Flarespace Kapali/camli Pencereler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Alaçık Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,186

Alaçık

Yeni Üye
Yer
Antalya
Merhaba
Ben sitede yeni üyeyim. Uzun zamandır motokaravancılık tutkum vardı ve emekli olduktan sonra eşimle bunu hayata geçirmeye karar verdik. Bu konuda en doyurucu bilgileri burada buldum ve proje hazırlıklarımı tamamladım. İş araç seçimine geldi. Biz aracımızı şehir içlerinde rahat kullanabilmek ve dar yayla yollarında problem yaşamamak için mümkün oldukça küçük seçmek istiyoruz. Psa grubu araç alacağız ancak kaç m3 lük olacağına burada açtığım konudan almayı ümit ettiğim cevaplar ile ayırdığımız bütçe birlikte yön verecek.
Şöyle ki boyum 1,85 ve yatak enine planlamada problem çıkıyor. Bana ilave 18 cm yetecek ve bu konuda yaptığım araştırmada Avrupa da buna FLARESPACE denilen her iki yanda (aynaların yarı en ölçüsünü geçmeyen) enine 9 mm kapalı/camlı çıkma pencere ile çözüm bulduklarını gördüm. Bu konuyu Türkiye de inceledim ve geçenlerde karavan imalatı yapan bir firmada kaporta aşamasında bu yönde imalat yaptıklarını gördüm ki "ruhsat aşamasında onay alıp almayacağını göreceğiz" gibi ifade kullanmışlar. Kendilerine bir problem teşkil edip etmeyeceğini sorduğumda ALIR dediler.
İmalat yönetmeliğine baktığımda yapılacak çıkmalar katalog da belirtilen en geniş dış ölçüyü geçemez deniliyor..
Bu konuda yardımcı olabilecek üyelere şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

2019 11 12 2081

2019 11 12 2077

2019 11 12 2083

Etiketler

Bu tür araçları arasıra yollarda görürürüm. 13 yıl önce Sprinter’in karavana dönüşümüne başlarken bende böyle bir çözüm düşünmüştüm. Almanya’da yaşadığım yere yakın bir firma bu parçaları üretip satıyordu. Sonradan vaz geçtim ve yatağı penecere hizasına yükselterek, pencere çıkıntılarından faydalandım. Böylece tam boyumun uzunluğunda enlemesine bir yatak yapabildim (1,82m). Ducato Sprinter‘den daha geniş, yatağı pencere hizasında yapmak belki sizin içinde bir çözüm olabilir.

Almanya’da karavanlarla ilgili böyle parçaları üreten firmalar Tüv’ le önceden görüşüyorlar ve bu parçaları Tüv’ün kabul edebileceği şekilde yapıyorlar. Böylece karavancılara veya karavan dönüşümü yapan firmalara Tüv kaygısı olmadan işin montajı kalıyor. Bu çeşit bir uygulamayı Türkiye’de de yapmak işi kolaylaştırabilir.

bu konuda ELEN KARAVAN bir uygulama yapmış.

Video: https://www.facebook.com/100012342046990/videos/816313642123363/

Kendilerine sordum :

Mustafa Kalaycı Tebrikler başarılarınızın devamını dilerim. Bu araca ruhsat alınırken arka yatak çıkmaları takılımiydı? Tüv kontrole giderken bu hali ile mi gidilecek?1
Elen Karavan Mustafa Kalaycı bey teşekkür ederiz TSE kontrolünde takılıydı tüv henüz olmadı aracın mekanik bakımları yapıldıktan sonra girecek.

dediler. Sonradan TÜV de yapıldı dediler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR