DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

'ENERJİ' forumunda EvliyaCelebi2 tarafından 14 Mart 2012 tarihinde açılan konu 75474 kişi tarafından okunmuş, 93 cevap yazılmıştır

 1. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.824
  Alınan Beğeni:
  1.479
  @alis70 , :smiley:
  Size ilk cevabımı göndermeden az evvel, siz de akünüzü artık kullanmış olduğunuzu yazmışsınız. Bu durumda ayni aküden tekrar alsanız bile, kullanım ve yaş dolayısı ile, kapasiteleri de farklı olmuş olacak.

  * Akülerin ideal parelel bağlanmasında temel kaide, bağlanacak akülerin, ayni cins ( standart sulu, jel, AGM ), ayni kapasite ( A/h değeri ), ayni yaş, ayni üretim serisi, ayni asit derecesi ve ayni dolum seviyesinde olmaları yönünde.

  * Çok çevirim kabiliyetli jel ya da AGM aküleri, normal sulu akülerle tüme varım metodu ile karşılaştırmaya çalışan, münferit tecrübelerin, maalesef bilimsel dayanağı bulunmamakta. Bu " ayni yolu bisikletle de alıyorum, motosiklete ihtiyacım yok" demeye benziyor. Devamlı asit dansitesini kontrol ederek ve havalandırmasına dikkat etmek şartları ile tabi ki eskiden olduğu gibi standart sulu akü de kullanabilirsiniz. Fakat birim çevirim maliyetinin daha yüksek olacağını baştan kabul etmelisiniz. Üstelik özellikle jel aküler derin deşarja dayanıklı ! Zamanımızda hiçbir ciddi karavan üreticisinin bu yola sapmamasının bir sebebi olmalı ?

  * iki veya daha çok sayıda parelel bağlı aküler yerine, aynı toplam kapasitedeki tek akü daha çabuk dolar !
  Örn. İki 100Ah yerine, tek 200Ah akü gibi.

  * Akü bakımı için Exide gibi üretici ve Westfalia gibi karavan yapımcısı kalitelerini ispatlamış firmalar, her ayda bir 48 saat şebeke ceryanına bağlanmayı önermekte.

  Yukarıdaki her 4 nokta için dediğim üzere forumda ve internette yeterli bilgi bulunmakta. Eğer bu yönde bizden alacağınız sıklıkla yazılan konserve bilgiler yerine, kendiniz tabi doğru sorularla araştırıp, sebepleri için sonuca varırsanız, uğraşınızdan daha zevk alacağınıza inanıyorum. Üstelik ilave bilgilerle konuya hakimiyetiniz daha da artacak.
  Ben de Inanın, bütün bilgileri bu yoldan kazandım.

  Kurallar bizden, sebeplerini bulmak sizden.. :yum:
   
  Son düzenleme: 5 Haziran 2017
  ince999 bunu beğendi.

 2. alis70

  alis70 Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  0
  söyleminizden anladığım kadarıyla artık ilave akünün marka ve amper değerinin çok önemi olmadığı (benim için). 12v 60Ah öncelik jel olmak koşuluyla herhangi bir akü alıp bağlayabilirim.
   

 3. alis70

  alis70 Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  0
  yani elimdeki aküyü iade şansım yok o yuzden mecburen ilave bir akü alacagım
  hem mevcut akümü hem alacagım aküyü oto elektrikçide şarj ettirip götürüp bağlayacağım
   

 4. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.824
  Alınan Beğeni:
  1.479
  .

  Hayır ilave akünün beklenen randımanı vermesi söz konusu değil artık. Hele jel ve hele 60Ah in zaten kullanılmış 100Ah standart sulu akünüz için mümkün olmadığını yazmışdım...

  Elinizdekini tek başına sonuna kadar kullanmak en uygunu.
   
  Son düzenleme: 5 Haziran 2017

 5. alis70

  alis70 Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  0
  elimdeki tek başına yazdığınız hesaplar neticesinde yeterli değil ö yüzden kullanamayacağım zaten.

  Benim mevcut aküm 12v 100Ah jel 20Hr yazıyor mexxsun marka
  almayıdüşündüğüm 60 Ah jel veya standart sulu akü (öncelikli olarak jel )
   

 6. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.824
  Alınan Beğeni:
  1.479

 7. Keyvani

  Keyvani Yeni Üye

  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeni:
  0
  Merhaba uzun süredir takipte olduğum forum her anlamda herkese bilgi ve öneri verilmesi insanı çok mutlu ediyor .
  Yıllardır sahil şeritlerinde çadır kampı yapıyordum.
  Çok uzun yıllar hayal ettiğim karavan keyfine ilk adımımı atmış olmaktayım.
  En önemli eksiğim enerji problemi ...
  Jenaratör mü güneş panelimi.
  Araştırdikça kafam karışıyor bahsedilen terimler hesaplar bana uzak konular sizlerden önemle rica ediyorum marka model ve alabileceğim kurum bilgilerini paylaşmanız.
  Karavanım küçük çekme karavan içinde A+ 220 v Akım 0.7a 113.15 kwh buzdolabı var 2 ad hidrafor var led aydınlatma var ilave olarak monitör den tv ve uydu kurmak .
  Vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda yardımcı olmanızı önemle rica ediyorum.
   

 8. asline

  asline Satılık 2001 transporter 2.4, 05056791930

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Antalya
  Selamlar, oldukça karmaşık hesaplamalara doğru yer almış sayfa. Acaba bu uzmanlık derecesindeki arkadaşlar kısaca temmuz ağustos ayları için antalya'dan çıkıp max.15 gün sonra kuzey egeye kadar vakit alacak ve orada yaklaşık 1.5 ay kadar aynı noktada konaklayıp yine yaklaşık max 2 günde dönüş için aşağıdaki ihtiyaçlara göre, panel ve akü değerlerini verebilir mi?
  1- 24 saat çalışacak, kompresörlü, araç içi 12 -24 volt uyumlu soğutucu(halen mevcut)
  2- duş suyu için henüz almadığım 12Volt pompa(2+1 aile tahmini 5-10 dk/kişi kullanır),watt değerini bilemiyorum ortalama bir değer alabilirsiniz.
  3- oldukça kaliteli bir mppt şarj regülatörü 20A'lik var.
  4- panel konusunda askıda kaldım( poli veya yarı esnek.) a)Hesaplamanın her ikisine göre olmasının herkes için faydalı olacağına inanıyorum.b) esnek olmayan panellerin araç üstünde vida,delme işlemi yapmadan montajı konusunda da kafam internette okuya okuya iyice bulandığından ve işin ekonomisinde yarı yarıya fark yarattığından hesaplarınızın sonuçlarına göre karar vermem gerekeceği.
  5- Bu hesaplamalar çocuğuma her akşam yapmak zorunda olduğum iğnelerin soğuk zincirinden çıkmaması için çok önemlidir.
  Yardımlarınız için şimdiden en içten teşekkürlerimle..


   

 9. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.824
  Alınan Beğeni:
  1.479
  .

  @asline ,:yum:

  * Su pompasının sarfiyatını pratikte unutun.
  24 watt’lık bir karavan dalgıç pompanın saatte 2 Amper sarfiyatı olsa bile, asıl sorun, dakikada 10 litreye varan su akımı yüzünden buna yetecek deponuzun olup olmayacağı ?

  * Panellerin poli kristal ve esnek olma özellikleri birbirinin alternatifi değil ! Poli kristal ancak mono kristal ile ve esnek paneller ise sabit yapılı olanlarla karşılaştırılabilir.

  Panellerde mono kristal yapılılar tavsiye edilebilse de, pratikte poli kristal olanlara nazaran karavancılar için, dikkate alınabilecek üretim farkına sahip değiller.

  * Genelde aluminyum çerçeveli olanları seçip, onları doğru yapıştırıcı ile sabitlemek en uygunu.
  Örn. Sika 252
  Yapıştırıcı yollarda titremeyi emmesi açısından ~2mm (en fazla 4 mm) kalınlıkta kalmalı. Fazladan bastırmak hatta ekstra vidalamak yanlış. Kullanma prospektüsü itina ile tatbik edilmeli.
  MS Polimer yapıştırıcılar da kullanım kolaylığı ve fiyat açısından da son zamanlarda yeterli alternatif sunyorlar.

  * Solar regülatörünüz “lüks” derecesinde yeterli olmalı. Fakat panellerden önce regülatör almanızı anlayamadım. Belki de bir şekilde vardı ?

  * Soğutucunuz için verdiğiniz veriler ile sağlıklı bir hesaba ulaşmak zor. Prospektüsündeki bütün bilgileri örn. resim olarak yüklemeniz yerinde olurdu.

  * Yolculuk tarzınızla alternatörden ve galiba şebeke ceryanından da fayda beklenemiyeceğinden (?), gölgesiz ve gerektiğinde marketlerden buz takviyesi alabileceğiniz yerleri seçmeniz de faydanıza olurdu.

  * İlaçların bu durumda sıcağa maruz kalması kadar, dondan zarar görüp görmeyeceği araştırmalı. Çünkü dolapların her yeri ayni soğuklukta değil.

  Bütün bu yazdıklarıma zaten forumdan ulaşabilirdiniz..
  Bilmiyorum cetvelleri yeteri kadar incelemeye vaktiniz oldu mu ?
  Aslında kolaylıkla doldurulabilir ve anlaşılır tarzda düzenlediğimi sanıyordum.
  Tabii biraz vakit ayırmalısınız...

  * Yine de panel ve akü gücü için ortalama bir cevap isterseniz; hesaplarda konum olarak İstanbul-İzmir arasını almanız en uygunu. Yani iki değeri toplayıp , yarısını alın.

  Somut olarak ise verdiğiniz konum ve zamanı dikkate alırsak, aküde (tek olarak) 200 A/h ve panelde de 150 Watt değerini geçmemeniz hakkıyla yeterli olurdu.

  Güneşiniz bol olsun...:yum:

  .
   
  Son düzenleme: 4 Haziran 2018
  bartek ve fsirin bunu beğendi.

 10. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.799
  Alınan Beğeni:
  421
  125 cc lik motorlari ile Dunya seyahati yapan Tugce ve Fatih (Tip 1 diyabet) ilac isini buz ve Stanley termos ile cozuyorlar. Hatta su anda Hindistan trafiginde debeleniyorlar.
  Takip etmek isterseniz diyabet ve seyahat gunlugu icin instagram hesaplari var;

  Fatih Altunkaynak (@type1diacom) • Instagram photos and videos


  Tuğçe & Fatih (@ride2world) • Instagram photos and videos

  Mesut Bey'in 200 AH aku ve 150 Watt panel onerisi size yetecektir, gerektiginde buz & termostat destegi ile.

  Yok ben kesin elektrik hep isterim derseniz, acil durumlar icin canta tipi kucuk Honda jenerator tasiyabilirsiniz. Daha buyuk gunes paneli ve aku kullanmaktan daha akillica bence.
   
  Son düzenleme: 5 Haziran 2018

 11. asline

  asline Satılık 2001 transporter 2.4, 05056791930

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Antalya
  Faydalı bilgilere teşekkürler,
  ..istanbul değil Antalya'dan İzmir'e gideceğiz yani bu ikisinin ortalaması o zaman. Geçen sene panelsiz aynı yolu teptim, sabaha karşı en serin yerde dahi don olacak seviyeye pek inilmedi, güneşli rota ve park yeri seçecem haliyle.
  .. Tavan delmek zaten en son düşünmek istediğim olay, zira geçen yazbirkaç sene boyunca kullananlardan kime sorsam vida deliklerinden bir süre sonra içeri yağmur almaya başlıyorMUŞ. O bakımdan önerdiğiniz sikadan uygulamak istiyorum.
  ..
  ..cetvelleri yeniden inceleyeceğim, ama 10-15 gün önceki incelememde 200A akü ve 2 adet 165lik panel sonucu çıkmıştı. Dolayısıyla çok askıda kaldım. Geçen yaz panelsiz gidişim yaklaşık 2000 km olmuştu ve hep bakkal pastane gibi derin dondurucusu olan yerlerde plastik buz kalıplarından 20 adet edinerek 10 tanesi kullanımdayken 10 tanesi dondurucuda kalacak şekilde 2 ay idare ettim ama bunun zorluğu her esnaf anlayış göstermiyor ve kimseyle sağlık nedeniyle de olsa tartışıp tatilin de tadını kaçırmak istemiyorum, her gün esnaflara dil dökmeye, boyun bükmeye bıktım açıkçası ve bu yaz olabildiğince insandan uzak sakin yerlerde olmak istiyorum. O bakımdan güneş panelinin çok sağlıklı hesabı ve uygulanması gerekecek diye düşündüm..
  ..buzdolabı foto burdan yüklüyorum şimdi.özellikleriyle beraber..Transporter minibüs üst tavanın da resmini ilettim, tavana bakınca üstteki enleme kaporta bantları hemen hemen 50cm arayla 1 cm civarında kabartısı var, eni 10 cm kadar.yani 2001 model bu aracın orjinalindeki durum bu.Yarı esnek panel koyacak olsak panelin yapıştırmasıyla bu bantlar acaba arac giderken yapışkanın daha az yüzeye uygulanacağından risk yaratabilir mi?..Yaratacaksa o zaman esnek olmayan mono veya poli panel seçip yapıştırmak daha iyi olabilir(mi?) ne dersiniz? Karar veremedim açıkçası..
  .. Panele regülatörü aliexpressden çok daha önce almıştım ekonomik oldu, zaten her halukarda 20A kapasiteli seçilecekti mppt olması da verimli olacaktı. Bundaki karşılaşacağım tek sorun panellerin montajından sonra sağlıklı hesabın sonuçlarına göre manuel olarak gireceğim değerler olacak artık onda da belki kalacağım ve gideceğim yere göre zırt pırt ayarda değişim gerekebilecek ve büyük ihtimalle o cihazı kullananlardan da menüsünden ayar yaparken destek isteyebilecem. Burdan cihazın da resmini iletecem bu konuyu diğer okuyanlar da ayrıca yardımcı olmak isterlerse ne ala..
  Tabii tüm bu yazışmaları ve edindiğim tecrübeleri paylaşacağımdan panelli gezeceklere de sonunda güzel bir kaynak olacağından çok hayırlı olacak diye düşünüyorum.
  Sevgi ve saygılarımla yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler ediyorum.

  Screenshot_2018-03-25-00-15-19.png

  Screenshot_2018-03-25-02-28-38.png

  Screenshot_2018-03-25-00-14-33.png

  Screenshot_2018-03-25-00-14-19.png

  IMG_20180507_114416.jpg

  IMG_20180507_114356.jpg
   

 12. asline

  asline Satılık 2001 transporter 2.4, 05056791930

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Antalya
  Bu arada regülatörü de yükledim önceki mesajda unutmuşum ama bunun özelliklerinde floating voltajından bahsediyor onu anlamadım siz biliyormusunuz?

  Screenshot_2018-06-13-16-30-50.png

  Screenshot_2018-06-13-16-31-07.png

  Screenshot_2018-06-13-16-31-40.png

  Screenshot_2018-06-13-16-31-58.png

  Screenshot_2018-06-13-16-32-40.png

  Screenshot_2018-06-13-16-32-20.png
   

 13. asline

  asline Satılık 2001 transporter 2.4, 05056791930

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Antalya
  Bu arada her ikinize de teşekkürler ediyorum ve çok özür dileyerek sağlık denetiminde şağlıksız çalışan birkaç yerin listesi de ilettiğim soğutucu resimleriyle beraber dalgınlıkla yüklenmiş tekrar özür dilerim
   

 14. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.824
  Alınan Beğeni:
  1.479
  @asline ,:yum:


  * Solar regülatörünüzün floating voltaj sayısı, akünün kendi spontane boşalmasına karşılık vermesi amacıyla regülatörün onu tuttuğu gerilim değerini işaret etmekte.

  * Solar değerler olarak pratikte, Antalya-İzmir arası tatil yol güzergahı, karavancılar açısından önemsenmeyecek farka sahip. İkisinden biri alınabilir.

  * Hedefiniz için bence soğutucunuzun ilgili sayfasında da tavsiye edildiği üzere 150Ah akü yeterli olsa da, ilaçlar yüzünden içinizin rahatlığı açısından bile 200Ah değeri üzerine çıkmamanızı tavsiye ederim. Ağırlık bir kenara aracınızda yer problemi oluşacağı da aşikar.

  Paneller için 2x165W değerini nasıl bulduğunuzu ise çıkaramadım. Onlar için de 150W değeri; soğutucu, led aydınlatma, tablet+telefon şarjı ve dalgıç pompa dahil, tamamen yeterli olmalıydı. Aküler için olmasa da, gerektiğinde panel ilavesi zaten her zaman mümkün.

  En büyük sarfiyatı yapan 60W soğutucunuzla bu konum ve mevsimde, günde 8-9 saat bazında 40-45A/h değerini alırsanız bile, toplamda 50 Amper saatlik tüketimi aşmayacağınız düşünülmeli.

  * Şebeke şarj cihazı ise her durumda gerekli ve garanti konumunda.

  * Araç yüksekliğiniz sabit paneller için görünüm açısından sorunlu olduğu düşünülse de bunu tavana yapıştıracağınız alçak boyutlu bağlantı elementlerini, gerektiği zaman demonte kullanacağınız konvensiyonel panel+ayak yapısıyla birleştirmek çözüm sunabilir. Kabloyu ise kapı aralığından geçirenleri biliyorum.

  * Sika252, 10x10 cm yani avuç içi kadar bir alan için 3500kg tutucu değere sahip !
  Daha kolay uygulanabilen yapısıyla ucuz MS Polimer yapıştırıcılarını bile gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.:yum:

  .
   
  Son düzenleme: 14 Haziran 2018
  yasarkoymen bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Günlük Harcanan Akım
 1. hepsigünlükkiralik
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  53
 2. tugral
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  173
 3. tugral
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  244
 4. tugral
  Yanıt:
  4
  Okunma:
  407
 5. engyzc
  Yanıt:
  9
  Okunma:
  703
 6. edito81
  Yanıt:
  21
  Okunma:
  743
 7. tayfuntuna
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  874
 8. Angry Beard
  Yanıt:
  6
  Okunma:
  1.004
 9. kezikor
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  828
 10. cabarov
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  405
Yükleniyor...