Isveç 2018 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,729

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Video: https://www.youtube.com/watch?v=XK6la0t-q1Y

Isveç gezimize 2017 yılında bıraktığımız yerden başladık.
Videodaki paraşütçünün uçtuğu yerin hemen yakınında ikinci gecemizi geçiriyoruz. Burası askeri bir arazi ama sivillerin de araziyi dinlenme yeri olarak kullanmasına izin veriliyor. Ayrıca arazide koyunlar ve atlar kendi başlarına yaşıyorlar.
Google Maps

Son düzenleme:

Etiketler
Rostock-Trelleborg feribot yolculuğu 6 saat sürdü. Gemi çok doluydu. Bileti önceden almıştım (68€). Online bilet alırken değişik günlere ve aynı gün içinde de değişik saatlere bakmakta fayda var. Fiyatlar arasında iki kat fark olabiliyor.

Feribotta telefon bağlantıları satelit üzerinden olduğu için telefon konuşmalarının dakikası 2,99 €. Telefonu kapatmakta fayda var. Avrupa Birliği ülkelerinden alınan bir telefon sim kartı artık tüm Avrupa Birliğlinde geçerli.Bu çok rahat bir durum.

Isveç'in Baltık Denizi kıyıları karavan dolu. Bu kadar karavanı bir arada nadiren görmek mümkün.
Iki gün kaldığımız askeri araziden bugün ayrıldık. Çok güzel bir yerdi ama iki gün sonra hem wc hem de atık suyu boşaltmak gerekiyordu.

Ayrılmadan önce bir kaç resim çektim.
SAM 2964
SAM 2967
SAM 2975
SAM 2954
SAM 2916

Burada at ve koyunlar otladığı için olsa gerek Isveçliler köpeklerinin dışkılarını bir plastik torba içinde toplayarak arabalarına koyuyorlardı.

Son düzenleme:

Ne güzel, yeni bir gezi yeni bir heyecan başlamış,
Sizinle birlikte İsveç'i gezmekten zevk duyacağız :smiley:

Iki gece kaldığımız askeri bölgeye 7 km uzaktaki park ve dinlenme yeri güzel bir yer ama anayol üzerinde. Burada geceleyen karavanlarda vardı. Sanıyorum, bizim kaldığımız yeri bilselerdi oraya gelirlerdi.
Isveç'te bir çok park yerinde böyle kulübeler var.
SAM 2988

Binanın sol tarafında wc boşaltacak yer:
SAM 2986

Wc boşaltacak yerdeki muslukta su içilmez işareti var. Aynı işaret wc kapılarında da var.
Karavanla kulübeye yaklaşılamadığı için atık suyu kovayla taşıdık ve wc kasetini boşaltığımız yere döktük.
Buranın Google maps haritası:
Google Maps

Son düzenleme:

SAM 3015

Gezi rehberimizin tavsiye ettiği bir doğa kampingte üçüncü gecemizi geçiriyoruz. Elektrik dışında bütün temel ihtiyaçlar karşılanıyor. Duş dışarda, wc, mutfak, bulaşık yıkama yerleri çok basit malzemeden yapılmış ama her yer çok temiz.
Havalar çok sıcak (30 °). Çevreden buradaki güzel plaja gündüzleri çok gelen var. Gece biz karavancılar ve çadırlarında geceleyenler dışında kimse yok. Günlük ücret 100 Sek/ 55 Tl.

Mutfak ve wc'lerin bulundugu bina:
SAM 3013

Plaj:
SAM 3019

Balık tutmaya çalıştığım yer:
SAM 3003

Karavanların kaldığı yer:
SAM 3010

Maps haritası:
Google Maps

Kanolar da uzun süredir gönlümden geçiyor. 25 Mayıs'ta Oslo'ya 3 günlük kaçamak bir gezi yaptık. Hem Oslo'yu gezmiş, hem de eşimin yeğenini orada ziyaret etmiş olduk. Birlikte çevredeki bir göle gittiğimizde bolca kano gördük. Yeğenimiz kano kullanmak için bir kursa gittiğini, bir sınava katıldıktan sonra ehliyetine kavuştuğunu anlattı. Şimdi severek kano kiralayıp, geziyormuş.
Yukarıdaki wc boşaltma noktası bizler için aynı zamanda bir uyarı niteliğinde; "eğer yat tipi tuvalet taşıyorsan bunu buraya boşaltman imkansız" diyor ;)
Gezinizde artık internet problemi yaşamamanıza da ayrıca sevindim. Sizden daha sık gezi haberleri alabileceğiz :smiley:

Kanolar da uzun süredir gönlümden geçiyor. 25 Mayıs'ta Oslo'ya 3 günlük kaçamak bir gezi yaptık. Hem Oslo'yu gezmiş, hem de eşimin yeğenini orada ziyaret etmiş olduk. Birlikte çevredeki bir göle gittiğimizde bolca kano gördük. Yeğenimiz kano kullanmak için bir kursa gittiğini, bir sınava katıldıktan sonra ehliyetine kavuştuğunu anlattı. Şimdi severek kano kiralayıp, geziyormuş.
Yukarıdaki wc boşaltma noktası bizler için aynı zamanda bir uyarı niteliğinde; "eğer yat tipi tuvalet taşıyorsan bunu buraya boşaltman imkansız" diyor ;)
Gezinizde artık internet problemi yaşamamanıza da ayrıca sevindim. Sizden daha sık gezi haberleri alabileceğiz :smiley:

Turistlerden kano kiralarken galiba ehliyet istemiyorlar. Yalnız kiralık kanolarda can yeleği var diye biliyorum. Hemen her köyle kano kirlanır yazılı yerler görüyoruz.
Isveç'te kaset boşaltmak hiç sorun değil. Depo boşaltacak yerleri aramak lazım.
Yakınımızdaki doğa kampingleri sırayla geziyoruz. Çok güzel yerler.Yüzmekten ve çevreyi gezmekten internete son bir kaç gündür fazla vakit ayıramadım.:smiley:

Isveç'te ilk haftamızı tamamladık. Smäland eyaletinde doğa kampinglerden ayrılamıyoruz. Bugün üçüncü doğa kampingte ilk gecemizi geçiriyoruz.
Bir kampingten diğerine giderken hep ormanlık ara yolları tercih ediyoruz. Geçtiğimiz küçük yerleşim yerlerinde ve yollarda gördüğmüz güzel evlerden bir kaç örnek.
SAM 3028

SAM 3031

SAM 3050
SAM 3046

Dün gecemizi bu doğa kampingte geçirdik.
SAM 3054

SAM 3055

SAM 3057

SAM 3059

SAM 3053

Burada göle çok yakındık.
Kampingte çevreden gelen çok aile vardı. Iki çocuklu aile bisikletleriyle taşıdıkları çadırlarını hemen önümüze kurdular. Isveçli ailelerde dikkatimi çeken devamlı çocukları ile meşgul olmaları. Yemek yedikten sonra beraberce kağıt oynuyorlar. Onlarca çocuk suda oynadıkları halde yüksek sesle bağıranı hiç duymadık gibi.
Resimlerde yüzü görülen şahıs olmamasına özellikle dikkat ettim.
Bu nedenle resimler az insan görünüyor.

Kampinge ödediğimiz günlük ücret 100 Sek.

Google Maps

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri