Doğada Yaşam

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iamtrippingballs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,893

iamtrippingballs

Ana Kamp
Mesajlar
36
Tepkime Puanı
17
Ciddi anlamda birkaç yıldır üzerinde durduğum , planlamalar yaptığım , kendimi bu yönde eğitmeye ve beceri/tecrübe kazandırmaya çalıştığım bir hedefim var ; "Doğada Yaşam".

Dikkat ederseniz isteğim var ya da hayalim var demiyorum , hedefim var diyorum. Tüm olası geleceklerimin yegane sonucu doğada yaşamak , öyle ya da böyle.

Basit , mütevazi , huzurlu , üretici , akıcı bir hayat peşindeyim ve bunun yolu doğayla iç içe yaşamaktan geçiyor bana göre.

Çocukluğumdan beri doğayla aramda süregelen bir bağ var.Herşeyiyle beni büyülüyor.Hiking , trekking , camping , caving gibi doğa sporlarıyla her fırsat bulduğumda haşır neşir oluyorum.Her zaman tek başıma olmayı tercih ediyorum.Sürekli AVMlerde , kahvecilerde , gece kulüplerinde takılan güruhtan değilim , hazzetmiyorum.

Benim gibi doğada yaşama amacı olupta bu hedefini gerçekleştirebilmiş kimseler varsa onlarla görüşmek tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlanmak istiyorum.

Doğada yaşam derken , doğayla iç içe toplumdan ve toplumsal yaşamdan uzak , ihtiyacı kadarını doğadan kendi alın teri ve bilgisiyle üreten/elde eden , basit , ilkel , huzurlu bir yaşamı kastediyorum.

Doğada yaşam amacım doğrultusunda;
- Ateş yakma ( Her türlü ortam ve koşulda sadece doğal kaynaklarını kullanarak , hand drill , bow drill)
- Su elde etme , bulma ve arıtma
- Odun kesimi ve alet edavat yapımı ( kav/çıra , kazık , ateş tipine göre odun , kaşık , çatal , kuksa vb)
- Barınak yapımı ( Basit , dayanıklı , her mevsime uygun)
- İz sürme , avlanma ( Tuzak yapımı , balık tutma vb)
- Flora Bilgisi ( yenilebilir bitkiler , zehirli-zehirsiz mantarlar , tıbbi ya da inşa amaçlı kullanılabilir bitkiler , ağaç tipleri ve ısı değerleri vb)
- İlk yardım

üzerinde deneme-yanılma yöntemiyle tecrübe edinmeye ve beceri kazanmaya uğraşıyorum ancak büyük bir kısmında başarılı olabilmiş değilim.

Not; Türkiye'de bushcraft eğitimi veren kurumlar veya kişiler varsa beni lütfen bilgilendirin.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,805
Mesajlar
1,509,792
Kayıtlı Üye Sayımız
171,429
Kaydolan Son Üyemiz
Serbay Bostancı

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Geri
Üst