Jimny için Kış lastiği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan horsanali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,339

horsanali

Ana Kamp
Selamlar
kış yaklaşıyor, bu sene jimny ile ilk kış benim için. Jimny için Kış lastiği önerisi olan var mı. şu an üzerinde 205-70-15 standart lastikler var.

Etiketler
Ynt: Jimny için Kış lastiği

acaba herhangi bir öneri oldu da ben mi kaçırdım dedim ama maalesef :(

Merhabalar,

Benim Jimny imde BF Goodrich A/T lastik var. Çok memnunum yaz kış aynı lastik arazidede başarılı olduğunu söyleyebilirim. (Ağır çamur yok ise) tek bir lastik aldım kurtuldum yaz kış lastik değiştir iki takım lastik olsun lastikler otelde bulamadık abi derdi yok sıra bekleme derdi yok fiyat performans bence gayet iyi tavsiye ederim. Saygılar.

BF Goodrich T/A Verim oranları;

Yaz (yol) %70
Kış (yol)%100

Kuru (yoldışı) %90
Çamur (yoldışı) %60

Bu değerleri ortak paydada yakalayabilen lastik az sayıda.Ama 205/70/15 ebadı BF de sanıyorum bulamayacaksınız.Ayrıca BF diğer lastiklere göre ortalama %10 kadar da daha pahalı bir Alman lastiğidir.Yaz kış farklı takım yapacaksanız goodyear ultragrip suv + 4x4 makul bir seçim olabilir.

Engin BF Goodrich Alman degil Amerikan bir yanlislik olmasin 215/75/15 ebadinin fiyatida 275 tl teki sen 235 leri kaca aldin?

BF nin alman olduğu hatta ingilizce okunuşunun gudriçh almanca okunuşununda gudrikh olduğu bilgisi benle paylaşıldı.Yanlış bilgi verildiyse bilmiyorum.Bunuda sena jeep müştrisi ve offroadcu bir büyüğümüz benle paylaşmıştı.Açıkcası bende itimat ettim.Belki bazı partileri Amerika menşeli bazıları Avrupa menşelidir.

Fiyat olarakta 235/75/15 in fiyatı ekseriyetle 315-375 TL arasında ama ben istanbul'dan 300TL gibi bir rakama getirttim.yani 4 lastiğe 1200TL ve 100 TL civarı kargo+takma+balans ücreti ödemiş oldum.Yani banada 325 TL ye gelmiş oldu bir yerde.

Lastik konusunda bu kadar geç kaldığım için çok pişmanım.Niye derseniz.Forumda hem yakıt, hem performans konusunda çok korkutuldum ve aracımı bu kadar güzel hale getirmek için hep bekledim.

Ben sürekli 97 oktan ve benzin katkısı kullanıyorum(Jimny de lpg taktırmak gibi bir hatayada düşmedim) ve motorun bakımını hep tam ve zamanından önce yaptıran biriyim.Çekiş neredeyse hiç değişmedi.Tüketimse doğru hesaplandığında çok abartı değil.Mesela gösterge 300km gitmişim gösteriyor ancak lastiğin çapı %9 civarı büyüdüğü için aslında 325 km gitmiş oluyoruz.Bu hesaba göre yaptığım son ölçümlerde 45 krş civarı yaktı.

Neyse konu dağılmasın.Sonuç olarak BF nere üretimi olursa olsun çok kaliteli ve kışın çok güvenilir bir AT lastiktir.Ebat uygunsa mutlaka düşünülmelidir.

cevaplar için teşekkürler.
Cehaletimi bağışlarsanız bir soru sormak istiyorum.
standart lastiklerimi çıkarıp yerine herhangi bir ek aparat veya uygulama olmadan ( yükseltme kiti veya get gibi) standart jantlara 235/75/15 veya 215/75/15 lastik takmam mümkün olur mu.

Aracın standart hali ile 215/75/15 ebatı uygun oluyor aracın hiçbir parçasına sürtmüyor. Bu ebatı kullanabilirsiniz.

CKAYA' Alıntı:
Aracın standart hali ile 215/75/15 ebatı uygun oluyor aracın hiçbir parçasına sürtmüyor. Bu ebatı kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim cevap için. 205/70/15 lastik bulmak zor oluyor 235/75/15 sanırım daha yaygın bir ebat. BF bakayım o halde.

CKAYA' Alıntı:

215x75x16 lastikleri takarsam çekişinde ve yakıtında hissedilir düşüş+artış hissedermiyim acaba?
bide 215 taban bf a/t lastikle 1" spacer kullansam ne gibi değişim olur aracımda? sadece lastiklerim kalın ve dodiklerden çıksın istiyorum.

Teşekkür ederim cevap için. 205/70/15 lastik bulmak zor oluyor 235/75/15 sanırım daha yaygın bir ebat. BF bakayım o halde.

Kış lastiğinin bir ölçek dar yanaklı olanı genelde karda daha iyi iş yapar, genişletmek pek iyi bir fikir değil, ayrıca AT tipi lastik arazide yumuşak karlı yollarda iyidir belki ama şehir içinde hava çok soğursa ya da yol buz tutarsa pek bir işe yaramaz. Kış lastiğinin en önemli özelliği soğuk havalarda hamurunun sertleşmemesidir. AT lastiklerin öyle bir özelliği yok, bildiğin yazlık lastik hamuru.

sakyuz' Alıntı:

Kış lastiğinin bir ölçek dar yanaklı olanı genelde karda daha iyi iş yapar, genişletmek pek iyi bir fikir değil, ayrıca AT tipi lastik arazide yumuşak karlı yollarda iyidir belki ama şehir içinde hava çok soğursa ya da yol buz tutarsa pek bir işe yaramaz. Kış lastiğinin en önemli özelliği soğuk havalarda hamurunun sertleşmemesidir. AT lastiklerin öyle bir özelliği yok, bildiğin yazlık lastik hamuru.

Benim BF lerde "SNOWFLAKE" ozelligi var yani kis lastiginin butun ozelliklerini tasiyor anlamina geliyor ben 2 senedir kullaniyorum sehir ici performansindanda memnunum hamurunda bir sertlesme olmuyor ve kilcal kanallarida mevcut oldugu icin iyi is yapiyor.

Snowflake BF goodrich in her ebadinda yok.

WinterratingBFG001

Severe snowflake

Benim BF lerde "SNOWFLAKE" ozelligi var yani kis lastiginin butun ozelliklerini tasiyor anlamina geliyor

Hangi model bu? BF T/A mi? O işaret varsa doğrudur en azından kış lastiği olarak kullanılabilmek için minimum gereksinimleri karşılamış anlamına geliyor.

BF GOODRICH ALL TERRAIN T\A evet benim ebadim 215\75\15 bazi ebatlarinda var bazilarinda yok.

Buzun uzerinde de boyle davraniyor lastik sayin SAKYUZ sanirim siz bunu kastediyorsunuz?

Link: http://www.youtube.com/watch?v=d6BWm4Q6LMs

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR