Dakadosk ,kızlarsivrisi Kış Zirve ,trans Ve Yeni Bir Rota (01-02 Şubat 2014)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Dağdaş Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,929

Dağdaş

HİZMETE ÖZEL DAKADOSK, KIZLARSİVRİSİ (3070
Mesajlar
5
Tepkime Puanı
0
Yer
ISPARTA
HİZMETE ÖZELDAKADOSK, KIZLARSİVRİSİ (3070 m.) KIŞ TIRMANIŞI VE TRANS SONUÇ RAPORUDUR

TARİH :01-02 ŞUBAT 2014-02-04

ETKİNLİK ADI : KIZLARSİVRİSİ (3070 m.) KIŞ TIRMANIŞI VE TRANS

HAVA DURUMU :01 ŞUBAT (AÇIK VE GÜNEŞLİ ,4 KM/SA.BATI GÜNDÜZ KAMP YERİ 2 DERECE,GECE -7 DERECE
02 ŞUBAT BULUTLU ,GÜNDÜZ KAMP YERİ 9 DERECE ZİRVE -9 DERECE VE POYRAZ 7KM/SA.

KAMP YERİ :DAĞ EVİ BÖLGESİ
GURUP LİDERİ :CENGİZ OCAK
ARTÇI :NURİ KUZU
TRANS BOYUNCA ORTALAMA KAR DERİNLİĞİ: 50 CM.

KULLANILAN TEKNİK MALZEMELER :KARAMPON,KAZMA,KARABİNA ,YARDIMCI İP,KASK,50 M.DAĞ İPİ (YARIM),PUSULA,HARİTA,GPS,2 ADET TELSİZ

ZİRVE VE TRANS YAPAN DAĞCILAR :CENGİZ OCAK,RAMAZAN TEZOL,NURİ KUZU

DENEME YAPAN (2552 m.) DAĞCILAR :MESUT ALTUNBAŞ,VEYSEL KARATOPUK


ETKİNLİK ÖZETİ

01ŞUBAT 2014 CUMARTESİ
08:30 da Isparta gurubu olarak Cengiz Ocak(Ben) ,Nuri Kuzu ve Mesut Altunbaş özel araçla Burdur,Bucak,Kızılkaya ,Korkuteli üzerinden molalarla Elmalı İlçesine saat 11:00 de ulaşarak ,Antalya’dan yine özel araçlarıyla gelen Ramazan Tezol ve Veysel Karatopukla buluşarak,gerekli alışverişlerimizi tamamlayıp Jandarmaya bilgi verdikten sonra ,araçlarımızla Büyüksöğle Köyüne saat 13:30 da vardık.İbrahim Beyin traktörüne malzemelerimizi yükleyerek ,Traktörle 15 km dağ yolundan Ardıç Kuyularına yakın bir noktaya kadar ulaştıktan sonra,malzemelerimizi yüklenerek kamp bölgesine kadar(dağ evi) yürüdük.Çünkü,bu bölegede kar ve buzlanmadan dolayı traktör gidemedi.Saat 15 :00 sularında dağ evi yakınında kamp attık.Dağ evinde İzmir’den gelen 21 dağcı arkadaşla merhabalaşıp,akşam yemeğimizi yedik ve son planımızı tamamlayarak saat 20:00 de kesin sessizliğe çekildik.

02 ŞUBAT 2014 PAZAR
Saat 04:00 de uyandık ve gerekli hazırlık ve son kontrollerimizi yaparak,tırmanışa batı rotasından yükselerek başladık.Bu rotayı tercih etmemizdeki sebep,geleneksel Kuzeydoğu rotasındaki çığ tehlikesine karşı tedbirli olmaktı.Çünkü,kar çok derindi (ortalama 50 cm.yer yer daha fazla)..
2208 metrede buzlanma başladı ve uygun bir noktada,kramponlarımızı takarak,kazma kullanmaya ve ip birliğine karar aldık,uyguladık.Bu noktada arkamızdan gelen 2 Alman Dağcı ile sohpet ettik.Onlar da tırmanış için gelmişlerdi.Onlar da bize bir süre dahil oldular.Sonra ,yükleri hafif olduğu ve aceleri olduğu için ayrılarak müstakil olarak tırmanışlarına devam ettiler.2552 m.ye geldiğimizde Arkadaşlarımızdan Mesut Altınbaş ve Veysel Karatopuk kampa dönme kararı aldılar ve 2 kişi oldukalrı ve kamp yakın olduğu için ,telsizin birisini alarak ,göz temasında kampa döndüler.Bizler 3 dağcı olarak tırmanışımıza devam ettik.Batıdaki (genellikle dağcıların yaz tırmanışlarında dönüş rotası olarak kullandıkları) dere yatağına kadar yaklaştık.Orada yeni bir karar alarak ve çığ tehlikesi olmadığını yaptığımız testlerle teyit ederek,rotamızda bir değişiklik yapıp,direkt dağ bloğunun en batısındaki külahlara doğru yönlendirip yeni bir rota oluşturduk.Adını OCAK ROTASI koydum.Çünkü,trans yapabilmemiz için zaman çok önemliydi ve dereyi geçerek geleneksele girseydik çok geç kalacaktık ve trans için ,ayrıca çığ tehdidi olabileceğini değerlendirerek çıkış olarak kullanmak istemediğimiz iniş rotasına geç kalacaktık.Batıdaki ilk külaha ancak saat 11:00 sularında ulaşabilmiştik ve bu rotadaki eğim yaklaşık 75 derece.Çok zorlu bu rotadan ,sık molalar vererek devam ettik.Resmen dağı bir ejderha düşünürsek,ejderhanın kuyruğundan(batı) girdik.Sık sık mütealar yaparak,gözlemleyerek,çoğu yerde kazma emniyeti alarak ,ip açarak ve ip birliğinde devam ettik ve saat 15:30 sularında zirveye ulaştık.Zirvede çok şiddetli poyrazla karşılaştık.Süratle fotoğraf çekinip,birşeyeler atıştırarark ve inişe geçtik.İnişte İzmirden gelen
HİZMETE ÖZEL


ve sabah eş zamanlı geleneksel Kuzeydoğudan tırmanan dağcı arkadaşlarımızın tırmanıp ,aynı zamanda da indikleri izleri takip ederek ,bloğu kesmeden dik inişe devam ederek Cin yurdu bölgesine hava kararmadan ulaştık.Tırmanışta önden iz açtığım ve emniyete aldığım için bacaklarım ağrıyordu .Kamptaki arkadaşlarımızı traktör noktasına gönderdik.Gündüz görüşüyle inişimizi tamamladık.Saat 20:00 sularında traktörle köye ulaştık ve faaliyetimizi tamamladık.

Tavsiyeler :
--------------------------------------
1-Çığ tehlikeleri mevcut olup,özellikle kuzey bölegesinin tehlikeli olabileceği
2-Kar derinliğinin dikkate alınması ,zaman planlamasına olumsuz etki yaratabileceği
3-Bloğun zirve veya trans süresince ,külah sırtlarında ,rüzgaraltı bölgelerin sıklığı,buralarda oluşan kornişlerin tehlikeli olduğu,birkaç metrelik bir hata ile uçurumlardan düşülebileceğinin dikkate alınması,
4-Dağ bloğundaki kayaların çürük olması yüzünden,kaya babalarından emniyet noktası alınırken çok iyi kontrol ve teyit edilmesi,
5-Zaman zaman taş düşmeleri olduğu,
6-Yıldırımlı havalara karşı dikkatli olunması,
7-En az kişibaşı 2 gün için 4 litre içme suyu bulundurulması
8-Traktörü Büyüksöğle Köyündeki kahvede pazarlık ederek temin edebilirsiniz.Gitmeden telefonla irtibat kurabilirsiniz.
9-Kask,kazma ve kramponsuz katılmayınız.


Raporu yazan :Cengiz OCAK

71569 10151989288062857 1650363394 n


1601230 10151989284587857 809006380 n


1898183 10152129873892696 193510901 n
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,084
Mesajlar
1,513,109
Kayıtlı Üye Sayımız
171,730
Kaydolan Son Üyemiz
SGSG

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status