Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,702

isolano

Zirve
Yer
izmir
Web
www.gezenbilir.com
Herkese Merhaba
Öncelikle yurtdışına gezi için bizi cesaretlendiren ve fedakarca bilgilerini paylaşan tüm gezenbilir üyelerine teşekkür ederim.Ayrıca gezi öncesi tüm özel sorularımı yanıtlayan ve yardımcı olan Hüseyin Beye ,Ferhat Beye ,Mustafa Yetim beye ayrıca teşekkür etmek isterim. İnanın bu site ve bu değerli paylaşımlar olmasaydı pek bu işe kalkışmaz bir tura katılırdım.
Tatil için toplam 24 günüm vardı.Ya 1-2 ülke seçip detaylı gezi yapacaktım yada gidebildiğimce geniş bir gezi yapacaktım.Aklıma 2 sene önce özel durum nedeniyle acilen izmir den aynı günde bucaka gidip geldiğim gelince ve uzun saatler severek araba kullanabildiğimi düşündüm. Ve 2. seçenekte karar verdim.
Bu konuda farklı görüşler olabilir kimi bir yere 10 gün ayrır kimi 2 gün bu kişilerin sahip olduklrı zamanı nasıl kullanacakları ile ilgili zevke tabi serbest bir konu..Ben hiç görmemektense hızlıda olsa görmek iyidir diye düşünüyorum.
Ekim 2013 tarihinde ikinci el 2009 model bir sprinter satın aldım önce nerede yaptırayım telaşı ile 2-3 hafta zaman harcadım ve etraflıca araştırdım.En sonunda bursada imaj karavan aydın beyde karar kıldım.Adı geçmişken yaptığım gezide bana hiç bir sorun yaşatmayan bir karavan yaptığı için Sevgili Aydın kardeşime çok çok teşekkür ediyorum.
Aracımı aralık ayında bursaya bıraktım acelem yoktu çünkü arabamın 5 yaşını doldurması 9 hazirandı bu tarihten sonra karavan ruhsatı çıkacağından Aydın beyde araba neredeyse 7 ay kaldı.
Bu gezi için rotamdaki heryerin google earth üzerinden ondalık cinsinden koordinatını aldım.Özellikle gezenbilir sitesindeki tüm gezgin arkadaşlarımızın gezilerinden faydalandım.Rotamı çizerken www.viamichelin.com sitesinden alternatif yollara baktım.
Ayrıca hüseyin beyin sitede paylaştığı Avrupa park yerleri içinde http://home.arcor.de/telbus/womo-sp/index.html sitesinden çok faydalandım.
Geçmiş yıllarda italya yunanistana ve almanyaya bir kaç kez gitmiştm.Ama işlerden başımı kaldıramadığımdan paris londra ve amsterdama nedense hiç vakit ayarlayıp gidememiştim.Bu nedenle gezide yapabildiğim kadar çok şehir ve ülke ekledim.
Kampingler için eurocamping sitesini kullandım.Ayrıca geziye çıkmama yakın bir tarihte İgoumentsa -venedik gidiş dönüş biletimi aldım.Gemide camping on board olarak seyehat ettim.
Gezide genelde 1 gün yol 1 gün şehir gezisi olarak planladım.Sadece londra ya 3 gece 4 gün ayırdım.Parise ise 2 tam gün ayırdım.Gezi çalışmamda her şehirde gezilmesi gereken yerler araştırması yaptım.5 tane yer varsa bunların ilk 3 tanesini mutlaka programıma yazdım.
Şehir haritalarını internetten indirdim ve gezilecek yerlerin koordinatları ile işaretleme yaptım.
Daha sonra metro yollarını araştırdım ve en sonunda her bir şehirde gezilecek yerleri bir sıra oluşturarak zamandan tasarruf ettim.
3 ayrı dosya oluşturdum .Birincisi araç kullanırken faydalandığım mola noktaları ve gidilecek yerler ve koordinatları ikincisi her bir ülke ve şehirler hakkında internetten topladığım dökümanlar üçüncüsü şehirlerdeki günlük gezi planıydı.Bu dosyaları nokia lumia 920 telefonuma indirdim.Bunun özellikle şehir gezilerinde çok faydasını gördüm telefonumda internetten bağımsız bir gps özelliğinden dolayı şehirde yakın olan yerlerin koordinatlarını copy paste yaparak zaman kazandım elimde bu yol gösterici ile neredeyse hiç kaybolmadım.
Bu gezimde 5800 km yol yaptım.Anek lines ile 2 kez arabalı feribota bindim,Zamanın kısıtlı olduğundan rotamdaki otobanların tümünü kullandım ve Eurostar Hızlı Tren ile brükselden londraya gidiş dönüş yolculuk yaptım.Eurostar biletlerin 6 ay önce internetten aldığımız için neredeyse 3/1 bilet parası ödedim.
Gezi boyunca 2500 civarından fotograf çektim Yanımda video kamerada vardı ama nedense video çekmeyi hiç sevmediğimden genelde fotograf çektim.Fotograf makinası olarak Nikon Coolpix S9500 kullandım.Şarjının beklediğim süreden çabuk bitmesi dışında bir sorun yaşamadım.
Gezimde 2 farklı navigasyon cihazı kullandım.Garmin ve TomTom cihazları 1 gün harcicinde sıkıntısız çalıştı.Sadece Baselden zürih üzerinden Garda gölüne geçerken havanında çok kötü olmasından sanırım hep uydu bulmalarında sorun yaşadılar.Yanlız bu sorunları aynı anda yaşamadıkları için 2 dk.lık bir süre hariç sıkıntı olmadı.O iki dakikada arabayı sağa çekip kontrol ettiğimde ise ne ilginçtir hemen nokia telefonumdaki gps çalıştı ve sorun çözüldü.Gerçi yanımda detaylı harita ve pusulamda vardı.
Benim şahsi önerim böyle bir gezide farklı haritaları kullanan yeni güncellenmesi yapılmış en az 2 cihaz ile yola çıkılması çok güven verici.
Aşağıda büyük harfle yazdığım şehirlerde geceledim küçük harfli yazdıklarımda gezi yapıp bir sonraki rotaya geçtim.
İşte Rotamız . İzmir – KAVALA – METEORA – IGUMENİTSA – Venedik (Fussina) – İnnsburg – MÜNİH – LÜXEMBURG – AMSTERDAM – BRÜKSEL - LONDRA - BRÜKSEL – PARİS – BASEL - Zürih – GARDA GÖLÜ – Venedik (Fussina) – İgumenitsa – İPSALA - İzmir
Bu yazımda benzer özellikli bir gezi yapacak arkadaşlarımıza yardımcı olması açısından gezdiğim yerlerin yanında koordinatlarını bulabilirsiniz.Bu koordinatları google earth a copy paste ile arama yaparak daha detaylı inceleyebilirsiniz.Ayrıca navigasyonunuzda kullanabilirsiniz.
Burada yazdığım beğendiğim yada beğenmediğim yerler , tavsiye ettiğim yerler yada tavsiye etmediğim yerler tamamen kendi şahsi görüşümdür. Buraya yazma amacım sadece böyle bir gezi için plan yapacak arkadaşlarımıza bilgi paylaşımı yapmaktır.Bilginin paylaşıldıkça daha güzelleştiğini düşünüyorum.Umarım canınız sıkılmaz.
Bu gezimizde birçok olay ile karşılaştık. Bunları sizlerle paylaşacağım.Bir tünel geçişi ile mevsim değişimine şahit olduk yada Gecenin geç saatlerinde yanlış yola girip 4 yunan polisi ile aramızda geçenler çok enterasandı.Ama en güzeli yola çıkmaktı.
Evet 20 yıllık hayal ,1 sene önce bir arabamızı alışımız ve arabamızın 5 yaşını beklerken içini yaptırmamız derken işte yola çıktık
2 Temmuz 2014 - İlk gün eşim ve 12 yaşında kızım ve 8 yaşındaki oğlum ile yola çıktık.İlk gün arabamızın kilometresi 59,800
Evden tatlı bir telaş ile çıktık gerçi dün gece neredeyse heyecandan pek uyuyamadım ama sabah neredeyse 8 saat uyumuş gibi dinç kalktım.Tüm eşyalarımızı dün karavana yüklediğimizden çok acele etmeden kahvaltımızı yaptık ve artık yoldayız. Yolda ilk 1-2 saat suskunduk gezi programını çok detaylı yapmıştım ama genede sanırım başarabilme endişesi aklımızı kurcalıyordu.Ama dikiz aynasından bakınca ev görmek insana garip bir huzur ve mutluluk veriyordu.

Etiketler
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

Gezi anılarınızı okumaktan keyif alacağımız kesin İbrahim bey, çocuklarınızın küçük oluşu hakkında avantaj ve
dezavantajları için yorumlarınızda özellikle çocuklu aileler için özenle değerlendirilir sanırım.

Selamlar

Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

ilgiyle takip ediyoruz

güngör' Alıntı:
Gezi anılarınızı okumaktan keyif alacağımız kesin İbrahim bey, çocuklarınızın küçük oluşu hakkında avantaj ve
dezavantajları için yorumlarınızda özellikle çocuklu aileler için özenle değerlendirilir sanırım.

Selamlar

Levent bey ilginize çok teşekkür ederim,
Aslına bakarsanız benim bu yazıyı yazmamda 2 önemli amaç var. Bunlardan bir tanesi Çocuklarla bu işin daha keyifli yapılabileceği ikincisi de zannedildiği kadar zor olmadığını paylaşmak için.. Çünkü ben bu cesareti bu sitede gezilerini paylaşan arkadaşlardan aldım. Yazılarındaki yerleri not ettim. Hatta print edip dosyaladım. İnanın öyle üst düzeyde İngilizcemde yok sadece iyi bir plan + maddi imkanlar ve gerekli zaman sağlandığında ve en önemlisi Allah korusun Kaza ve Sağlık Sorunu olmadıkça zor değil.

Çocuklarla gezmek gerçekten zor ama inanılmaz keyifli. Gezi programında plan yaparken bu konuyu çok düşünmüştüm ve şöyle bir çözüm bulmuştum her 3 günde 1 gün mutlaka onların ilgisini çekecek bir yere gittim, örneğin Almanya da Münih sonrası legoland ,Hollanda da Yel değirmenleri, Brüksel de Çukulata Müzesi gibi. Bu durumda çocuklara hep ileri günlere gideceğimiz hedef koyunca ilgileri hep üst düzeydeydi ve nerdeyse evden daha az sorun yaşattılar bize.
Bu arada yazılarıma fotoğraf yüklemek için çok uğraştım ancak başaramadım .Bu konuya yardımcı olacak arkadaşlarımın fikirlerini bekliyorum. Fotografları paylaşmak için şimdilik bir blog sitesi açtım. Fotograflara bakmak isteyen arkadaşlar için adres şöyle :
http://isolanokaravan.blogspot.com.tr/

Ibrahim Bey,

Gezi planlamanız ve yaptığınız hazırlık hakikaten mükemmel. Emek verip detaylı anlatmanız çok güzel ve forum için faydalı.

Devamını merakla bekliyorum.

Fotograf Sorununu sanırım hallettim

Ekli dosyalar

• ?psala S?n?r Kap?m?z.jpg
    ?psala S?n?r Kap?m?z.jpg
    73.1 KB · Görüntüleme: 1,473

Ekli dosyalar

• ?psala Yunanistan Gümrü?ü.jpg
    ?psala Yunanistan Gümrü?ü.jpg
    88.3 KB · Görüntüleme: 1,114

Ekli dosyalar

• Yunanistan Araç Dezenfeksyonu.jpg
    Yunanistan Araç Dezenfeksyonu.jpg
    86.4 KB · Görüntüleme: 1,180

Ekli dosyalar

• Kavala Sokaklar?.jpg
    Kavala Sokaklar?.jpg
    104.3 KB · Görüntüleme: 1,120

Ekli dosyalar

• Batis kamping.jpg
    Batis kamping.jpg
    127.6 KB · Görüntüleme: 1,095

Sizin gibi çocuklu ailelere ornek olacak bir gezi.. Takipteyizz

Sayın Hüseyin bey ,Tifa ve ageagvan İlginize çok teşekkür ederim.

Öğlen saat 12,50 de ipsala sınır kapısına ulaştık.
Bu bizim kendi arabamızla ilk yurtdışı gezimiz ve ilk karayolu ile sınır geçişimiz.İpsala sınır kapısında Yolun bitiminde sağ yöne dönüyorsunuz.Bizim sınırımızda 2 kontrol yapıldı.Arabadan inmeye hiç gerek .İlk kontrolde aracın plakası kontrol ediyorlar Yeşil sigorta ve Uluslararası ehliyeti kontrol ettiler.Az ileride ise pasaport kontrolü yapıldıktan sonra artık ara bölgeye geçiş yapıyoruz.Burada Free Shop yazan sol tarafta park edip içeriye giriyoruz.
Büyükçe bir binanın ilk girişinde Parfüm , sigara içki vb şeylerin satıldığı free shop var.Biraz ilerleyince bir banka şubesi birkaç yerli tekstil dükkanı ve en sonundada sulu yemekleri yüksek fiyatlarla tadabileceğiniz bir restoran mevcuttu.
Biz birer çorba içtik sonrada sigara ile aramızın olmadığından alışveriş yapmadan arabamıza döndük ve navigasyonlara kavala batis kampinge ayarlayıp. Yunanistan a doğru yola çıktık.Giden araçara el sallayan askerlerimizi görünce duygulanarak bizde el salladık.

Ekli dosyalar

• askerler.jpg
    askerler.jpg
    80.5 KB · Görüntüleme: 1,096

Burada sırada birçok tır gördük .Önce bizde arkalarına geçtik ama sonra bir araç sollayınca bizde hemen solladık.Çok ta iyi olmuş çünkü tır kontrolü ile özel araç konrtolü ayrı kulvarlarda yapılyormuş.Sizede bu şekilde sollamayı unutmamanızı öneririm.
Yolun sonunda önce araba lastiklerine dezenfeksyonun olduğu bir havuza girip çıkıyoruz
Ve sonrada Yunanistan Gümüğüne girdik.Gümrük memuru gülümseyerek bize hoşgeldiniz demesi bizi çok memnun etti.Çok hızla işlemlerimizi yapıp , usulen yan kapıdan rahatsız etmeden bir göz atıp iyi tatiller temenisi ile işlemlerimizi tamamladı.
Ardından batis kampinge yola koyulduk ve Saat :16,30 da Kavalaya ulaştık.Önce bir benzin istasyonuna girerek litresi 1,319 eurodan toplam 77 Euro dizel ile depomuzu fulledik..Ardından Kavala Batis kampinge giriş yaptık.Kamping girişinde pasaportlarımızı aldılar ve içerideki boş yerleri belirten bir kroki verdiler ve bizde boş olan yerlerden birine park edip resepsyona geri gönüp işlemlerimizi yaptırdık. 2 yetişkin + 2 çocuk ve araç elektrik dahil geceliği 34,5 Euro dediler. Burada toplam 2 gece kaldık.
Kamping çok güzel bir koyda aynı zamanda beach clup olarakta hizmet verdiğinden gündüzleri çok hareketli.ve gürültülü. Ancak akşam tenhalaşınca daha güzel oldu.Kampingin içeriside balık yiyebileceğiniz bir restoranı var.Kamping için yaptıkları wc ler güzel değildi ancak beach clup tarafındaki wc

Ekli dosyalar

• meteora map 1.jpg
    meteora map 1.jpg
    72.9 KB · Görüntüleme: 602

Saat 17.15 de Meteora Camping Vrachos Kastraki N39.713160,E 21.614215 ulaştık. Burada bizi kamp sorumlusu George Truvakas karşıladı .Aşağıdaki resimdeki ayakta duran arkadaşımız George Truvakas

Ekli dosyalar

• met 5.jpg
    met 5.jpg
    96.6 KB · Görüntüleme: 987

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.