Grand Cherokee Zj Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan macellaio Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,081

macellaio

Yeni Üye
öncelikle merhabalar. çok büyük bir zj hayranıyım ve şu sıralar zj aramaktayım. benim için maddiyat çok önemli değil fakat off road araçları hakkında en ufak bir bilgim yoktur (ama küçüklüğümden beri aşırı aşırı seviyorum). şu an da birkaç ilan beğendim açıkçası ve siz değerli tecrübeli arkadaşlarıma, abilerime sorarım. bu araçlara (tercihen 5.9 istiyorum) 60.000 üstü vermek mantıklı mıdır? aldıktan sonra hiçbir şekilde orasıyla burasıyla uğraşmak istemiyorum. şahsi düşüncem 30-40 verip tekrar üstüne 10-20 harcayıp o fiyatlara gelmesini istemiyorum. alıp 60'a 70'e alıp düzgünce kullanmak istiyorum. şahsen internette baktığım ilanlara göre söylediğim fiyatlardaki araçlar oldukça sağlam ve bakımlı duruyorlar. off road kitli istiyorum, çok ağır off road yapmayacağım ama stok halini beğenmiyorum aracın. mümkünse çok yüksek olsun. kafam esip dağa taşa da dalayım diyorum (aşırı hard yerler değil tabii ki). sık sık kamp yapmaya oradan oraya gitmek için kullanacağım ve ilk kez eski model ve yüksek bir araç kullanacağım. ve mümkünse lpg'siz kullanmak istiyorum. (5.2 ve 5.9 tercihlerim)
örnek olarak kafamdaki araç için bu linki bırakıyorum. eğer link silinirse belirtiniz fotoğraf olarak koyacağım. Jeep / Grand Cherokee / 5.9 / Limited / 5.9 IRON ROCK OFF ROAD SIFIR VİZE sahibinden.comda - 751325196

sizlerden önerim bu araçlarda neye dikkat etmeliyim (yükseltilmiş olanlara 7"lik yükseltmelerden bahsediyorum).

60-70.000 üstü olan araçlar temiz midir? dayanıklı mıdır? sizce alınır mı yoksa gereksiz fazla mıdır? tam olarak kafamda ki istediğim araç linkteki araçtır. yardımlarınıza ve her türlü yorumunuza açığım. şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Etiketler
hocam donanımlı araç demek arazide anası ağlamış araç demektir :smiley: yani hem donanımlı olsun, hem 1 lira masraf çıkarmasın tek kelimeyle imkansız. bırak donanımı, stock bile olsa, sürekli düzenli bakımı yapılan bir araç bile olsa, yine de yaşı itibariyle sürekli masraf çıkarır. hele bir de jeep'ten bahsediyoruz :smiley: zj'den bahsediyoruz :smiley: ayda en az 1 sefer sanayiye gitmiyorsan, kendini çok çok çok şanslı saymalısın :smiley: yani sanayiyle uğraşmayım, senede 1 sefer yağ değişime gideyim diyorsan, jeep grubunu bir kere kafadan ele. toyota tarzı bişeyler bak.

hocam donanımlı araç demek arazide anası ağlamış araç demektir :smiley: yani hem donanımlı olsun, hem 1 lira masraf çıkarmasın tek kelimeyle imkansız. bırak donanımı, stock bile olsa, sürekli düzenli bakımı yapılan bir araç bile olsa, yine de yaşı itibariyle sürekli masraf çıkarır. hele bir de jeep'ten bahsediyoruz :smiley: zj'den bahsediyoruz :smiley: ayda en az 1 sefer sanayiye gitmiyorsan, kendini çok çok çok şanslı saymalısın :smiley: yani sanayiyle uğraşmayım, senede 1 sefer yağ değişime gideyim diyorsan, jeep grubunu bir kere kafadan ele. toyota tarzı bişeyler bak.

yok ben yanlış anlaşıldım hocam. tamamen öyle demiyorum elbette. hani aldıktan sonra çok yüksek fiyatlarda masrafım olmasın. ufak tefek elbette olacak kaç yaşında arabalar bunlar sonuçta. yani ben stock araç bile alsam ona gidip yükseltme vereceğim çünkü hani istediğim şey o. forumda Volkan Bey mesela o aracını kendisi güzelce sökmüş takmış adam etmiş. ben o kadar uğraşmak istemiyorum o kadar bilgim de yok hani işe başlarım bozuk olan şeyi daha da bozarım demek istediğim o. hani 40 bin verip üstüne bana o kadar masraf çıkartacağına ben 60-70 vereyim üstüne 5-10 masraf çıkarsın. böyle araçlar kullanırken yanda ekstra para bulundurmanın zorunlu olduğunun da bilincindeyim zaten. demek istediğim şey oydu hani şimdi 30'luk-40'lık bir jeep mi? yoksa 60-70 mi? demek istediğim buydu. ilandaki aracın üzerinde ki kit benim istediğim kit tam olarak. kendimi ifade edememişim tam olarak kusurum affola :smiley:.

yok ben yanlış anlaşıldım hocam. tamamen öyle demiyorum elbette. hani aldıktan sonra çok yüksek fiyatlarda masrafım olmasın. ufak tefek elbette olacak kaç yaşında arabalar bunlar sonuçta. yani ben stock araç bile alsam ona gidip yükseltme vereceğim çünkü hani istediğim şey o. forumda Volkan Bey. mesela o aracını kendisi güzelce sökmüş takmış adam etmiş. ben o kadar uğraşmak istemiyorum o kadar bilgim de yok hani işe başlarım bozuk olan şeyi daha da bozarım demek istediğim o. hani 40 bin verip üstüne bana o kadar masraf çıkartacağına ben 60-70 vereyim üstüne 5-10 masraf çıkarsın. böyle araçlar kullanırken yanda ekstra para bulundurmanın zorunlu olduğunun da bilincindeyim zaten. demek istediğim şey oydu hani şimdi 30'luk-40'lık bir jeep mi? yoksa 60-70 mi? demek istediğim buydu. ilandaki aracın üzerinde kitte benim istediğim kit tam olarak. kendimi ifade edememişim tam olarak kusurum affola :smiley:.
yok estafurullah anladım demek isteidğini. cevap tabi ki 60-70'lik bir jeep :smiley: ama işte o jeep 60-70 eder mi onu anlamak çok zor bişey. baya profesyonel olmak lazım. resimlere bakıp ederini anlamak zor. mesela linkini veridğin araç hakkında hiç detaylı bilgi verilmemiş. yükseltme kaç inç? önde arkada kilit var mı? lsd, havalı? yüzde kaç? ayna mahrıti oranı nedir? bu yükseltme olaylarında çoğu kişi işi bilmiyor. saçma sapan uydurmasyon iş yapıyorlar. adam full kit almıyor, gidiyor amortisörleri alıyor, bu sefer kollar kısa kalıyor filan. veya ne bileyim şaftı uzatmıyor, mafsal yapmıyor. ayna mahruti oranlamayı bilmiyor.

yani aracı görmeye gittiğin zaman, yanında bu işlerden çok iyi anlayan tecrübeli biri olması lazım. (ki şahsen ben bu konularda ustalara bile güvenmem).

stock bir aracı 10 bin liraya da yükseltirsein, 80 bin liraya da yükseltirsin :smiley: ilandaki resimlere bakarak ederini anlamak zor iştir vesselam :smiley:

yok estafurullah anladım demek isteidğini. cevap tabi ki 60-70'lik bir jeep :smiley: ama işte o jeep 60-70 eder mi onu anlamak çok zor bişey. baya profesyonel olmak lazım. resimlere bakıp ederini anlamak zor. mesela linkini veridğin araç hakkında hiç detaylı bilgi verilmemiş. yükseltme kaç inç? önde arkada kilit var mı? lsd, havalı? yüzde kaç? ayna mahrıti oranı nedir? bu yükseltme olaylarında çoğu kişi işi bilmiyor. saçma sapan uydurmasyon iş yapıyorlar. adam full kit almıyor, gidiyor amortisörleri alıyor, bu sefer kollar kısa kalıyor filan. veya ne bileyim şaftı uzatmıyor, mafsal yapmıyor. ayna mahruti oranlamayı bilmiyor.

yani aracı görmeye gittiğin zaman, yanında bu işlerden çok iyi anlayan tecrübeli biri olması lazım. (ki şahsen ben bu konularda ustalara bile güvenmem).

stock bir aracı 10 bin liraya da yükseltirsein, 80 bin liraya da yükseltirsin :smiley: ilandaki resimlere bakarak ederini anlamak zor iştir vesselam :smiley:

hah ben de onu diyorum işte. bu jeepler 60-70 eder mi anlamında. ilana çok takılmayın siz. kafamdaki araç o tarz bir araç donanımı falan sorun değil. tam olarak o yani ben oldukça yüksek olmasını istiyorum ama türkiye'de nasıl olacak inanın kafam çok karışık. o yüzden hazır olanları almak istiyorum. yoksa diğer türlü normal stock alıp kendim istediğim gibi yapmak istiyordum ama dediğiniz gibi ustalara güvenim benim zaten 0. orada burada okuduklarım ile bir şeyler yapmaya sizlere danışarak bir şeyler öğrenerek kendi başıma halletmeye çalışıyorum. parası 60-100 fark etmez. aldıktan sonra elimde dökülmesin. ama işte çıkmaza giriyorum böyle de. çok para da versek az para da versek her türlü böyle oluyor.

eleman, araziye girmedi, 2 ay önce yükseltildi diyor daha da şüpheleniyorum. madem satacaksın neden yükselttin vs. vs. kafam çok karışık hocam. işin içinden çıkamıyorum. yanıtlarınız için teşekkür ediyorum bir umut aramaya devam artık.

hah ben de onu diyorum işte. bu jeepler 60-70 eder mi anlamında. ilana çok takılmayın siz. kafamdaki araç o tarz bir araç donanımı falan sorun değil. tam olarak o yani ben oldukça yüksek olmasını istiyorum ama türkiye'de nasıl olacak inanın kafam çok karışık. o yüzden hazır olanları almak istiyorum. yoksa diğer türlü normal stock alıp kendim istediğim gibi yapmak istiyordum ama dediğiniz gibi ustalara güvenim benim zaten 0. orada burada okuduklarım ile bir şeyler yapmaya sizlere danışarak bir şeyler öğrenerek kendi başıma halletmeye çalışıyorum. parası 60-100 fark etmez. aldıktan sonra elimde dökülmesin. ama işte çıkmaza giriyorum böyle de. çok para da versek az para da versek her türlü böyle oluyor.

eleman, araziye girmedi, 2 ay önce yükseltildi diyor daha da şüpheleniyorum. madem satacaksın neden yükselttin vs. vs. kafam çok karışık hocam. işin içinden çıkamıyorum. yanıtlarınız için teşekkür ediyorum bir umut aramaya devam artık.
şöyle söyleyim 7 inçlik full bir kit 20 binden başlıyor, 35 bin liraya kadar çıkıyor. sadece kitle bitmiyor, difransiyele de girmen gerekiyor, ön takıma girmen gerekiyor, şafta girmen gerekiyor, daha bunun lastikleri var, vinci var, demir tamponları var, sisleri var, tavan sepeti var, stepnesi var ıvırı zıvırı var, işçiliği var, var oğlu var :smiley: 100 bin liraya altından kalkamazsın :smiley: hepsini geçtim sınırsız bir bütçen olsa bile olağan üstü teknik bilgi isteyen bir iş bu yükseltme işleri. türkiye'de bu işlerden anlayan çok insan yok. dediğin gibi sanayi ustalarına güven olmaz. sorsan mangalda kül bırakmazlar, ben şöyle ustayım ben böyle ustayım ben 30 yıllık ustayım :smiley: ama hadi sor bakalım 7 inç kite kaç lastik sığar, ayna mahruti oranı kaç olması lazım? hepsi error verir :D yani ciden yaşadım bunları yıllardır ustayım diye geçinen ne adamlar var dünyadan haberi yok.

araziye girmedi diyen adamların hiçbirine inanma hepsi palavra. madem araziye sokmucan ne diye o kadar para harcadın? :smiley:

sana hazır dolu bir araç lazım. ama satan adam hakikaten bu işin piri olması lazım. bir araç var aklımda da ilanı bulamadım. sahibini tanıyorum bizim gruptan, eski sahibini de tanıyorum o da bizim gruptan (ki aracı dolduran o zaten). kendisi tr'de bu işi en iyi bilen kişilerden biri. telefonda 10 dk konuşsan zaten anlarsın nasıl bir pro olduğunu :smiley:

yazdım kendisine link bulursam paylaşıcam.

çok teşekkür ederim. şu anda not alarak okuyorum bakalım sonuç ne olacak bizde.

dediğiniz gibi bana hazır araç lazım o da türkiye'de çok zor. bir şeyi iyi olsa bir tarafı berbat oluyor araçların illa ki. o yüzden insanın büyük heveslerle bir sürü zorluklarla aldığı şeyler birkaç gün sonra büyük pişmanlıklara dönüşebiliyor.

@deşifre zaten gerekli bilgileri vermiş..

ben öncelikle hangi şehirdesin ve max bütçe ne onu sorayım.
akabinde niye ZJ? 60/70 gibi rakamlara WJ daha mantıklıdır, sonuçta yeni yenidir..

ZJ yükseltme gerçekten çok büyük bilgi ve tecrübe işi, yükseltme sonrası kamber kaster açılarını bile ayarlayabilecek usta kaç tane mevcut bende bilmiyorum. zaten kimse uğraşmak bile istemiyor..

benim tavsiyem eğer yüklü ve temiz bir araç bulamazsan orijinal ve ellenmemiş temiz bir WJ bulup 4" yükseltme ve şaft değişimi / modifikasyonu yapman olur. hele ki USA dan kiti getirebilme şansın varsa bu işi baya uyguna halledebilirsin.
çok abartı lastik takmayacaksan orijinal 17 jantlara 245/70/17 rahat sığıyor, ama daha büyük lastik için çamurlukları kesmen ve dodik takman gerekli. bunlar da hep ekstra maliyet ve uğraşma.

avatardaki aracıma bu şekilde yükseltme yapmıştım, BFKO2 lastik ve spacer/flanş ile çok güzel bir görünümü olmuştu. bu arada aracımla çamura bile girmemiştim desem yalan olmaz :smiley:

Ağır arazi ile işin yoksa 7-8cm in üzerindeki yükseltme işine girme, bir sürü ilave parça maliyeti hesap kitap işin içine girer cebe ve kafaya zararı olur.
Zaten başlangıçta çoğu insan dev yükseltmeler istiyor yapıyor ama ne kadar gerekli o ayrı.

Ağır arazi ile işin yoksa 7-8cm in üzerindeki yükseltme işine girme, bir sürü ilave parça maliyeti hesap kitap işin içine girer cebe ve kafaya zararı olur.
Zaten başlangıçta çoğu insan dev yükseltmeler istiyor yapıyor ama ne kadar gerekli o ayrı.
aynen, görüntü dışında 6" 8" gibi yükseltmeler ağır offroad yapmayacaklar için bence de gereksiz ve 4" üstüne çıkılınca rakamlar çok yükseliyor.

aynen, görüntü dışında 6" 8" gibi yükseltmeler ağır offroad yapmayacaklar için bence de gereksiz ve 4" üstüne çıkılınca rakamlar çok yükseliyor.

cahilliğime ve off-road bilginin yetersizliğine verin. haklısınız evet sizinle konuşarak kafamda bir şeyler oturtmaya başlıyorum öncelikle sizlere teşekkür ederim. benim birkaç sorum var sizin bu söylediklerinizden sonra.

1- yüksek bir görünüm çok ağır off-road girmeyecek bir araç için kaç yükseltme önerirsiniz?

2- 35 inç lastikler çok hoşuma gidiyor. şahsen 35 inç lastik takmak için o kadar yükseltme yapmam gerektiğini düşündüm o yüzden 7 inç istedim. yani hem yüksek olsun hemde iri bir tekeri olsun dedim.

35 inç lastik ve yahut normal lastik ebatından daha büyük inçlerde lastik takmak için illa yükseltme lazım mı? eğer lazımsa bu yükseltme ne kadar olsa yeterli olur? 1.5 inç ya da 4 inç yükseltme yeter mi bunun için?

3- şu anda 7 inç dediğiniz gibi bana da abartı gelmeye başladı. ve öyle her gün çamur, orman, tepe vs. gezmeyeceğim için şu an aklımdan sildim. peki böyle çok 7inç ve üstü gibi araca aşırı şeyler lazım ve komple değişmesi lazım dediniz. bu kadar şey değiştirmeden birkaç eklenti ile en fazla ne kadar yükseltme önerirsiniz?

yorumlarınız benim için çok değerli ve tekrardan çok teşekkür ediyorum yanıtlarınız için.

Merhaba,

Öncelikle belirteyim şuanda bir off road aracım yok ve arazi donanımlarıyla ilgili sadece yüzeysel bilgilere sahibim. Yani bilgisizim :smiley: ilandaki araç için çok farklı bir açıdan yorum yapacağım.

Araç bir şekilde sadece tampon ve yan basamak için ya da full revizyon için kotto garajda işlem görmüş. Kotto garajı lc 'leri olan iki arkadaşım vesilesiyle gıyaben tanırım (bi tanesinin komşusu). Bu arkadaşların offroad35 isimli bir grupları var ve genelde her hafta sonu İzmir civarı etkinlik yapıyorlar. Genel olarak da Kışın kar için Nif dağına, yazın da deniz için sahil kesiminde baki koylarda takılıyorlar.

Videolarını izlerseniz araçların en fazla ne kadar yorulacağını anlarsınız. İlan sahibinin bu gruba üye olabileceği fikriyle böyle bir yorumda bulundum. Aracı satanı, yapanı evveliyatını tanımam-bilmem. Sadece İzmir koşullarından örnek vermek istedim.

Demem o ki İzmir'de aracı yorabileceğiniz parkurlar mevcut değil. İzciteam, Çotanak, Selim Ustaoğlu vs videolarından aşina olduğumuz görüntüler yok maalesef. 300.000'e toplanmış bir ranger'in yanında duster ile katılabilirsiniz.

Bir de @DEŞİFRE üstadın dediği gibi off road donanımı olup da arazi görmedi yazan ilanlar külliyen yalan. Sadece duster'a vitara'ya takılan a/t lastikler 3000-4000₺ diğer donanımları saymıyorum bile :smiley: avm'ye gitmek için kimse bu masrafları yapmaz.

Dilerim gönlünüze ve bütçenize en uygun aracı kısa zamanda bulursunuz.

@dnz35 merhabalar, öncelikle şunu belirtmeliyim. ben ilandaki aracı almak istemiyorum zaten. sadece kafamdaki görüntü olarak donanım olarak öyle bir araç istiyorum. yani ilan isterse çok güzel isterse çok berbat olsun o sorun değil. ben fotoğraf açısından paylaşmak istedim birazca.

dediğiniz gibi off-road yapmayı düşünüyorum ama aracı alıp hemen dağa taşa sürmek değil amacım. hem binek aracım olsun hem de istediğim zaman istediğim gibi off-road yapabileceğim bir araç olsun istiyorum yani kısacası bu şekilde.

ilk başta dediğiniz gibi ilanlara zaten hiçbir şekilde güvenmiyorum, öyle ilanlardan ve galericilerin sattığı araçlardan uzak duruyorum. dosta gider, keyfe keder, doktordan, kadın sürücüden bilmem ne tarzı yazan ilanlara da güvenim 0 zaten. hiç masrafı yok bakımları yeni yapıldı, yok yeni taktık yeni ettik diyor, aracı görmeye gidiyoruz altı komple dökük. ve yahut 2 ay önce lpg taktırdım diyor madem satacaksın neden taktırdın? bu zamana kadar böyle kullanıp neden bir anda lpg taktırdın diye sorarlar adama.

ben çok sık seyahat eden birisiyim ve genellikle yüksek yerlere seyahat ediyorum. çadırımı bagaja atıp hadi bugün de karadeniz'e gideyim istiyorum. istediğim yere yola girip gitmek istiyorum kısacası budur.

yani ben şu an hiç oynanılmamış bir jeep bile alsam gidip amerika'dan falan eşya getirtebilirim. benim için sorun olmaz. ama ben bir anda hazıra konmak istiyorum açıkçası bu. şimdi Stock alsam yavaş yavaş yapa yapa ilerlerim.

birde şöyle bir şey var teknik bilgi yetersizliği bu işleri türkiye'de çok düzgün yapabilen bir usta yok bence. yani amerika'da ya da avrupa gibi bir düzenimiz olsa arabayı hemen alır hiç düşünmeden masrafını falan neyse verip kafamdaki aracı tamamen tasarlamak istiyorum hepsi bu.

elbette ki bunu da yapmak kolay değil hiçbir zaman insanın istediği olmuyor. herkes istiyor şöyle olsun böyle olsun diye ama şartlar olmadıkça istediğin kadar iste dur. sadece hayalindeki gibi kalıyor. e haliyle bu da sinir bozucu bir durum.

ben alıp güzelce bakacağım bu araca sonuçta atıp kenara bırakmayacağım. sürekli bineceğim. bir sorunu olursa yapabilirsem ben yapmaya çalışacağım zaten. ama dediğim gibi alıpta elimde dökülmesin. yani yukarıda bir arkadaş wj kasa falan demiş. şu an onu da düşünmeye başladım. yani o kadar kafam karışık zihnim dağınık ki anlatamam. hani neresinden tutsam elimde kalıyor gibi. böyle yakın çevremde off-road ile ilgilenen bir arkadaşım da yok ki desem ki şöyle böyle bana akıl fikir verse. işte sizlerden gelen yanıtlarla bir şekilde orta yolu bulmaya çalışıyorum. bir sürü konu okuyorum yani sadece birkaç günlük araştırma değil bunlar. gerek yabancı kaynaklar gerek buradaki forumlardan bakıyorum ama hâlâ kafamdaki o karışıklığı bir türlü çözemiyorum.

Demem o ki İzmir'de aracı yorabileceğiniz parkurlar mevcut değil.
aracı yormak için ağır parkur gerekmez, low a alıp tam sağ ya da tam sol asılıp, ya da düzde yüksek hıza çıkmak bile aracı kırar..
ya da ufak bir çamur birikintisine saplanan araç yanlış komutla aks bile kesebilir..
kısaca parkurdan ziyade kullananın bilgi, tecrübe ve araca zarar vermeyecek şekilde pilotajı önemli.

Bir de @DEŞİFRE üstadın dediği gibi off road donanımı olup da arazi görmedi yazan ilanlar külliyen yalan. Sadece duster'a vitara'ya takılan a/t lastikler 3000-4000₺ diğer donanımları saymıyorum bile :smiley: avm'ye gitmek için kimse bu masrafları yapmaz.
demin de yazdım, benim aracım bırak offroad neredeyse çamur bile görmedi..
ikinci aracımdı, görüntü ağırlıklı yükselttim.
hatta bir gün piknik gezisi tarzı bir buluşmaya gidecektim, yağmur yağınca aracın her yeri çamur olacak diye gitmedim.
külliyen yalan diye bişi yok, olabilir ama ben de ilanları okuduğumda donanımlı araç hele ki vinç de varsa ağır araziye girmediğine inanmam....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.