Hayati İdame Bi̇lgi̇leri̇

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Volkan07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,475

Volkan07

Yeni Üye
Yer
ANTALYA
Merhaba Arkadaşlar,
İnsanoğlu kamp yaparken doğada olmaktan büyük keyif alır. Keyif almadıklarını söyleyenlerin ezici bir çoğunluğu henüz doğal ortamda kalmamıştır. Zira kalmadıkları için bilgileri yoktur ve insan bilmediğinden her zaman uzak durmayı tercih eder. Bizim konumuz arazi şartlarında kamp yapmayı sevenler ile alakalıdır. Deniz kenarına çadır kurup gitar çalarak eğlenen arkadaşları ilgilendirmediğini söylemeliyim.

Doğada geçirilecek bir kaç günün ruhumuza verdiği huzuru bilen bilir. Ama arazi şartlarında karşılaşılan güçlükleri bertaraf etmek içinde bilmemiz gereken bilgileri buradan paylaşılması gerektiğini düşündüğüm için bu konu açtım.

Fırsat buldukça bilgilerimi buradan paylaşacağım. Bugün forumda gezerken arazide ısınmak ile ilgili birkaç yorum okudum. Bazı arkadaşlarımızın kimyasal maddelerle ilgili paylaşımlarını (sanırım forumdaki manifesto hakkında bilgileri eksik olacak) gördüm.

Sevgili dostlarım, doğayı ve onun güzelliklerini görmeyi sevdiğimiz için doğaya çıkıyoruz. Onu kirletmek yada yok etmek için değil. Bu konuda hassasiyeti olmayan arkadaşlar yazımızın bu bölümünde ayrılabilirler.

Isınmak için tenimize bile temas ettiremeyeceğimiz kimyasalları doğada kullanmak ne demektir. Unutulmamalı ki doğada milyonlarca (abartmıyorum) canlı yaşamaktadır. Lütfen onların hayatına da saygılı olmamız gerektiğini unutmayalım.

Çevre bilinciyle bu başlık altında bilgilerimizi paylaşalım.

Etiketler
yol
Deniz kenarında eğlenenlere daha yakın olmakla beraber başlığınızı takip edeceğim. Bilin ki bu konuda baştan yaptığınız tespit çok doğru değil. Deniz kenarında gitar çalıp eğlenenler de bu konulara ayrıca ilgili olabilir. Belgesellerde hep bunları ve hayatta kalma becerileri türevlerini izleyebilir.

Selamlar...

.......

Fırsat buldukça bilgilerimi buradan paylaşacağım. Bugün forumda gezerken arazide ısınmak ile ilgili birkaç yorum okudum. Bazı arkadaşlarımızın kimyasal maddelerle ilgili paylaşımlarını (sanırım forumdaki manifesto hakkında bilgileri eksik olacak) gördüm.

.....
Isınmak için tenimize bile temas ettiremeyeceğimiz kimyasalları doğada kullanmak ne demektir. Unutulmamalı ki doğada milyonlarca (abartmıyorum) canlı yaşamaktadır. Lütfen onların hayatına da saygılı olmamız gerektiğini unutmayalım.

Çevre bilinciyle bu başlık altında bilgilerimizi paylaşalım.

Volkan bey, doğa ile iç içe olma ve doğaya,çevreye saygılı olma konuusnda sonuna kadar size katılıyorum.
Fikrinize katılmadığım hususlardan birini yukarıda bir arkadaş demiş, diğeride yukarıda sizden alıntıladığım,kimyasal jel ısıtıcılar hakkındaki fikriniz.
Jel ısıtıcıların doğa zarar vermesi ,onun çöp gibi doğanın içine atılırsa olur.
Eğer sizin gibi doğasever biriyse;bırakın zaten jel ısıtıcıyı atmayı, çöpünü bile bırakmayacaktır.
Kişinin hatalı davranışlarını ,ürünün kötülenmesi olarak birleştirilmemelidir.

ISINMA;
Vücudumuz kendi kendini ısıtan bir mekanizmaya sahiptir. Arazi şartlarında ısınabilmek için önce üşümemeyi öğrenmeliyiz. Üşümemeyi de öğrenmek olur muymuş? Evet olur arkadaşlar.

Neden üşüdüğümüzü bilir ve ona göre yaşarsak Isınma ihtiyacını minimuma indirebiliriz.Vücut ısımız, depolanır ve kullanılır. Ne kadar hareket halinde olursak o oranda az üşürüz. Soğuk havalarda ısı kaybı hızlı yaşanır. Üstümüze giydiğimiz kıyafetler, ısı kaybını sadece yavaşlatır. Nefes alıp verme ile de nem ve ısı kaybı devam eder. Çok sıkı giyinsek bile nefes alıp verme ile bir süre sonra mutlaka üşümeye başlarız.

Vücut ısımız belli bir 37-37,5 seviyesinde olması gerekir. Bu düştüğünde üşüme başlar ve vücut titreme ile kendi ısı seviyesini korumaya başlar. Önce cildimize yakın olan damarlar daralarak iç ısıyı korumaya çalışır. Buda üşümeyi cildimizde hissetmemizi sağlar ve tedbir almaya yönlendirir. İleri seviyeye ulaşınca titreme başlar , bu sayede kaslar birbirine sürtünerek vücudu ısıtmaya çalışır. Vücudun sobası Karaciğer ve kaslarımızdır.

Öncelikle yukarıdaki hususları bilmemiz gerekiyor. Şimdi bu durumda ne yapabileceğimize bakalım.

1.ACİL VÜCUT ISI KAYNAĞI;
Kış aylarında Kamp yapan arkadaşlarımızın yanında olmazsa olmaz iki gıdamız vardır;
1. Karabiber
2. Pekmez
Ne yapacağız bunu? Anlatayım;
1 Çay bardağı pekmezi 1 cezvede içine 1 çay kaşığı karabiber katarak kaynatıyoruz. Acil durumlarda donmamak için bu karışımı bir süzgeçten süzerek içiyoruz. (Karabiber taneleri sizi öksürtmemesi için süzmek şart)

2. KAMP ÇIKMADAN ÖNCE
Eğer kampçılık yapıyorsanız, önce vücudunuzu buna hazır hale getirmelisiniz. Bol Bol spor yapın ve kas kütlenizi artırın. Düzenli ve doğru beslenerek özellikle Karaciğer sağlığınızı bozmayın. Koşun ve vücudun en yoğun kasına sahip olan bacaklarınızı güçlendirin.

3. DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR;
Sevgili Dostlar bir çok kampçının üşüdüğünde Alkol alarak ısındığını düşünmesi yapılan en büyük yanlıştır. Alkol alınca üşünmediği konusunda birçok hikaye duyuyoruz. Peki bakalım alkol alınca vücudumuzda neler oluyor;
Alkol kana karışarak damarların yumuşamasını ve genişlemesini sağlıyor. Damarlar genişlediğinde kan dolaşımı hızlanıyor. Vücudumuzdaki iç ısımız hızlı bir şekilde düşerken cildimizdeki kılcal damarlar genişlediği için soğuğu hissetmediğimiz için üşüdüğümüzü de anlamıyoruz. Daha sonra bir rahatlama hissediyoruz (hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde donma başlar ve siz hissetmezsiniz)ve arkasından uykumuz gelir. Sonrasını bilirsiniz.

Diğer bir hususda söylemeden geçemeyeceğim; Soğuk havalarda yürümek üşümemizi engelleyebilir,Ancak terleyecek kadar yürümek bizi ani bir hipotermi ile telefisi güç bir duruma sokabilir.

FIRSAT BULDUKÇA DEVAM EDECEĞİM SAYGILARIMLA....

Volkan bey, doğa ile iç içe olma ve doğaya,çevreye saygılı olma konuusnda sonuna kadar size katılıyorum.
Fikrinize katılmadığım hususlardan birini yukarıda bir arkadaş demiş, diğeride yukarıda sizden alıntıladığım,kimyasal jel ısıtıcılar hakkındaki fikriniz.
Jel ısıtıcıların doğa zarar vermesi ,onun çöp gibi doğanın içine atılırsa olur.
Eğer sizin gibi doğasever biriyse;bırakın zaten jel ısıtıcıyı atmayı, çöpünü bile bırakmayacaktır.
Kişinin hatalı davranışlarını ,ürünün kötülenmesi olarak birleştirilmemelidir.

Yanlış bir anlaşılmayı düzeltmek istiyorum.

Benim bahsettiğim eczanelerde satılan kimyasallardır. Burada ismini veremeyeceğim ama toprağa değdiğinde en az 5 yıl oradaki hayatı öldüren bir maddedir. Bahsettiğiniz JEL ısıtıcılar benimde kulladığım pratik bir çözümdür.

Saygılarımla..

Y
Deniz kenarında eğlenenlere daha yakın olmakla beraber başlığınızı takip edeceğim. Bilin ki bu konuda baştan yaptığınız tespit çok doğru değil. Deniz kenarında gitar çalıp eğlenenler de bu konulara ayrıca ilgili olabilir. Belgesellerde hep bunları ve hayatta kalma becerileri türevlerini izleyebilir.

Selamlar...
Yücel Bey,
Selamlar.. Ben sadece burada verdiğim bilgilere ihtiyaçlarının olmayacağını düşündüğüm için yazdım. Yanlış anlaşılmasın. Bende zaman zaman deniz kenarında kamp yaparım bunda bir sakınca görmüyorum. Sadece ağırlıklı olarak zor şartlarda benim gibi kampçılarla bilgilerimi paylaşmak.

"Deniz kenarında eğlenenlere daha yakın olmakla beraber " BUNA ÇOK GÜLDÜM ))) Saygılar

Yanlış bir anlaşılmayı düzeltmek istiyorum.

Benim bahsettiğim eczanelerde satılan kimyasallardır. Burada ismini veremeyeceğim ama toprağa değdiğinde en az 5 yıl oradaki hayatı öldüren bir maddedir. Bahsettiğiniz JEL ısıtıcılar benimde kulladığım pratik bir çözümdür.

Saygılarımla..

Özür dilerim sizden.
Kimyasal denilince, jel ısıtıcılar direk olarak aklıma geldi.
Diğer bahsettiklerinizin ne olduğunu zaten bilmiyorum.

Y

Yücel Bey,
Selamlar.. Ben sadece burada verdiğim bilgilere ihtiyaçlarının olmayacağını düşündüğüm için yazdım. Yanlış anlaşılmasın. Bende zaman zaman deniz kenarında kamp yaparım bunda bir sakınca görmüyorum. Sadece ağırlıklı olarak zor şartlarda benim gibi kampçılarla bilgilerimi paylaşmak.

"Deniz kenarında eğlenenlere daha yakın olmakla beraber " BUNA ÇOK GÜLDÜM ))) Saygılar
Bi de Gitarı becerecektim ki siz beni esas o zaman görmeliydiniz. Ama sorun değil toplu halde yapılan kamplarla uğraşırken bu kamplarda çok iyi gitar ve bağlama hatta org getirip çalan arkadaşlarım bile oldu. Şimdilerde daha çok yalnızz takılıyorum. İlgi alanlarım yalnız yapılan aktivitelere doğru kaydı.
Bizde ısınma için mazot ve 12v elektrik gerekir. Karavanın yalıtımı iyiyse bununla ısınırsınız örneğin.
Her ne olursa olsun değişik branşlara ilgimiz de saygımız da vardır.
Kısa sayılabilecek kampçılık hayatımda çok sayıda doğa sporcusuyla aynı ateşin başında olmuşluğum var.
Sizi güldürdüğüme sevindim ancak otomobil kampçılığıyla başlayıp çekme karavan kampçılığına uzanan yolda hoş yaşanmışlıklarım olmakla beraber belgeselde çıkan konulara da hakkaten ilgim var. Sitede benim gibilerin olması muhtemeldir.
Selamlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,436
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri