Grand Vitara 1.9 Ddis Ve 2.0 Jlx-al Arasında Kaldım Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yusfkra Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,383

yusfkra

Yeni Üye
Merhaba Değerli Suzuki Ailesi,

İlk defa SUV araç alma niyetindeyim daha önce sürekli sedan araç kullandım. Şu anda bir bütçe ayarladım fakat iki araç hakkında da yeterli bilgiye sahip değilim.

Grand Vitara 1.9 DDIS (2007-2008) yada 2.0 JLX-AL (2006-.... ) bazı modellerinde ESP yok bazılarında var bu tarz araçlarda ESP gerçekten çok büyük önem arz ediyor mu?

1.9 DDIS dizel motor ' n rutin bakımları 2.0 JLX-AL modeline göre daha mı ağır olur.

Benzinli motor da lpg uyumunda bir sorun çıkıyormu ?

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Selam,

Kullanıcısı olarak tüm sorularını cevaplamaya çalışayım

2006-2011 benzinli modelleri arasın 2008 sonrası espli karlı buzlu havalarda çok yararlı çamurda engel dolayısıyla arazide devreden çıkartıyoruz,

Dizelin benzinliye göre bakımları daha ağır, servisin yalancısı olarak dizelin kasa ağır olduğu için performansının düşük olduğunu duymuştum,

Benzinlide Lpg %100 uyumlu diyen yalan söyler, çoğu sistemde motor lambası yanar araçlarda, iyi bir sistem taktırırsan lamba yanmaz fakat 40 bin kmde mutlaka boğaz kelebeği temizlenmesi subab ayarı yapılması gerekli aksi takdirde araçta çekiş inanılmaz düşer (normaldede hantal bir araçtır) arkasından kalkışlarda stop etmeye başlar, buraya kadar aslında problem yok burdan sonrası daha sıkıntılı, servise veya sanayiye gidersin bu araçların subab ayarı yapılmadığını yarım motor yapılması gerektiğini subabların değişmesi gerektiğini söylerler !!! İşin ehli suzukiden gerçekten anlayan bir ustan varsa küçük bi maliyete bu işlemleri yapar 40 bin km daha kafan rahat binersin.

Ben 2 yıldır yaklaşık 50 bin kmdir kullanıyorum karda buzla araziye kampta heryerde kullandım genel olarak oldukça memnununum benim için tek sıkıntısı tüp takıldıktan sonra bagaj yok denecek kadar az, ben bu problemi tavan sepeti ile çözdüm, gayette memnunum.

Sevgiler

Fiat justitia et pereat mundus...

Hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı aracı geçtiğimiz günlerde satın aldım (2008 Model ESP JLX-AL Otomatik Benzin+LPG ) ortalama 600 km uzun yol + şehir içi yol yaptım.

Sedan bir araçtan (Megane 2) buna geçiş yaptım ve Aslan besleyen yemini düşünmez atasözü sanki buna uyuyor gibi.
Performans konusunda iyi ama normalini de bilmediğim için kıyaslama yapamıyorum. Bir ustadan yardım alırsak belki daha sağlıklı olabilir Ankara ' da bildiğiniz bir usta varmı hocam.

Bir de bunun yakıt değerleri normal mi sizce ?
ANKARA ( Yarı otoban yarı şehir içi ) > 100 km ' de 44 TL' lik LPG harcadı 16 LT LPG ye karşılık geliyor.

Hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı aracı geçtiğimiz günlerde satın aldım (2008 Model ESP JLX-AL Otomatik Benzin+LPG ) ortalama 600 km uzun yol + şehir içi yol yaptım.

Sedan bir araçtan (Megane 2) buna geçiş yaptım ve Aslan besleyen yemini düşünmez atasözü sanki buna uyuyor gibi.
Performans konusunda iyi ama normalini de bilmediğim için kıyaslama yapamıyorum. Bir ustadan yardım alırsak belki daha sağlıklı olabilir Ankara ' da bildiğiniz bir usta varmı hocam.

Bir de bunun yakıt değerleri normal mi sizce ?
ANKARA ( Yarı otoban yarı şehir içi ) > 100 km ' de 44 TL' lik LPG harcadı 16 LT LPG ye karşılık geliyor.

Öncelikle hayırlı olsun diyeyim kazasız belasız günlerde kullanmanızı dilerim,
Ankara'da tanıdığım usta yok fakat maslak suzuki aksiyon murat ustaya sorarsanız eminim tanıdığı vardır, bu araçlarla ilgili çok donanımlı bir usta yardımcı olacaktır. (Numarası nette vardı)
Yakıt olarak yorum yapmam çok yanlış olucak çünkü aldığım günden beri mt veya at lastik ile kullandım aracı ve ebatları orjinale göre biraz daha büyük ayrıca günlük kullanımda şirket aracımı kullanıyorum, bu aracı kamp ve offroadta kullandım, sürekli yüksek devirlerde veya çok yükle kullandığım için ben 100 km'de 20 litrenin altına düşemedim malesef, başka bir arkadaşımda var, arkadaşım 200 km'de 32-37 lt arası gaz aldığını söylemişti.

Çok teşekkür ederim Hocam Allah size de kaza bela vermesin.

Bir arayım belki dediğiniz gibi Ankara' da önerebileceği bir usta vardır. Bendeki lastikler sport kullanım için ama jant ebatı 18 inch buda etkiliyor olabilir. Ama arkadaşınızın değerleri şu an için benim araçla aynı, sizin değerler de 20 lt ise benim yakıt da normal gibi görünüyor. Biraz önce de başka birisinden duydum LPG fiyatı 2,68 TL iken ortalama 30 - 35 kuruş arası yaktığını söylüyor. Ama buda efsane gibi duruyor. Bir de bu aracı arazide görürsem artık bugün yarın, herhalde bende bir MT veya AT lastik alıp :D artık işe servisle gidip gelmeye başlarım :=)

Sevgiler,

B8058366ac42386f81e41c823f825d5e

Geldik hocam artık :D ama benim araç şu an arazi için çok donanımlı değil gibi . Ufak çaplı bir modifiye lazım gibi. Birazdan bende bi fotolarını paylaşayım :D

Benim araç da bu hocam. Zorlu arazi koşullarına hiç uygun değiliz şu anda .

D7kGNQ

Güle güle kullan, yapacağın geziye göre uygun bi modifiye şart tabiki, tavsiyem gaza gelmeden bol bol araştırarak kullanıcı tavsiyelerini alarak bişiler yapman, zira ben bu hataları yaptım ilk önce amacın ne ve sana bu amaç için ne gerekli önem sırasına koy sorası zamanla çözülür..

Güle güle kullan, yapacağın geziye göre uygun bi modifiye şart tabiki, tavsiyem gaza gelmeden bol bol araştırarak kullanıcı tavsiyelerini alarak bişiler yapman, zira ben bu hataları yaptım ilk önce amacın ne ve sana bu amaç için ne gerekli önem sırasına koy sorası zamanla çözülür..

Evet forumu bu konuda neredeyse baştan aşağı gezerek bu arabada karar kıldım :D bundan sonrada dikkat ederim hocam kesinlikle :=)) ... Bu arada hemen ilk tavsiyeyi alayım kışlık lastiğe ihtiyacım var malum ankaranın donlu gün sayısı fazla ve arada sırada bolunun yaylarına alabalık avlamaya + Memleketime karadeniz yaylalarına kesin giderim. şöyle de özetleyim hocam aracı 70 % şehir içi %30 hafif arazi koşullarında kullanmayı planlıyorum.

Evet forumu bu konuda neredeyse baştan aşağı gezerek bu arabada karar kıldım :D bundan sonrada dikkat ederim hocam kesinlikle :=)) ... Bu arada hemen ilk tavsiyeyi alayım kışlık lastiğe ihtiyacım var malum ankaranın donlu gün sayısı fazla ve arada sırada bolunun yaylarına alabalık avlamaya + Memleketime karadeniz yaylalarına kesin giderim. şöyle de özetleyim hocam aracı 70 % şehir içi %30 hafif arazi koşullarında kullanmayı planlıyorum.

Burda en iyi tavsiyeyi bence lastikçi verir, karda buzda kış lastikleri en iyisidir, yaylalarda at/mt gireceğin yere göre değişir şehir içi kullanımın fazla at ağır basar, fakat karda buzda çok kayar (gazlarken iyidir frenlemede zayıftır) kullanımın çoğunu nerde yapacaksan ona göre karar vermek lazım, yani yanlış yönlendirip yanıltmak istemem üzülmeni istemem

Bu arada istenebilecek en zor tavsiyeyi istedin ben 3 kere lastik değiştirdim 1 yılda bana uygun olanı mt imiş onu anladım, tabi ben daha çok arazide kullanıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.