Dönüşüm Için Firma Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,049

nasah

Kamp III
Yer
Söke
İyi akşamlar;

Sigortasıydı, yolcu sayısı derken aldığım 2008 model ducato aracı 4+1 e çevirmeye karar verdim. Böylelikle içerisinde yolcu taşırken kafam rahat olur.
Dönüşüm için e belgeli koltuk, cam ve emniyet kemeri şartmış. Tavsiye edebileceğiniz firma var mıdır?
Arkaya ufak bir dolap yapsam ve projeye ekletebiliyor muyum?

Şimdiden teşekkür ederim.

Hasan

Etiketler
Sahibinden.com sitesinde koltuk ve cam satan var . Bana sorarsanız bulunduğunuz yerde cam ve koltuk takan birine yaptırın . Ancak böyle bir dönüşüm kanunen yapılabiliyormu , bunu öğrenmeden yaptırmayın sakın . Tüv trafik ve özel trafik bürolarından soruşturun . Takip .

Forumlarda ; ruhsatta KAMYONET BB VAN yazanlara müsade ediliyor diye okudum . Ne derece doğru bilmem .
BB VAN nedir bilenler açıklayabilir mi ?

Süleyman bey;

2009 model öncesi araçlarda yapılabiliyor. Sonrasında koltuklar takıldıktan sonrada test raporu istiyor bu da imkansız.
Satanlardan olabilir ama anladığım koltuk faturalarını da istiyor seri numarasıyla birlikte.

Hasan

Süleyman bey;

2009 model öncesi araçlarda yapılabiliyor. Sonrasında koltuklar takıldıktan sonrada test raporu istiyor bu da imkansız.
Satanlardan olabilir ama anladığım koltuk faturalarını da istiyor seri numarasıyla birlikte.

Hasan
hocam bu konuda belirttiğiniz durum netlik kazanınca yahut hayırlısı ile neticelenince size zahmet olmaz ise forumda bu başlık altında paylaşabilir misiniz? yapmaya çalıştığınız durumu sigorta vs. sıkıntıları yüzünden bende düşünmekteyim. belki sayenizde bu yaz Söke'ye bakarsınız sizin aracın bir benzeri ile gelebilirim inşallah.

Tabiki . Yalnız Sökeliyim fakat İstanbul'da ikamet ediyorum.

Gene beklerim. :smiley:)
kısmet tabiki. yeri gelmiş iken bende öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak isterim. bu koltuk işletme işi için araca modelinin en fazla 2009 olması gerekiyormuş. 2010 model bir panelvana koltuk işletmek imkansız değil ancak deveye hendek atlatmak kadar zor bir işmiş.

kısmet tabiki. yeri gelmiş iken bende öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak isterim. bu koltuk işletme işi için araca modelinin en fazla 2009 olması gerekiyormuş. 2010 model bir panelvana koltuk işletmek imkansız değil ancak deveye hendek atlatmak kadar zor bir işmiş.
İyi haber , benimki 2008 model , birinci basamağı geçtik o zaman .
Hadi bakalım ilk kim yaptıracak .

@nasah

Fiat Ducato için , ben de soruşturuyorum .

Gaziantep ve Malatya da , maalesef şoför arkasına 2 li koltuk ve yan cam açma mümkün değil dediler .

İstanbul da yaptırabilirseniz , aracı alıp gelip bizde orada yaptıralım .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Süleyman Bey ;

Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
(2001/116/AT ile Değişik 98/14/AT) yani Martoy'a göre aşağıda gibidir.

Eklenemez diye bir şey yok. Yapılır fakat 02/2009 dan sonraki araçlar için koltuk ve emniyet kemerleri montaj raporlarını istiyorlar. Bu testler de yaklasık 15.000 tl tuttuğu söyleniyor ve bir esprisi kalmıyor. 02/2009dan önce tescil edilmiş araçlar için sadece e belgeli ekipman istiyor bağlantı raporlarını istemiyor.

Yukarıda ki yönetmeliği internette taratın bulacaksınız ve ısrarcı olun. Çoğu bu işi yapan kişiler bile bilmiyor. Ben bir yere sordum pahalı geldi.

++++
Kapalı Kasa/Panelvan N Kategorisi Araçlar İle İlgili Hususlar
1- 01.01.2009 tarihinden önce tescil edilmiş araçlarda koltuk ve emniyet kemeri tadilatında:
a) ”E” veya “e” Onaylı (veya temel araç üreticisi tarafından imal edilen)koltuk ve emniyet kemeri kullanılması kaydı ile bağlantı testleri aranmayacaktır.
b)Yönetmeliğin diğer ilgili hususları aranacaktır.

2- 01.01.2009 tarihinden sonra üretilen, tescil edilen veya edilmeyen araçlarda koltuk ve emniyet kemeri tadilatında:
a) ”E” veya “e” onaylı emniyet kemeri kullanılması zorunlu olup bağlantı testleri aranacaktır.
b)Koltuk değişmesi veya ilavesi durumunda koltukların “E” veya “e” onaylı (veya temel araç üreticisi tarafından imal edilmiş) olması zorunlu olup, koltuğun bağlantı detayları projesinde verilecek uygunluğu kontrol edilecek olup ayrıca koltuk bağlantı testi aranmayacaktır.

Hocam, geçen kısa bir müddet önce dönüşüm yapan bir firmanın makine mühendisi ile konuştum. kendisi aynı zamanda akrabam zaten. uzun uzadıya karavana dönüşüm mevzularından falan bahsedince bana bir öneride bulundu. öneri şu; bir minibüs alıp minibüsteki koltuk sayısını 4+1 e düşürecek şekilde tadilat projesi çizdirip 4+1 hususi minibüs olarak kullanmak. bu alternatifte minibüs zaten camlı olduğu için cam açma ihtiyacı ve zaten önceden tüm koltuklar işlenmiş olduğundan koltuk işletme gibi sıkıntılar otomatik olarak ortadan kalkmış oluyor. sadece mevcut koltuk sayısının azaltılması için tadilat projesi çiziliyormuş. yanı sıra hususi minibüslerin panelvanlara nisbetle MTV sinin yarı yarıya daha düşük olduğunu da göz ardı etmemek gerek. haliyle bu alternatif bana daha makul geldiğinden artık panelvan almak yerine 2008-2012 arası minibüs araştırmaya başladım. bilgilerinize.....

Minibus camlari sorun olabilir. Her tarafi cam karavan icin cok uygun degil . 3 kisi icin 2+1 panelvan hala en iyi cozum bence motokaravan dusunuluyorsa.

Minibus camlari sorun olabilir. Her tarafi cam karavan icin cok uygun degil . 3 kisi icin 2+1 panelvan hala en iyi cozum bence motokaravan dusunuluyorsa.
Tamamen katılıyorum . Sonunda karavan yapılacaksa 2+1 de olsa , panelvan en iyi çözüm .
Karavan yapıldığında , Türkiye de içinde kaç yolcu var diye soran yok zaten .

Süleyman Bey ;

Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
(2001/116/AT ile Değişik 98/14/AT) yani Martoy'a göre aşağıda gibidir.

Eklenemez diye bir şey yok. Yapılır fakat 02/2009 dan sonraki araçlar için koltuk ve emniyet kemerleri montaj raporlarını istiyorlar. Bu testler de yaklasık 15.000 tl tuttuğu söyleniyor ve bir esprisi kalmıyor. 02/2009dan önce tescil edilmiş araçlar için sadece e belgeli ekipman istiyor bağlantı raporlarını istemiyor.

Yukarıda ki yönetmeliği internette taratın bulacaksınız ve ısrarcı olun. Çoğu bu işi yapan kişiler bile bilmiyor. Ben bir yere sordum pahalı geldi.

++++
Kapalı Kasa/Panelvan N Kategorisi Araçlar İle İlgili Hususlar
1- 01.01.2009 tarihinden önce tescil edilmiş araçlarda koltuk ve emniyet kemeri tadilatında:
a) ”E” veya “e” Onaylı (veya temel araç üreticisi tarafından imal edilen)koltuk ve emniyet kemeri kullanılması kaydı ile bağlantı testleri aranmayacaktır.
b)Yönetmeliğin diğer ilgili hususları aranacaktır.

2- 01.01.2009 tarihinden sonra üretilen, tescil edilen veya edilmeyen araçlarda koltuk ve emniyet kemeri tadilatında:
a) ”E” veya “e” onaylı emniyet kemeri kullanılması zorunlu olup bağlantı testleri aranacaktır.
b)Koltuk değişmesi veya ilavesi durumunda koltukların “E” veya “e” onaylı (veya temel araç üreticisi tarafından imal edilmiş) olması zorunlu olup, koltuğun bağlantı detayları projesinde verilecek uygunluğu kontrol edilecek olup ayrıca koltuk bağlantı testi aranmayacaktır.
Tüv ve Trafik ten geçmez takılırsa , ancak mahkemeye verebilirsin .

Nasıl ısrarcı olabiliriz ?

Ağrısız başımı niye ağrıtayım 2+1 binerim .

Zaten karavana dönüştüreceğim .

İstanbul da başarabilirseniz , gelip bizde orda yaptıralım . Sizi izliyoruz artık .İnşaallah yaptırırsınız .

Tamamen katılıyorum . Sonunda karavan yapılacaksa 2+1 de olsa , panelvan en iyi çözüm .
Karavan yapıldığında , Türkiye de içinde kaç yolcu var diye soran yok zaten .

çocuklarla birlikte biz 4 kişiyiz. Allah kimsenin başına vermesin ama Allah muhafaza yaralanmalı bir kaza durumunda 1+1 veya 2+1 yolcu kapasiteli karavanla ilave pişmanlıklar yaşanması çok muhtemel.

kesinlikle katılıyorum çok mantıklı her şeyden önce camlar orjinal olacak sızdırmazlık bağamın da gönül rahatlığı olacak ..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR