Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan landscape Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,215
Ynt: Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

Merhaba conta lastik özelliğini kaybetmemişse olabilir fakat her yerde bulabilirsiniz bu contayı.İşlemi bir gün sonra yapın fakat contayı da değiştirin bence.Aracı kaldırarak denemedim fakat yağın büyük kısmı türbin içerisinde olduğundan boşalması biraz zor gibi görünüyor.Üretici bu şekilde değişim verdiğine göre herhalde bu işi biliyorlardır diye tahmin ediyorum. Saygılar sunarım...

Etiketler

Enis hocam,
Otomatik şanzımanın yağ kapasitesini 9,7lt diye okudum.
Biz 5lt'yi değiştirince kalan 4,7lt yağ türbin ve soğutucuda kalıyor sanırım.
Eğer Dexron III ekleyeceksek, önceki yağın Dexron II olması sorun yaratır mı dersin?
Çünkü neredeyse yarı yarıya farklı yağ olacak şanzımanda.

Dexron III, II'nin gelişmiş türü, III olan yere II kullanılması tavsiye edilmiyor ama II olan yere III kullanılabiliyor. Biraz uçuk bir öneri ama yağ seviye çubuğu yuvasına kuru hava üflenebiliyor (kompresör) olsa türbindeki yağ çıkar mı? Sadece bir düşünce

Basınçlı hava nereden verilebilir?
Dexron III pahalı bir yağ mı bilmiyorum ama yabancı forumlarda 5lt yağ değişiminden 100km sonra bir yağ değişimi daha öneriliyor.
Bu durumda eski yağ %80'e yakın yenilenebiliyormuş.

Bence de mantıklı fakat önce biz 5lt şanzıman yağını değiştirelim,ve bu masrafı karşılayalım da sonra da bu işlemi bir kaç kez tekrarlarız ,ne dersiniz arkadaşlar?

Hep böyle olmaz ama, tamam bilmiyoruz ama bu kadar da insanın yüzüne vurulmaz. Dexron III kaç para bu arada ???

Üstadlar dexIII 8 tl den başlıyor 19 tl ye kadar var.İşte mesele de burda kullanıcılar bu işlemi ciddi masraf sanıyorlar,buyüzden bu konuları pek önemsemiyorlar.Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Ynt: Disco II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

Ben kendi izleyeceğim yolu paylaşayım.
Yerli bir parçacıdan Britpart filtreyi 16tl'ye aldım. Sadece karter contası eksik sanıyordum ama iki adet o-ring te eksik geldi.
Yurtdışından 30tl'ye tam set olarak sipariş verdim, elime geçmesini bekliyorum.
Gelecek setteki o-ring ölçülerinde o-ring tedarik edip, araç üzerindeki karter contasının da idare eder durumda olacağını umarak ucuz 5lt dexron III ile ilk değişimi yapıp toplama filtreyi takacağım. 100km sonra ise nispeten kaliteli 5lt yağ ile bir değişim daha yapıp İngiltere'den gelen filtre, o-ring ve contayı kullanacağım bu sefer.
Not: Karterin içine küçük bir magnet te koymayı planlıyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam Defender ya da Jeep modellerinde mıknatıslı karter tapası vardı, bulursan da ebatlar olur mu bilemem. Enis Bey'in verdiği fiyatlara göre bence iç temizlik öyle korktuğumuz gibi değilmiş. Kolay gelsin

Metal olan kartere yapışık olan 10mm ye 30mm mıknatıs zaten bulunması gerekiyor diye biliyorum .Yoksa da bir adet bu ebatlara yakın ölçülerde mıknatıs, metal parçalarını toplaması için uygun olacaktır.

Merhabalar,
Bugün filtre ve yağ değişimini yaptık.
Karterin içinde magnet varmış zaten.
Conta da iyi durumdaydı ve tekrar kullandık.
4,5lt dexron3 yağ aldı.
100km kadar sonra bir yağ değişimi daha yapılacak.

Enis hocam, 6 civata ile karteri tutan tırnaklı parçalar var. Köşe ve düz taraf için olmak üzere 2 tip.
Köşe parçalarından birinin tırnağı kırılmış, bir yolunu bulup contaya yeterli baskıyı sağladık ama 100km sonra ki yağ değişimde bu parçayı yenisiyle değiştirmek istiyorum. Microcat'ten parça numarasını söyleyebilir misin?

Ynt: Disca Iı Ve Range Rover Şanzuman Yağı Ve Filitresi Değişimi

landscape' Alıntı:
Merhaba .Yağı karterden boşalttıktan ve filitreyi değiştirdikten sonra 4,5 - 5 litre basarsanız işlem tamam olacaktır.
Sonrasında Aracı çalıştırıp vitesleri sırası ile en yukardan en aşağıya olmak kaydı ile 5 sn bekleterek hareket ettirin.Bu işlemi 2 - 3 sefer tekrarladığınızda işi tamamlamış olacaksınız...

enis bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
ben de geçen ay 2004 land rover discovery 2 td 5 aldım.
bu formda sizin yazdıklarınız doğrultusunda yağlarını değiştirdim. ancak şanzıman 4lt den fazla yağ almadı. neden olabilir acaba?
bir de aracı ilk çalıştırdığımda yola çıktığım zaman ilk 5 dk. otomatik olmasına rağmen 5. vitese geçmiyor.?

teşekkürler

Ynt: Disca Iı Ve Range Rover Şanzuman Yağı Ve Filitresi Değişimi

Yağınız eksik yüksek ihtimalle.5 litre civarı alıyor. 3 litreden sonra aşağıya akmaya başlıyor ısrarla pompa ile 5 litreye tamamlayabilir seniz , tabi uygun ekipman da olması gerekiyor. Aslında şanzımanın tamamı 7 litreden fazla alıyor, fakat boşaltma esnasında sadece karterdeki yağ boşalıyor.Türbindeki yağ kalıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR