Iveco Daily 35c11 Camper Projem Hakkında Görüş ve Önerileriniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Nejdet Kaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,333

Nejdet Kaya

Yeni Üye
Yer
Ankara
Web
www.kayacenter.com
Selam Dostlar

2005 model yüksek tavan uzun şase bir daily panel vanım var bunu karavan yapmak istiyorum bu konuda tecrübesi olan üstadların bilgilerinden ve deneyimlerinden faydalanarak güzel bir iş çıkarmak istiyorum , çeşitli alman kaynaklarından bazı proje ve çizimler edindim bunları da paylaşabilirim

Saygılarla

Etiketler
Ynt: Iveco Daily 35c11 Camper Projem Hakkında Görüş ve Önerileriniz?

İyi bayramlar Nejdet bey. Ben bu sitede yeni üyeyim. Mesajları okumak suretiyle karavan ve karavancılık konusunda bilgi edinmeye çalışıyorum. Bu sitede size bilgi verecek çok tecrübeli dostlar var. Mutlaka gerekli bilgileri edineceksiniz, bu arada bende sizin gibi İveco daily uzun tip panelvan alıp içini döşetmek suretiyle camper yaptırmak düşüncesindeyim. Tabii daha düşünce safhasındayım. Aracın yakıt durumu nedir, B sınıfı ehliyetle kullanılıyormu, rahatsız edici bir yönü varmı (makaslı ve yük tipi olması dolayısıyla), bunları hiç bilmiyorum. Biraz bilgi verirseniz memnun olurum. Gönlünüze göre düşüncelerinizi gerçekleştirmenizi diliyor ve buradan tüm üyelerin bayramını kutluyorum. Saygılarımla.

B.Yıldırım

Arkadaşlar aramıza hoş geldiniz bayramınız kutlu olsun.bayram dolayısıyle yazılar gecikebilir bu sizi üzmesin herkes biryerlere gitti dönüşte size çokca yardımcı olunacaktır siz nasıl bir plan düşünüyorsunuz onu yazarsanız daha detaylı cevaplar yazılır,herkesin ihtiyacı farklıdır ihtiyaçlarınızı siz belirleyeceksiniz ne amaçla kullanacaksınız içinde ne kadar yaşayacaksınız ve kaç kişisiniz bunları yazarsanız daha kolay çözüm olur forum içinde yapılmış karavanlar var yada sahibinden.com da benzer ilanlar var onlardan bakıp bilgi edinilebilir.

Sayın Yaybek
Biz 4 kişilik bir aileyiz, dolayısıyla 4 kişilik yatak kapasitesi olması gerekiyor, bu bakımdan İveco Daily uzun şase yüksek tavan olsun diyorum, yoksa ducato, boxer gurubu bir araç ihtiyacımızı karşılarmı bilemiyorum. Birde şunu merak ediyorum, ruhsat çıkarırken 2+1 şeklinde yazıldığını söylemiş bazı arkadaşlar, 4 kişiyle yolculukta bu ibare sıkıntı yaratırmı? Tabiiki her aracın avantaj ve dezavantajı vardır. Bizim için hem manevra kabiliyeti, hem ekonomik yönü, hem parça avantajı gibi her yönünün düşünmek zorundayız. Bizim için en uygun olanına karar vermemiz gerekiyor. Bu bakımdan bu sitede sizin gibi tecrübeli dostların verdiği ve vereceği bilgiler bizim açımızdan çok önemli. Tüm üyelere sevgi ve saygılar.

B.YILDIRIM

lonicera' Alıntı:
İyi bayramlar Nejdet bey. Ben bu sitede yeni üyeyim. Mesajları okumak suretiyle karavan ve karavancılık konusunda bilgi edinmeye çalışıyorum. Bu sitede size bilgi verecek çok tecrübeli dostlar var. Mutlaka gerekli bilgileri edineceksiniz, bu arada bende sizin gibi İveco daily uzun tip panelvan alıp içini döşetmek suretiyle camper yaptırmak düşüncesindeyim. Tabii daha düşünce safhasındayım. Aracın yakıt durumu nedir, B sınıfı ehliyetle kullanılıyormu, rahatsız edici bir yönü varmı (makaslı ve yük tipi olması dolayısıyla), bunları hiç bilmiyorum. Biraz bilgi verirseniz memnun olurum. Gönlünüze göre düşüncelerinizi gerçekleştirmenizi diliyor ve buradan tüm üyelerin bayramını kutluyorum. Saygılarımla.

B.Yıldırım

iyi bayramlar sorularınızı biraz çözüm vereyim iveco sağlam yapılıdır yakıtı motoru kuvvetli olduğundan fazla yakar yalnız karavancının tatil esnasında acalesi olmadığını düşünürsenir sakin ve makul hızlarda giderseniz 320tl km yakar çok dengesiz ve motoru yormdan son sürat gitmeye çalışırsanız 420tl km de çıkartırsınız şehir içi 450tl km de b sınıfı ehliyet kullanır ruhsata motokaravan işleme imkanıda önümüzdeki sene var

lonicera' Alıntı:
Sayın Yaybek
Biz 4 kişilik bir aileyiz, dolayısıyla 4 kişilik yatak kapasitesi olması gerekiyor, bu bakımdan İveco Daily uzun şase yüksek tavan olsun diyorum, yoksa ducato, boxer gurubu bir araç ihtiyacımızı karşılarmı bilemiyorum. Birde şunu merak ediyorum, ruhsat çıkarırken 2+1 şeklinde yazıldığını söylemiş bazı arkadaşlar, 4 kişiyle yolculukta bu ibare sıkıntı yaratırmı? Tabiiki her aracın avantaj ve dezavantajı vardır. Bizim için hem manevra kabiliyeti, hem ekonomik yönü, hem parça avantajı gibi her yönünün düşünmek zorundayız. Bizim için en uygun olanına karar vermemiz gerekiyor. Bu bakımdan bu sitede sizin gibi tecrübeli dostların verdiği ve vereceği bilgiler bizim açımızdan çok önemli. Tüm üyelere sevgi ve saygılar.

B.YILDIRIM

4 kişi rahat edersiniz aracınız yoksa iveco mu ducato boxer mi kıyaslamasında ducato boxer jumper + dır kararavancıların tercihi bu 2.2 motor ducoto boxer jumper grubu size uzun vade de yakıttan kazanmanızı sağlar joistik vites olanlar yani torpitodan olanlar + dır 2004 model altı ruhsat projelerin 1+1 2+1 5+1 mevzularına takılmamak lazım yolculukta zaten sorun çıkmaz önemli olan ruhsatta motokaravan ibaresi, yine söylediğim gibi ducoto boxer jumper grubu araçlar parça ve ustalık ve ekonomik şartlar için + araçlardır

Selam

Öncelikle bütün arkadaşlarının bayramlarını kutlar sağ salim tekrar evlerine dönmelerini dilerim.

Motorkaravan macerasına atılmadan önce çok detaylı ve titiz bir planlama yapılması gerektiğini çoğu tecrübeli arkadaş bizlere tavsiye edeceklerdir çünkü planlamada olmayan birşeyi ilave etmek sonradan nerdeyse imkansız oluyor veya genel görünüm açısından güzel olmuyor diyelim.

İveco bende mevcut olduğu için başka araç düşünmedim Zarena arkadaşımızın belirttiği gibi araç olarak çok sağlam yakıt 300-400 arası uzun yolda ve yüklü olarak ben bir problem yaşamadım özellikle şase altları karavan yapımı için ideal

edindiğim bilgilere göre çok önemli bazı kriterler aşşağıda

1- Kaç kişi kullanacak ve kullanım amacı
Ben şahsen İveco yu iki kişi için planlıyorum ama içimden bir ses de çocuklar için iki adet yatak imkanı yedekte bulunması gerektiğini söylüyor
Aracı hafta sonu ve gezilerde kullanacağım 2.ci araç olarak eğer öyle olmasaydı daha küçük bir araç kullanırdım İveco .

2- donanım

Rahat 2 kişilik yatak , mutfak ,duş sabit tuvalet 4 kişilik oturma gurubu Klima ( şart değil)

3- Güç tüketimi

Genelde karavanda mutfak gereçleri ve ısıtıcı gaz ile çalışır buzdolabı gazlı veya 12/24V (230V) televizyon uydu anteni ve elektrikli aletler düşünüldüğünde 1000 W civarı enerji gereksinimi ortaya çıkabiliyor

Kullanmayı düşündüğüm Malzeme ve aksesuarlar.

- Araç İveco C35-11
- Bir adet 190x160 sabit yatak iki adet 190x90 katlanır yatak
- su ısıtıcı ( kalorifer) evye ,buzdolabı,gazlı fırınlı ocak
- duş kabini tuvalet (yat tuvaleti)
-temiz su deposu (100lt) Atık su deposu 50 +75 lt
-Gerekli pompalar havalandırma kapakları

enerji

-Gaz
Şase altına LPG tüpü gerekli emniyet vanaları sibopları v.s

- Elektrik
2500 kwa honda lpg li marşlı jeneratör acil durumlar için ( stepnenin olduğu yere)
20 A şarj aleti

120 w 2 adet solar panel ve aksesuarları
2 adet 12 V 160 A akü
2000W trafolu tam dalga invertör

Döşeme
- Hafif ahşap ve aluminyum kullanmayı düşünüyorum tam bilgim yok

Kısacası artı ve eksilerle güzel bir şey olsun tabiiki tecrübeleri olan arkadaşların deneyimleri planlamada en önemli unsur olacaktır benim için

Tekrar

Herkese İyi bayramlar

Nejdet bey izede iyi bayramlar,siz zaten işi bitirmişsiniz ;D imalat kalmış bundan sonrası için kolay gelsin umarım arzu ettiğiniz karavana kısa zamanda kavuşursunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR