defender a bir bd 30 motor uyglaması daha

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oktay1368 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,285
Ynt: defender a bir bd 30 motor uyglaması daha

özgür.yörüker' Alıntı:
Göktuğ bey benim def henüz değişim olmadı 2 veya 3 hafta sonra Zafer usta değişime başlayacak ustanın tecrubeleri flanş yapılarak takılması artılarına banada mantıklı geldi prizdireğin uzatılmasında bir sıkıntı yok daha önceki willys aracıma alman ford 4 ileri şanzıman taktım kamalı mili ve prizdireği kaynattım aşırı zorlamalar yaptım 2 sefer kamalı mil kırıldı prizdireğe hiçbirşey olmadı güç gören kısım şanzımanın çıkışında başlıyor debriyaj konusuda zafer ustanın söylediğine göre gayet iyi olacakmış
Güktuğ beye ve size bildiğim ve yıllardan beri devamlı yapılan bir işlemden bahsedeyim Ben 40 yıllık yedek parçacıyım ve işim Kamyon ve Tır yedekleri bu arada 3-4 sene bizzat tamir ve bakım servisim vardı ve dolayısı ile çok iyi bildiğim bir konu
Prizdireğe yapılacak kaynaktan KESİNLİKLE bir şey olmaz önemli olan işlemi yapacak ustanın biraz dikkatli olması tornada tam dengesinde kaynatması ve kaynatırken çektirmemesi yani tabiri caizse Balansında kaynatması Bizler dodge kamyon İnter kamyon vb araçlara yıllarca 6 ileri mercedes şanzumanı taktık ve mecburen Prizdireği kaynatarak aracın orjinal balata ve baskısını kullandık ve bu araçlar Divriği demir madenlerinde ve benzeri sahalarda 25 / 30 tonla çalıştılar ki dünyadaki tüm araçların şaftlarıda her iki, ucu kaynakla birleştirilir .
Kamalı mile yapılacak kaynak sadece uc bilyayı bozduğunda dolgu amaçlı yapılırki oda gene ustakıl ve tecrübe ister ve gene Ağır araçlarda ( Kamyon ) grubunda arka AKS ları bile kaynatarak yıllarca kullandık .
Flanş meselesine gelince benim hep savunduğum vede Özellikle üstünde durduğum konu bir araca başka bir motor atılacaksa ve eğer şanzuman ve volant muhavazası UYMUYORSA yapılacak en akıllı ve en geçerli ve en sağlam iş ARAYA FALANŞ ki bu flanş volant muhavazası ve şanzuman arasına Yapılması bence kesinlinlikle ŞART debriyaj çatalını mümkünse motorun ve kullanılan volant muhavazasının Orjinal çatalını kullanmak ve eğer debriyaj bilyasının baskı ile arada çok boy farkı olursa bence en mantıklısı hafif ama dayanıklı bir malzeme ile araya uzatma filanşı yapılması ( araca atılacak motorun muhavazası ve dolayısı ile baskı balata aynı kullanılırsa çatalda aynı kullanılacağından gerek kalmaz ) benim bu konudaki uzatma parçasında ya aliminyum yada sarı malzeme kullanılması ve iç ölçünün prizdirek üzerinde çok rahat çalışacak bir ölçü verilmesi gerektiğidir
Bu işlemler doğru ve ölçüleri düzgün yapıldığında araçta debriyaj sertleşmesi vs vs benzeri aksilik çıkmayacağını titreme kavramama veya başka bir arıza yada aksilik çıkmayacağına inanıyorum ben kendi defenderime 2500 nissan motoru bu anlattığım işlemler doğrultusunda yaptım ve gece saat 3 te motoru bitirdim ertesi gün SİVAS ta piste çıktım hiç bir problem yaşamadım 6500 cc aracın çıkamadığı rampayı rahatlıkla çıktım hepinize saygılarımla

Etiketler

göktu' Alıntı:
öncelikle hayırlı olsun

soracağım 1 2 şey var size

1. olarak debriyajınızda sertleşme oldu mu?
2. olarak şanzımanla motor arasına flanş mı yaptınız yoksa aracın göğüs kıskından pedalların ordan kesip mi taktırdınız motoru direkt olarak?

iyi günlerde kullanın

Göktu debriyaj sertleşme işini ve rolantide çıkan sesi çözdük

senden sonra kendi arabamıza BD 30 motor taktık d3briyaj kısmında biraz değişiklik yaptık ve debriyaj eskisinden çok daha yumuşak oldu neredeyse binek araçlar gibi diyebilirim ayrıcada sesde kesildi

Şimdi elmde bir araç var onada BD 30 uyguluyoruz eğer ondada debriyaj yumuşak olursa senin aracada aynı işleri yapacağım onun için bir haftaya belli olur

Özgür beyin aracını çıkardıktan sonra istersen senin aracı alıp eksikleri gideririz

Müsayit olursanız telefondan bir görüşsek iyi olur ben herzaman müsayitim

merhabalar arkadaşlarlar derbjaz 1. sorunuz hiç bir işlem yapmadan cok rahat ve diye bilirim otomobille aynı 2. sorunuz filaj kullanmadık bd nin orjinal kovanını kullandık kesim olmadı arada 1.5 cm mesafe kaldı.
şu anda 1500 km yolyaptım hem çakiş performans en önemlisi yakıt eskiye nazaran süper bu yüzden cok memnunum darısı tüm arkadaşlara :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

oktay1368' Alıntı:
merhabalar arkadaşlarlar derbjaz 1. sorunuz hiç bir işlem yapmadan cok rahat ve diye bilirim otomobille aynı 2. sorunuz filaj kullanmadık bd nin orjinal kovanını kullandık kesim olmadı arada 1.5 cm mesafe kaldı.
şu anda 1500 km yolyaptım hem çakiş performans en önemlisi yakıt eskiye nazaran süper bu yüzden cok memnunum darısı tüm arkadaşlara :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
Güle güle kullanın bende senin kadar sevindim işlemin ve sonucun çok iyi olmasına en kısa zamanda görüşmek dileğimle :smiley:

zaferbager41' Alıntı:
Göktu debriyaj sertleşme işini ve rolantide çıkan sesi çözdük

senden sonra kendi arabamıza BD 30 motor taktık d3briyaj kısmında biraz değişiklik yaptık ve debriyaj eskisinden çok daha yumuşak oldu neredeyse binek araçlar gibi diyebilirim ayrıcada sesde kesildi

Şimdi elmde bir araç var onada BD 30 uyguluyoruz eğer ondada debriyaj yumuşak olursa senin aracada aynı işleri yapacağım onun için bir haftaya belli olur

Özgür beyin aracını çıkardıktan sonra istersen senin aracı alıp eksikleri gideririz

Müsayit olursanız telefondan bir görüşsek iyi olur ben herzaman müsayitim

zafer abi çok iyi olur ya valla. tek derdim o var yani.
siz halledin işleri o zaman da konuşalım:smiley:

Zafer abi selamlar.
Bende bişey merak ettim. bd30 da radyatör değişiyormu? yoksa orj. radyatör kullanılıyormu? ya da değişen parçalar neler olacak onu sorayim.
kolay gelsin.

dturan' Alıntı:
Zafer abi selamlar.
Bende bişey merak ettim. bd30 da radyatör değişiyormu? yoksa orj. radyatör kullanılıyormu? ya da değişen parçalar neler olacak onu sorayim.
kolay gelsin.

orjinal radyatörün çıkışları yer değişiyor eğer yağ radyatörü beraber olan radyatör varsa araçda kazan açılıp içinden çıkartılıyor

çok fazla değişen bişey olmuyor birde hava filtresi değişiyor

Derya bey hesaplı konusu neredeyse puma cıkma parası kadar maliyeti var ben bd30 u biraz araştırdıktan sonra tam aradığım
özelliklerde olduğunu anladım ben binek araçla genelde 110,120 km üstü çok nadir süratte giderim bu hızları bd30 defendere rahat yaptıran bir motor bence defenderinde hakkı bu fazlası zarar bd30 un düşük devirde yüksek tork üretmesi bir arazi aracı için olmazsa olmaz bence benim defender kullanma amacıma bire bir örtüşen bir motor

İlgilenen arkadaşlara teşekkürler ben her platformda SAVUNDUM ve BD 30 dedim ama nedense bu konuda ses fazla çıkmıyor sanki ?
maliyet açısından nerede ise pumanın yarısı güç + yakıt - tahammül süper ve en önemlisi sanki ORJİNAL motoru yerine koymuş kadar işlem AZ ama nedense her anlayan yada anlamayan PUMA diyor bu arada hala çözemedim nedenini ? ama şimdi aklıma gelen bir fikir Land İngiliz Ford ingiliz BD30 JAPON demekki aradaki bağlantıyı tam kuramıyoruz :(

DEMİRAL' Alıntı:
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler ben her platformda SAVUNDUM ve BD 30 dedim ama nedense bu konuda ses fazla çıkmıyor sanki ?
maliyet açısından nerede ise pumanın yarısı güç + yakıt - tahammül süper ve en önemlisi sanki ORJİNAL motoru yerine koymuş kadar işlem AZ ama nedense her anlayan yada anlamayan PUMA diyor bu arada hala çözemedim nedenini ? ama şimdi aklıma gelen bir fikir Land İngiliz Ford ingiliz BD30 JAPON demekki aradaki bağlantıyı tam kuramıyoruz :(

Hüseyin bey kim ne derse desin biz test ettik onayladık

bizim bulunduğumuz yerde yaklaşık 10 adet defender vardı biri satıldı 9 defenderin 3 ünde 120 lik puma 2 sinde benim taktığım BD 30 var ardaki farkı görüyoruz

120 lik pumalar rampada bir devir düşürünce birdaha toparlayanakadar 2,5 düz dizel solluyor ama
BD 30 öyle deyil heryerde gaz kes ve yine bas devamet

ben 2 yıl içinde 6 defendere BD 30 taktım 7. ise Özgür kardeşimizin sırada bekliyor motoru getirdi hiçbirinden sorun çıkmadı hemde bunlardan 2 tanesi 1,41 arazi oranlı oldu çok kolay şekilde 140 km yi görüyorlar 1,67 oranla ise 125 km rahatlıkla yapıyor

işin en önemlisi pumanın yarı fiyatına iş bitiyor vede daha serbest birmotor çevresi oluyor

arkadaşlar merhabalar d turan bey amacım benim gibi defander sevdalılarını bilgilendirmek kendim devlet memuruyum aynı zamanda doğa hastalığım var av hastasıyım bu araçlar gercekten doğa uyumlu motor beni cok rahatsız ediyordu ve sonunda bd 30 taktım aradaki farkı insan anlatınca reklam gibi geliyo benim bu işle ticari olarak hiçbir ilgim yok fakat defendercı olarak piyasada gördüğüm 2.el parca fiyatı insanın kanına dokunuyor aynı parça sende 10 lr karşı soruyorsun 100lr ne oluyu belli değil sizin gibi arkadaşların tavsiyesiyle giriştim hepsine gerçekten sadece teşekkür etmek kalıyo bana

zaferbager41' Alıntı:
Hüseyin bey kim ne derse desin biz test ettik onayladık

bizim bulunduğumuz yerde yaklaşık 10 adet defender vardı biri satıldı 9 defenderin 3 ünde 120 lik puma 2 sinde benim taktığım BD 30 var ardaki farkı görüyoruz

120 lik pumalar rampada bir devir düşürünce birdaha toparlayanakadar 2,5 düz dizel solluyor ama
BD 30 öyle deyil heryerde gaz kes ve yine bas devamet

ben 2 yıl içinde 6 defendere BD 30 taktım 7. ise Özgür kardeşimizin sırada bekliyor motoru getirdi hiçbirinden sorun çıkmadı hemde bunlardan 2 tanesi 1,41 arazi oranlı oldu çok kolay şekilde 140 km yi görüyorlar 1,67 oranla ise 125 km rahatlıkla yapıyor

işin en önemlisi pumanın yarı fiyatına iş bitiyor vede daha serbest bir motor çevresi oluyor
Sayın Bager bu konuda aynı düşüncedeyiz ben alel acale bulamadığımdan o an için TD 25 nıssan attım defendere ki BD30 a göre çok daha güçsüz o bile defenderi tabiri caizse hoplattı ve Sivas ta ki etkinlikte çok daha büyük motorlu araçların çıkamadığı yerlerde ben güle oynaya çıktım En önenlisi ise çok daha sade çok daha tahammüllü ve ekonomik olması vakit bulsam özellikle ÇİN e gidip BD30 ların ek parçalarını getirip TURBO İNTERCOLL e çevireceğim İspanyada 2. el olarak buldum ama gelmesi sorun Direksiyon konusundada BMW uyguladım iki araca ki bir tanesi şu an malum sitede satılık o araçtaki uygulama ilki idi ve gece yarısı direksiyon mili kısa geldi her taraf kapalı olduğundan ve bildiğimiz bijon anahtarının kolunu keserek işlemi tamamladık şu anda bile üzerinde hala takılı duruyor ve hatta markası bile okunuyor saygılarımla kolaylıklar ve başarılar dilerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR