İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 160,258
Ynt: İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

Behçet bey yaşadığınız kötü tecrübe nedeniyle gerçekten üzüldüm Keşke hiç yaşanmamış olsaydı.İnsan bir heves yola çıkıpta böyle durumlarla karşılaşması çok hayal kırıcı olsa gerek.Gezenbilir ailesini yıllardır takip ederim bende burda yaşanan tecrübelere dayanarak geçen yıl bir pino 375 aldım ama bütün karavan imalatçılarını dolaşarak sizin gibi ince eleyip sık dokuyarak pinoda karar kıldım ve aldığım gün izmire yola çıktığımda ilk 100 km de tüm endişelerimin korkularımın yersiz olduğunu (daha önce römork çekme tecrübeme dayanarak)gördüm ve inanırmısınız balıkesirden sonra süratim 120 km civarındaydı ve tırları sollar olmuştum.Bu anlattıklarım yürür aksamla ilgili alko kaplin,stabilizatör ve frenleme sisteminin iyiçalışması vs.Bu arada karavanın bagaj bölümünde su deposu yarım dolu ve aşağı yukarı 80-100 kg da bir heves istanbuldan aldığım akü,invertör sandalye ve masa var.Yani çeki okuna binen yükü hiç düşünmedim ama seyahat esnasında şuna çok dikkat ettimki girdiğim tatlı kasislerde arka tarafın hiç zıplamadığını ve havalanmadığını farkettim ve bu beni çok rahatlattı..Onun dışında bugüne kadar yaptığım 3000 km yol ve konakladığımız yerlerde hiç bir sorunla karşılaşmadık haa derseniz herşey dört dörtlükmü tabiki değil çok soğuk havalarda buzdolabın altından hava geliyor ve dışardan buzdolabı havalandırmasını naylonla kapatmak gerekiyor.Pis su giderini konaklama esnasında yere indirmezseniz mutfak eviyesi suyu banyodan çıkıyor.Güneşli havalarda tavanda güneş ışığının yansımalarını görebiliyorsunuz ama bunlar giderilebilir keyfe keder aksaklılklar diye düşünüyorum.Evet bir avrupa karavanın estetiğini teknolojisini bulamıyoruz ama ona yakın olan imalatları da desteklememiz gerekmezmi.?Son olarak size şunuda söyliyeyim gerçekten sizin için çok büyük bir şanssızlık olmuş faruk beyin bu hatasını en kısa sürede gidereceğini umut ediyorum.Bugüne kadar çok sağanak altında kaldım hatta su tabancasıyla karavanımı yıkattım inanırmısınız bir damla su ne kapılarda nede pencerelerden girdi.Kısmet olursa bir yerlerde karşılaşmak dleğiyle A.AKTAŞ

Etiketler

Sayın Cango,

Pino karavanların altında kullanılan AL-KO şasi gerçekten büyük fark yaratıyor. Bizim yaklaşık 7 ay kullandığımız geçici Pino'nun altında Knott şasi vardı; stabilizatör yoktu; farkı çok iyi ayırdedebiliyorsunuz. Knott şasiyi 1.8 Passat'la yaklaşık 10.000km çektim 7 ayda. AL-KO'yu ise bir 3.3Litre Infiniti QX4'le çekeceğim; sanırım arkada karavanı hiç hissetmeyeceğim bile.

Öte yandan birşeyleri över ya da yererken partizanlık yapmaktan; şehir efsanelerine dönmüş sabit düşüncelerle hareket etmekten kaçınmak lazım; örneğin evvelki yazılarımdan birinde ER-BA'nın noname şasisine takılan bir alman malı stabilizatörün de oldukça iyi sonuç verdiğini gözlemlediğimizi yazdım. Bu stabilizatörün markası Winterhoff; naçizane fikrime göre AL-KO, Winterhoff'a göre biraz daha "nazik" kalıyor...Ama ikisinin de gayet iyi; güvenilir markalar olduğu muhakkak.

Eleştirilerin "yapıcı" olması gerekir; zaten öyle olmazsa inandırıcılıktan uzak olurlar. Bugün dünyanın en büyük otomobil üreticileri bile yeri geldiğinde tasarım hataları vs. nedeniyle araçları geri çağırabiliyorlar. Yani kimseden "sıfır hata" gibi bir beklentimiz yok. -Daha doğrusu bir Hymer'den sıfır hata beklerim ama bir Türk üretici firmaya -kendini geliştirme potansiyeli var ise- daha fazla tolerans tanırım/tanımak lazımdır.

Ancak her sabrın bir sonu; her toleransın da bir limiti vardır. Mesele "benim karavanım iyi çıktı; senin ki kötü çıktı" gibi münferit örneklerle ele alınamaz; sistematik problemlere metodolojik yaklaşımlar gerekir; yoksa havanda su döveriz.

Her üretici "etkin bir kalite kontrol" mekanizması kurmak zorundadır. Bunu gerçekleştirmek içinde Toplam Kalite Kontrolü, 6 Sigma gibi cafcaflı işlere de gerek olmadığını düşünüyorum. İşi bilen birisi checklist hazırlar; işi bilmeyen birisi bile bu checklist'e bakarak kalite kontrolünü belli seviyede gerçekleştirebilir. Önemli olan üretim hattından çıkan ürünlerde çıkabilecek hataların belli bir standart sapma içinde kalmasının sağlanmasıdır.

Bu yapılmazsa ürünlerde öngörülemeyen şekilde bazen çok sorunsuz; bazen az sorunlu; bazen de birden fazla sorunun aynı anda başgösterdiği farklı kaliteler meydana gelir. Üreticinin "ben malımın arkasındayım" demesi kendi başına fazla birşey ifade etmez.

Demem o ki; bazen yapıcı eleştiride bulunabilmek için (meramı anlatmak için) kişileri olduğu gibi firmaları da "sarsmak" gerekir -ki silkinip kendine gelebilsin. Öğrenen organizasyonlar bilir ki "en tehlikeli müşteri şikayet etmeyen müşteridir".

Yazdıklarımın bu kapsamda değerlendirilmesini dilerim.

Bu arada Pino ile konu hakkında daha detaylı konuşmaya devam ediyoruz; her ayrıntıyı burada yazmak uygun olmaz. Ama şu anda meselenin kökten çözümü için bazı adımlar atmaya istekli olduklarını söyleyebilirim. Bu fırsatı değerlendirirlerse Pino bu işten daha güçlü çıkar.

Ne olursa olsun; Pino Karavan bugün estetik açıdan Türkiye'de -benim gördüğüm kadarıyla- en başarılı tasarıma imza atmış firmadır...Bu estetik anlayışı doğru işlevsellikle birleştirmek gerekir.

Türk tüketicisi olarak yerli firmalarımızı ne gereksiz yere pohpohlayarak ne de haksız şekilde yererek bir yere varamayız. Ben yazılarımda bu ikisini de yapmaktan çok uzak durduğumu düşünüyorum çünkü övgü ve eleştirilerimde her zaman gerçeklerden destek alıyorum.

Facebook'ta bir "Pino Kullanıcıları" grubu oluşturmayı düşünüyorum; eğer böyle bir grup oluşturursak sanırım olumlu bir adım atmış sayabiliriz kendimizi. Tanışma işleri de daha keyifli organizasyonlarla pekişir.

Sevgiler,

Az önce Pino Karavan Faruk Bey ile telefonda görüştüm.Kendisi ile oldukça güzel ve güven verici bir diyaloğumuz oldu. Sanırım en kısa sürede fabrikalarını ziyaret edeceğim,zira karavan elle tutup gözle görmeden internetten beğenilip alınacak bir şey değil. Hayırlısı diyelim... :D

Sayın Murateng,
Bir pino sahibi olarak verdiğiniz karara sevindim ancak behçet beyin haklı ve yapıcı eleştirilerinede gönülden katılıyorum,zira bende karavanımı almadan bu kalite kontrol konusunu faruk beyle konuşmuştuk oda bu konuyu elinden geldiğince ferdi olarak kendisinin yapmaya çalıştığını bana örnekleriyle anlatmıştı ama bunun bir sistem işi olduğunu kişilere bağlanamıyacağını söylemiştim.Memleketimiz ustalarını çok iyi tanıdığım için karavanımın imalatı sırsında sık sık atölyeyi ziyaret imkanım oldu ve bazı konulara istemeden olsa müdahil oldum bu nedenle adım kıl'a ve uyuz adama çıktı.Bunu hakaret babında söylemiyorum faruk beyle çok derin dostluğumuz olmuştur beni aşırı titiz anlamında nitelendirdikleri için söylüyorum.Kendisi de bu konuda çok uyuz bir adamdır ama herşeyi kendisi kontrol etmek istediğinden bazı şeyleri gözden kaçırabiliyor.Geçen yıl denizatı mocamp'a adapazarı yapımı yeni alınmış bir karavan geldi ve inceleme fırsatımız oldu size şu kadarını söyliyeyim sineklik telleri cama cırtla tutturulmuştu inanamadım bunu siz kendinizmi yaptınız diye sorduğumda hayır böyle aldım dedi.O karavanın üreticiside imalat bütçesine göre böyle bir çözüm bulmuştur herhalde bilemiyorum ama sonradan kendi karavanımıza geldiğimizde lüks bir otel odsında hisstik kendimizi.Özetle benim ihtiyaçlarımın % 90 nını karşılayan bir karavana sahibim geri kalan % 10 da ben kendi imkanlarımla el becerimle karşılamaya çalışıyorum ve inanırmısınız zevklide oluyor neticede bu bir hoby.Neler yaptığımı neyle uğraştığımı bilahare paylaşırız..Sevgiyle kalınız..

Pino karavan yetkililerinin böyle bir müşteri memnuniyetsizliğinin bu platformda paylaşıldığından haberdar olması ve cevap hakkını kullanması gerekli,bu sorunların neden kaynaklandığı,düzeltilmesi için neler yapıldığı anlatılmalı,
bundan sonraki üretimlerinde bu sorunların devam edip etmediğini biz karavancıların takip etmesi gerekir,eğer firma kaliteden ödün vererek iş yetiştireyim,eksik gedik vereyim diyorsa almayalım
ben dahil pino çekme karavanları beğenen ve almayı düşünen çok kişi vardı bu başlık açılana kadar,umarım bu olay pino karavanın kalite standartlarını yükseltmesine neden olur,ve kaliteli yerli karavan üreten bir değer oluşur

Merhaba omnitemporal (bu ara bu ne kadar güzel bir nick böyle :smiley: )

Pino'nun bu yazılardan haberi var; telefonda bizzat kendim söyledim zaten. Forumda açıklama yapıp yapmamak Pino'nun tasarrufundaki bir konu. Eğer bir başlık, gezenbilir gibi içeriği dolu, yakından takip edilen bir sitede 32.000 kere gösterilmişse ben olsam bir açıklama yapardım.

Faruk Bey, özünde iyi bir insandır; biraz da hassas ve nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Bizim de çok iyi bir dostluğumuzun geliştiğini burada evvelce yazmıştım. Kendisini biraz tanıyorsam şu anda bana çok kızmıştır; ama kızgınlığı geçitiği andan itibaren doğru adımları atacaktır. Bu arada beni de çok "titiz" hatta "kıl" diye tanımlayanlar olmuş olabilir. Aşırı titiz olduğu hiç düşünmüyorum; ben hayatımı serbest danışmanlık yaparak kazanıyorum; bu yüzden de işimi her zaman doğru yapmak zorundayım. Benim işimde böyle bir hata kariyerimi telafisi mümkün olmayan şekilde sonlandırır. O yüzden beklentim sadece şirketlerin işlerini doğru düzgün/kitaba uygun şekilde yapmalarıdır; bunun adı "titizlik/kıllık" ise bundan ancak gurur duymak gerekir :smiley:

Ne olumlu yazılar yazarken, ne de eleştiri getirirken de icazet almayı; gönül borcu ya da düşmanlık nedeniyle hakikatten sapmayı doğru bulurum.

Pino'nun yönetiminde ailenin 2. nesil bireyleri de mevcut. Faruk Bey'in kendi bahçesinde başladığı "düzgün bir karavan yapamalıyız" hayali zaten zaman içinde güzel meyveler de vermiş. Yeni neslin getireceği taze kan ile köklere bağlılık birleştirilirse çok daha iyi noktalara gidilir. HP, IBM, Apple gibi büyük firmaların hikayesi de küçücük bir garajda başlamıştır. Birçoğumuz sadece hayal ederiz; eyleme geçmek ise takdire şayan bir adımdır.

Diğer firmalar da sakın bu yazıları gösterip Pino'yu kötülemeye çalışmasın; çünkü böyle bir hakları bulunmuyor. 30 senedir karavan üretip teknoloji ve estetikte herhangi bir yenileme yapma ihtiyacı duymayan firmaları işi bilen müşteriler zaten fazla dikkate almıyorlar. O firmalar zaten kendilerine bir müşteri segmenti belirlemiş; o segmentin düşük beklentileri doğrultusunda üretim yapıyorlar. Kendilerince geçerli bir strateji olabilir ama dünya liginde top koşturmaya aday olamazlar bu şekilde. Karavanda ev tipi 4 gözlü setüstü ocak kullanırsanız; tezgah üstü dolap kapıları dikey değil de yatay açılıyorsa bu tasarımla dünyada herhangi bir fuara katılmanız olası değil. Adam "ben de mal bu, parası da bu" diyorsa zaten bir eleştiri yapmaya gerek yok.

Pino ise "Ben Türkiye'nin en güzel karavanını, avrupa standartlarında üretiyorum, o yüzden diğerlerinden daha pahalıyım" iddiasında olduğu için mercek altındadır. Olay bundan ibaret :smiley:

Eminim ki şu andan itibaren Pino'ya verilecek siparişler çok daha titizlikle imal edilecektir. Burada konuştuklarımız buna vesile oluyorsa amaca ulaşmış demektir.

sevgiler,

trek71' Alıntı:
Pino ise "Ben Türkiye'nin en güzel karavanını, avrupa standartlarında üretiyorum, o yüzden diğerlerinden daha pahalıyım" iddiasında olduğu için mercek altındadır. Olay bundan ibaret :smiley:
Eminim ki şu andan itibaren Pino'ya verilecek siparişler çok daha titizlikle imal edilecektir. Burada konuştuklarımız buna vesile oluyorsa amaca ulaşmış demektir.

sevgiler,

Behçet Bey'den alıntıladıklarım olayı tam anlamıyla özetliyor. Bence Behçet Bey'in bu tatsız deneyiminden tüm taraflar karlı çıkacaklar. Hem Pino Karavan dem de bizim gibi karavan sevdalıları.
Esen kalın.

herkese merhaba
bende karavan dünyasına adımını atmak isteyen birisiyim ve sırf bu sebeple 2 gün önce arabamı değiştirdim. planımda hemen aracıma çeki demiri ve bir çekme karavan hayali varken bugün bu yazıyı ortasına kadar okudum ve tamam daha fazla araştırmaya gerek yok! diyerek daha yazının sonunu bile okumadan Behçet beyin verdiği cep numarasından Faruk beyi aradım.ve yarın için ziyarete geleceğimi söyledim.çok sıcak bir konuşmanın ardından yarın öğleye doğru randevulaştık.ama yazının devamında yaşanan olumsuzlukları okuyunca açıkçası bende ters bir etki yaptı ve tüh keşke yazının devamını okusaydım dedim :smiley: ama sonradan olumlu düşünce ve yazılar neticesinde yarın pino karavanın fabrikasına gideceğim.gelmek isteyen arkadaşlar olursa hep beraber bakıp bir fikir edinebiliriz. ben yarın öğleye doğru orda olmayı düşünüyorum. gelen arkadaşlar olursa çok daha yararlı bir görüşme olacağını düşünüyorum. Behçet beyin verdiği tüm bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum ve facebook ta oluturmayı düşündüğü sayfanın çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Hangi üreticiden karavan alırsanız lütfen öncelikle "Tip Onay Belgesi"nin olup olmadığını sorun. Eğer var olduğunu belirtiyorlarsa trafiğe tescil edilmiş ve plakası takılmış halde teslim alın. Eğer bunu yapamıyorlarsa dünyanın en iyi karavanı bile olsa lütfen onu almayın.

Arkadaşlar pazar günü pino karavanı ziyaret ettim. Faruk bey sağolsun çok ilgilendi ve aydınlatıcı bilgiler verdi. Burda yazılan konuları biliyor ve bu konularda da konuşma fırsatımız oldu

Akademivet' Alıntı:
Arkadaşlar pazar günü pino karavanı ziyaret ettim. Faruk bey sağolsun çok ilgilendi ve aydınlatıcı bilgiler verdi. Burda yazılan konuları biliyor ve bu konularda da konuşma fırsatımız oldu

Sayın Akademiyet,
Görüşmeler neticesinde izlenimlerinizi aktarabilirmisiniz? Faruk Bey hatanın telafisi veya tekrarlanmaması yönünde alacağı tedbirleri paylaşmıştır diye tahmin ediyorum buna göre sektörün olumlu gelişimi adına umudumuzu korumalımıyız?
Kalın sağlıcakla

FARUK BEY HATALARI KABUL EDİYOR VE YANLIŞ BİRŞEY SÖYLEMEK İSTEMİYORUM AMA SANIRIM (-BEHÇET BEYİN KARAVANINI BİREBİR DEĞİŞTİRECEĞİM) GİBİ BİR CÜMLE KURDU AMA BEN BU TÜR DURUMLARDA YORUM YAPMAK VE ARAYA GİRMEKTEN KAÇINIRIM.TARAFLARI DİNLEMEDEN BİR SONUCA VARMAK İSTEMEM.SADECE BEHÇET BEYİN BURAYA YAZMADAN ÖNCE SORUNLARINI KENDİSİNE BİLDİRMEDİĞİNDEN YAKINDI. AMA TABİ BELKİDE BEHÇET BEY SON ÇARE OLARAK BURAYA YAZMIŞ OLABİLİR VEYA BURDA BİR KARAVANIN YAPIMI AŞAMASINDA KARAVAN ŞİRKETLERİ İLE NE TÜR PROBLEMLER YAŞAYABİLECEĞİMİZ KONUSUNDA BİZLERİ BİLDİRME AMAÇLI YAZMIŞ OLABİLİR AMA BEN OLAYIN HER İKİ TARAF AÇISINDAN DA OLUMLU SONUÇLANACAĞINI UMUYUORUM. İYİKİ BÖYLE PAYLAŞIM PLATFORMLARI VAR VE İYİKİ GEZENBİLİR AİLESİ VAR DİYORUM.ASLINDA BEHÇET BEYE ÖZELDEN BİRŞEYLER SORMAK TA İSTİYORUM AMA KURALLAR GEREĞİ HENÜZ 10 MESAJDAN ÖNCE ÖZEL MESAJ YAZAMIYORMUŞUM

Merhaba,

Tip onay belgesi hakkında Pino ile konuştum ve tam net bir bilgi alamadım.

Karşımdaki bayan sürekli tip onay belgesinin önemsiz olduğunu polislerin sadece çeki demiri kontrolü yaptığından bahsedip durdu.

Yoksa ben de 3.25 almaya niyetlenmiştim ama açıkçası istenen rakam ve sergilenen yaklaşım beni memnun etmedi.

Aynen dediğiniz gibi en iyisini biz üretiyoruz fiyatımız da bu diyorsunuz ama tip onay konusuna gelince net bir şekilde 3.25 karavanımızın tip onay belgesi vardır ve ruhsat ve plaka konusunda hiç bir sıkıntınız olmaz diyemiyorsunuz.

tip onay belgesi ile ilgili bende net bir fikir sahibi olamamıştım. bilen arkadaşlar varsa acaba bizi bilgilendirebilirmi? bu tip onay belgesi gerçekten bu kadar önemli mi? e bu tip onay belgesi ile üretim yapan bir karavan şireketi varmıdır ülkemizde?
,

750 kg altı ve üstü karavanlar için tip onay belgesi lazım. 750 kg üstü ise plaka ve ruhsat çıkartırken buna ek olarak fatura lazım. Pi2010 tip onay belgesi var. Ancak banyo, tuvalet olmadığı için işime gelmiyor. Diğer üreticiler ile ilgili hiç duymadım. Malum sitede satılık ilanlarında da şimdiye kadar bir tane ayrı plaka çıkartılmış ve ruhsatlı karavan gördüm.

Şu anda dedikleri gibi kimse ağırlık ve ruhsat sormuyor. Ancak sormaya başlarlarsa o zaman karavanlar elimizde kalır gibi geliyor bana. Buna ek olarak bir kaza durumunda elimizde belge olmadan yasalar karşısında elimiz kolumuz bağlı kalabiliriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR