Gezi Yazısı Hazırlamak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,333
Ynt: Gezi Yazısı Hazırlamak

Gezi yazıları hazırlanırken gerçekten çok emek harcanılıyor. Bu emek hiç bir karşılık beklenilmeksizin sadece bazı arkadaşlarımızın işine yarar diye yapılıyor. Gitmeyi planladığınız yerle ilgili daha önce hazırlanmış bir gezi yazısı varsa planı hazırlamak çok kolaylaşıyor. Bu nedenle emek verip gezi yazıları hazırlayan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz.

Neler yapılabilir isterseniz onu düşünelim.
Ödül almış yani her sene ilk üç dereceye giren gezi yazısının başlığında ödüllü olduğuna dair bir işaret olduğu yer almalı (tabiki olabiliyorsa) ve bu işaret artık sürekli kalmalı. Mesela konu başlığına eklenecek bir satırda 2012 gezi yazısı üçüncüsü yazması gibi. Gezi yazılarından dereceye girenler ise en az bir sene boyunca sabit başlık altında yer almalı diye düşünüyorum. Çok fazla gezi yazısının da sabit başlık altında kalması mümkün olamadığından. Sabit başlıktakilerin de bir süre sonra o konuya olan ilgi azaldığında sabit başlıktan çıkarılması gerekir.

Başka önerisi olan var mı?

Etiketler

Ercan bey öneriniz blog yaratma üzerine yoğunlaşalım mealinde sanırım.

Blog yaratma zaten uygulayanların olduğu bir forum Gezenbilir, profilinize girdiğinizde 'profil ayarları' nın en alt satırına gezi
yazılarını yada karavanlarının yapım hikayelerinin linklerini veren üye sayımız hızla artmakta ve bu sayede kişisel verilere
ulaşımı kolaylaştırıyorlar.

Blog oluşturmada bu pratik yöntemi tüm arkadaşlarımıza sizin vesilenizle önermiş olalım.

Selamlar

Yoğun olmam sebebiyle yazamadım kendimce bir yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum.Özel olması sebebiyle paylaşamadığımız konuşmalarımızdan Levent Abi'nin ahde vefalı bir kişi olduğuna şahidim.Bu konuda kendisini üzdüm ise hakkını helal etsin.

Bir başlığa her katılımcının birkaç kere girebileceği düşünülürse, sayı bence 2-3 ama en fazla 400 ile sınırlı olmalı ? Üstelik foruma üye olmayan, mesafeli duran okuyucularda hesapta. Yoksa 1000 in üzerinde (sanal) katılımcının günahını almış oluruz. Haşmet beyin bile 15-20 kere girdiğini düşünebiliyorum. Bu durumda benim de 6-7 cevap hakkım doğuyor demektir. ;) Fakat ben bir tanesini kullanmak istiyorum. (Balçova bildiğim bir yer olduğu ve elim 3 kere klavyeye gitti ise de, yazamamış olmamın nedenini, Haşmet beye özelden bildireceğim.)

Haşmet bey,
"Tam 1400 kişi o kadar uğraşıp hazırladığım emeğime saygı göstermemiş..."şeklindeki cümlenizin, inanın kırgınlığınızı tamamen paylaşsam ve anlasamda (dozunu değil), bilmem gerçekten kelimesi kelimesine arkasında mısınız ?
Levend, Ferhat ve Hasan beyin isabetli cevaplarına ilave edeceğim, konunun bu potansiyeli ile korkarım, politika tartışmaları gibi polarize bir mecraya kayması. Amaçlamadığınıza içten inandığım halde, katılımcıları kategorize ederek ve ahlaki normlarını sorgulandırıyormuş gibi bir intibanın, hedef aldığınız kitlenin, katılımı tamamen ihtiyari olan bir forumda, hak verirsiniz ki kendilerini evlerinde hissetmeleri oldukça zor olmalı ? Düşüncemi hoşgörünüze sığınarak anlayışla karşılayacağımızı umarım.

Yazınızı okuduktan sonra, forumda neden yazdığımı sorguladım. Sonuç sadece benim için geçerli. Forumda zevk aldığım için yazıyorum. Çoğu zaman başkalarına faydası olsun diye yazdığımı düşünsemde, zevk almadan yazdığım tek yazı olmadı. Benim için bencil bir amaç yani salt zevk itici güç. Kısaca birincil olarak kendim için yazıyorum. Gocunulacak bir durum değil bu, bilindiği üzere korku gibi bencillikte sosyal olmak şartı ile varlığımızın devamı için gerekli. Sonuçta faydalı olduğu şeklindeki geri dönümler ise tatmin edici.
Fakat oldukça sık sizin gibi düşündüğümü itiraf etmeliyim. Forumda kendimi "Yarım kalan projeler genel müdürü" olarak hissediyorum. :D Siz kendiniz için cevaplamışsınız ama benim için, gerçekten projelerin yarım kalması mı, yoksa başlığa yazılmayan yazılar mı keyfimi bozan, hala tam emin değilim ? Düşünün bu kırgınlığı, benim gibi her üç yazısından birine teşekkür gelen biri bile yaşıyor. Bu yüzden 250 civarında yazım ile Ferhat bey, Atilla bey gibi binlerce tecrübe ve bilgi dolu yazıları ile foruma benden kat be kat daha fazla faydaları olanların teşekkürleri karşılaştırılınca, bu butonununda işlevsizliği ortaya çıkıyor sanırım.
Galiba bu yeni medyum, gerçek yaşamdan farklı ve bazen her ülke içinde değişebilen kendi kanunları var ?

Benim yazılarıma cevap verdiğinizi hatırlamamakla beraber (kinaye değil), size kırgın olmadığımı ve sizin yazılarınızı okuduğum ama cevap yazmakta tutukluluk yaptığım halde, müteşekkir olduğumu bilmenizi isterim. :smiley:

Merhaba,bir süredir yoğunluktan foruma giremiyordum annemle yaptığım gezinin yazısında yarım kalmıştı kendimi suçlu hissediyordum tamamlayamadığım için.Ama gezi yazısı da Mustafa Beyin ve Haşmet Beyin belirttiği gibi çok zahmetli.
Annemle olan gezi yazımı yazarken insan gerçekten psikolojik olarak cevap var mı yorum yapan var mı tepkiler nasıl diye merak ediyor.Gezi yazısını yazarken birleri alınabilir veya resimlerden sıkılabilir diye çekiniliyor ve insan çok dikkatli olmaya çalışıyor.Bu nedenle yazılara yorum yapılması aslında yazanları da teşvik eden bir unsur.

Ama burada hissiyatımın kelimelere döküldüğünü gördüm.Nasıl derseniz anlatayım.Efsaneyi alınca bir Balkan Turu yapmıştım.İlk onu elimden geldiğince yazdım.Sonra o yazı Mustafa Bey ve Haşmet Beyin dediği gibi alt sayfalarda yitip gitmişti.Yani çok inceleyen olmasa görülemeyecek.sonra bir arkadaşımız o yazıya yorum yazmış Ohrid de konaklama imkanından bahsetmiş hop yazı en üste gelmiş.Bir sevindim hatta dedim ki baya geçince teşekkür edeyim de gene bu biten yazı üste gelsin:smiley:))) Gerçekten insan emeğinin görülmesini isitiyor.Bunun için sitede nasıl bir düzenleme olur onu tartışmak gerek.ADV Rider diye bir site var motorcuların tüm dünyadan yazdığı.gezi yazıları yurt içi yurt dısı değil de daha ayrıntılı kategorilendiriliyor.Böyle yapılabilir.Mesela yurt içi karadeniz karadeniz batı orta ve doğu gibi bölünebilir.Yurt dısı da bu şekilde bölünebilir diye bir fikrim var.

Mustafa Bey,Haşmet Bey bence paylaşmaya devam etmeli çünkü herkes iyiniyetli ve bir çıkar amacı olmadığından sorunları beraber tartışarak giderileceğine eminim.

Bu arada Haşmet Bey bi Ege Bölgesi buluşması yapsak ne güzel olur.

Sevgi ve saygılarımla

"Yönetimden beklediğiniz vefa aranılan yerde mevcut, vefa konusu işlenmeye başlanırsa ne sınırı ne sonu nede muhatabı kalır
Haşmet bey, herkes empati yapmayı başarabildiği sürece herşey daha güzel olacak sadece buna inanıyorum.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=101451.20#ixzz2sCY6cQy4"
Levent bey benim bu yazıyı başlatırken amacım zaten herkesi empati yapmasını sağlamaya çalışmaktı. Olayın sizin yada temsil ettiğiniz yönetimin üstüne dönmesi aklımdan bile geçmedi. Demokratik bir ortamda bunu tartışıp doğruyu hep birlikte bulabileceğimizi düşünüyorum.
Siteye 22 Mayıs 2007'de kayıt olmuşum ve gün başına ortalama 1,007 paylaşımla istikrarımı korumuşum. İnsanlarla sempati çerçevesinde ilişkiler kurmaya özen gösteririm, Bildiklerimi, gördüklerimi,tattıklarımı paylaşmayı burada öğrendim ve bunları sadece kendim için yaşamamaya başladım.
Yazdıklarımdan kimsenin rahatsız olmasına gerek yok, ben tam tersi bu konuya dikkat çekerek insanların empati yapmasını istedim. Ama ilginçtir ki bu yazıyı buraya yazdığımdam beri Balçova gezi yazıma sadece bir not düşüldü, O da züğürt gezençinin kızgınlık ifadeleriydi. Demek ki insanlar bana "çok konuşmayı kes, işine bak" demek istiyorlar. Empati yapmak, demokratik olmak bizim topluma pek uygun değil galiba...
Bana cevap yazan arkadaşlara bir kaç şey söylemek istiyorum;
Evliya çelebi2 Mesut bey yazılarına hiç cevap yazmadığını belirtmiş, 3 tane başlık açtığı yazısı var, "karavanın etimolojik olarak değeri","yunanistan" ve "avrupadaki 12000 karavan konaklama noktası" Bunlardan sonuncusuna 2 adet paylaşımım olmuş, diğerlerini beğeniyle incelediğimi hatırlıyorum. Ama demek ki söyleyecek bir sözüm yokmuş. Gene de benim yazılarına yazdığım 2 adet cevap bir çok gezenbilir üyesinin cevap yazma ortalamasının üstüne çıkıyor :D
Goldwinger Burak kardeşim de benim yazı yazmaya devam etmeme gerektiğini söylemiş, bırakmak gibi bir niyetim zaten yok... :smiley:
Son söz olarak burada yazılanlar burada kalır, ben yine eski dostlarımla eskisi gibi olurum (dikkat ederseniz bir çok yazıma "dostlar" diyerek başlarım. Hepinize huzur dolu akşamlar diliyorum :smiley:

drares' Alıntı:
Levent bey benim bu yazıyı başlatırken amacım zaten herkesi empati yapmasını sağlamaya çalışmaktı. Olayın sizin yada temsil ettiğiniz yönetimin üstüne dönmesi aklımdan bile geçmedi. Demokratik bir ortamda bunu tartışıp doğruyu hep birlikte bulabileceğimizi düşünüyorum.

Yazdıklarımdan kimsenin rahatsız olmasına gerek yok, ben tam tersi bu konuya dikkat çekerek insanların empati yapmasını istedim. Ama ilginçtir ki bu yazıyı buraya yazdığımdam beri Balçova gezi yazıma sadece bir not düşüldü, O da züğürt gezençinin kızgınlık ifadeleriydi. Demek ki insanlar bana "çok konuşmayı kes, işine bak" demek istiyorlar. Empati yapmak, demokratik olmak
bizim topluma pek uygun değil galiba...

Haşmet bey size empati yapın diyen ilk mesajımda bendim, Mustafa Yetim'e alıntı yapıp Vefa beklemeliyiz yazan sizdiniz.
Bende yönetime Vefa vurgusu yapabileceğinizi düşünemediğimden hayret ve şaşkınlıkla sizden beklentinizi cevaplamanızı
bekledim, doğruyu nasıl bulacaksınız ilk mesajı sizden bekliyor olacağız.

Balçova gezi yazınızda züğürt gezençi'nin resimler burada diyerek yönlendirdiğiniz başlığa verdiği cevaptaki :-[ utanmış ikonudur, :mad: kızgınlık ikonuda ise budur.

drares' Alıntı:
"Yönetimden beklediğiniz vefa aranılan yerde mevcut, vefa konusu işlenmeye başlanırsa ne sınırı ne sonu nede muhatabı kalır
Haşmet bey, herkes empati yapmayı başarabildiği sürece herşey daha güzel olacak sadece buna inanıyorum.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=101451.20#ixzz2sCY6cQy4"
Siteye 22 Mayıs 2007'de kayıt olmuşum ve gün başına ortalama 1,007 paylaşımla istikrarımı korumuşum. İnsanlarla sempati çerçevesinde ilişkiler kurmaya özen gösteririm, Bildiklerimi, gördüklerimi,tattıklarımı paylaşmayı burada öğrendim ve bunları sadece kendim için yaşamamaya başladım.
Yazdıklarımdan kimsenin rahatsız olmasına gerek yok, ben tam tersi bu konuya dikkat çekerek insanların empati yapmasını istedim. Ama ilginçtir ki bu yazıyı buraya yazdığımdam beri Balçova gezi yazıma sadece bir not düşüldü, O da züğürt gezençinin kızgınlık ifadeleriydi. Demek ki insanlar bana "çok konuşmayı kes, işine bak" demek istiyorlar. Empati yapmak, demokratik olmak bizim topluma pek uygun değil galiba...
Bana cevap yazan arkadaşlara bir kaç şey söylemek istiyorum;
Evliya çelebi2 Mesut bey yazılarına hiç cevap yazmadığını belirtmiş, 3 tane başlık açtığı yazısı var, "karavanın etimolojik olarak değeri","yunanistan" ve "avrupadaki 12000 karavan konaklama noktası" Bunlardan sonuncusuna 2 adet paylaşımım olmuş, diğerlerini beğeniyle incelediğimi hatırlıyorum. Ama demek ki söyleyecek bir sözüm yokmuş. Gene de benim yazılarına yazdığım 2 adet cevap bir çok gezenbilir üyesinin cevap yazma ortalamasının üstüne çıkıyor :D
Goldwinger Burak kardeşim de benim yazı yazmaya devam etmeme gerektiğini söylemiş, bırakmak gibi bir niyetim zaten yok... :smiley:
Son söz olarak burada yazılanlar burada kalır, ben yine eski dostlarımla eskisi gibi olurum (dikkat ederseniz bir çok yazıma "dostlar" diyerek başlarım. Hepinize huzur dolu akşamlar diliyorum :smiley:
Arkadaşlar, bu mesajı yayınlarken son sözümü söylediğimi düşünüyordum. Artık bundan fazla bir şey yazmak istemiyorum. Burada neler düşündüğüm ve ifade etmek istediğimi açıkça anlatmış durumdayım.
Sami beyden öncelikle özür dilerim, yazdığı ifadeyi karıştırmışım. Ama o da duygularını dile getirmek için 3-5 kelime kullansa yanlış anlaşılmalara neden olmayacaktı.
Ben duygularımı son kez ifade ettim :smiley: :smiley: :smiley:

Verilen emeklere olumlu tepki almak inanın çok hoş bir duygu, ama birde sessizce izleyen ve gerçekten verilen emeklerden çok şeyler alıp da sessiz kalanlara kızmayalım...Onlar da bu forumdan zevk almasalar burada işleri olmazdı diye düşünüyorum... verilen emeklerin hepsine binlerce teşekkürler... GEZİ YAZILARINI VE FOTOGRAFLARINIZI BEKLEYENLER ÇOK...HABERİNİZ OLSUN...Selam ve sevgilerimle...

abucam' Alıntı:
Verilen emeklere olumlu tepki almak inanın çok hoş bir duygu, ama birde sessizce izleyen ve gerçekten verilen emeklerden çok şeyler alıp da sessiz kalanlara kızmayalım...Onlar da bu forumdan zevk almasalar burada işleri olmazdı diye düşünüyorum... verilen emeklerin hepsine binlerce teşekkürler... GEZİ YAZILARINI VE FOTOGRAFLARINIZI BEKLEYENLER ÇOK...HABERİNİZ OLSUN...Selam ve sevgilerimle...

Degerli buyuklerimiz.sitemlerinizde hakli olmanizla beraber % 1 in icinde benim gibi kamp ve karavan sevdalisi olan cok kisi yazi kalabaligi yapmamak(vb) icin yazmaktan uzak durabiliyorlar.bir kac senedir forumda takip ettigim incelemeye ve anlamaya calistigim cok konu oldu.cogu zamanda bir cok sebepten arastirmaya basladigim konudan beni o kadar cok uzaklara goturdunuzki.sizlere hep imrendim, sizlerle oralari gezdim, hatta bende oradaydim diyebilirim.benim gibileri o kadar cok gaza getirdinizki ben karavan yapmayi bekleyemeyecegim diyerek gecen sene doblo aracimi mini campere donusturdum.ancak bu sunumlari hazirlamanin ne kadar ugrastirici oldugunu guzel bir paylasim hazirlayayim diye dusunmeye basladigimda bir turlu isin icinden cikamadim.(gezmekten firsat bulupta hazirladigimda paylasacagim).sayenizde cok sey ogrendik ve ogrenmeye devam edecegiz.su gok kubbede biraktiginiz hos seda bizleri motive ediyor. Saat 2 sularinda uykum kacti.su an saat sabah 4.her ne kadar ELLERINIZE SAGLIK diyemesekte buradayiz ve sizleri keyifle takip ediyoruz.emekleriniz hic bir zaman bosa gitmeyecektir bundan supheniz olmasin.sizleri gormesekte bilmesekte SEVIYORUZ.daha cok seyler ifade etmek istiyorum ancak zamanla.
Hepinizin YUREGINEve BILEGINE SAGLIK.
(Tesekkur butonunu hala bulamadim)

Pruvaniz neta, Ruzgar hep kolayiniza olsun.

nasah' Alıntı:
Değerli arkadaşlar;

Gezi yazılarında eger konu anlatılmaya başlanmamışsa veya yazı bittikten sonra yorum yapmayı tercih edenlerdenim. Çünkü bence araya giren yorumlar yazının bütünlüğünü bozuyor ve konunun başka yönlere mecralara akmasına sebep olabiliyor. Soracağım soruları bile özel mesajla sordum şahsın konusuna olan saygıdan ötürü.
Ama genel tartışma , teknik vs gibi konularda bilgim olan konularda elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım.

Benim gibi düşünen davranan arkadaşlar olduğunu da düşünüyorum.
Bence bir yazar için nasıl okunma sayısı önemli ise; bence bir konu ne kadar çok okunuyorsa o kadar ilgi çekmiştir. Kişilerin o kadar memnun olması gerektiğini düşünüyorum.

Hasan KABAKCI

Katılıyorum. Çoğunlukla ben de bu şekilde mesajlarımı yazmaya çalışıyorum.

Ben dahada ileri gidip paylaştıklarımın arasında beğenmediniz galiba diye azarlıyorum :D :D :D Aslında forumdaki yoğunluk nedeni ile ,paylaşım hazırlarken uzun uzun yazmışsınız,resimlerle donatmışsınız , yollayıp,gezenbilirin onayını bekliyorsunuz ,aynı anda size bir övgü mesajı gönderilmişse ,mesajınız boyutu aştı yazısı dön geri bide benim beceriksizliğimden mi nedir yazdıklarım kayboluyor, sonra tekrar yazmaya üşen ,çünkü sen bir sonraki paylaşımın hazırlığını yapıyor pozisyonundasın...bunları yaşadım biliyorum,bu yüzden nedenini belirterek sonlara bırakıyorum beğeni ve yorumlarımı..Bu arada forumu sıklıkla takip eden biri olarak başlığı bir yıl sonra farkedebildiğim için kendimi kutluyorum :D :D

enverdede' Alıntı:
Ben dahada ileri gidip paylaştıklarımın arasında beğenmediniz galiba diye azarlıyorum :D :D :D Aslında forumdaki yoğunluk nedeni ile ,paylaşım hazırlarken uzun uzun yazmışsınız,resimlerle donatmışsınız , yollayıp,gezenbilirin onayını bekliyorsunuz ,aynı anda size bir övgü mesajı gönderilmişse ,mesajınız boyutu aştı yazısı dön geri bide benim beceriksizliğimden mi nedir yazdıklarım kayboluyor, sonra tekrar yazmaya üşen ,çünkü sen bir sonraki paylaşımın hazırlığını yapıyor pozisyonundasın...bunları yaşadım biliyorum,bu yüzden nedenini belirterek sonlara bırakıyorum beğeni ve yorumlarımı..Bu arada forumu sıklıkla takip eden biri olarak başlığı bir yıl sonra farkedebildiğim için kendimi kutluyorum :D :D
Enver abi çok hoşsun :D :D :D

Enver Bey, yaşanılanları çok güzel özetlemiş... Bazen bir paragraf yazı, bir fotoğraf yükleme için defalarca, dakikalarca uğraştığım zamanlar oldu... :mad: :eek:
Yolda, çevrede fotoğrafladıklarıma yazılacakları, yazdıklarıma uygun fotoğrafları kurgular oldum, kafamda... ???
Sonra, aldığımız olumlu yorumlarla tümünü unutuverdik, hep...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR