Gürcistan'da Bir Hafta

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arpaboyuyol Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,313

arpaboyuyol

Ana Kamp
Web
www.arpaboyuyol.com
Gürcistan’da bir hafta boyunca özel araç ile (Mercedes Sprinter) ile 1500 km’yi seyahat ettik.

Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a nufüs cüzdanınız veya Pasaport ile geçiş yapabilirsiniz. Ne Gürcülerin ne de bizlerin pek sıraya geçme alışkanlığı olmadığından sıcaktan kaçmak isteyen herkes ite kaka ilerlerken, yurt dışı çıkış harç pulunu (15 TL) sıraya girmeden sol taraftaki bankolardan almanızı öneririm. Eksik olursa tüm sırayı yeniden beklemeniz gerekebilir ki bunu kimse istemez. Eğer nüfus cüzdanı ile giriş yapacaksanız aynı gişeden bir de form istemelisiniz. Forma kimlik no, ad, soyadı gibi bilgilerinizi yazıyorsunuz ve gümrük polisi yurt dışı çıkış harç pulunu bu forma yapıştırarak ülkeden çıkışınızı onaylıyor (kaybetmeyin, ülkeden çıkışta ve Türkiye’ye girişte ihtiyacınız olacak). Türkiye’den çıktıktan sonra Gürcistan giriş işleminin yapıldığı kliması çalışan ortamın da etkisi ile sıra daha düzenli işliyor ve pasaport damgası bile yeşil renkte olan bu güzel komşumuza ilk adımımızı atıyoruz.

Valizlerimizi bagajında bıraktığımız aracımız ise bizim kadar şanslı bir gün geçirmiyor. Şoförümüz ile ancak akşam yemeğinde buluşabiliyoruz.

Gümrük geçişinde elektronik cihazda bir arıza çıkmış ve uzayıp giden araç sırasındaki tüm araçları tek tek aramışlar. Bavulu kilitsiz olan arkadaşlarım içinin açılmış olduğunu söylediler.

Yolculuk öncesi araştırmamda ilaç sınırlaması olduğundan bahseden bloglar görmüştüm. Yanımda ne olur ne olmaz deyip birkaç ağrı kesici, antibiyotik pomat ve sivrisinek alerjime karşı birkaç alerji hapı vardı.

Tiflis’de bize eşlik eden rehberimi Misha’ya da bu yasağı sorduk ve sınırlamanın sadece uyuşturucu içeriği olan ilaçlara karşı olduğunu ancak kulaktan kulağa yanlış aktarıldığını anlattı. Ağrıdan başımı kaldıramaz olmadıkça ağrı kesici bile almayı tercih etmem ama bu konuda içiniz rahat olabilir, yanında migren ilacı, basit bir hormon ilacı veya vitamin bulunan arkadaşlarım vardı ve bir sıkıntı yaşamadık.

Önerim, geçişi araç ile değil yaya yapmanız. Zira biz Gürcistan’dan Türkiye’ye geçerken aracı Gürcistan’da bıraktık ve bavullarımızı elimize alıp yürüyerek geçtik. Tur otobüslerinin de yoğun olduğu, Cuma günü öğleden sonrasında 15 kişinin Türkiye’ye girişi yaklaşık 40 dakika sürdü. Kimse çantalarımızı sormadı veya onlarla ilgilenmedi.

Sarp tarafında bizi bekleyen ikinci bir araç ile yolumuza Karadeniz sahil yolundan devam ettik.

Georgia
Gürcistan’da @Kafkasrotasi

Batum’da başlayıp biten bir hafta süresince yer yeşil, gök mavi köylerde, ne yerde ne gökte, ha deniz kenarında ha 2400 metrede karlı dağların eteklerinde, taş evlerin arasında, ortaçağ kulelerinin dibinde, tozlu boklu toprak yollarda, geçmiş ve gelecek zamanlarda dolandık.

Dilini, çektiğini bilmediğimiz amcalarla tavla oynadık, bize benzer sofralarda güzel yemekler yiyip ev yapımı şaraplar içtik, dalından elma yedik, dağın başında yaz sağanağına yakalanıp sığındığımız evde çay içtik.

Başımızın üstünden kuzgunların, kartalların yüksek uçtuğu Kazbegi’nde Antalyalı dağcı bir hanım ile karşılaştık, araçlarımızdan ayrılıp köye kadar orman içinden geçtik.

Ağaç yetişmez yükseklerde, dolana dolana çıktığımız Kazbegi yollarında sık sık tır parkı tabelaları gördük, çift şeritli yola paralel inşa edilmiş açık hava tünellerinin tırlar karda, kışta mahsur kalmasın diye inşa edildiğini öğrendik. Tüm tehlikeyi göze alıp tünel parmaklıklarından dağların fotoğraflarını çektik.

Bakü-Tiflis boru hattı boyunca petrole paralel yol alıp benzinliklerde wifi aradık, bulduk.

Yol üstünde tezgâhlardan erik, şeftali aldık, yedik.

Yeşilin her tonuna dolanmış dağlar arasında gelip otobanda serilmeyi tercih etmiş ineklerin geçmesini bekledik, yavaşlayıp yanlarından geçtik ama kornaya basmadık! Eğer ki kornaya basan bir araç görürseniz bilin ki Gürcü değildir (bir iki tane denk geldi ve plakalarına baktığım doğrudur).

Köylerden, yollardan iki katlı bahçeli evlerin önünden geçtik, 30 katlı binaların arasında kaldık.

Rotanın devamını blogumdan takip edebilirsiniz >> www.s8e0.wordpress.com

01-07.08.2015

"Tiflis’de bize eşlik eden rehberimi Misha’ya da bu yasağı sorduk ve sınırlamanın sadece uyuşturucu içeriği olan ilaçlara karşı olduğunu ancak kulaktan kulağa yanlış aktarıldığını anlattı. Ağrıdan başımı kaldıramaz olmadıkça ağrı kesici bile almayı tercih etmem ama bu konuda içiniz rahat olabilir, yanında migren ilacı, basit bir hormon ilacı veya vitamin bulunan arkadaşlarım vardı ve bir sıkıntı yaşamadık."

Baştan sona yanlış algı yaratabilecek bir yorum: "Eğer aracanızda herhangi bir hap bulunursa, alıkonuluyorsunuz ve o ilaçlar tahlile gönderiliyor. Ne zaman geleceği belli olmayan tahlil sonucu Gürcü hapishaneleri ile tanışmak olası.
Sizin tesbit edilmemeniz bir şans ve Rehberiniz elbette size yalan söylüyor.

Bundan kurtulmanın tek yolu Gürcistan'a giderken: Kullandığınız ilaçların Türk doktorlarından alınma raporların Yeminli Gürcü tercümanlarına tercüme ettirip bu raporu da Gürcü konsolosloğundan tasdik ettirmenizdir.

Yakalanmadığınız için şükredin.

Ayrıca, Gürcistan Avrupa'da değildir.

Yorumlarınız için teşekkürler. Blogumda deneyim ve gözlemimi paylaşıyorum ve sizin ilavenize de farklı bir deneyim olarak yer vermek isterim. Ülkeye girişte de çıkışta da yanımda ağrı kesici hap vardı. Girişte çantam kilitli olduğu ve gümrükte arabada kaldığı için belki de soran olmadı. Çıkışta ise kimse kaç tane çantam olduğu ile bile ilgilenmedi. O kalabalıkta bekleyen ne Türk ne de Gürcü kimsenin de böyle bir mağduriyet yaşadığını görmedim.
İzlediğimiz uzun yol boyunca tüm resmi binaların önünde Gürcü bayrağı ve Avrupa Birliği bayrağı yan yana dalgalanmakta. Coğrafi olarak da bildiğimiz dağ sırası ülkenin ortasından geçtiği için Avrupa'da olduğu kabul ediliyor diye öğrendim, keza Türkiye veya Rusya örneklerinde olduğu gibi.

Öncelikle üslubumdan dolayı kusura bakmayın çünkü kısa süre önce Gürcistan'da yaşadığım bir olay için tepki gösterdim :

http://www.motoseyyah.com

Son 4 yıl içinde Gürcistan'ı motosikletle 6 defa boydan boya geçtim ve sadece 5 gece otelde yattım çünkü Gürcistan hedef
ülkem değildi; Azerbaycan, Ukrayna ve Rusya ulaşımı için transit yol idi.

Bu geçişler esnasında Gümrüklerde 3 dakikadan fazla beklemediğim gibi ülke içinde Polis ile de hiç bir sorun yaşamadım.

Ancak bu yaz Rusya'dan Gürcistan'a motosikletle girerken beni durdurup çantalarımı söktürüp aramaları büyük tepki yarattı bende.

Çünkü yaşıma bakıp, bunda mutlaka herhangi bir hap vardır yargısına varan ergen pasaport polisi idi.
Aynen beni Rusya'da ilk durduran Polisin, Pasaporttan önce "Protokol?" diyerek Sigorta poliçesi sorması gibi.
Nasıl olsa yoktur.
Beklentileri bu.
Evet, bir ülkenin kanunlarını güvenlik ve Gümrük görevlilerinin kendi keyfince kullanmasının anlamını öğreneli çok oldu: Rüşvet.

Size henüz geçen yıl yaşanmış olaylardan linkler veriyorum:

Gürcistan'daki Hastanede Yatağa Kelepçelendi

Gürcistan'a Yolcu Beraberinde İlaç Getirilmesi Konusunda Önemli Başkonsolosluk Duyurusu! | UND

Gürcistan'a ilaçla giriş yasağı başladı

Gürcistan'a İlaçla Giderken Bir Daha Düşünün

Bu durumda, eğer ola ki aracınızda hap ile yakalansaydınız, Tercümanınızın dediği gibi Gürcü gümrükçülere Gürcüce
derdinizi anlatabiliyor olsa idiniz belki bir şansınız olabilirdi o da belki 100-? dolar gibi.

Sonuç olarak: Daha da gitmem Gürcistan'a :smiley:

Sevgili Tito
Gürcü devlet memurlarına sürekli kızmayın lütfen.
Ha bu arada belirteyim ki Rusya ya kendi aracı ile giriş evrakları hakkında arama yaparken size bir kaç farklı sitede rastladım o anlarda inanınki tanıdık bir arkadaşa rastlamanın keyfini yaşadım.
Ben hala Rusya da kendi aracımda geceleyince Rus muhtar kaydı REGİSTRE nin nasıl olacağını çözmüş değilim.
Ruya elçiliğine sordum gecelediğin bölgenin karakoluna gidip kaydolacaksın dediler.Pratikte olacak şey değil ki,ben akşam olunca benzinlik gibi uygun bir yere çekip uyuyacagım,sabah oluncayola vurup oradan uzaklaşacagım nasıl olacak bölğe karakolu işi anlayamadım,bir daha detaylı yazıp sordum bakalım bu sefer necevap yazacaklar.
Saygılar

Sevgili ince999,

Bana da son 3 yıldır Rus gümrüğünden Gürcü'ye çıkarken Registre evrakları sormadı Rus Gümrüğü.
Ben de evrak olsun diye Rusya'da her kaldığım motelde bu evrakı istedim, veren oldu vermiyen oldu.

Ancak çıkışta soran olmadı, bilmiyorum, motosiklete çok sempatik yaklaşıyor Rus görevliler.

Bu yaz önümde 6 araba varken, gümrük görevlisi evraklarımı alıp gişeye verdi ve işlemlerim hemen yapıldı.

İşte Gürcü tarafına geçince kızmama bu neden oldu: Motosikletin arkasında açıkta duran çantalarla ne gibi kaçakçılık yapılabilir?

En azından, Rusya/Ukrayna gümrüğünde yaptıkları gibi uyuşturucu'dan anlayan köpeğini getirip motoru koklatırsın,
Olay bundan ibarettir.

Kızmamın sebebi budur.

Selam ve sevgiler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR