Kamp Yeri Tavsiyesii*

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sevincayse34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,519

sevincayse34

Yeni Üye
Arkadaşlar selam,

Foruma yeni kayıt oldum, açıkcası böyle güzel bir topluluk olduğunu yeni keşfetmem üzücü.
Ben erkek arkadaşımla istanbul içinde değil ama yakınlarında bir kaç günlük kamp yapmak istiyorum.

Daha önce kamp deneyimim oldu ama hep hazıra konmuştum :smiley: bu sefer birlikte ilk defa ekipmanlı gitmek istiyoruz.

Şimdi siz tecrübeli üyelere sormak istediğim birkaç soru var;

- İstanbul yakınlarında en tercih edilen kamp yeri nereler var?
- Ekipmanlarımızı yeni alacağız, sonbahar-kış mevsiminde neler almalıyız pek bilgimiz yok.

Önerilerinize çok ihtiyacımız var, şimdiden teşekkürler :smiley:

Etiketler
Merhaba,

Yakın olarak tavsiye edebileceğim, Ballıkayalar biraz daha uzak Kuzuyayla, İnönü Yaylası, biraz daha yol yaparak Erikli, Delmece Yaylarına gidebilirsiniz. Benim size tavsiyem artık çok sempatik gelmemesine rağmen ilk tecrübeleri Ballıkayalar da yapmanız olacaktır. Çünkü burası hem İstanbula daha yakın, hemde kendi merkezine daha yakındır ve Hafta sonları Kaya tırmanışına gelen başka çadır kuran insanlarsa vardır. Tabi piknikçilerde var ve çekilmez bir durumdalar, mesela ben en son gittiğimde, kanyonda yürüdüm yaklaşık 2 saat, geri döndüğümde çadırın dibinde bir Transporter vardı ve kalabalık gelmişti toplanıp Kuzuyaylaya gittim gerçi artık orası da doluyor hafta sonları.

Ekipman konusu biraz değişken ve kritik bir liste. Yazın hangi ekipman ile nereye giderseniz gidin çok sıkıntı çekmeden bir şekilde kalır ve dönersiniz ama sonbahar ve hatta özellikle kış mevsimi ekipman kalitesine ve sizinle uyumuna çok bağlı. Yani kalitesiz bir çadır yağmurda su aldığı zaman pişman olup küsebilirsiniz. Ayakkabınız su aldığı zaman lanet edebilirsiniz, uyku tulumunuz sizi yeterince sıcak tutamadıysa son derece kalitesiz bir uyku ve buna bağlı ertesi gün mutsuzluk yaşayabilirsiniz. Ama kış için nasıl bir liste gerekiyor kabaca aşağıda paylaşayım. Çadır kuracağınız yerin yakınına kadar araba ile gittiğinizi varsayıyorum gerçi kışın bu yakınlıkta genelde azalır çünkü karda araçlar genelde bir yerde kalır.

• Kaç kişi aynı anda kalacaksa +1 kişilik çadır. Benim tavsiyem bunlardan biri olacaktır.
  • Çadırı aldıktan sonra kurup hem pratik yapın hemde taban şekil ve ölçüsünü çıkarıp, Brandacıda taban için sağlan bir branda yaptırın. Çadırı her zaman bunun üzerine kurun.
  • Mat işinizi görür daha iyileri de var.
  • Uyku tulumu olarak bunlardan biri rahatlıkla işinizi görür.
  • Gore-Tex bir bot
  • Tozluk
Bunlar elzem ve kalitesi çok önemli olan liste ama aşağıdakilerin tercihinde daha rahat davranmanız mümkün mesela tümünü Decathlon dan alabilir siniz.
  • Kafa lambası mümkünse USB şarjlı,
  • Sağlam Bıçak herkes için en az 1 adet katlanır yada kılıflı
  • Kamp ocağı
  • Sırt çantası, tavsiyem Deuter marka
  • 2-3 Adet Çakmak kibrit
  • Sağlam Kaliteli 5-10 metre ip
  • Kazmak ve çakmak için çekiç
  • Balta, tavsiyem Fiskars marka
  • Katlanır veya sürgülü testere, tavsiyem Fiskars veya Opinel markaları
  • Katlanır kürek
  • Çadır için bir aydınlatma
  • Pusula
  • İlk yardım malzemesi

Yani kışın bu işe başlamak biraz zor, ama imkansız değil, sadece daha zor ve tecrübe gerektiren bir seviyeden başlamış oluyorsunuz.

Bence bu işi yaza bırakın. Gece soğuk olur. Kampçılık da kış ekipmanı yaz ekipmanlarına göre kat kat pahalı. Tecrübe olmadan bu işlere kışın bulaşmak zevk yerine acı verebilir. Yazın yapıp deneyim kazanıp kışın da devam edin derim ben.

Biz de yarın kamp düşünüyoruz :smiley: Eşim ormanlık alan olsun diye tutturdu bu mevsimde hem hava hem de yol şartları zorlayıcı olabiliyor. Aklımızda yine ulaşımı daha sorunsuz olan hacıllı veya civar köyler var siz karar verdiniz mi ?

Yaz kampı için ekipman sağlam kış için ilaveler lazım ilkbaharda ormanda 0 derece gördük her nekadar tulumlar sağlam olsada çadırın içi ısıtılmalı tecrübeyle sabit millet karavanla gelmiş açıyor webastoyu sen çadırda tangırdıyorsun çadırı ısıtabilecek webasto mu olur 12 v elektrikmi olur kesin lazım kişisel fikrim

Ballıkayalar Tabiat Parkı na gidilirse şayet güzel bir terkking ile karşıdaki dağın zirvesine çıkın kendinizle başbaşa kalabileceğiniz harika bir alandır
Defalarca çıkmış biri olarak orada yol işaretlerimiz mevcuttur Yaz ve kış kampına gelince ben kış kampını hiçbir şeye değişmem
Bunun haricinde İnönü Yaylası da gerçekten harika yeşilliği bol Kocaeli,Düzce İstanbula yakın olan bu yerlerde doğal güzelliği harika olan sayısız kamp alanları var Sayfam olan '' Yolda biri var ''dan Terapi gezilerim bu maksatla açılmıştır İstanbul ve yakın çevrede kalabalıktan kornadan stresten kavga ve gürültüden kaçabileceğim kendime başbaşa kalabileceğim harika alanların paylaşımını yaptım Yarın İnönü Yaylasında kamp düşünüyorum Kampı atarsam yayımını yaaprım
Herkese bol maceralı kamplar
Yolda biri var… – Kullandığımız bütün motosikletler amaç değil araçtır hepsi birer demir yığınıdır

İnönü Yaylasında harika bir kamp attım muhtemelen yarına paylaşırım Şimdilik size bir fotoğraf bırakıyorum Yoldaşların yolları açık kampları maceralı olsun
PGJOnn ']http:// PGJOnn [/URL]

İlk kampımı Yedi Göller Milli Parkında yaptım C.tesi sabahı gittim akşama doğru yoğunluk azalmıştı Ertesi sabahı AVM de sandım kendimi motosiklet kullandığım halde trafikteydim Çok güzel yer lakin seçiminizi mümkünse hafta içi yapın
@kaptanmagaraadami çok güzel bir fotoğraf

merhaba;

2 3 sene kendi aracım ve iki kişilik çadırım ile ege ve akdenizi gezdikden sonra kış kampına merak salmaya başladık bizim bacanak ile

ve arkadaşımızın içinde 7 kişi yattığı büyük boy çadırı ödünç alarak 3 kafadar yaklaşık 1 ay önce inönü yaylasına gitmeye karar verdik :D
kendimizce hazırladığımız ekipmanları aşağıda sıralayacağım.
ilk deneyimimiz şöyle
aracımız Wv Amarok 2.0 BiTDi
çıktık akşam yola saat 9 gibi 11 gibi kocaeli inönü yaylasına yaklaşık 2 km kalmıştı ki yollardaki kar ile karşı karşıya kaldık. gece olduğu için açıkcası çokda gözümüz yemedi o karın içine girip inönü yaylasına gitmek. bizde içinden geçtiğimiz ERCOVA (ercanlı) yaylasında kamp'ı kurmaya karar verdik. çadırımızı kurduk yanımızda getirdiğimiz paletleri kırdık ve direk ateş yaktık hava 0 derece olmasına rağmen çok üşüdük diyemem. hemen yanında semaverde çay tabiki :smiley: şimdi ekipmanı sırılayayım sonra yazıya devam edeceğim.

Araç Amarok
yatak olarak 4 adet sünger yatak
3 adet battanıye
1 adet yorgan
3 yastık
2 adet küçük tüp
semaver
tava
çekiç
2 adet şarjlı kamp lambası
3 adet pilli kafa lambası
yiyecek grubu (ekmek, et, çay,şeker vs vs)
güzel kesen bir bıçak
küçük tüp üzerine takılılan soba
1 adet 7+1 av tüfeği
1 adet saçma atan havalı tüfek (avcı değiliz sadece hedef koyup hedefe atıyoruz)
hatırladıklarım bunlar
tabi bunlar yeterli olmadı ilk deneyimimiz için yeterli ama eksiklerimizin neler olduğunu görmemiz gerekiyordu ve uzadıkca uzanan bir liste
ikinci deneyim tabikide çok daha iyi idi. eksiklerimizin bir çoğunu tamamladık ve inönü yaylasında muazzam bir kış kampı geçirdik. hatta bu hafta sonuda menekşe yaylasına gitmeyi düşünüyoruz.

yazı bıraz uzun oldu kusuruma bakmayın...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR