Gezi Araçlarının Yakıt Tüketimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,487
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
YAKIT

Klimawirksame Emissionen des deutschen Reiseverkehrs

Etiketler

Benim aracım volt lt35 uzun yolda yüz km de 7.5 lt yakıyor.Önce ki aracım ducato 2.8 jtd 8 lt civarı idi.Bu tabloya göre binek araçlar su ile mi gidiyor acaba:smiley:

.
İlk dört olasılıkta ayni araç, donanımsız durumuyla karşılaştırılmakta.
Motokaravanda ise kamper ile alkovan arasından ortalama bir örnek alınarak, normal bir binek aracıyla kıyaslanmakta.
Bu istatiksel değerin, karavanına göre farklılık göstermesi normal.
Veriler eften püften bir araştırma ürünü değil.

Soldaki rakamlar bu karşılaştırmada fazla yakılan yakıtın yüzdesini göstermekte, litresini değil.
Örn.
Diyelim 8 litre yakan (?) bir otomobil, şehirdışı yollarda karavan çekmeye başlayınca, %75 fazlasıyla 14 litre yakmakta deniyor.
Otobanla karşılaştırma durumunda, verilecek yol ücretinin göreceli azalma durumu olabilir. Tabi bu da ortalama bir değer. Çünkü çekilen karavanın ağırlığının da rolü olmalı..

Kusura kalmayın, belki aceleyle farklı anlaşılabilir diye böyle detaylı yazayım dedim.. 😋

Son düzenleme:

Yaz döneminde sahil otellerindeki,kış döneminde şehir otellerindeki fiyatları düşünürsek,Benim için
motokaravan vazgeçilmez olur diye düşünüyorum.

.
Eğer karavan tercihinizi dediğiniz üzere sadece otel ücretleri yani tek değere göre yapıyorsanız belki haklı olabilirsiniz.
Ancak karavanın değil birkaç değere bağlı bir tercih olması yanında onun aslında irrasyonel amaç ve sonuçları olabilen bir hobi olduğu da atlanmamalı.

Detaylara girme durumunda, forumdan atılma tehlikesi var.. 😉

Son düzenleme:

Yalnız çekme karavan şehir dışı ve otoban grafiği çok doğru. Çekme karavanda ilk kalkış ve hızlanmalarda yakıt tüketimi çok artıyor. Normal şehir dışı yolda kamyon tır vs trafiği sürekli yavaşlama ve hızlanmayı gerektiriyor, otoban öyle değil, sabit hızla yavaşlamadan çok uzun süre gidiliyor.
Bu grafiklerde şehiriçi sanırım trafiği az olan yerlerde test edilmiş.
Çekme karavanla ortalama hızı artırtmak kalabalık yollarda çok zor oluyor. Ortalama hız 50 km/saat i pek geçmiyor.

Bu grafiklerde şehiriçi sanırım trafiği az olan yerlerde test edilmiş.
Çekme karavanla ortalama hızı artırtmak kalabalık yollarda çok zor oluyor. Ortalama hız 50 km/saat i pek geçmiyor.
Araştırma Almanya bazlı olduğundan, akıcılık farklı olmalı.
Avrupa'da otobanlarda çekme karavanla 120km/saat üzeri gideni çok görürsünüz..

Tek değere göre yapmıyorum
.
Eğer karavan tercihinizi dediğiniz üzere sadece otel ücretleri yani tek değere göre yapıyorsanız belki haklı olabilirsiniz.
Ancak karavanın değil birkaç değere bağlı bir tercih olması yanında onun aslında irrasyonel amaç ve sonuçları olabilen bir hobi olduğu da atlanmamalı.

Detaylara girip, forumdan atılma tehlikesi var.. 😉
Sadece otel ücretleri değil tabi,ancak binek aracımla Ülkemizin birçok ilini ve ilçelerini gezdim.Motokaravanı tercih etmemdeki sebep kaplumbağa gibi seyahatimde nereye gidersem evin içindeyim.
Bu da bana iyi geliyor

Bir aracın yakıt tüketimi göstergeye bakarak ölçülmez tespit edilmez. Gösterge yeni model arabalarda teknik detay olsun diye konmuştur. Ayrıca yakıt tüketiminin remi olmayan birimi ise bir den fazladır mesela 1 litre yakıtla kaç km gidiliyor ki eskiden yakıt fiyatları bu kadar sık değişmediği tarihten önceki zamanlarda km de şu kadar kuruş yakıyor ölçüsü de vardı. Hiç bir zaman 100km gittim şu kadar litre yakıt tükettim diye bir ölçü olmadı. Aracınızın yakıt deposu kapağına kadar yakıt doldurursunuz BAKIN POMPA OTOMATİK YAPIP DURMAKTAN BAHSETMİYORUM sabırla kapağa kadar doldurursunuz. O anki km nizi bir yere not alırsınız sonra belirli bir kullanım şekline göre gideceğiniz yere varır veya 30 km kadar kullanıp tekrar kapağına kadar doldurup yaktığınız yakıt miktarını bulur gittiğiniz km yi yakıt miktarına bölüp 1 litre yakıtla kaç km gittiğinizi bulursunuz işin doğrusu biraz zahmetlide olsa böyledir. Benim kullanım tarzıma ve trafiğin şartlarına göre uzun yolda orta hızda boş aracım ile 1 litre mazot ile 20 km civarında gidiyorum, şehir içi dur kalk ile 10km ye kadar iniyor biraz şehir dışı biraz şehir içi kullanımında duruma göre 13-14 km ile 16-17 km arasında gidebiliyorum. Bu güne kadar en tasarruflu kullanımım 600 km yolu 26 litre mazotu kesintisiz kullanımımda yakarak elde ettim

.
En doğru tüketim bilgisi, sürücüyü de hesaba katan yıllık yakıt değeri.
İsterseniz bankanıza sorun.. 😉

Km/TL birimi zaten, yolda olunan ülke, oynak yakıt ücreti ve para değeri faktörlerini es geçen yurdum insanının, abuk ama neşeli bir teşebbüsüydü.
Şu anda kapıldığı Corona yüzünden tar ü mar olmuş durumda.

Diğer taraftan prospektlerdeki 100km/litre ne kadar bir laboratuarlar verisi olsa da ondan başka üzerinde ortaklaşa anlaşılabileceğimiz bir birim bulunmamakta.

Göstergenin onu bile hakkıyla göstermemesi ve sahadaki hesap tarzınız bence de doğru yaklaşımlar..

Yalnız böyle bir hesabı sürüş tarzını değiştireceğine inananların yapması anlamlı.
Yoksa, “Karavanım, ben sana meftun ve mecburum” diyenlerin değil..😋
Çünkü sonuçta öyle pek bir getirisi olmuyor. 😉

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR