Karavancının En Büyük Kabusunu Yaşadım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,686
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
.

Tartışmada karşı görüştekilerin bilgisini yetersiz olarak sıfatlamak argüman yerine geçmemesi bir yana, kolaycılık olmalı.

Açıkcası ben de Ohrid’de yaşadığım benzer durum ile yıllar boyunca Muğla köylerinde ve köy yerindeki yazlığımda yaptığım olumlu tecrübelerimden bahsederek bu tarz tartışma ortamında konuya devam etmeyi uygun görmüyorum. Üstelik konu ister istemez coğrafi farklılıklara gelecek..

...
Yanlış anlamayın Süleyman bey, tavrınız agresif değildi.
Doktorun ruhsatınız için doğru rapor verdiğine eminim.
Aslında ben de böylelikle nerelere gitmemek üzerine bilgi sahibi oluyorum.

.
Burada Zonguldak Ereğli ile ilgili olumsuz bir algı oluşmasına üzüldüm
Yıllardır burada yaşıyorum,gayet medeni ve güvenli bir yer olduğunu söyleyebilirim
İnsanları sakin,naif ve yardımseverdir
Yanlız amatör balıkçılıkla uğraşanlar bilir
Köylüler köylerinin yakınındaki derelerde yabancıların balık tutması konusunda biraz hassastırlar
Çünkü ağ atan,küçük balıkları tutan,çevreyi tahrip eden bilinçsiz ve cahil insanlar bu algıyı oluşturuyor köylülerde
Tabi ki karavancı dostumuzun böyle birşey yapmadığından eminim
Bende balığa ve kampa sık sık giderim
Ancak genelde yanıma o köyden birini alırım
Veya da kendimi muhtara yada köylülere tanıtıp izin isterim
Aksi takdirde böyle durumlar olabiliyor

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Bence bu olayda bir yanlış anlama olabilir
Daha önce benzer bir beyaz minibüsle ilgili bir sorun yada kavga yaşanmış olabilir

Bence bu olayda bir yanlış anlama olabilir
Daha önce benzer bir beyaz minibüsle ilgili bir sorun yada kavga yaşanmış olabilir

Murat bey biz burada zaten köylüleri hiç yargılamadık.Konu karavanda silah bulundurmanın bazı tecrübeli abilerimiz tarafından sakıncalı görülüp,silah yüzünden çok daha vahim sonuçlanacağını yazmalarıyla başka bir boyuta geldi.Gerçi konunun gittiği yer son derece önemli ve tüm karavancıları da ilgilendiriyor.İnsanın kendini ve ailesini koruması ne kadar önemli?Hayatını başkalarının insafına bırakmak ne kadar doğru?Ben iyi biriyim benim başıma böyle şeyler gelmez diye düşünmek ne kadar doğru?Lütfen kimse bana önlemini baştan alırsan silaha gerek kalmaz demesin,eğer o güvenli yaşam alanınızdan çıkıyorsanız, başınıza her an her şey gelebilir diyorum,bu benim fikrim.

Başımıza her an bir şey gelebilir düşüncesi yaratacak bir alana neden gideceksiniz ki? Diyelimki böyle düşünmeme sebeb olacak bir yere gideceğiz diye yanımıza ateşli silah aldık ve o ortamda rahatsız edildik silaha davrandık peki karşı tarafta silaha davranırsa ne yapacaksınız acaba? Bakın sorumun içinde silahların ateşlenmesi yani tetik çekilmesi durumu yok sadece karşılıklı olarak silahlar gösterildi ve iki tarafta geri adım atmıyor şimdi ne olacak?

Başımıza her an bir şey gelebilir düşüncesi yaratacak bir alana neden gideceksiniz ki? Diyelimki böyle düşünmeme sebeb olacak bir yere gideceğiz diye yanımıza ateşli silah aldık ve o ortamda rahatsız edildik silaha davrandık peki karşı tarafta silaha davranırsa ne yapacaksınız acaba? Bakın sorumun içinde silahların ateşlenmesi yani tetik çekilmesi durumu yok sadece karşılıklı olarak silahlar gösterildi ve iki tarafta geri adım atmıyor şimdi ne olacak?
Ben de size basit bir soru sorayım,Kampta ,yolda ya da herhangi bir yerde hatta evinizde birileri geldi(uyuşturucu müptelaları,alkolikler,deliler vs)Eşinizi ya da kızınızı taciz etti,hatta kolundan tutup götürmeye kalktı.İnce999 abim çok merak ediyorum ne yapacaksınız?Ben silahlara karşıyım siz kazandınız mı diyeceksiniz?Kendinizi,ailenizi o insanların insafına mı bırakacaksınız?Allah aşkına kafanızı kumdan çıkarın ve etrafınıza bakın,bu dünyada kötü insanlar var,zorba insanlar var.Polis, jandarma her yere yetişemez.Bazen yetişebilse bile olay bittikten sonra yetişir.Hepimiz namusumuz şerefimiz için yaşıyoruz.Bunun için gerekirse ölüm de göze alınır,hapiste göze alınır.

sorunuza cevap yazmadan evvel siz size sorduğum soruya cevap verin lütfen tıpkı kovboy filimlerindeki gibi iki tarafında elinde silah var ve kimse geri çekilmiyor ne yapacaksınız o zaman diyelimki iş o raddeye geldi ve siz geri çekilmeye karar verdiniz bunu nasıl uygulıyacaksınız.
Bakın benim evime öyle hiç kimse gelemez gelmedi de.Diyelimki aracımda iken rahatsız ettiler!!!! daha evvelde yazdım..... O YERDEN HEMEN KAÇARIM.
Benim olmayı düşündüğüm yerde kötü insanlar olmaz çünkü öyle yere gitmem,yanılıp gitsem bile hemen orayı terk ederim.
Anladığım kadarı ile siz kaba kuvvet ile kırıp dökme taraftarısınız olabilir her kesin huyu suyu karakteri aynı olamaz.Ben olaylar çıkmadan tedbir alma veya olaya bulaşırsam oradan çekip gitme taraftarıyım.Hayata böyle çok farklı yönlerde çözüm bulma taraftarları olduğumuz için bir birimizi ikna etme olasılığıda yok.Ne demişler YAPAN BULUR İNLEYEN ÖLÜR

.

@ince999 , bu yazdığınız, ilk yazımda dikkat çektiğim, “ateş edildiği andan itibaren ortaya çıkan hukuki durum” gibi cevapsız kalabilir ?..

Bahsettiğiniz durumla ilgili düşüncelerime buradan ulaşabilirsiniz.
Bilmem belki Süleyman bey de bilgisizliğim dolayısıyla düşündüğü kifayetsizliğimi en azından ilgim açısından değiştirebilir ?

“Eğer o güvenli yaşam alanınızdan çıkıyorsanız, başınıza her an her şey gelebilir” tabii ki herkezin altına imza attığı çıkış noktası.
Devamen gelen asıl soruyu ise siz sormuşsunuz.
“Başımıza her an bir şey gelebilir düşüncesi yaratacak bir alana neden gideceksiniz ki ? “

.

Son düzenleme:

Özetle : italyan karavancı grup halinde otoparkta iken saldırıya uğramış , yani ıssız bir yerde yanlız başına değil ,

ÖNEMLE , güvenlikli bir yer ayrımı yapılmadan , en azından pompalı ve ruhsatlı bir silah karavanlarında bulundurmalarını , hatta caydırıcı olması açısından gözle görünür bir yerde bulundurmalarını (ben sözlü olarak da duyururum) 64 yaşın verdiği bir deneyimle tavsiye ediyorum . Yanlız soğukkanlı olsunlar , haneye ve cana tecavüz olmadan kullanmaya tevessül etmesinler .

Kazasız belasız geziler dilerim .

Benim için konu kapanmıştır .

Ben de size basit bir soru sorayım,Kampta ,yolda ya da herhangi bir yerde hatta evinizde birileri geldi(uyuşturucu müptelaları,alkolikler,deliler vs)Eşinizi ya da kızınızı taciz etti,hatta kolundan tutup götürmeye kalktı.İnce999 abim çok merak ediyorum ne yapacaksınız?Ben silahlara karşıyım siz kazandınız mı diyeceksiniz?Kendinizi,ailenizi o insanların insafına mı bırakacaksınız?Allah aşkına kafanızı kumdan çıkarın ve etrafınıza bakın,bu dünyada kötü insanlar var,zorba insanlar var.Polis, jandarma her yere yetişemez.Bazen yetişebilse bile olay bittikten sonra yetişir.Hepimiz namusumuz şerefimiz için yaşıyoruz.Bunun için gerekirse ölüm de göze alınır,hapiste göze alınır.

Silah yerine; savunma amaçlı sok cihazları, göz yaşartıcı yada bayıltıcı spreyler kullanılması sizce uygun olmazmıydı?(özellikle silahsız saldırganlar için)

Aileye yapılacak bir cinsel saldırı varsayımınız durumunda ;saldırganlardan biri, ailenizden birini siper ederek silah dayaması ve elinizdeki silahı bırakmanızı talep ettiği durumunda seçiminiz ne olacaktı?
silahınızı kullanabilecekmisiniz?
yani silahınızı kullanamayacağınız tercih durumlarıda olamaz mı?

Her seçimin, farklı sonuçlar doğuracağını bildikten sonra,kendinizi nasıl güvenli hissediyorsanız zaten onu yapıyorsunuz.
Allah kimseyi yoldan çıkmışlarla karşılaştırmasın.
Sizede tekrar geçmiş olsun.

.

Yalnız şöyle bir durumu kabul etmek lazım galiba. İsteyen bulunduğu ve gittiği yerlerle ilgili somut yahut hissettiği güvenlik duygusunu silah ile tatmin edebilir. En azından yasalar bu yönde.

Ben ise kendi açımdan bunu karavancılık yaşamımla bağdaştıramıyorum.
Eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı inanın hemen karavancılığı bırakırdım.

Dünya o kadar küçük değil. Yazılan tecrübelerin yapıldığı yerleri hatta bölgeleri haritamdan siliyorum. Hem olanlardan heyecanla bahsetmek, sonra da bölgelerin güvenliği olduğunu söylemek, bence çelişki ..

Uygunsuz kelimelere ihtiyaç görmeyen her tartışmaya açığım.:yum:

.

Son düzenleme:

sorunuza cevap yazmadan evvel siz size sorduğum soruya cevap verin lütfen tıpkı kovboy filimlerindeki gibi iki tarafında elinde silah var ve kimse geri çekilmiyor ne yapacaksınız o zaman diyelimki iş o raddeye geldi ve siz geri çekilmeye karar verdiniz bunu nasıl uygulıyacaksınız.
Bakın benim evime öyle hiç kimse gelemez gelmedi de.Diyelimki aracımda iken rahatsız ettiler!!!! daha evvelde yazdım..... O YERDEN HEMEN KAÇARIM.
Benim olmayı düşündüğüm yerde kötü insanlar olmaz çünkü öyle yere gitmem,yanılıp gitsem bile hemen orayı terk ederim.
Anladığım kadarı ile siz kaba kuvvet ile kırıp dökme taraftarısınız olabilir her kesin huyu suyu karakteri aynı olamaz.Ben olaylar çıkmadan tedbir alma veya olaya bulaşırsam oradan çekip gitme taraftarıyım.Hayata böyle çok farklı yönlerde çözüm bulma taraftarları olduğumuz için bir birimizi ikna etme olasılığıda yok.Ne demişler YAPAN BULUR İNLEYEN ÖLÜR
Sorunuzu cevaplıyım:geri çekilmeyi çözüm olarak görüyorsam gurur meselesi yapmam çekilirim.Sizde lütfen benim sorumu cevaplayın,adamlar ailenizi tuttu götürüyor,keser sapımı tüfekmi tercih edersiniz?

Sadece ücretli kamp alanlarında kalmayı tercih ediyor ve çevremde de silah görmekten hiç hoşlanmıyorum. Kamp yerinde çıkarıp silahıyla oynayan veya doğada yapılan sosyal kamplarda çıkartıp ateş etmeye kalkışan tiplerden hoşlanmıyorum. Böyle durumlarda sessizce oradan uzaklaşırım. Bence insanlar sadece poligonlarda silah hobisinin getirdiği ihtiyacı tatmin etmeli. Avcılığa da karşıyım. Sessiz silahlarla yapılan hayvanlara ve doğaya zarar vermeyen türde atıcılık, avcılıktan çok daha iyi bence. Bir sporun konusu öldürmek olmamalı. Güvenlik için öncelikli olarak ücretli kamp yerlerini tercih etmekteyim. Kamp yerinden sadece güvenlik değil pekçok konuda hizmet alırım. Benim en büyük handikapım kamp yeri azlığı. Gitmek istediğim nice yerlerde bu hizmetler malesef yok. Olsa seve seve ücretli hizmetleri tercih ederim ben. Bence ücretli kamp yerlerinde tatil yapacak birinin güvenlik için silah almaya kalkması ancak silah taşımaya ve bulundurmaya bir bahane olabilir. Ama ıssız yerlerde tek başına kalacak insanlar oturup bunu düşünmeli. Yine de olasılıkların sonu yok. Kendinizi koruyayım derken başınıza bela da açabileceğiniz çok açık.

Selamlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence konu şirazesinden çıktı ve ihtimaller üzerinden sonuçlar üretilmeye çalışılıyor. Öncelikle, iki silah çekilmişse birisi mutlaka patlar. Durumu o raddeye getirmemek amaç olmalı. Her alet-edevat gibi silah da ehil olmayan ellerde tehlike yaratır. Sadece savunma amaçlı bulundurulmalı. Ve sadece savunma gereksinimi doğabilecek hallerde akla getirilmeli. Riskli bölge sadece kamp için seçilmiş alan olmayabilir, aracınızın arıza yapması gibi istem dışı etmenlerle o bölgede durmak zorunda kalabilirsiniz. Aslolan güvenlik olunca, kimse kusura bakmasın ama tehlike anında benim ve ailemin yaşam hakkı üzerine hak tanımam.

Bence bu konuyu tadında kesmekte fayda var. Her gezgindaşıma riskten uzak keyifli geziler diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Karavan isinde silah isini sevmiyorum ama ben dogada tek basina kalmiyorum. En az 3-5 kisinin oldugu yerde, guvenligin oldugu otoparkta filan kaliyorum.
Olen Italyanin silahi olsa da farketmezdi cunku adam havalandirmadan iceri girip bicakla öldürdü.
Silah tasiyana da sozum olmaz.
Istanbulda olasi depremde ilk 1 hafta icin kesin silah lazim.
Ayrica bazen trafikte gerekiyor silah, olursa fena olmaz. It surusu gibi saldiriyorlar tek kisiye.

Bu konuda herkes hakli:smiley:

Son düzenleme:

başına bir bela gelmeden anlamıyor insanoğlu birşey. bende keser sapı var diyor geçiyor. empati yapmıyor.
bel ağrısı nedir bilmezdim fıtık olunca öğrendim nasıl birşeymiş.

ben karavancı değilim. tesadüfen okuyup yorum yapmıştım.yandaki eve hırsız girdi arabası çalındı. bende aşağı baktım benim araba yerinde hesabı yapmamak lazım.

zaten karavanı gece vakti sallamışlar silahı kullanmamış . aksine köye gidip sulh yapmak istemiş.

karavan olayı ülkemizde pek yok bildiğim kadarıyla..konaklayacak karavan parkları yaygın değil. doğada kaldığın yerde işte böyle güvenli değil...
bende bir arazi aracı var. dağlık patikalarda dolaşırım. başımıza bir bela gelmedi ama gelmeyecek değil .. açıkcası tek başıma çıkmaya çekinirim ..ne silah var nede keser sapı..

birgün dağda odun topluyordum şöminede yakayım dedim...bir yerlerden köyün gençleri çıkıp geldiler. odunları bırak dediler sertçe... odun dediğim kurumuş dallar...halbuki alan orman alanıydı. üstelemedim bıraktım odunları..jandarmaya gittim olayı anlattım. ormandaki ağaçtan düşen dallar köylülerinmiş meğerse... başıma gelen tek olay budur...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri