Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Goldwingerr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 141
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,397

Goldwingerr

Zirve
Yer
İzmir
Ani bir karar ile 8 Temmuz 2013 saat 17.00 de İzmir deki ofisten marşa basıp kendimi yollara biraktım.Bu gezi 9 gün sürdü yani 16 Temmuz 2013 saat 15.00 de yine ofisteydim.4500 km yol yaptım.Hemen hemen Balkan ülkelerinin hepsine girdim.Polislerle,radarlarla,kamyonlarla,sarhoşlarla,su bulma stresiyle,arıza lambasının yanma stresiyle,motoru yurt dışına çıkarma problemiyle,kosovanın dağlık yollarıyla ve yazı boyunca anlatacağım olaylarla yüzyüze geldim.İlk karavanlı gezimi de yapmış oldum.12 yıldır motorla dolaştıktan sonra motorsikletin temposuna alışınca karavan biraz daha yavaş kalır diye düşünüyordum ama korktuğum olmadı.Gez yazısında bu yolları yapacaklar için haritalı olarak da yardımcı bilgiler ve önceden yaptığım gezilerle de kullanılabilecek alternatif yolları yazmaya çalışacağım.

Etiketler
Ynt: Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

Gezide bana göre Dubrovnik e kadar olan rota gidiş rotasıydı.Burada daha önce de bu yolları yaptığımdan Balkanların hızla geliştiğini gördüm.Hiçbir güvenlik problemi yaşamadım sadece bir gece Dubrovnik Solitudo Camping de kaldım.Onun dışında hep şehirlerin en güzel ve manzaralı yerlerinde konakladım.Campinge hiç ihtiyacım olmadı.Motor gezilerinde hep camping ararız doğal olarak güvenlik duş için ama caravanda böyle bir sıkıntı yok çok büyük rahatlık ayrıca sadece bir akşam Dubrovnik de bir akşam da Komotini de yemek yedim.Onun haricinde efsane de yemeğimi yedim.Su ısıtıcısı truma kombi çok güzel işlev gördü ve evdeki rahatlığa yakın duş alabildim.150 litre su 3 gün günde iki kere düş ve bulaşık vs yetti.Güneş paneli olduğundan enerji sorunu hiç yaşamadım zaten yolda da olduğumdan aküler şarz oluyordu.Uydu yu bir kere kullandım onun haricinde gezmekten zaman olmadı.Dolap biraz daha büyük olabilirmiş ama yetti.Arabaya imaj karavanda yaptırmadan önce klima taktırmam ve lastik ve cantlarını ve ebadlarını değiştirmem,baskı balata ve her türlü alt takım ile ilgili bakımlarını yaptırmam verdiğim en yerinde ve iyyi kararlardanmış.Klima araçta kesin şart.Ön tarafı arkadan ayıran perde de klimanın söför bölümünü çok rahat soğunmasına yaradı.Ben motor götürdüm ama iki kere kullandım.Kesin gezide bisiklet götürmek gerekiyor.Ayrıca aracta kasa vardı bu da gezerken çok büyük güven ve rahatlık veriyor gözüm arkada kalmıyor.Resimlerle de başımdan geçen olayları yeri geldiğinde anatacağım.

GD HARTASI

Ynt: Efsane Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

Dubrovnik den dönüş de de önce Montenegro (Karadağ) a giriyoruz.Sonra Arnavutluk a girip oradan normalde Tiran üzerinden Ohrid tarafından aşağıya inmektense daha önce motorla bu yolda pek hoş anılarım olmadığı için bu sefer Kosova üzerinden Üsküp ve oradan aşağıya inmeye karar verdim.Fakat buralarda mutlaka aracın çokk bakımlı olması şart çünkü mekanik veya elektronik problem yaşandığından üstesinden gelmek biraz daha zor diye düşünüyorum.

DN HARTASI

Güzel bir rota olmuş merakla izliyoruz. Paylaşım için teşekkürler. :smiley:

Paylaşım için teşekkürler devamını sabırsızlık ve merakla bekliyorum.....

Yay burcumusunuz diye sormak geldi içimden....Gençliğim canlandı,üsküdardan -maltepeye kayınbiraderlere hafta sonu için giderken,hep birlikte antalyada kontak kapatıp pazartesi direk işyerlerine dağıldığımızı bilirim.İyikide yapmışız iyikide yapmışsınız...Bir ay kadar önce kullandığımız shkoder-Prizren otobanı'nı çok beğenmiştik (kosovaya girerken ayrıca ödediğimiz sigorta hariç)bekliyoruz izlenimlerinizin devamını

enverdede' Alıntı:
Yay burcumusunuz diye sormak geldi içimden....Gençliğim canlandı,üsküdardan -maltepeye kayınbiraderlere hafta sonu için giderken,hep birlikte antalyada kontak kapatıp pazartesi direk işyerlerine dağıldığımızı bilirim.İyikide yapmışız iyikide yapmışsınız...Bir ay kadar önce kullandığımız shkoder-Prizren otobanı'nı çok beğenmiştik (kosovaya girerken ayrıca ödediğimiz sigorta hariç)bekliyoruz izlenimlerinizin devamını
:smiley:)) sigortayı hiç sormayın

Efsane

1.Gün Bayraklıdaki bürodan saat 17.00 de teker döndü Pazartesi günü.Aracın Km si 124917 yi gösteriyordu.
İzmir den İpsala ya doğru Çanakkale den Eceabat a geçtim.Çocuk abi bu panel van değil mi dedi.Önce anlamadım
yok karavan dedim.Abi panelvan 33 karavan 55 TL sen bilirsin diyince jeton düştü Panelvan tabi ki dedim :smiley:) Aklınızda
oldun karavan kesmek isterlerse camperlerde panelvan diyince panelvan ücreti kesiyorlar ısrar etmiyorlar.Saat 23.00
feribotuna bindim.Ve saat 01.40 da sınır kapısına geldim.Türk gümrüğünde gümrük memuru formaliteden iki dolap kapağını
açtırdı kameralar görsün dedi.Ama motorda sıkıntı çıkardı.Türk vatandaşı yurt dışına plakası olan tek araç çıkarabiliyor.İkinci
araç için mutlaka yanınızdaki birine vekalet vermeniz gerekiyor aracımı yurt dışına çıkarabilir diye ve araç o kişinin pasaportuna
işleniyor.Yani karavanın arkasında motorla tek kişi yurt dışına çıkamıyor mutlaka yanındakine vekalet verip onun pasaportuna
diğer aracı işletmesi gerekiyor.Bende arkadaşıma verdiğim vekalet de yoktu ama idare ettiler çünkü iki araç da benim üzerime
kayıtlıydı.saat de geç olduğundan uğraşmadılar.Ama başka zaman sorun çıkabilir.

Balkan Tur Yunanistan Bosna Hersek Sırbistan Hırvatistan Kosova Makedonya

Keşan yolları yapım aşamasında ve çoğu yerde gidiş gelişe dönüyor ve bozuk.Ama Sınırdan çıktıktan sonra otoban süper.Aleksandropolise
kadar gidebildim orda otobandan çıkıp gece bir benzinliğe çekip uyudum.Yunanistan otobanlarında benzinlik yok.Benzin almak için otobandan
çıkmak gerek o nedenle full depo benzin ile otobana girmek iyi oluyor.Bir de depo Türkiyede 345 TL ye doldu Yunanistanda 92 Euro ya.
İlk gün yaptığım yol.Kilometre 12500 ü gösteriyordu yani 583 km yol yapmıştım saat 17.00 den gece saat 02.30 civarına kadar.

Burak bey,sürpriz bir gezi olmuş. Ben ilk geziyi annen ve kız kardeşinle yapacağını biliyordum, ama sanırım programda bir değişiklik olmuş. Rota-zaman ikilisine bakarsak karavancıdan daha çok motosikletçi gezisi yapmışsın ;D
Fotoğrafları göremediğim için içimde bir eksiklik kaldı, umarım sonraki zamanlarda problem çözülür :smiley:
Sanırım artık yemek yapmayı öğrendin, masrafların oldukça azalmıştır :D
Gezini bizimle paylaştığın için teşekkürler :smiley:

drares' Alıntı:
Burak bey,sürpriz bir gezi olmuş. Ben ilk geziyi annen ve kız kardeşinle yapacağını biliyordum, ama sanırım programda bir değişiklik olmuş. Rota-zaman ikilisine bakarsak karavancıdan daha çok motosikletçi gezisi yapmışsın ;D
Fotoğrafları göremediğim için içimde bir eksiklik kaldı, umarım sonraki zamanlarda problem çözülür :smiley:
Sanırım artık yemek yapmayı öğrendin, masrafların oldukça azalmıştır :D
Gezini bizimle paylaştığın için teşekkürler :smiley:

Fotografları ilk yüklediğimde görüyordum şimdi göremiyorum ve yükleyemiyorum anlayamadım neden.resimleri hepsini hazırladım ama iki gündür
yüklemeye beceremedim.Fotoğrafların linki bulunamadı diyor diğer harita fotoğrafları da görünmüyor.

Yemek yaptım vallaha süper oldu motorcu ruhlu karavancı oldum :smiley:

İlk günkü rota inşallah resim yüklenir

1 gn

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.