Isveç 2018 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,615

Etiketler
Çok teşekkür ederim. Gezinizi burada bizimle paylaştığınız için elinize yüreğinize sağlık sizin sayenizde gezmiş kadar oluyoruz.
Selamlar saygılar

Çok teşekkür ederim. Gezinizi burada bizimle paylaştığınız için elinize yüreğinize sağlık sizin sayenizde gezmiş kadar oluyoruz.
Selamlar saygılar

Gezi notlarına gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler. Size de güzel geziler dilerim.

Selamlar ve iyi günler.

Merhaba Hüseyin Bey,
önce müthiş bir gezi olmuş paylaştığınız için ayrıca teşekkürler. ben bir arkadaşım ile 18 Ekim - 21 Ekim arasında Stockholm 'de olacağız siz gerçi karavanda kalmışsınız fakat ben uygun ama hostel olmayan bildiğiniz bir yer varmı ? şehire metro veya kolay ulaşımı olan. ben hotels ve booking 'ten baktığımda min. 1500 TL 3 gece için oda ya hostel yada çok kötü oteller oluyor.

şimdiden çok teşekkürler
selamlar..

Merhaba Hüseyin Bey,
önce müthiş bir gezi olmuş paylaştığınız için ayrıca teşekkürler. ben bir arkadaşım ile 18 Ekim - 21 Ekim arasında Stockholm 'de olacağız siz gerçi karavanda kalmışsınız fakat ben uygun ama hostel olmayan bildiğiniz bir yer varmı ? şehire metro veya kolay ulaşımı olan. ben hotels ve booking 'ten baktığımda min. 1500 TL 3 gece için oda ya hostel yada çok kötü oteller oluyor.

şimdiden çok teşekkürler
selamlar..

Sayın Msce2003,

gezi notlarına ilginiz için çok teşekkürler. Istediğiniz konuda hiç bilgim yok. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. 30 yıldan fazla bir zamandır hep karavanla dolaşıyorum.:smiley: Isveç gezimizde komşu oladuğumuz karavancılar, Stockholm’u çok övdüler.
Güzel geziler, selamlar.

Isveç gezimizden deneyimler:

Gezide sivri sinekle fazla bir sorun yaşamadık. Gecelediğimiz yerlerde otlayan hayvanlar olduğunda kara sinek sorun oluyordu. Sarı arılar bizi sık sık rahatsız ettiler. Karavanın içine giren bir sarı arıyı dısarı çıkarmak kolay olmuyor. Bu gezide her karavanda yan ve üst pencerelerde sinekliğin mutlaka olması gerektiğini anladık.

Gezimizde yüzlerce karavanla komşu olduk. Bunların % 80’den fazlasında üç sistem buzdolabı ve hep iki adet (altta ve üstte) havalandırma vardı.

Isveç’te uzun süre sevilen bir yerde kalabilmek için önce elektrik sorunu olmaması lazım. En güzel yerlerde elektrik yok. Geceleri serin olduğundan buzdolabının fazla elektriğe ihtiyacı olmuyor ama bazen iki gün hava bulutlu ve yağışlı olabiliyor.

Gezi masraflarımız ilkbaharda yaptığımız Italya gezisine oranla daha azdı.
1. Otoban ücreti ödemedik.
2. Geceleme ücreti oldukça az ödedik.
3. En önemlisi, uzun süre doğa içinde bir yerde olunca alışveriş yapamıyorsunuz. Masraf azaliyor.
4. Şehir gezileri az yaptık. Şehir gezileri, gezilerden en pahalısı sanıyorum.

Karavanımız 21 yaşını doldurdu ve 367.500 kilometreyi geçti. Ne Italya ne de bu gezide bir sorun yaşamadık.

Isveç gezimizin bir Maps haritasını yaptım. Isveç gezileri planlanırken harita üzerinden daha kolay bilgi edinmek mümkün olur sanırım.
Isveç 2018 - Google Haritalarım

Son düzenleme:

Gezimizde faydalandığımız gezi rehberi ve konaklama yerlerini gösteren app’ler:

Yıllardır alıştığımız bir gezi rehberi var. Almanca olan bu rehberin fiyatı 20 €. Iyi bir rehberin fiyatının önemli olmadığını her gezimizde tespit ederiz. . Eşim gezi rehberini haftalar önce alır ve geziye çıkmadan okumaya başlarız. Rehber sayesinde gezdiğimiz yerler hakkında önceden bilgimiz oluyor, çok güzel yerleri bulabiliyoruz, konaklama yerlerinde ettiğimiz tasarruflar rehbere verdiğimiz paranın bilmiyorum kaç katını buluyor.

Sdschweden

Gezide konaklama yerlerini gösteren üç app kullandık.
1. Campercontact app.
Wohnmobilstellplätze | Alle Stellplätze in Europa | Campercontact
Yıllardır kulanırım. 6 € ödeyerek paralı versiyonunu kullanmakta fayda var. Campercontact’ı navigasyonda kullanmak mümkün. Yolda giderken bu durum kolaylık sağlıyor.

2. Ikinci kullandığım app: Stellplatz Scandinavia
Scan

‎Stellplatz Scandinavia
Isveç gezimizde bu listeden çok faydalanadım. Iskandinavya dışında nasıl olduğunu bilmiyorum ama Iskandinavya gezileri için 8 € civarında ücretini ödeyerek paralı versiyonunu kullanmayı öneririm.

3. Park4night
Unbenannt

https://play.google.com/store/apps/details?id=fr.tramb.park4night&hl=de

park4night/, üç app içerisinde en fazla yer içeren bir liste. Isveç gezimizde en yoğun kullandığım app. Yıllık ücreti (sanıyorum) 10 € civarında. Gezilerde mutlaka yanımızda olması gerekir.

Bütün bu listeleri kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli nokta:
Her üç listede, daha önce orada kalan karavancıların yorumları var. Konaklamayı düşündüğümüz yerlerdeki bu yorumları önceden okumak lazım. Yorumlar bir çok konuda değerli bilgiler içeriyor, özellikle oralarda hırsızlık gibi olaylar olmuşsa bu yorumlardan öğrenmek mümkün.

Isveç’te bile bazı yerlerde hırsızlık olduğunu dile getiren yorumlar okudum. Ben Orta ve Güney Avrupa’da bu yorumları okumadan artık bir yerde kalmıyorum.

Son düzenleme:

sivri sinek sıkıntısı yokmuş ama bir yöntem öğrendim ciddi derecede işe yaradı lazım olursa
malzame :1.5 lt lik pet şişe-maya-şeker-su -bant
yapılışı pet şişenin ortasından kesiyorsunuz ,kapak kısmını içeren yarı yı ters çevirip diğer yarısına geçiriliyor yanlardan hava almayacak şekilde bantlıyorsunuz.
üstten bakınca huni yi andırıyor malzameleri (5 tatlı kaşığı +yarım çay kaşığı maya +su ) karıştırıp sıvı kısım kapak kısma yetişmeyecek (1-2 cm kalacak)
not resmim değil pain te çizmeye çalıştım

Ekli dosyayı görüntüle 505751

Xx

Son düzenleme:

sivri sinek sıkıntısı yokmuş ama bir yöntem öğrendim ciddi derecede işe yaradı lazım olursa
malzame :1.5 lt lik pet şişe-maya-şeker-su -bant
yapılışı pet şişenin ortasından kesiyorsunuz ,kapak kısmını içeren yarı yı ters çevirip diğer yarısına geçiriliyor yanlardan hava almayacak şekilde bantlıyorsunuz.
üstten bakınca huni yi andırıyor malzameleri (5 tatlı kaşığı +yarım çay kaşığı maya +su ) karıştırıp sıvı kısım kapak kısma yetişmeyecek (1-2 cm kalacak)
not resmim değil pain te çizmeye çalıştım

Ekli dosyayı görüntüle 505751

Ekli dosyayı görüntüle 505752

Pet şişelerini benzer şekilde yaparak, balık tutarken yem olarak kullandığım küçük balıkları tutuyorum :smiley:(karışım yerine ekmek parçaları koyarak). Demek ki aynı sistem sivrisinekler için de işe yarıyor.:smiley:

Çok teşekkürler.

Gezi notlarında ve hazırladığım google maps haritasında adı geçen yerleri haritada detaylı gösteren google maps linki verdiğim için ayrıca koordinat yazmıyorum. Bu yerlerin koordinatları istenirse, google maps linkini açtıktan sonra görünen kırmızı balonun (aşağıdaki resim) üzerine (en alt noktası en doğru yer) farenin sağıyla tıklamak gerekir, böylece aşağıdaki pencere açılır.
Ggle

Bu pencerede „burası neresi“ yazan yere farenin sol tarafıyla tıklayınca,
aşağıdaki koordinatları görürüz.
Bu nedir

Herkesin bildiğini tekrarladıysam, lütfen hoşgörün.:smiley:

Verdiğim google maps linklerinde, bizden önce orayı gezenler tarafından google maps’e yüklemiş, internette herkesin görebileceği resimlerde var. Bu resimler bazen benim resimlerden daha bilgilendirici. Bu nedenle kendi gezi notlarımda benden olmayan resimlerin de bulunmasında bir sorun görmüyorum.

Son düzenleme:

Gezi bilgilendirme notlarınız da gezinin kendisi kadar değerli. Bunlar için çok ciddi emek harcadığınızı biliyorum. Elinize sağlık, teşekkür ediyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR