Ducato 17 M3 İlk Hazırlıklar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mp310 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,613

mp310

Yeni Üye
Yer
Hatay
Öncelikle herkese merhaba ;
40 Yaşında Hatay'da ikamet ediyorum Mimar ve Tasarım Mühendisiyim yaklaşık 1 yıldır Forumu ve yapılanları hayranlıkla izliyor ama bir türlü cesaret edemiyordum.Sanırım o gün geldi :smiley:
Özellikle Pandemi Salgından sonra hayatı ertelememeye ve bunun ilk adımı olarak Ducato 17 m3 bir araç dönüştürmeye ve bu yaz uzunca bir yolculuğa çıkma karar verdim araç konusunda araştırmalar devam ederken tasarımı bitirmeye çalışıyorum ve değerli fikirlerinize ihtiyacım var ;
Öncelikle ailem 4 kişi eşim ve 2 kızım (12 ve 10 yaşlarında) var bu nedenle 4 yataklı bir araca ihtiyacımız var ve uzun süreli seyahatler planlıyoruz ortalama 30-45 günlük bu nedenle aynı zamanda yaşam alanı önemli ...

Tasarım Detayları arkada yüksek ranza 75 cm lik bir tek kişilik yatak var ve bu öne doğru açılarak 2 kişilik ranza oluyor
Bunun altında bozdolabı ve dikine 25 cm lik bir şişelik tarzında dolap
bir yanda 195 cm lik bir tezgah diğer yanda bir dolap ve duş-wc
ön oturma grubu yerden raylı ve modüler düşünüyorum 3 tip kullanacağım
kapı kapalı , kapı açık ve yatma pozisyonu buna göre masada döner hareketli olacak

Tecrübem olmadığı için tasarımın artı ve eksilerini kestiremiyorum bu nedenle fikirlerinize ihtiyacım var.
şimdiden çok teşekkürler

Deneme 1 kap ak modu

Deneme 1 seyahat modu

Deneme 1 yatma modu

Deneme22

Etiketler
Giriş kapısı nerede?
ben mi göremiyorum

ben yedek yatak olarak başka bir şey düşünmüştüm ama aracım yüksek tavan olmadığı için (15 m3) mümkün olmuyor
şöyle bir şey
standart arkada çit kişilik yatak. 2 katlı. üst kat 4 köşedeki metal yada krom dikmeler üzerinde aşağı yukarı hareketli olacak. kullanılmadığı zaman alttaki yatağın üzerine alçaltılacak ve o kullanılacak. ihtiyaç olunca dikmeler üzerinde yükseltilecek 160-170 cm ye kadar. bir mandal ile sabitlenecek. altta 80-90 cm de bir yatak üstte 160-170 cm de diğer yatak olacak. tabi 15 m3 de tavan yüksekliği elvermiyor ama 17 m3 de olabilir diye düşünüyorum.
gerçi böyle bir yatağın ağırlığını aşağı yukarı hareket ettirmek biraz zor olabilir.
fikir işte

tam bir zihnisinir projesi galiba:tonguewink::tonguewink::tonguewink:

Giriş kapısı nerede?
ben mi göremiyorum

ben yedek yatak olarak başka bir şey düşünmüştüm ama aracım yüksek tavan olmadığı için (15 m3) mümkün olmuyor
şöyle bir şey
standart arkada çit kişilik yatak. 2 katlı. üst kat 4 köşedeki metal yada krom dikmeler üzerinde aşağı yukarı hareketli olacak. kullanılmadığı zaman alttaki yatağın üzerine alçaltılacak ve o kullanılacak. ihtiyaç olunca dikmeler üzerinde yükseltilecek 160-170 cm ye kadar. bir mandal ile sabitlenecek. altta 80-90 cm de bir yatak üstte 160-170 cm de diğer yatak olacak. tabi 15 m3 de tavan yüksekliği elvermiyor ama 17 m3 de olabilir diye düşünüyorum.
gerçi böyle bir yatağın ağırlığını aşağı yukarı hareket ettirmek biraz zor olabilir.
fikir işte

tam bir zihnisinir projesi galiba:tonguewink::tonguewink::tonguewink:
sizin söylediğinizi düşündüm ben fakat o zaman sürekli bir alan kaybı oluyor bu şekilde yatak altını kullandığımda alan kaybı daha az bu arada sürgülü kapı yerinde masanın olduğu yerden giriş masa katlanır olacak kapı açıkken giriş çıkış olması için kapı kapalıyken koltuk yönü değiştirilerek karşılıklı oturma alanı elde edilecek

hiç karavan seyahati yaptınız mı? önce kiralama ile bir deneme yapmanızı öneririm. ben geçen yıl kiralama yaptım ve gerçekten ihtiyaçlarım konusuna çok fikir sahibi oldum.
teorik olarak sizin dediğiniz alan kazandırabilir ama pratikte kullanım çok zor olur diye düşünüyorum.
bir de 17 m3 araç bulmak çok zor olacak. aracı aldınız mı?

hiç karavan seyahati yaptınız mı? önce kiralama ile bir deneme yapmanızı öneririm. ben geçen yıl kiralama yaptım ve gerçekten ihtiyaçlarım konusuna çok fikir sahibi oldum.
teorik olarak sizin dediğiniz alan kazandırabilir ama pratikte kullanım çok zor olur diye düşünüyorum.
bir de 17 m3 araç bulmak çok zor olacak. aracı aldınız mı?
karavan seyahatim olmadı ve kiralama çok düşünmüyorum uzunca bir seyahet olacağı için o bütçeyi araca aktarmak düşüncesindeyim 2012 model bir kaç araç ile görüştüm tasarımı netleştirebilirsem alım yapacağım ama hala kuşkularım var bu nedenle yorumlarınız önemli ...

Tasarımınız gayet hoş olmuş ... Ama ben de Mehmet Beye katılıyorum ve hiç olmaz ise 2-3 günlük bir deneyim yaşamanızı tavsiye ediyorum... Biz 2 kişi kullandığımız halde her akşam yatak aç, her sabah yatak toplamak gerekiyor... Bir tavsiyem de kapı önündeki yatak dışarıya çıkmayı engellemeyecek şekilde düzenlenmeli...
Şimdiden kolay gelsin size ...

sizin söylediğinizi düşündüm ben fakat o zaman sürekli bir alan kaybı oluyor bu şekilde yatak altını kullandığımda alan kaybı daha az bu arada sürgülü kapı yerinde masanın olduğu yerden giriş masa katlanır olacak kapı açıkken giriş çıkış olması için kapı kapalıyken koltuk yönü değiştirilerek karşılıklı oturma alanı elde edilecek

Alan Kaybından neyi kastettiğinizi tam anlamadım. 40 yılı bulan karavan deneyimlerimde öğrendiğim, araҫ iҫinde hareket edebilmenin karavandaki bir ҫok mobilyadan daha önemli olduğu yönünde, özellikle karavanda ҫocuk varsa. Uzun zamandır eșimle beraber iki kiși gezeriz. Eșim yemek yapmaya bașladığında, hava müsaitse dıșarıya ҫıkarım, değilse ön koltuklardan birisine geҫerim. Karavan da yașamın ҫok önemli tarafı, 8-9 metrekarelik (büyük kısmıda mobilya ile dolu) bir yerde 4 kișinin yașayabilmesinin organizesi.

Size önce bir karavan kiralayın tavsiyelerini bir de bu anlamda düșünün.

17 metrekupun yüksek tavanı avantaj kabul edip kızlarınız için arkaya yatay ya da dikey ranza sistemini düşünebilir, öndeki kapıyı iptal etmeden yapacağınız oturma grubunu geceleri genisleyebilir özellikte yaparak kendiniz için çift kişinin yatabilecegi yatak haline getirebilirsiniz. Böylece öndeki oturma grubunda emniyet kemerli koltuklardan da tam olarak vazgecmeniz gerekmeyebilir

Cevap yazan herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim.
Ön kapının hızlı kaçış yolu olabileceği için ne olursa olsun kapanmayacak şekilde tasarlanmasına karar verdim.
Yolculuk sırasında çocukların kemerli oturma düzeni ihtiyacından dolayı yatak bölümü dışında oturma alanına ihtiyaç olabileceği için klasik tasarım üzerinde yoğunlaşıp ikinci yatağı yukarıdan açılır şekilde yapmaya çalıştım .

X

XX

XXX

XXXX

Son düzenleme:

Alan Kaybından neyi kastettiğinizi tam anlamadım. 40 yılı bulan karavan deneyimlerimde öğrendiğim, araҫ iҫinde hareket edebilmenin karavandaki bir ҫok mobilyadan daha önemli olduğu yönünde, özellikle karavanda ҫocuk varsa. Uzun zamandır eșimle beraber iki kiși gezeriz. Eșim yemek yapmaya bașladığında, hava müsaitse dıșarıya ҫıkarım, değilse ön koltuklardan birisine geҫerim. Karavan da yașamın ҫok önemli tarafı, 8-9 metrekarelik (büyük kısmıda mobilya ile dolu) bir yerde 4 kișinin yașayabilmesinin organizesi.

Size önce bir karavan kiralayın tavsiyelerini bir de bu anlamda düșünün.
Üstat uyarılarınızı dikkate alarak hareket kabiliyeti daha geniş bir tasarıma dönmeye çalıştım.
Karavan kiralama olayı aslında tamamiyle istememekten ziyade imkanlar nedeni ile kısıtlı biraz. Hatay'da ikamet ettiğimizden buralarda kiralama olanağı pek mümkün değil birde üzerinde mevcut salgın durumu olduğundan mümkün bir seçenek gibi görünmüyor.
Önümüzdeki hafta içi aracı almayı düşünüyorum umarım iller arası seyahat engeli bir zorluk çıkarmaz.
Tasarım konusunda % 80 lerde olduğuma göre (araç ve yerleşim) ekipman seçimlerini yapmam lazım. Bu konuda da mutlaka kullanmalısın yada hiç yaklaşma dediğiniz ekipman cihaz varsa yazarsanız sevinirim. seçimlerim hakkında burada bir liste oluşturacağım

Öncelikle girdiğiniz yolda başarılar dilerim. Zor ama keyifli bir süreç.
17 m3 de olsa sonuçta iç ölçüleri 2X4 mt bir ortamda 4 kişi yaşamak epey güç bir deneyim olacaktır.
Arkada ikişer kişilik ranzanın epey az bir alan kullanımı ile sorunun çözüleceği düşünülüyor. Ancak hemen hemen dört bir tarafı kapalı (bir tarafında 50-60 cm koridor ile bir veya iki cam olsa da)yüzünüzden en fazla 70-80 cm mesafenin olduğu bir yatakta iki kişinin birlikte yatması keyifli olmayacaktır.
Önerim arkada iki kişilik yatak ve önde oturma grubunun olduğu yerde tek kişilik ranza olur. Üst yatak kullanılmadığı zaman trenlerdeki kuşetli yataklar gibi yan duvara katlanarak, alt yatak oturma için kullanılabilir hale gelir.
Arkadan itibaren 1.40 mt çift kişilik yatak eni+0.80 mt banyo+1.80mt ranza boyu ile 4.00 mt uzunluğu kullanabilirsiniz.
Dezavantajlar;
1-Yolculuk esnasında, arkada oturanların yan oturmaları ve emniyet kermeri çözümü(???)
2-Arka yatak boyu 1.70 civarında kalır ki siz o durumu zaten kabullenmişsiniz görünüyor.
Bir de, umudunuzu yitirmeden, uzun sürse de, az kilometre yapmış, çok yük ile yorulmamış bir araç için satış sitelerini her gün kontrol edin.
Ben 6 ay arayarak 4 yaşında ve 40.000 km yapmış, yorulmamış, bakımlı hatta klimalı bir araç buldum. Alacağınız aracı uzun yıllar kullanacaksınız o yüzden en önemli kısımda acele etmeyin.
Kolaylıklar dilerim.

Ekipman konusunda ise aklıma gelenler şöyle;
-- Arka kapıları iptal ederek, yerine maraton kapak yaptırmanız ve yatak altında su deposu, hidrofor, elektrik ile ilgili cihazlar ve eşyalarınızı koyacağınız bir bagaj alanı oluşturmanız. Bu bagaj kısmına yatak altından ulaşma imkanı da sağlamanız iyi olur. Arkada motor ya da bisiklet vb asılı iken içeriden ulaşabilirsiniz.
--Ön kabin üstündeki alanda çok geniş ve kullanışlı bir yüklük çıkıyor muhakkak değerlendirin.
--İzolasyonu kesinlikle iyi bir malzemeden ve iyi bir işçilik ile yaptırın. Isı ve ses izolasyonu çok fark ediyor malzeme ile. Ayrıca küflenme vb durumlar ile karşılaşmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz.
--Bir bütçe sorunu ama, kesinlikle karavan için üretilmiş ekipman ve malzemeleri kullanın.
--Su ve elektrik tesisatınız kapalı kalacağı için ürün kalitesine önem veriniz.
--Yatak olarak teknelerde de kullanılan densitesi yüksek 10-12 cm lik süngerlerden tavsiye ederim, ortopedik niteliklisinden aldım, evdeki yaylı yatağımdan daha keyifli uyuyorum.
--Karavan yapımı öncesi; aracınızı detaylı bir bakıma sokun. Alt tarafa ve çamurluk içlerine, pütür denilen izolasyondan yaptırın. Süspansiyon, yaprak yay, amortisör vb kontrol edilsin. Frenleri de unutmayın, el freni dahil.
--Araç devamlı olarak istihap haddinde kullanılacağı için, lastik seçimi çok önemli. Yolu tutan, dişli, yumuşak hamurlu tercih edin.
Kolay gelsin.

Ben izin verirseniz arka kapıların kapanması ve pütür atılması için @varalevent ile ayni düşüncede değilim.

Bence;
Arka taraftaki ikinci kaçış imkanını iptal etmeyin. Hatta arka kapınız içeriden de açılabilir olmalı. Yatak üzeri geniş heki bile yapsanız, mutfak yangınlarında mesela üç kişinin kısa zamanda tahliyesi söz konusu olabilir. Şimdi yemek yaparken arkada kimse zaten olmaz diye düşünebilirsiniz ama AB ülkelerinin yasaları böyle durumlara asla izin vermediği gibi bu açılımların boyutlarını da yazmakta. Bir bildikleri olmalı ? Üstelik belki eşiniz siz uyanmadan da kahvaltıyı hazırlamayı düşünüyordur..

Pütürü ses izolasyonu için düşünüyorsanız arka taraf zaten mobilya altında kalacak. Ön taraf için yeni araçlardan şikayeti olana rastlamadım. Hatta motor kaportasının ses izolasyonu bile daha önde gelmeli ?
Pas için ise son ~10 yıldır araçların kaportaları daha kaliteli piyasaya sürülmekte. Örn. Eski Transit ile yenilerini karşılaştırın..

Bu iki yaklaşım da karavancı ülkelerin alışılmış pratiğinden sayılmamakta.
@varalevent, diğer önerilerinizle ayni düşüncedeyim.:yum:

@mp310, işiniz oldukça zor. Bence panelvandan motokaravan, ideal olarak en fazla iki buçuk kişilik bir araç. Hele kış ayları yollarda olacaksanız.
Umarım karavanınızda yaşarken bu cümleme hak vermezsiniz..? ;)

Son düzenleme:

Öncelikle girdiğiniz yolda başarılar dilerim. Zor ama keyifli bir süreç.
17 m3 de olsa sonuçta iç ölçüleri 2X4 mt bir ortamda 4 kişi yaşamak epey güç bir deneyim olacaktır.
Arkada ikişer kişilik ranzanın epey az bir alan kullanımı ile sorunun çözüleceği düşünülüyor. Ancak hemen hemen dört bir tarafı kapalı (bir tarafında 50-60 cm koridor ile bir veya iki cam olsa da)yüzünüzden en fazla 70-80 cm mesafenin olduğu bir yatakta iki kişinin birlikte yatması keyifli olmayacaktır.
Önerim arkada iki kişilik yatak ve önde oturma grubunun olduğu yerde tek kişilik ranza olur. Üst yatak kullanılmadığı zaman trenlerdeki kuşetli yataklar gibi yan duvara katlanarak, alt yatak oturma için kullanılabilir hale gelir.
Arkadan itibaren 1.40 mt çift kişilik yatak eni+0.80 mt banyo+1.80mt ranza boyu ile 4.00 mt uzunluğu kullanabilirsiniz.
Dezavantajlar;
1-Yolculuk esnasında, arkada oturanların yan oturmaları ve emniyet kermeri çözümü(???)
2-Arka yatak boyu 1.70 civarında kalır ki siz o durumu zaten kabullenmişsiniz görünüyor.
Bir de, umudunuzu yitirmeden, uzun sürse de, az kilometre yapmış, çok yük ile yorulmamış bir araç için satış sitelerini her gün kontrol edin.
Ben 6 ay arayarak 4 yaşında ve 40.000 km yapmış, yorulmamış, bakımlı hatta klimalı bir araç buldum. Alacağınız aracı uzun yıllar kullanacaksınız o yüzden en önemli kısımda acele etmeyin.
Kolaylıklar dilerim.
Aslında sonradan yüklediğim planlarda bahsettiiğiniz bazı sıkıntıları çözdüm. şoför arkası koltuklarda emniyet kemeri koyacağım yolculuk için önemli. Arka kapıyı kapatmayı düşünmüyorum çünkü arka oturma grubuyla birlikte o kapıya ihityacım olacak daha ferah ve güzel bir oturma alanı için .
Araç alımında çok acele etmiyorum 2 araç var teklif verdiğim 2012 model ama anlaşamadık tüm tasarım ve malzeme seçimi sona yaklaşmadan aceleci bir alıcı olmayacağım çok ekstra bir araç denk gelmezse.

Ekipman konusunda ise aklıma gelenler şöyle;
-- Arka kapıları iptal ederek, yerine maraton kapak yaptırmanız ve yatak altında su deposu, hidrofor, elektrik ile ilgili cihazlar ve eşyalarınızı koyacağınız bir bagaj alanı oluşturmanız. Bu bagaj kısmına yatak altından ulaşma imkanı da sağlamanız iyi olur. Arkada motor ya da bisiklet vb asılı iken içeriden ulaşabilirsiniz.
--Ön kabin üstündeki alanda çok geniş ve kullanışlı bir yüklük çıkıyor muhakkak değerlendirin.
--İzolasyonu kesinlikle iyi bir malzemeden ve iyi bir işçilik ile yaptırın. Isı ve ses izolasyonu çok fark ediyor malzeme ile. Ayrıca küflenme vb durumlar ile karşılaşmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz.
--Bir bütçe sorunu ama, kesinlikle karavan için üretilmiş ekipman ve malzemeleri kullanın.
--Su ve elektrik tesisatınız kapalı kalacağı için ürün kalitesine önem veriniz.
--Yatak olarak teknelerde de kullanılan densitesi yüksek 10-12 cm lik süngerlerden tavsiye ederim, ortopedik niteliklisinden aldım, evdeki yaylı yatağımdan daha keyifli uyuyorum.
--Karavan yapımı öncesi; aracınızı detaylı bir bakıma sokun. Alt tarafa ve çamurluk içlerine, pütür denilen izolasyondan yaptırın. Süspansiyon, yaprak yay, amortisör vb kontrol edilsin. Frenleri de unutmayın, el freni dahil.
--Araç devamlı olarak istihap haddinde kullanılacağı için, lastik seçimi çok önemli. Yolu tutan, dişli, yumuşak hamurlu tercih edin.
Kolay gelsin.
İzolasyon konusunda çok sıkıntım var nerdeyse o başlıktaki tüm konuları okudum malzeme ve işlemler konusunda henüz bir karar veremedim.
Su elektrik ve mobilya konusunda çok sıkıntı yaşamayacağım sanırım 15 yıllık müteahhit olduğumdan o işleri yapacak iyi ustalarım var tek problem karavan tecrübeleri yok :smiley: sistemlere karar verirsem uygulama konusunda çok sıkıntı yaşamam
Ben izin verirseniz arka kapıların kapanması ve pütür atılması için @varalevent ile ayni düşüncede değilim.

Bence;
Arka taraftaki ikinci kaçış imkanını iptal etmeyin. Hatta arka kapınız içeriden de açılabilir olmalı. Yatak üzeri geniş heki bile yapsanız, mutfak yangınlarında mesela üç kişinin kısa zamanda tahliyesi söz konusu olabilir. Şimdi yemek yaparken arkada kimse zaten olmaz diye düşünebilirsiniz ama AB ülkelerinin yasaları böyle durumlara asla izin vermediği gibi bu açılımların boyutlarını da yazmakta. Bir bildikleri olmalı ? Üstelik belki eşiniz siz uyanmadan da kahvaltıyı hazırlamayı düşünüyordur..

Pütürü ses izolasyonu için düşünüyorsanız arka taraf zaten mobilya altında kalacak. Ön taraf için yeni araçlardan şikayeti olana rastlamadım. Hatta motor kaportasının ses izolasyonu bile daha önde gelmeli ?
Pas için ise son ~10 yıldır araçların kaportaları daha kaliteli piyasaya sürülmekte. Örn. Eski Transit ile yenilerini karşılaştırın..

Bu iki yaklaşım da karavancı ülkelerin alışılmış pratiğinden sayılmamakta.
@varalevent, diğer önerilerinizle ayni düşüncedeyim.:yum:

@mp310, işiniz oldukça zor. Bence panelvandan motokaravan, ideal olarak en fazla iki buçuk kişilik bir araç. Hele kış ayları yollarda olacaksanız.
Umarım karavanınızda yaşarken bu cümleme hak vermezsiniz..? ;)

Aracın arka kapısı konusunda hemfikiriz ;-)
2 çocukla çok büyük sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum ama tabiki sizin tecrübeleriniz daha fazla sanırım bunu yaşayıp göreceğiz :smiley:

Seçtiğim bazı ürünler var bunlar hakkında bilgi vermek istiyorum.
1. Buzdolabı Cool Life CM138 çift kapılı buzdolabı seçtim 12/24/220 girişleri var
2. Kasetli tip wc seçtim thetford c223cs
3. Lpg sistem ocak , boyler ve ısıtıcı düşünüyorum tek sorunum yüksek rakımlarda problem olur mu ? bu konuda araştırmaya devam ediyorum.

Tekrar yazmakta fayda var şu anda en büyük sorunum izolasyon konusunda müthiş kafam karışmış durumda bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Wc

Ekli dosyalar

• CM138 Buzdolabı – Cool Life.pdf
    118.6 KB · Görüntüleme: 529

İzolasyon için bütün Avrupa marka firmaların yaptığı gibi kapalı gözenekli ve kendinden yapışkanlı, polietilen veya lateks levhaları kullanın. 20mm yi geçmesine gerek yok.Türkiye’de uygun fiyatla üretilmekteler. Bir hafta sonunuzu vererek kendiniz de yapabilirsiniz. (Tabana yapıştırmadan uygulayın. Tahliye delikleri kapatılmamalı)

Isıtıcınız için ise bence acelesi yok. Gerektiği mevsime kadar bekleyebilirsiniz. Böylelikle geçici de olsa finansmanda rahatlık yaratabilirsiniz ?

Plan için bence Avrupa firmalarının çözümlerini çıkış almanız yerinde olurdu..

Kolay gelsin..:smiley:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR