Dikkat! Ehliyetlerin Yenilenmesi Hakkında...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MK51 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,965

MK51

Zirve
Yer
Istanbul
Pekçoğumuzun haberi yok sanırım...

2009 sonuna kadar tüm ehliyetlerde TC kimlik numarası olması lazım. Biliyorsunuz trafik kazasına karışanlar artık tutanağı kendileri tutuyor. Bu iş içinde yeni ehliyet gerekecek. Belli bir geçiş süresi tanınmış. Şu anda kuyruk yokken biran önce ehliyetinizi değiştirin.

Gereken Evraklar:

- 6 tane vesikalık foto.

- Herhangi bir hastaneden sağlık raporu (tam teşekküllü devlet hastanesine gerek yok, ufak özel hastaneler de bu belgeyi veriyor, göz ve el titremesini kontrol ediyorlar ve 4 resim burada gidiyor)

- Nüfus kağıdı önlü arkalı fotokopisi (2 kopya)

- Ehliyet fotokopisi ve aslı

Önce hastane raporunu alıp diğer belgelerle beraber İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen gitmek gerekiyor çünkü ilk gün yeni ehliyetinize boşken imzanız gerekli.
Bir hafta sonrada eski ehliyetinizi alıp yenisini veriyorlar.

Bir arkadaşımızın söylediğine göre; hastane raporu 20 dakika, ilk başvuru 10 dakika, ehliyeti almak 5 dakika sürüyormuş.
Hiç sıra yokmuş. Yığılma başlarsa ne sürer tahmin edebilirsiniz.

Etiketler

Ynt: Dikkat! Ehliyetlerin Yenilenmesi Hakkında...

AB'ne uyum çalışmaları çerçevesinde İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ilgili bakanlıkların da görüşüne sunulan taslak ile 2009 yılı sonuna kadar tüm sürücü belgeleri değiştirilecek.

2009 sonuna kadar tüm ehliyetlerde T.C. kimlik numarası olması gerekiyor. 1 Nisan tarihinde başlayan uygulama ile trafik kazasına karışanlar artık Trafik Kaza Tespit Tutanağı'nı kendileri tutuyor. Bu iş için de üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan yeni ehliyet gerekiyor.

Yeni uygulama ile sürücü belgelerinin sınıflarının AB ülkelerine uygun olarak yeniden sınıflandırılması öngörülüyor. Bundan böyle halen yürürlükte olan belgelerdeki ehliyet sınıfı arka yüzde AB ülkelerindekine uygun şekilde yer alacak. Ehliyet sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araçların sembolleri de belgelerde bulunacak. Eski ehliyetlerin değiştirilmesi için bir yıllık süre tanınması öngörülürken, yeni sürücü belgelerinde T.C. kimlik numarası da yer alacak.

Belli bir geçiş süresi tanındığı ve şu anda uygulama hakkında pek çok kişinin bilgisi olmadığı için kuyruklara takılmadan ehliyetinizi değiştirebilirsiniz.

Ehliyet değişikliği için gereken evraklar;

* 6 tane vesikalık fotoğraf,
* Herhangi bir hastaneden sağlık raporu (Tam teşekküllü devlet hastanesinden almaya gerek yoktur. Özel hastaneler de bu belgeyi göz ve el titremesini kontrol ettikten sonra vermektedir. Hastaneyi gitmeden önce yanınıza 4 resim almayı unutmayın.),
* Nüfus kağıdının önlü arkalı fotokopisi (2 nüsha),
* Ehliyetin fotokopisi ve aslı.

Önce hastane raporunu alıp, diğer belgelerle beraber İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen gitmeniz ve ilk gün yeni ehliyetinizin boş haline imza atmanız gerekiyor. Emniyet Müdürlüğü bir hafta sonra eski ehliyetinizi alıp yenisini veriyor.

Ehliyet uygulamasının dışında yeni düzenlemeyle bundan böyle trafik zabıtası yalnızca suç veya ceza tutanağı düzenleyebilecek. Tutanağın bir sureti ilgili cezayı alan kişiye, diğer sureti ise cezanın tahsil edilebilmesi için ''yetkili tahsil merkezleri''ne gönderilecek. Para cezasının takibi ve tahsilini Maliye Bakanlığı yapacak.

Artık yaşamımızda her şey AB normlarına uygun hale getiriliyor. Araç muayenesi, maddi hasarlı kazalarda trafik polisi beklemeden tutanağın kazaya karışan sürücüler tarafından tutulması, ehliyetlerin yenilenmesi v.s.gibi... Siz siz olun mutlaka emniyet kemerinizi takın, aracınızın bakımını ve rutin muayenelerini zamanında yaptırın. Trafik poliçeniz olmadan trafiğe çıkmayın. Kaskonuzu yaptırın, olası bir hasarda maddi külfet altına girmeyin...

www.sigortam.net

ben şubat ayı içerisinde değiştirdim. yeni ehliyetimde TC Kimlik numaram var. Ama benden sağlık raporu istemediler. Zannedersem sağlık raporu 60 yaş üstü veya ağır vasıta ehliyetleri için. yada 25 yılı doldurmuş olanlar içindi.. Tam hatırlamıyorum. Birde ehliyeti hemen alıyorlar. 1 hafta ehliyetsiz dolaştım.

jeep' Alıntı:
ben şubat ayı içerisinde değiştirdim. yeni ehliyetimde TC Kimlik numaram var. Ama benden sağlık raporu istemediler. Zannedersem sağlık raporu 60 yaş üstü veya ağır vasıta ehliyetleri için. yada 25 yılı doldurmuş olanlar içindi.. Tam hatırlamıyorum. Birde ehliyeti hemen alıyorlar. 1 hafta ehliyetsiz dolaştım.

merhaba üç aşağı beş yukarı maliyeti ne oluyor peki ?

Valla paşam bu bilgi bana SPAM gibi geliyor. Mail ortamında çok dolanıyor. Şüpheye düşüren ise istenen belgeler. Emniyet sitesinde hiç böyle bilgi bulamadım ben.

Canlı şahidi var paşam :D

jeep' Alıntı:

Bence de sağlık raporu istemesinler artık, bir kere almış adamdan ikinci kere istemek niye?

Sedat felaket tellalı gibisin birkaç gündür, araç muayenesinden girdin ehliyetten çıktın ;D

Ben 1.5 sene önce kaybetmiştim, 1.5 senedirde soran yoktu diye almadım... esasında almayada niyetim yoktu ama seyahatte araba kiralamak zor oluyor ;D .. Geçen hafta 3 günde verdiler...30YTL civarı para aldılar... Nufus cüzdanı aslı ve 2 fotokopisi, 2 fotoğraf, birde ordan alınan bir dilekçe başka birşey istemediler....

ehliyetim artık tanınmayacak hale geldiği için değiştirme kararını beni en son çeviren trafik memuru ile birlikte vermiştik.
işlemi yeni yaptırdığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki sadece ehliyet değişim talep formu dolduruyor biri dosyada kalmak biri de ehliyete konmak üzere 2 yakışıklı fotoğraf veriliyor ve bankoda bu işlemleri yapan memur arkadaşın insafına kalmış olarak ehliyeti ne zaman alacağınız söyleniyor.
bana 2 gün sonra hazır olur denirken benden sonra sırada bekleyen arkadaşa biraz ses tonunu yükseltip homurdandığı için 15 gün sonra hazır olur denmişti;)
eski ehliyet söylenen süre zarfında yine cebinizde kalabiliyor ancak yenisini almaya gidince 35 ytl den önce eskisi isteniyor.

yol' Alıntı:
Sonra ortalık kendi şeridinde gittiğini sanan astigmatlarla dolsun değil mi ;D

Bu durum ve benzeri daha birçok durum için sağlık raporu değil de akıl sağlığı raporu istemek lazım. Özellikle toplu ulaşım araçları, taksiler ve minibüslerin şöförlerinden ::smiley:

Şöyle bir mail geldi, benim savımı doğruluyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü yayınlammış. Gerçi web sitelerinde bu konuda bir bilgiye yine rastlamadım ya :smiley:

Son günlerde kamuoyunda yaygın şekilde konuşulan ve internet ortamında da hızla yayılan; Tescil-Trafik ve Sürücü Belgeleri vb. gibi Emniyet Müdürlüklerince verilen tanıtıcı belgelerin mutlaka değiştirilmesi gerekliliği yoksa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayanların belgelerinin geçersiz sayılacağı yönünde kaynağı belli olmayan haberlerin vatandaşlarımızı yanılttığı görülmektedir. Yukarıda sayılan bu belgeler, ancak geçerlilik süreleri dolduğunda, yitirildiğinde veya yıpranma sonucu yenileme ihtiyacı doğduğunda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı yeni belgelerin düzenleneceği diğer durumlarda kullandıkları belgelerin hala geçerli olduğu değerli vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri