Kamyonet Ruhsatlı Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Musstican Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,882

Musstican

Yeni Üye
Merhabalar, Bir süredir gizliden gizliye takipçinizim.
Mevcut şartlarima ve aracimi şehir içi kullanma isteğimden dolayi daha ufak bir araç yapmak istemekteyim. Çalısan birisi olduğumdan kendi aracinla sadece hafta sonlari gezme şansim oluyor. Bu yüzden ancak 1 , 1,5 konaklamali seyahatler yapabiliyorum. Yilda bir 1000 km Köy yolu hariç :smiley: 1+1 veya 2+1 kamyonet ruhsatli yüksek tavanli bir araç ile bu isteğimi yerine getirmek istiyorum.
Size Benim karavan serüvenimi belirleyecek 1-2 sorum olacak vericeginiz cevaplarla bir planlama yapacağim.

1. Sorum;
Bir karavancidan aldiğim bilgiye göre, 2+1 Kamyonet ruhsatli bir aracta TUVTURK un baktigi tek kriter Kasa ile kabin arasinin kapali olup olmadigiymiş ( Modeline göre )
Onun disinda arka tarafta Sabit Wc olmadigi sürece yatak,mutfak olup olmamasi, kaplama veya elektrik tesisati çok önemli değilmiş. Hatta bir kac sefer muayeneye bu sekilde girmis ve direk geçmiş polislerde durdurduklarinda güzel olmasi sebebi ile foto çekip göndermişler. Bu bilginin doğruluk derecesinden ya da bu konuda baska bir bilgiden haberdar olan birileri var midir?

2. sorum ;
Üstteki şartlarin doğru olduğunu varsayarsak. 3 kisilik ( 2.5 yasindaki cocugumla ) ailem için Benim aklimdaki araçlar Ducato 10m3 ve ya Transit Custom yüksek tavan araçlar. Bunun gibi bir arac tavsiyeniz var midir?

Bu konudaki yardimlariniz benim için çok önemli. Bilgilerinizi benim ile paylaşabilirsebiz çok sevinirim.

Etiketler
11m3 mercedes sprinter 213 aldım, eski ambulans çıkması,ruhsatta "yandan camlı kapalı kamyonet" olarak geçiyor. Sizin düşüncenize benzer şeklide aracı günlük te kullanmak niyetindeyim. Yani benimki de br Korsan Karavan.
arka kısmın eni 173 ,boyu 320 ve yüksekliği 185cm. Boy 183 olunca yatağı enlemesine koyamadım, mecburen boylamasına koydum, yatak 2m ,kalan 1.20 cm nin 60 cm'sine de mutfak tezgahı , yanına da buzdolabı koyduk , yatak (çekyat kanepe) açıldığında kalan boşluk 60 cm. oraya da portatif wc koyduk yer bitti:smiley:ama yatak kapalıyken 150x173 bir boşluğum var.
Mutfak tezgahı portatif , muayene öncesi tezgahı söküp öyle götürmeyi düşünüyorum.
Muayenede ne olacak ne bitecek, ne diyecekler, geçebilecek mi geçemeyecek mi ancak yaşayıp göreceğiz. Yine kısmet olursa bayram sonu ilk kez yola çıkacağız, yolda ne olup bitecek , onları da yaşayıp göreceğiz.
Bir kısım detay burada. https://www.gezenbilir.com/konu/mer...bulansin-korsan-karavana-doenuesuemue.123007/

Bu konuda daha detayli bilgisi olan var midir?

bi kaç youtuberda gördüm 10 m3 lük bir transit'e yatak ve mutfak dolabi yapip TR yi geziyorlar. Muayeneden polisten ve trafik sigortasindan bu sekilde kurtulabiliyorlarsa benim de niyetim baslangic icin böyle bir araç yapmak.

Merhaba,

Aynı şekilde ben de su tertibatı içermeyen bir motokaravan yapmak istiyorum. Mutfak, wc, banyo, su deposu olmayacak. Yatak, koltuk ve dolaplardan ibaret olacak. Kapalı kasa kamyonet ruhsatlı bir panel van düşünüyorum.

Herhangi bir ruhsat değişimine girmeden bu kadarlık tadilatla trafikte veya muayenede sıkıntı yaşar mıyım? Üstatlar bu konuyu aydınlatırsa çok iyi olur.

Saygılarımla,

Merhaba,

Aynı şekilde ben de su tertibatı içermeyen bir motokaravan yapmak istiyorum. Mutfak, wc, banyo, su deposu olmayacak. Yatak, koltuk ve dolaplardan ibaret olacak. Kapalı kasa kamyonet ruhsatlı bir panel van düşünüyorum.

Herhangi bir ruhsat değişimine girmeden bu kadarlık tadilatla trafikte veya muayenede sıkıntı yaşar mıyım? Üstatlar bu konuyu aydınlatırsa çok iyi olur.

Saygılarımla,
Facebook ta KORSAN KARAVAN Cengiz Gökmen de cevaplar , şu an aynı bahsettiğiniz şekilde geziyor

Bu güne kadar üç kez muayeneye,onlarca kez çevirmeye girdim.Ne tuv de ne de çevirmelerde aracın içine(koltuk sayısı hariç)bakılmadı.Tüv de aracın karavan olduğunun bile muayene sonrası farkedildiğini gördüm.Yurtdışına çıkmadığınız müddetçe polislerle sorun yaşama ihtimaliniz bence çok çok düşük.

Bu güne kadar üç kez muayeneye,onlarca kez çevirmeye girdim.Ne tuv de ne de çevirmelerde aracın içine(koltuk sayısı hariç)bakılmadı.Tüv de aracın karavan olduğunun bile muayene sonrası farkedildiğini gördüm.Yurtdışına çıkmadığınız müddetçe polislerle sorun yaşama ihtimaliniz bence çok çok düşük.

Yurt dışına çıkmadığınızda polisler ile sorun yaşama ihtimali düşük derken, yurt dışı çıkıldığında türk gümrük sınırında veya dışarıda orada sorun çıkabiliyor mu konuyu biraz daha açabilirmisin.

Ben gürcistan dışında yurt dışına çıkmadım.Ancak onlarca gezi yazısı okumuşluğum var.Okuduğum kadarı ile yurtdışında polisler özellikle yabancı plakalı araçlar konusunda tüm yetkilerini kullanıyorlarmışYazanların yalancısıyım☺

Yurt dışı gezilerinde polis kontrolü çok sık olmaz. Belki araç yabancı plakalı olduğu için sınırlarda veya sınırlara yakın, yerlerde kontrol olabilir. Kontrollerde polisin dikkat edeceği konular, araç hareket halinde iken kullanılan koltuklar aracın ruhsatına uygun mu, aşırı yük var mı, araç teknik bakımdan trafiğe uygun mu. Türkiye'de trafiğe uygun olan araç yurt dışında da uygundur diyebiliriz.

ister yurt içinde olsun ister yurt dışında;siz trafik kurallarına uygun şekilde aracınızı kullanırsanız hiç bir görevli sizi durdurmaz çevirmez.Ben kaç senedir kendi aracımla geziyorum daha bir kere bile durdurulmadım.Kuralları çigniyenleri önümdem arkamdan alıp durdurduklarına şahit de oldum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri