EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CQC7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 397
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 171,927

CQC7

Ana Kamp
Yer
ANKARA
Arkadaşlar,

Bıçak veya çakı Dünya üzerinde üretilmiş en faydalı aletler sıralamasında en yukarılarda yer alan aletlerdir.Ben şahsen kamplarda, trekkinglerde olduğu kadar günlük şehir hayatımdada yanımda mutlaka bir çakı bulundururum.Her durumda işe yarar ve hatta hayat bile kurtarır.

Hangi modeli tercih ediyorsunuz?

Etiketler
Ynt: EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

Smith wesson un kabzasının üzerinde mermi figürü olan 357 magnum için 3 adet deliği olan titanyum kaplama bıçak kısmı grili siyahlı olan modelini taşıyorum ...

Ynt: EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

Leatherman nin wave modelini taşıyorum.çok yardımı oldu bana :smiley:

Hafta içi leatherman charge ,hafta sonları ise Emerson cqc7 taşıyorum.Takım elbise giydiğim zamanlarda ise crkt k.i.s.s. tercih ediyorum.

CJ7V8' Alıntı:
Leatherman nin wave modelini taşıyorum.çok yardımı oldu bana :smiley:

Kesinlikle haklısın tool lar inanılmaz faydalı aletler.Beni herzaman büyük zahmetlerden kurtarmışlardır.

savunma ve güvenlik okulunda iken adeta takılberry gibi her yanımdan kesici delici ateşli alet edevat çıkıyordu ki okulu bitirip bu alışkanlıkları 3 senede ancak ikiye indirebildim.
okul zamanında : walther p99, sog tanto, sog navy seal, leatherman micro, mini maglite ve gerber multi plier 600.
şimdi ise : gerber multi plier 600, mini maglite, princetorTEC pulsar (anahtarlık led) standart günlük ekipmanımın içindedir.
Şu aralar bir leatherman micro veya mini victorinoux düşünüyorum:smiley:

Kampcılık ıcın neredeyse tum ıhtıyaclarımı karsılayacak hangı cakı modelını onerıyorsunuz.Cok yuksek fıyatlı olmasın lutfen.

Mülteci' Alıntı:
Kampcılık ıcın neredeyse tum ıhtıyaclarımı karsılayacak hangı cakı modelını onerıyorsunuz.Cok yuksek fıyatlı olmasın lutfen.

Trekking için Leatherman charge veya wave.Kampçılık (max 2-3 günlük süre) içinse bunlara ek olarak (çakı değil bıçak)Buck nighthawk önerebilirim.Bu modeller Ülkemizde rahatlıkla bulunabilmenin ötesinde kalite-fiyat performansları oldukça iyidir.Daha ucuza kaçılırsa kaliteden bahsetmek biraz zor olur.Nighthawk oldukça narin gözüksede gerçekte çok dayanıklı ve performansı yüksek bir bıçaktır.Hem bizzat kullandım hemde imha testini izledim.Kendi sınıfının çok üzerinde bir performans sergileyerek oldukça yüksek puan almıştı.Bu modelin şu anda half serrated versiyonuda mevcut.

birde son zamanlarda bıçak teknolojisinde de kullanılmaya başlanan teflon kaplama olayı var.
teflon kaplama bıçağa görüntü olarak hoş bir izlenim veriyor o ayrı ama aynı zamanda çizilmezliğini koruyor, kullandığınız alanlarda bıçağı koruyor, yiyecekte kullanıyorsanız hijyenikliğe 3 adım daha yakın oluyorsunuz.
Buck ve Sog bu konuda gerçekten çok iyi. Cold Steel diye bir marka daha var o da çok kalitelidir.
Önemli olan ister tool olsun ister bıçak/çakı olsun aletin mamül edildiği materyal çok önemli. İyi bir çelik bıçak kemiği bile tek seferde kesebilir.
Şu aralar titanyum çelik karışımlar oldukça popüler.

Sword0012.jpg

Bunlar taşınmaz di mi? :p

Onlar maça giderken götürmek için ...

Siz Hafta içi HZ.ALi nin kılıcı gibi çif başlı hafta sonuda Daha spor olması için Samuray kılıcı taşıyın :smiley: .......

Günlük hayatta fazla taşımasamda yeterli derecede bir Victorinox her kampta yanımdadır. Tabi kaç kere çıkarıp kullandın diye sorarsanız bir elin parmaklarını geçmez. Zaten en çok cımbızını kullandım :p Onun dışında anahtarlığımda asılı ufak bir çakı her işimi gördü şimdiye kadar. Ama bende ilerleyen zaman içinde gündelik yaşam için fonksiyonel çakılardan alacağım bolca.

Ama kampa çıakrken palam muhakkak yanımdadır ;) Kılıç bile yaptırmıştım ilk zamanlarda macera çıkar diye hehe .

Yakın zamana kadar üstteki modeli kullanıyordum.
Bir süredir ise alttaki modeli kullanıyorum.

Bende yeni aldım ve memnunum :smiley:

Grnt0661

@jeep34

bunun fıyatı nedır ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR