En Yaşanılası Ülke Norveç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,646

VitaEsMorte

Zirve
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) İnsani Gelişim Endeksi’nde Türkiye bir yıl öncesine göre 2 sıra yükselirken, en iyi yaşanacak ülkelerde ilk 5’e sırasıyla Norveç, İzlanda, Avustralya, İrlanda ve İsveç girdi.

Sondun05

UNDP Başkanı Kemal Derviş tarafından açıklanan 2006 İnsani Gelişme Raporuyla birlikte, yıllık ekonomik büyüme ölçülerinin ve GSYİH’nın ötesinde daha geniş bir refah tanımı yapan İnsani Gelişme Endeksi de yayınlandı.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam, eğitim almak ve insanca yaşam standardına sahip olmak gibi insani gelişme konusunun 3 boyutunu ölçen İnsani Gelişme Endeksi’nde, dünyada yaşanacak en iyi yer olarak Norveç öne çıktı.

UNDP’nin basın açıklamasında, 1990’dan beri yayınlanan endeksin bu yıl yayınlanan 16’ncısında Türkiye’nin 177 ülke arasında bir önceki yıla göre 2 kademe yükselerek 92. sıraya yerleştiği belirtildi.

Açıklamada, BM Kalkınma Programı Küresel İnsani Gelişme Raporunda, 2006 İnsani Gelişme Endeksi’ne göre Türkiye’nin "orta düzeyde" gelişmiş bir ülke olarak kabul edildiği kaydedildi. Endeks hesabında Türkiye’de ortalama yaşam süresinin 68,9 yıl ve 15 yaş üstü yetişkin okur yazarlık oranının yüzde 87,4 olduğu belirtildi. Türkiye’nin 2006’da insani gelişme sıralamasında yükselmesini, en çok kişi başına düşen GSYİH’nın satın alma paritesine göre 7.7 dolar artmasının etkilediği ifade edilen açıklamada, "Aynı zamanda, İnsani Gelişme Endeksi’ne göre Türkiye hala, özellikle eğitim ve yaşam beklentisi konularında sorunlarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor" denildi.

İnsani Gelişme Endeksi’nde dünyada yaşanacak en iyi yer olarak Norveç 1. sıraya yerleşirken, Norveç’i İzlanda, Avustralya, İrlanda ve İsveç takip etti. ABD’nin Kanada ve Japonya’nın ardından 8. sıraya yerleştiği listede sondan bir önceki Sierra Leone, 177. ve sonuncu ülke de Nijerya oldu.

YOKSULLUK VE CİNSİYET ENDEKSLERİ

UNDP’nin açıklamasında, 2006 İnsani Gelişme Raporu’nda 102 ülke için, yoksulluğu ve sosyal dışlanmışlığı ölçen bir birleşik endeks olan İnsani Yoksulluk Endeksi’ne yer verildiği hatırlatılarak, Türkiye’nin 102 ülke arasında yüzde 9,8’lik bir yoksulluk oranıyla 21. sırada olduğu belirtildi.

Açıklamada, bunun yaklaşık 7 milyon insanın, eğitim hizmetlerine erişim gibi bazı temel ihtiyaçlardan yoksun olduğu gerçeğini ve bu eksiklikten dolayı sosyal alanda dışlanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu gösterdiği kaydedildi.

UNDP açıklamasında, raporda, kadın ve erkeklerin aktif olarak ekonomik ve politik hayata katılma ile kendi ekonomik kaynakları üzerinde kontrol sahibi olma kapasitelerini ölçen 2006 Cinsiyet Güçlendirme Ölçümü’ne de yer verildiği ve Türkiye’nin bu ölçümde 75 ülke arasından 72. sırada olduğu ifade edildi.

Politik katılım ve karar alma gücü, ekonomik katılım ve karar alma gücü ile ekonomik kaynaklar üzerinde kontrol gibi 3 boyutu ölçen bu endekste Türkiye’yi Mısır, Suudi Arabistan ve Yemen’in takip ettiği kaydedildi.

Hürriyet

Etiketler

Ynt: En Yaşanılası Ülke Norveç

avustralya hariç, hepsi kuzey avrupa ülkesi ;) entellektüel hastalığı da denilen MS (multiple skleroz) gibi sosyal statüyle alakası olduğu düşünülen hastalıklar da yine bu ülkelerde inanılmaz boyuttadır...

En yaşanılası ülkeyi neye göre seçer ki bu adamlar? Herkesin zevkleri farklıdır, bana göre en yaşanılası ülke Maldivler'dir veya Bahamalar'dır ya da Avustralya'dır. Eğer ki adam sıcağı sevmiyor, kara bayılıyor ve yüksek standartlarda bir yaşam istiyorsa onun için yaşanılası yer Norveç'tir tabii ;)
Avustralya seçilmeliydi, tropik iklim de var ılıman iklim de, doğal güzellikler de var yüksek standartlarda yaşam da ;)

Benim yanıtım da Norveç! Norveç'in orman kedileri de çok meşhurdur. Norveç olmazsa kanada da olur yaşanılasıdır orası da ;)

Kuzey ülkelerinde yaşamak eminim çok zordur, bir kere kış vakti kopenhag ve malmöye gitmişliğim var (malesef benim en kuzeyim) donmaktan beter oldum sıcak bir şeyler içmeyi çok sevdiğimi orada öğrendim, yapıları binaları kendileri gibi soğuk ve ruhsuz, herşey kural herşey sabit, şahsen beğenmedim, gezmekle yetinmek en mantıklısı :smiley:

Kışın ve yazın yaşama standardı değişiyormu. Kışın genelde gecenin yaşandığı, güneş olmayan bir yerde yaşamak çok sıkıcı olsa gerek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.