Güneş Paneli Ve Akü Hesabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan D@nger Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,721
bu buzdplabını çalıştırabilmek için kaç wat panel ve akü grubuna ihtiyacım var
sadece bu dolap 24 saat çalışacak akşamları 2-3 saat de 12v luk küçük şerit led aydınlatma
Buzdolab

Etiketler
Merhaba arkadaşlar
hobim balığa gitmek ancak iç sularda benzinli motor kullanmak yasak olduğu için elektrikli motorla açılıyoruz motorda ortalama saatte 20 amper akım çekiyor bunu karşılayabilecek bir güneş paneli bağlamak istiyorum aksi takdirde 2 tane 100 amper aküyü bota koymak zorunda kalıyorum nasıl bir güneş paneli kullanmalıyım yardımcı olabilecek var mı?

Lütfen sorunuzu biraz açın

* Motoru kaç saat kullanacaksınız ? Ya da toplam harcamayı düşündüğünüz A/h değerini yazın.
( Bu güne kadar tek seferde harcadığınız en fazla A/h in ne kadar olduğunu biliyor musunuz ? )
* Güneşlenme değeri yüzünden nerede ve
* hangi aylarda balığa çıkmayi hedefliyorsunuz ?
* Aküleri de alacak mısınız ?
* Yoksa güneşden aldığını doğrudan pervaneye vermeli mi diyorsunuz ?

Bunları bilmeden kimse sihhatli ve ciddi bir cevap veremez...

Son düzenleme:

Katılımcının ilk sorusuna ciddi cevap verilmiş ve de yardım edileceği ima edilmiş fakat kendisi cevap vermek zahmeti bir yana 10 gündür soru sorduğu sayfaya bile uğramamış... :confused:

Şimdi soruya hemen atladığın için gel de kendini sazan gibi hissetme.

Kendisi balıkçı zaten, en azından beni avladı sayılır... :yum:

Herkese selam ,çekme karavanım da 95 A akü var ama uzun süre kullanmayınca malum akü çöküyor ,akünün sadece hep full kalması için nasıl bir panel kullanmam gerekir,
Ayrıca cep telefonunu ,tablet sarj etmem için nasıl bir cihaz kullanmam gerekir çakmaklık gibi vs..

Herkese selam ,çekme karavanım da 95 A akü var ama uzun süre kullanmayınca malum akü çöküyor ,akünün sadece hep full kalması için nasıl bir panel kullanmam gerekir,
Ayrıca cep telefonunu ,tablet sarj etmem için nasıl bir cihaz kullanmam gerekir çakmaklık gibi vs..
Tavana güneş paneli bağlattırıp , sarj regülatörünü de USB çıkışlı olandan alırsanız , bu ihtiyacınızı 100-200 w arası bir panelle giderirsiniz . Kullanım olmayan sürelerde de akünüz boşalmaz .

Nasıl bir panel ? tavana montajını yapabileceğin iyi kalite bir panel alırsın .
Esnek olanlar tercih edilmiyor .

https://www.gezenbilir.com/index.php?threads/86697/

Alkovenli karavaninizda akumuz boşaldığı için sorun yaşıyoruz. Akumuz jel aküdur, bize yardımcı olabilecek arkadaşlar var mi

Alkovenli karavaninizda akumuz boşaldığı için sorun yaşıyoruz. Akumuz jel aküdur, bize yardımcı olabilecek arkadaşlar var mi
1 Akü kaç tane ve kaç lık
2 güneş panelleri kaçlık
3 sisteme hangi cihazlar bağlı ve sarfiyatları
4 gölgede kalma durumu
5 aküleriniz sağlammı , ölmüş olabilirler mi

Bu bilgileri yazarsanız ,belki yardımcı olan olur .

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.

Akünüz akım alabiliyor mu ?
Alıyorsa akım ne kadar zamanda bitiyor?

Bütün bunların cevabı için lütfen yeni bir başlık açın !
Gördüğünüz üzere buranın konusu ayrı...:yum:

Sanırım yeni üye olmuşsunuz ve ilk mesajınızda
Güneş görme,yer tespiti gibi veriler olmadan ;
Sadece 200 Watt toplam güç verilmiş.Sistemi panel yardımı ile sürekli çalışır durumda tutacağınızı anlıyorum.

Dağlık yere kurulan sabit sistem gibi anladım.
Uzun süre güneş görmediğinizde panel ve batarya saysını arttırınız veya rüzgar jeneratör desteği alınız.
ortalama 24 saat için 400 - 450 amp kullanımınız için 450 +%50 = 675 amp akü bank
15 saatlik karanlık ve şarjsız kullanımı 15 X 17 = 255 amp
Güneş görme durumuna göre 800 -1000 watt gibi panel.

Sistem 12-24-36-48 volt sistemlere göre ayrı ayrı hesaplanır.
Abiler bir formül verin bana

Arkadaşlar bir formul verebilirmisiniz
Bu formul de kesin bi şey olsun mesela günlük 1 buzdolabı bir kaç lamba kamera kayıt cihazı maksimum 1000 watt enerji çeken bir sistem olsun ortalama günlük 5 saat güneş olsun 2 tane panel 2 tane akü olsun hatta paneller 260 watt olsun burada esas olan aküler bu enerjiyi 24 saat karsilamasi icin kaç amper olmali aküler ful bos olunca sigorta kapalı olunca kaç saatte dolar bunun hesaplama formulu nedir

Sanırım yeni üye olmuşsunuz ve ilk mesajınızda
Güneş görme,yer tespiti gibi veriler olmadan ;
Sadece 200 Watt toplam güç verilmiş.Sistemi panel yardımı ile sürekli çalışır durumda tutacağınızı anlıyorum.

Dağlık yere kurulan sabit sistem gibi anladım.
Uzun süre güneş görmediğinizde panel ve batarya saysını arttırınız veya rüzgar jeneratör desteği alınız.
ortalama 24 saat için 400 - 450 amp kullanımınız için 450 +%50 = 675 amp akü bank
15 saatlik karanlık ve şarjsız kullanımı 15 X 17 = 255 amp
Güneş görme durumuna göre 800 -1000 watt gibi panel.

Sistem 12-24-36-48 volt sistemlere göre ayrı ayrı hesaplanır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR