Gölmarmara Akpınar Gezisi (Çelebi Test)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,249

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Bugün biraz uzunca bir test turu yapıp, Ahmetli üzerinden köy yollarından geçerek Gölmarmara'ya oradan da Akpınar'a gittim ve döndüm. Uzun zamandır buralarda küçük test turlarıyla yetiniyorken bugün yapacağım gezide yanıma Çelebi'yi de alınca bu öncekilere göre daha uzun bir test yolculuğu olmuş oldu. Ama çok da iyi oldu. Yapım başlığında kaybolmasın diye bu gezinin paylaşımlarını buradan yapmayı uygun gördüm.
Gezime önce Ahmetli'ye giderek başladım. Salihli yolundan Ahmetli'ye doğru 80-90 km hızla gittim genelde. Benzin almak için durduğumda uyduruk sol penceremin yolda yerinden çıkarak uçup gittiğini farkettim. Geçici olarak sadece profillere yapıştırılmış muşamba yüksek sürate dayanamamıştı. Bu durumu pek yadırgamadım. Hava güzel olduğu için yola böyle devam etmeyi düşündüm. Haftaya kadar yine geçici ama daha sağlam bir çözüm geliştirmem gerekmekte camlar için...

Sonra Ahmetli'den sola dönerek Ahmetli'yi baştan başa geçtim. Oldukça küçük bir yerleşim birimi Ahmetli, Küçük bir Anadolu kasabası,

Bozulan ve oldukça daralan köy arası yollarından kuzeye doğru devam ederk Ahmetli regülatörüne ulaştım. Burada biraz soluklanıp uzaklardan gelen suyun sesini dinledim.
HPIM3954

HPIM3956
Çelebi ile regülatörün üzerinden ilerleyip karşıaya geçtim. Bundan sonra bir köyden daha geçip hafif rampaları sarıp Gölmarmara Slihli yoluna kestirmeden çıkmış oldum. Yollar bozuk olsa da buraya girmeye değecek bir kısalma sağlıyor yolda. Çelebi'nin bozuk yollardaki performansı her zamanki gibi çok iyi, Kendi başına takılıyor arkada
HPIM3968
Gölü ilk gördüğüm yer, Marmara gölü gerçekten büyük bir göl, Burada durup aracımdan inip gölün kenarına kadar gittim. Çok sayıda kuş ve doğal canlılık var. Toprağın üzerinde biraz oturup gölü izledim. Böyle bir şeye uzun süredir ihtiyacım varmış doğrusu.
HPIM3970
Yol kenarlarında açan sarı çiçekler yola ve ortama ayrı bir güzellik katmış.
HPIM3960

Etiketler
Ynt: Gölmarmara Akpınar Gezisi (Çelebi Test)

Göl gerçekten harika, İnsan büyüsüne kapılıp bütün bir günü burada harcayabilir,

HPIM3961

HPIM3965

HPIM3967

HPIM3966

HPIM3963

Aşağılara göl kenarına kadar iniyorum. Su gerçekten harika görünüyor. Ne olduklarını bilemediğim yüzlerce kuş hep bir ağızdan şarkılarını söylüyorlar, Biraz oturuyorum burda. Ama zaman akıyor, Daha ilerde görmem gereken şeyler var.

Mecburen Çelebi ve çekicisinden oluşun katarımın yanına geri dönüyorum. Birkaç yol fotoğrafı çekmek için güzel bir yer.
İlk üç fotoğraf Ahmetli'den sonra Gölmarmara yoluna çıkamadan 7-8 km önce çekilmiş, Neyse artık 4. fotoğrafın olduğu yerdeyiz.)

HPIM3959

HPIM3958

HPIM3957

HPIM3969

Gölmarmara yolu Saruhanlı yol ayrımına kadar çok güzel. Otobüsler tırlar vızır vızır ilerliyor. Gölmarmaraya 8 km kala sathı biraz bozuluyor ve daralıyor. Bu 8 km lik kısım da yapılsa belki bu ilçe için daha iyi olur.
Gölmarmara ufak ve çok şirin bir yerleşim yeri olduğu daha girişinden belli, Ama içinde fazla vakit geçirmiyorum. Esas görmek istediğim yer Akpınar'a doğru yol alıyorum. Gölmarmarayı gezmek için haftaya kafi derecede vaktim olacak.

Akpınar mesire yeri, Burası adından da anlaşılacağı üzere bir pınarın çıkış noktası, Pınar Marmara gölü'ne dökülüyormuş.

HPIM3971

HPIM3973

HPIM3975

HPIM3976

HPIM3978

Burası muhteşem bir yer. Önce buradaki işlerimi hallediyorum. Haftaya yapılacak kampla ilgili detayları konuşup kafi derecede bilgi sahibi olduktan ve bilgilendirdikten sonra tekrar çevrede ufak bir gezintiye çıkacağım.

HPIM3986

HPIM3985
Balıkları görebiliyor musunuz? Burası pınarın içi.

Bunların büyükleri restoranın yanında oluşturulmuş havuzda tutuluyor. Sazan oldukları ve lezzetli oldukları söyleniyor. Buz gibi bir pınarın içinde yetiştirilmiş sazanlar.
HPIM3988

HPIM3989

Pişmiş olarak kiloyla satılıyormuş. Bir kilosu bir kişiye gelir diyorlar, Bence bir kilo balığı iki kişi de yiyebilir. (Üç kişi için iki kilo balığın tam geleceğine ise eminim) İstenen ücret de uygun ama tadına bakmadım çünkü tokum. Haftaya..

Bu yerde ücretli olan tek şey tuvalet fiyatı 75 kuruş, Ama tuvaletin temizliği haliyle mesire-kamp yeri standartının biraz daha üzerinde. Tuvalete bakan İlhan Bey ile tuvalet fiyatları üzerine küçük bir anlaşma da yapıyorum. 2 TL- iki gün sınırsız kullanım. Kampa katılan kampçılar için daha avantajlı olacağını düşündüm. Önemli değil isteyen tek tek de ücret verebilir. Tuvaleti olanlar için zaten sorun değil. Benim hala bir portatif tuvaletim yok malesef. Bu yüzden ben 2 TL'yi ödeyeceğim.

HPIM3996

HPIM3997

Alanda bir çok çeşme var, Suyu nereden geliyor bilmiyorum ama pınardan olduğunu tahmin ettim. Suyun tadı da leziz gerçekten. Umarım çayı da güzel olur. Ben bu gezimde çay demlemedim bu yüzden bilmiyorum. Ama kahvemi yapıp pınara karşı içmeyi ihmal etmedim. Bu geziyi kamp malzemeleri Çelebi'de yüklü olarak yaptım. Testin gerçek koşullarda olması için.

Tam kahvemi içerken iki romorku ağzına kadar kasalanmış ıspanakla dolu olan bu traktör katarı yanımdan geçerek ilgimi çekti. Kahveyi falan bırakıp nereye gidiyor diye gittiğ, yöne ilerledim. Ispanaklara hale gitmeden önce pınarda yıkanıp (Aslında bir sudan geçirilip) Kamyona yüklenecekmiş bu işlemler oldukça dikkatimi çekti.
Özellikle göle girerken bu katara sürücüsünün yaptırdığı son ustaca manevra yeni yeni karavanına alışmaya çalışan bir karavancı olarak beni utandırdı. Bu insanlar bu araçlara bunları yaptırıyorken nasıl olup da karavanımla her yere gidemeyeceğimi düşünebilirim. Demek ki daha çok çalışmam lazım. Çalışıyorum da.

HPIM4001

HPIM3999

HPIM4000

O katar orada durdu ve ıspanakları indirdiler ve işi bitince de doğruca o ağacın yanından girdiği açıyla çıkıp gitti inanılmazdı. Traktör şöförüne helal olsun.

http://s1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/?action=view&current=HPIM4006.mp4

Traktörün manevrası, Çiftçi ile ufak bir söyleşi.

Nerede Turgutlu'dan geliyorum desem, Hımm bizim kasabadan diyorlar, Bununla o kadar çok karşılaştım ki, ilginç bir anektod.

Kahvemi keyifle tekrar pınara karşı içmeye başlamışken bir kez daha kahvem yarım kalıyor. Traktördeki ıspanakları pınarın serin ve berrak sularına atıyorlar. Kahvemi yine yarım bırakıp yapılan işi izlemeye gidiyorum. Daha bir iki saat içinde koparılmış ıspanaklar pınara atılıp biraz suyun içinde kalıyor. Bir kişi ıspanakları alıp birkaç defa pınara batırıp çıkarıyor sonra doğru kamyona, oradan pazarlara,
Bu size ters gelebilir ama burası daha yüz metre içinde yerden peydahlanmış bir pınar, Pis veya durgun bir su değil. Köylüye ıspanakları ne kadara sattığını soruyorum. 80-90 kuruş diyor. İnanın bu ıspanaklardan o kadar canım istiyor ki o an köylüye biraz satın alabilir miyim diyorum. Bir kasadan biraz çıkarıyor, 1 tl uzatıyorum. Ne kadar ısrar etsem de almıyor. Yurdum köylüsünün yine de parada gözü yok. Hediyesi için teşekkür ediyorum. Ülkemi ve insanlarını çok seviyorum. Malesef yanımda ona verebilecek bir hediye yok. Kahve ikram etsem o kadar kişiye yetmeyecek. Mecburen sadece teşekkür ediyorum.

HPIM4015

HPIM4017

HPIM4020

HPIM4021

HPIM4022

İnanın bu ıspanakları oracıkta kavurup üzerine bir yumurta kırmayı o kadar istedim ki, Malesef o kadar vaktim yok. Bu tazecik ıspanaklar bugün eve gidecek mecburen.

Yücel bey Gölmarmara'yı bize tanıttığınız için teşekkürler.Çelebinin pencerelerini geçici olarak pleksiglas ile kapatabilirsiniz,aradığınız camları
bulana kadar çok işinize yarayabilir.

Sonrasında Çelebi'ye yeniden dönerek biraz daha manzara seyrettikten sonra artık gitmek gerektiğine karar veriyorum. Gölmarmara'ya kadar her yer üzüm bağı, Bağların arasında kıvrılan dar asfalt yoldan Gölmarmara girişimdeki benzinliğe ulaşıyorum. Biraz daha LPG aldıktan sonra yakınlardaki oduncuya yaya gidebileceğimi düşünüp Çelebi'yi oraya park ediyorum. Artık bu tip menevralar benim için hiç sorun değil.
Oduncu 50 metre geride karşıda. Oduncu dayıyla odun ve fiyatı ile ilgili konuşuyorum. Geri döndüğümde Çelebi'nin başında birisi duruyor, Önce karavandan bahsediyoruz, Bu bağlantı sağlam mı bu arabaya diyor, Bunu sadece traktörde görmüş şimdiye kadar, Kendisine o bağlantının topuza bir vinç bağlayıp arabayı havaya kaldırabilecek kadar kuvvetli olduğunu söylüyorum. O zaman ikna oluyor. Hemen neredensin diye soruyor, Turgutlu'dan diyorum, Aaa bizim kasabadan, Orada halamın oğlu var diyor... Şurda oturuyor falan derken muhabbet başlıyor. Büyük ihtimalle anlattığı kişilerin çocukları benim öğrencim. Nerelisin diyor, Bursa deyince aa ben orada ev yaptırdım diyor, Gidecem buralardan diyor, Bursa'nın güzelliğinden bahsediyorum. Güzel ama soğuk diyor. Siz burada cennette yaşıyorsunuz diyorum ona karşılardaki üzüm bağlarını göstererek. Memlekette hiç tanımadığınız kişilerle bile kısa sürede iletişim kurabiliyorsunuz. Buraların bu özelliğini çok seviyorum. Böyle söyleyince gözleri parlıyor, Dayı buraları da bırakamıyor belli ama çocukları için Bursa'ya taşınacak bunu da biliyorum. Bir süre bana köyünü de anlatıyor, Keşke herkes köyünde kalabilse. Böylesi daha güzel olurdu, Ama köylünün, çiftçinin durumu belli çocukların istikbalini büyük şehirde görüyor. Haklı da.

HPIM4023

HPIM4024

HPIM4026

HPIM4028

HPIM4029

Dönüş yolu...
Ahmetli- Turgutlu arası..

HPIM4033

HPIM4034

HPIM4035

HPIM4036

Bir geziden dönerken her zamanki gibi yanımızda getirdiklerimiz ve geldiğimiz yerde bıraktıklarımız var,
Gittiğimiz yerlerdeki güzelliği ve yaşantıyı yanımızda getirirken, Oraların havasını ve tadını da tekrar yaşamak üzere orada bırakmış oluyoruz.
Ne kadar da yetmediyse de eve dönmek lazım yarın bir pazartesi, Yeni ve güzel bir hafta daha başlayacak...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR