada mavi beyaz dumanın gelebileceği tek yer motor bloğuna karşına yağ ve antifirzi karışımıdır. bu üst kapaktaki eğrilikten, çatlaktan olabileceği gibi doğrudan motor bloğundaki mikroskopik çatlaklardan yük altında mümkün olabilir.

sadece beyaz olsaydı üst kapak contası yada valf yatakları, sadece mavi olsaydı valf lasitkleri, sekman kenarlar diyebilirdik.

kompresyon testi yaptırabilirseniz bir fikriniz olur.

Araç benzin-lpgli, Turbo yok. Pcv valfi filan kontrol edildi. Duman yaptığı zamanlarda yogun. Şu ve yağ eksiltmesi yok çekide de bir problem yok. Sabahları ilk çalıştırmada duman yok egzoz ucu ıslanıyor. Ancak hararet doksanı
benzinli arabada mavi beyaz dumanın gelebileceği tek yer motor bloğuna karşına yağ ve antifirzi karışımıdır. bu üst kapaktaki eğrilikten, çatlaktan olabileceği gibi doğrudan motor bloğundaki mikroskopik çatlaklardan yük altında mümkün olabilir.

sadece beyaz olsaydı üst kapak contası yada valf yatakları, sadece mavi olsaydı valf lasitkleri, sekman kenarlar diyebilirdik.

kompresyon testi yaptırabilirseniz bir fikriniz olur.

Teşekkürler bilgi için

Sorun Araçta ki katalizörün iptalin den kaynaklı olduğu tespit edildi. Bilgi paylaşımı yapan herkese teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri