Karavanda Ac220v 5000w Elektrik Ihtiyacı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ygnhmt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,881

ygnhmt

Yeni Üye
Yer
Instanbul
Merhabalar
Formu yeni keşfettim. Açanların bilgi paylaşımı yapanların ellerine sağlık.
Karavanda, toplamda 5000 wattlık enerji tükenten makinelerin enerji ihtiyacını karşılamak için aşağıda şemadaki gibi bir sistem kurdum.
5000wattlık inverter, 4 adet seri bağlı 12V180A'lik akülere bağlı(48V).
Akülerin şarjını, şehir şebekesine bağlı inverterla yapıyorum.
Inverterin 220volt 5000wattlık çıkışına makineleri bağladım.
Geceden şarj edip gün boyu -6 7 saat- çalıştırırım diye düşündüm.

https://firebasestorage.googleapis.com/v0/b/espresgo-e742e.appspot.com/o/şema.png?alt=media

İlk zamanlar, gece boyunca şarj ile 5 6 saat çalıştı ama gittikce düştü. Şimdi max 1 saat gidiyor.
Bu yüzden işlerimizi durdurmak zorunda kaldık.
Aracın alternatorunu akülere bağlayıp şarj edebiliriz diye düşünüp bir kaç elektirikçiye gittim. Bazıları yapmak istermedi. Bazılarına güvenemedim.
İnternette araştırırken burayı buldum.
Bu konulara yabancı değilim ama bu bağlantıyı yapacak bilgi birikimim yok. Bir uzmanına yaptırmak istiyorum.
Şimdiye kadar Akü:3500Tl + Inverter:3000Tl toplamda 6500tl harcadım.
Ben bu işi kime yaptırabilirim. Ne önerirsiniz? Bana yardımcı olur musunuz?
Istanbul-Üsküdar'da oturuyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Aracın aküsüne bu kadar yüksek güçte bir akü gurubu bağlarsanız şarz dinamonuz yanar hem 24 volt kullanıyorsunuz anladığım kadarı ile buda işinizi dahada zorlaştırır. Bunun yerine araca akülerin kapasitesine göre ikinci bir 24 volt şarz dinamosu taktırmanız daha mantıklı. Aracın motorunu ne kadar yorar bilemem. Forumda yapan arkadaşlar olmuştu diye hatırlıyorum linki bulursam paylaşırım buradan.

Aracın aküsüne bu kadar yüksek güçte bir akü gurubu bağlarsanız şarz dinamonuz yanar hem 24 volt kullanıyorsunuz anladığım kadarı ile buda işinizi dahada zorlaştırır. Bunun yerine araca akülerin kapasitesine göre ikinci bir 24 volt şarz dinamosu taktırmanız daha mantıklı. Aracın motorunu ne kadar yorar bilemem. Forumda yapan arkadaşlar olmuştu diye hatırlıyorum linki bulursam paylaşırım buradan.

Teşekkür ederim, 48 volt kullanıyorum. çünkü inverter 48 volt çekiyor. umarım bu işi daha önce yapmış yada yaptırmış birileri çıkar.

siz ticari olarak iş için mi kullanıyorsunuz bu sistemi.
- 180 A lik akünüzle projede 3700 W belirtmişsiniz +%10 kayıpla yaklaşık 4000 w güç harcamanız olacak.
sisteminizin gücü 180Ax48 Volt a göre 8640 Wat max güc üretimine sahipsiniz.
Buda size kayıpları,akü güç kayıplarını göz önüne alamazsanız zaten en fazla 2 saat ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Bu hesapta zaten afaki oldu çünkü sizin bu tüketiminiz motor gibi endüktif tüketici mi, ısıtıcı,tost makinası gibi rezistif güç tüketen cihaz mı,soğutuculu kompresör içeren ve belirli süre devrede olan bir cihaz mı kullanıyorsunuzu yoksa kesitinsiz güç çekiyormu bilemiyoruz .
-Mevcut Araç şarj dinamosu ile sisteminizi şarj etmeniz imkansız.İlave şarj dinamosu ilave etseniz bile aracınızı saatlerce yer değiştirerek şar jmı edeceksiniz.İş amaçlı ise buda doğru seçim olmayacaktır.
-Neden sadece jeneratör kullanmayı düşünmediniz.Yada bu ünitelerin şarjında kullanmak için küçük bir jenaratör tercih etmiyorsunuz?
-Sabit sezonluk iş yeri ise akülerinizi şarj edecek güneş panelleri ve ünitesini düşünmek size uygun bir seçenek olabilir miydi?

Avrupa’da karavanlarda sık kullanılan aküden aküye şarj aleti belki işinizi görebilir. Aşağıdaki likte görüldüğü gibi araç aküsünden aldığı elektriğin gerilimini 12 volttan 48 volta yükselterek yaşam akülerini şarj edebiliyor.
ogy.de/97w7

Ayrıca Ilker Beyin ve Teoman Beyin (Bartek) yazdıklarını dikkate almanızda fayda var.

Son düzenleme:

Yüksek enerji tüketimi aküleri öldürüyor , deneyimle sabit , jenaratör kullanın , yeni aküler alsanız , onlarda uzun dayanmaz .

-Detaylı cevabın için teşekkür ederim @kartalveat, @Akdeniz45
-Evet iş için kullanıyorum, cay kahve makineleri var.
-Sürekli güç tüketimi yok, bir saatte ortalama 20 dk (1/3) tüketim var.
-Hyundai G3000i jenerator aldım. Inverterın(savior 5000w inverter) şarj için olan prizini jenratore bağladım ama eko modda kapasite kaldırmıyor. Yani inverter jeneratorden aldığı enerji doğrudan makineye vermeye çalışıyor. Üretim 2800 watt, tüketim nerdeyse diğer makinelerle birlikte 5000 watt, haliyle jenerator bir kaç saniye çalışıp duruyor. Inverter, jeneratorden aldığı enerjiyi akü sarjı için kullanır, makinenin tükettiği elektiriği ayrı kanaldan besler diye düşündüm ama öyle olmadı.
-Ayrıca jenerator 63db olasına rağmen çok fazla ses çıkarıyor, kapalı alanda tutsak fazla ısınıyor, ve egsoz gazını tahliye için ayrı bağlantıya ihtiyaç var. Bu yuzden şarj dinomosu değiştim ama hepiniz generator demişsiniz.

..
-Hyundai G3000i jenerator aldım. Inverterın(savior 5000w inverter) şarj için olan prizini jenratore bağladım ama eko modda kapasite kaldırmıyor. Yani inverter jeneratorden aldığı enerji doğrudan makineye vermeye çalışıyor. Üretim 2800 watt, tüketim nerdeyse diğer makinelerle birlikte 5000 watt, haliyle jenerator bir kaç saniye çalışıp duruyor. Inverter, jeneratorden aldığı enerjiyi akü sarjı için kullanır, makinenin tükettiği elektiriği ayrı kanaldan besler diye düşündüm ama öyle olmadı.
-Ayrıca jenerator 63db olasına rağmen çok fazla ses çıkarıyor, kapalı alanda tutsak fazla ısınıyor, ve egsoz gazını tahliye için ayrı bağlantıya ihtiyaç var. Bu yuzden şarj dinomosu değiştim ama hepiniz generator demişsiniz.

jeneratör gücü toplam tüketim değerinden küçük olduğu için devre dışı kalması normal.
Ayrıca inverteri direk jeneratöre bağlamanızda bir şey ifade etmiyor.
Eldeki ekipmanlarla kullanabilmeniz için yapacağınız tek şey; Yük dağılımı yapmanız gerekiyor
- sadece jenaratörü kullanacaksanız ve her tüketici dediğiniz gibi 20 dakika devrede ise öncelikli sırasına göre
her tüketiciniz için programlanır zaman saatli priz kullanın. Örnek Bir cihazı 20 dakika çalışıp durduğunda diğer cihaz devreye girip çalışsın.O çalışmasını bitirdiğinde diğeri yada ilki devreye girsin.
Yani jeneratör gücünüz max 2800 watt olduğu için siz 2000 watt olarak düşün ve yükleri 3 e ayırın (çay makinası1 kahve makinası 2 gibi...)
Bu şeklide cihazla ayarladığınız süre devreye girip çıkacak diğer cihaz devreden çıkana kadar devrede olmayacak.
Bunuda kısmen engel olmak için akü sisteminizden elde edeceğiniz elektriği kullanabilirsiniz.
Akü sistemi şarjı için 48 volt çıkışlı akü değerinin %10 -20 değerine uygun bir şarj cihazı alınız.Jenaratörden bu şarj cihazını besleyin çıkışınıda akülere bağlayın.
Böylece 2000 w tüketicilere yaklaşık 800 w da akülerin şarj edecek şekilde jenaratörü kullanmış olursunuz.

yada tüm sistemi elden çıkarıp başka değişle boş verip sesiz 7500 W lık yeni jeneratör alacaksınız.

Doğru jeneratör gücünü bulmak için amper ölçülmelidir.
Jeneratör saticisina olcturun bence. Degis tokuş da yaparlar.

Son düzenleme:

-Detaylı cevabın için teşekkür ederim @kartalveat, @Akdeniz45
-Evet iş için kullanıyorum, cay kahve makineleri var.
-Sürekli güç tüketimi yok, bir saatte ortalama 20 dk (1/3) tüketim var.

Bu kadar yatırım yapmışken, durumu kurtarmak için isterseniz birde böyle deneyin.
İnverteri sadece inverter olarak kullanın aküleri şarj etmek için ayrı bir şarj cihazı kullanın (jeneratörde hemfikiriz) invertör kendi üzerine düşeni yapsın. 48 Volt u 220 ye çevirsin. Jenaratörü devreden çıkarmasın. Şarj cihazı da jenaratörden aldığı enerjiyle aküleri doldursun. Bazı Akıllı şarj cihazlarında aynı zamanda belli sinyaller göndererek akünün ömrünü uzattıklarını da belirtiyorlar (sülfatlanmayı önlemek için). Burada tüketim, depodaki elk ve şarjdan gelen elk ile bir denge kurulabilir gibi geliyor.

Aküden bu şekilde bir enerji tüketimine gelirsek. sn bartek ve Süleyman abi nin uyarılarını dikkate alın akülerin ömrü normal ömründen çok kısa olur. İşletim masrafları ve getirisini siz daha iyi bilirsiniz.

Hazır uzman lar burada iken benimde daha önce sorup net cevap alamadığım bir konuyu tekrardan sizlere aktarıp yardımınızı bekliyorum. Malum kış mevsimi güneş panellerinin bir işe yaramadığı aylar.
Mesele şu;
Araç şarj dinamosundan yaşam aküsünü şarj etme. Aşağıdaki resimdeki gibimi bağlantı yapmam gerekiyor. Teknik terimlerden pek anlamam. Karavancılar bu şekildemi bağlıyor?
Ak arj

Kablo kalınlığı en az 10 mm olmalı.
İki akü arası - çekmeye gerek yok. En kısa yoldan şaseye bağlanabilir.
Araç aküsü + si ile jel aküsü + si arasında röle olmalı. 50 amper röle uygundur.
Röle kontrol ucu iki şekilde olur;
1- Manuel... Siz marş bittikten sonra iki aküyu birlestirirsiniz.
2- Otomatik. Şarj dinamosu D+ ucundan roketi kontrol edersiniz.
Marş bittikten sonra iki aküyu birlestirirsiniz.
Marş bitmeden iki akü birleşirse jel akunuz dayanamaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.