Hangi Forester???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yasin Öztürk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,483
Ynt: Hangi Forester???

flamable' Alıntı:
Hocam genel olarak yaptığınız bakımlar ve karşılığında ödediğiniz maliyetler konusunda bilgiler verirseniz (özellikle eski aracınız için), benim gibi aklında CRV kalbinde Forester olanlar için faydalı olur diye düşünüyorum. Bir de anladığım kadarıyla bakım için yetkili servise gidiyorsunuz.
Bende Forester'ı almadan önce 3 araç arasında kalmıştım..Bütçem 26.000tl'ydı..Bu araclar Forester,Xtraıl ve Crv yidi..
Uzun uzun araştırmalar yaptım yazılar,yorumlar okudum.Bunları okudukça ulkemızde fazla bılınmeyen oysakı yurtdışında bayagı tercıh edılen Subaru markasında karar kıldım.bunda özellıkle youtube 'a vıdeo paylaşan rus ve ukraynalı Forester kullanıcılarının etkisi çok büyük olmuştur..O yuzdende kendım aracımla yaptıgım ufak tefek şeylerde olsa vıdeolarını mumkun oldukça paylaşıyorum :smiley:
Crv'nin 2007 kaasına kadar olanların vıtesın dıreksıyondan oluşu ve çekiş sisteminin yetersızlıgı yuzunden eledım aracı..yanı normalde önden çeker olup zora geldıgınde arkaya güç verdıgı için..oysakı subaru devamlı olarak öne ve arkaya güç vermeye devam ettıgı için ani durumlarda yapılan manevralarda bence daha avantajlı..
Aldıgım aracların 2'side ben alana kadar yetkılı serv ıs bakımlıydı.ben ise aldıgımda öncelıklı olarak Gercekten subarudan anlayan bır usta buldum Antalya'da..Bakımlarımı ona yaptırıyorum.Antalyadakı yetkılı servıse öncekı aracımı ılk aldıgımda götürmüştüm..Bayinin subaru dışında 4 marka daha satış ve servis agının bulunmasından dolayı Subaruya gereken ılgı ve önemı vermedıklerını gördugum için ve her markada oldugu gibi yetkılı servısın kurumsal kımlıgınden dolayı fıyatların özele göre pahalı olmasından dolayı ,orjınal parçaları kullanarak bakımları özel servıste yaptırmayı tercıh edıyorum..

Etiketler

sakyuz' Alıntı:
O bakım faturasını hala saklıyorsanız detayını merak ettim.. sebebi de malum, aynı model, aynı işe yarayacak olan arabayı 12-15bin lira daha ucuza alabileceksem, üzerinde toyota yerine subaru yazsa da olur, hem logosu daha güzel.. yok bakım masrafları, yedek parça fiyatı, kasko fiyatı farkı vs yüzünden pişman olacaksam, o zaman arada bir fark yok deyip toyota seçerim. Konu bu.
Tabıkı herkesın zevkı farklı sız onu seçersiniz bır başkası dıgerını seçer amma aynı şartlarda olursa..
Zaten merak etmeyın Toyota markası adı altınsa satışa sunulan Gt86 modelının kaputunun altında bi açıp bakın bakalım hangi markanın motorunu kullanıyorlar acaba?
Bakım tamamen orjınal parça kullanılarak yapıldı..Çin işi olsa yarıya düşerdi maliyet :smiley:
bende 200.000km bakımını Antalya'da YMZ otoda yaptırdım yılmaz ustada;
Yapılanlar;
Triger kayısı
V kayışı
klima kayısı
triger gergi biluası
Avare bilya
disli bilya
bogaz kelebegi temizligi
polen filitresi
Balata spreyi
motor yagı. 5lt
yag filitresi
tapa pulu
hava filitresi
arka 2 rot
antifiriz
işçilik
degisimleri yapıldı. Kullanılan parcalar orjinal parca. Fiyat 1.300tl tuttu

Tabıkı herkesın zevkı farklı sız onu seçersiniz bır başkası dıgerını seçer amma aynı şartlarda olursa..

Yok benim marka takıntım yoktur, tamamen objektif olmaya çalışıyorum :D

Sizin listede ne olduğunu ve neden değiştiğini anlayamadığım bazı şeyler var, onlar da şunlar:
Klima kayışı
Triger gergi biluası
Avare bilya
Dişli bilya

Fiyat farkını bunlar açıklayabilecek gibi gözüküyor. Bunların neden değiştiğini biliyor musunuz? Bu kalemlerin fiyatı (fatura hala elinizdeyse) nedir? Bu arada sizi de uğraştırıyorum ama konu benim için önemli, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

sakyuz' Alıntı:
Yok benim marka takıntım yoktur, tamamen objektif olmaya çalışıyorum :D

Sizin listede ne olduğunu ve neden değiştiğini anlayamadığım bazı şeyler var, onlar da şunlar:
Klima kayışı
Triger gergi biluası
Avare bilya
Dişli bilya

Fiyat farkını bunlar açıklayabilecek gibi gözüküyor. Bunların neden değiştiğini biliyor musunuz? Bu kalemlerin fiyatı (fatura hala elinizdeyse) nedir?
Trıger set olarak değiştiğinde sadece kayış değil gergi bilyası,avare bilya ve dişli bilyanında değişmesi gerekıyor..Klıma kayışını ise aşındıgından dolayı değiştirdik

Trıger set olarak değiştiğinde sadece kayış değil gergi bilyası,avare bilya ve dişli bilyanında değişmesi gerekıyor..Klıma kayışını ise aşındıgından dolayı değiştirdik

Anladım yani onların durumunu değerlendirebilecek seviyede bir usta onları söktükten sonra 'bunlar iyi durumdaymış geri takalım' deyip faturayı yarı yarıya azaltabilir, tabi isterse. Ya da belki bu parçalar diğer marka araçlarda zaten yoktur. Durum anlaşıldı sayılır, teşekkürler.

flamable' Alıntı:
Hocam genel olarak yaptığınız bakımlar ve karşılığında ödediğiniz maliyetler konusunda bilgiler verirseniz (özellikle eski aracınız için), benim gibi aklında CRV kalbinde Forester olanlar için faydalı olur diye düşünüyorum. Bir de anladığım kadarıyla bakım için yetkili servise gidiyorsunuz.
Normal perıyodık bakımları her arac gibi aynı sandıgınız gibi öyle arada uçurumlar yok bence :smiley:
Yetkılı serviste 550 cıvarıydı perıyodık bakım özelde de 300-400 aralıgında..Oda dedıgım gıbı kullandıgınız malzemlerle alakalı :smiley:

Şunu söylıyeyim;
Aracı yagı,suyu değiştirme dışında zaten servisle bi işim olmadı :smiley:

Triger seti zaten yaklaşık 600 tl civarı, evet parça fiyatları her ne kadar diğer araçların ki de pahalı deseniz de en azından standard bi japon aracından 2-3 kat pahalı (mesala ilk nesil crvnin tiger seti 120 lira,ikinci nesil zaten zincirli, marka olarak da subarununkiyle aynı). Fakat sınıf olarak aynı gözükselerde sanırım subaru biraz daha üst sınıfa layık. Yine subarunun 4 çeker sistemi dünyanın belkide en iyisi, ancak discovey channel da bir otomobil programında forester le aynı 4 çeker sistemine sahip impreza(manuel vites) için "bu otomobilin debriyaj balatasını değiştireceğiniz parayla ufak bir otomobil satın alabilirsiniz" demişti. Sistem o kadar karmaşık ki bütün aracın altını kaplıyodu ve debriyaj balatasına ulaşmak için bütün alt takım sökülmesi gerekti...

flamable' Alıntı:
Triger seti zaten yaklaşık 600 tl civarı, evet parça fiyatları her ne kadar diğer araçların ki de pahalı deseniz de en azından standard bi japon aracından 2-3 kat pahalı (mesala ilk nesil crvnin tiger seti 120 lira,ikinci nesil zaten zincirli, marka olarak da subarununkiyle aynı). Fakat sınıf olarak aynı gözükselerde sanırım subaru biraz daha üst sınıfa layık. Yine subarunun 4 çeker sistemi dünyanın belkide en iyisi, ancak discovey channel da bir otomobil programında forester le aynı 4 çeker sistemine sahip impreza(manuel vites) için "bu otomobilin debriyaj balatasını değiştireceğiniz parayla ufak bir otomobil satın alabilirsiniz" demişti. Sistem o kadar karmaşık ki bütün aracın altını kaplıyodu ve debriyaj balatasına ulaşmak için bütün alt takım sökülmesi gerekti...
Vatandaşa sormak lazım acaba kaç kişi debriyaj balatası değiştirdi aracı orjınal halıyle olan kullanımlarda diye değil mi?sormak lazım o testte en ıyı yol tutan arac hangısıydı diye?veya testte kullanmış oldugu golf'ün debrıyaj setı ne kadara değişiyor diye :smiley:Eleman biraz abartmış sanırım Jaspada debriyaj seti değişimi ;
"IMPREZA 1,5R 4WD-1.6 4WD-1,6 TS 4WD 1996-2009 DEBRİYAJ SET+VOLANT RULMANI +VOLANT TAŞLAMA VE İŞCİLİK DEĞİŞİMİ TL.850,00"
IMPREZA 2.0 STI 2003-2006 DEBRİYAJ SET+VOLANT RULMANI+VOLANT TAŞLAMA VE İŞCİLİK TL.1750,00

Yurdışında işçilik pahalı tabi onu göz ardı etmemek lazım, eleman seviste değişim için 1000 sterlin gibi bi fiyattan söz etmişti sanırım..

Anlaşıldı araçlar yedek parça fiyatı korkusu yüzünden satılmıyor o yüzden fiyatlar düşmüş. Yine de anlamadığım bazı şeyler var mesela sahibinden.com'da bakıyorum da forester fiyatları oldukça tutarsız. 2005 model araç 2007 model araçtan 7 bin lira daha pahalı olabiliyor, arada kayda değer bir km farkı da yok. Sanki herkes kafasına göre birşeyler yazmış. Bunlardan bazıları açıklanabiliyor, mesela aracın birinin pert kaydı var o yüzden. Bazı diğerleri belirsiz, kazasız, boyasız temiz araç diyor, fiyatı da aynı model bir rav4'e kıyasla oldukça ucuz. Bir başka durumda iki forester kıyaslanınca model 2008'den 2007'ye indiğinde arada 10 bin lira fark var.. Hal böyle olunca insan bunların altında birşeyler arıyor. Ne dersiniz?

sakyuz' Alıntı:
Anlaşıldı araçlar yedek parça fiyatı korkusu yüzünden satılmıyor o yüzden fiyatlar düşmüş.

Bu arada benden bir soru daha. sahibinden.com'da bakıyorum da forester fiyatları oldukça tutarsız. 2005 model araç 2007 model araçtan 7 bin lira daha pahalı olabiliyor, arada kayda değer bir km farkı da yok. Sanki herkes kafasına göre birşeyler yazmış. Bunlardan bazıları açıklanabiliyor, mesela aracın birinin pert kaydı var o yüzden. Bazı diğerleri belirsiz, kazasız, boyasız temiz araç diyor, fiyatı da aynı model bir rav4'e kıyasla oldukça ucuz. Model 2008'den 2007'ye inmiş, arada 10 bin lira var. Hal böyle olunca insan bunların altında birşeyler arıyor. Ne dersiniz?
Fıyat çok değişken ama yaklaşık 4 yıllık bir Subaru kullanıcısı olarak ben zaten kafamda verecegım rakamları belırledıgım için herkes istediği fiyatı ısteyebılır ama satılan rakamlara bakmak gerekır :smiley:
Bence Forester kasası için en çok tutulan kasa 2003-2005 araı olan kasa tabıkı bence..Sadece km ye bakmamak gerekıyor,bakımları düzenlımı,zamanında yapıldımı,değişeni,boyası,galerıdenmı sahıbındemı gibi çok değişken krıterler var..
bence ana sebep dıstrıbutorun piyasaya el atmmasından dolayı fıyatlar oturmadı..Egerkı bu markayı Doğuş grubu getirseydi emin olunkı bu fıyatlara böyle arac bulamazdınız :smiley:
kafamda 2003-2005 arası turbosuz bakımlı sorunsuz araca 25-26 ' kadar
aynı kasa turbolularda 30-32 ye kadar
2006-2007 makyajlı turbosuz kasaya ise 37'ye kadar cıvarları benım kafamda alabılecegım rakamlardır..Tabı arac orjınal halındeyse..sonradan yapılan modıfıyelrle veya extra masraflarla bu fıyatlar artıp azalabılır..

O problem "tutulmayan" diye tabir ettiğimiz araçların tamamında var(mazda 323,626, nissan primera,terrano, mitsubishi carisma,lancer vb.) ..Satmak isteyen mecbur çok düşük fiyatlara inebiliyor, yada aracının temizliğine güvenip uçuk fiyatlar istiyor. Mesala civic 100.000 de de olsa 200.000 de de olsa aşağı yukarı aynı para, ama mazda 323 te 7-8 bin lira oynuyo bazen..

flamable' Alıntı:
O problem "tutulmayan" diye tabir ettiğimiz araçların tamamında var(mazda 323,626, nissan primera,terrano, mitsubishi carisma,lancer vb.) ..Satmak isteyen mecbur çok düşük fiyatlara inebiliyor, yada aracının temizliğine güvenip uçuk fiyatlar istiyor. Mesala civic 100.000 de de olsa 200.000 de de olsa aşağı yukarı aynı para, ama mazda 323 te 7-8 bin lira oynuyo bazen..
Bu farklar herhangıbır markanın aynı modellerı arasında da olabılıyor.Tamamen satış polıtıkası , ıhtıyaclar ve öncelığe göre fıyatlar değişebılıyor..Bu sadece bu markalara özgü değil bence...

İlgimi çeken bir şey daha var, daihatsu terioslara oldukça yüksek fiyat veriyorlar, kimisinin üzerine 2-3 bin lira ekleyince 'tutulan arabalar' listesindekilerden 2.0 motorlu bir araç alabiliyorsunuz (orada da fiyatlar oynadığı için arada bir denk geliyor düşük fiyatlı birtane, her ne kadar forester/outlander vs gibi 'tutulmayanlar' tayfasının 30bin ytl seviyesine inmese de aynı oynaklık orda da var). 1.5 motor bu az yakar muhabbeti çok müşteri çekiyor olmalı, ama model 2005'e düşüp araç eski kasaya dönünce birden balon sönüveriyor. Gerçi arada 2 sene model farkı var kıyasladığım arabalar arasında (2008 terios x 2006 rav4), ama onca ötv farkı 2 yılda eriyivermiş, ya da ya sözkonusu teriosun fiyatından ya da sözkonusu rav4'ün kaza/boya durumundan şüphelenmeliyim. (ilan sahiplerine ayıp olmasın diye link vermiyorum).

ben bu "tutulmayanlar" kısmına katılmıyorum..
İnsanlar sagdan soldan duydukları sözlerle önyargıyla yaklaştıkları için böyle oluyor..Şimdi mesela çok satan bi marka tutuluyor diye çok mu iyi veya kalıtelı oluyor ?Sonuçta ınternet elımızın altında sağdan soldan bılgılerle degıl uluslarası kuruşların yapmış oldukları arastırmalar,testler,kullanıcı yorumları,testlerı gıbı verıler bır tık kadar yakın :smiley:
Dedıgım gıbı herkesın oncelıklerı farklı..Kimi ucuzluga bakar kimi guvenlığe,kımı çekiş sistemine ,kimi kalıtesıne,kimi sadece marka ismine vs..bunlar hep görecelıdır...
Son zamanlarda dıkkatımı çeken özellıkle Subaruda bi hareket var.Yavaş yavaş Subarunun farkındalığının farkına varmaya başlıyorlar herhalde :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR