Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

ceremcem2

Kamp I
Mesajlar
120
Tepkime puanı
106
Ben kiminle konuşsam onun elindeki ürün en iyi ürün. Geri kalan herkes bu elektrik işini yanlış biliyor şeklinde konuşuyorlar.
Evet, böyle bir refleksimiz var. Ancak bu da boşuna değil. Şu hikayemi hep örnek veririm: Ben 4. sınıftayken Enerji İletim Dağıtım dersinin hocası, ki yüksek mühendis olur kendisi, derste sınıfa sordu: "En iyi iletken hangisidir?". Ben bir şey demeye kalmadan sınıf tek ağızdan cevap verdi: "Altın"... Tam arkamı döndüm, "Ne salak adamlarsınız, hiç mi kitap açıp bakmadınız" diyecekken hoca dedi ki: "Evet"... o_O

Bunlar 4. sınıf Elektronik Mühendisliği öğrencileri, karışlarındaki de hoca. Bilgiyi araştırmadan körü körüne inanmak bu seviyede. Doğal olarak "elektrik işi benden sorulur" diyenlerin oransal olarak çoğu hatalı bilgiye sahiptir, doğru.

Çok değil, 5-10 tane karavancıyla tanıştım henüz, sistemlerini o kadar (o kadar!) yanlış tasarlamışlar ki, elde ettikleri netice içler acısı, fakat onlar bunu normal sanıyorlar. Mesela problemlerini çözmek için daha fazla akü almaları gerektiğini ya da daha fazla güneş paneli koymaları gerektiğini falan düşünüyorlar. Her seferinde gözümün önüne aynı karikatür geliyor:

1596627734927.png


Forumlarda sormak problem değil, ben de mesleki problemlerimin çoğunu Stackoverflow'da çözdüm. Ben ilk mesajı okuduğumda bunun ciddiyetle yaklaşılması gereken, çocuk oyuncağı olmayan bir şey olduğu hissine kapıldım. Dolayısıyla birinin bunu projelendirmesi, altına da imzasını atması ve sorumluluk alması gerekir. Hem emek harcayacağı için hem de sorumluluk alacağı için de bunun ücreti olması gerekir.

Hatta örneği şöyle genişleteyim: Ben burada projeyi çizip koysam bile karşımdaki kişinin bunu ciddiye almaması, yolunda gitmeyen bir şey için benden hak talep etmemesi gerekir. Eğer konuştuğumuz şeyleri tartacak kadar bilgisi varsa kendi süzgecinden geçirir, kendi sorumluluğunda uygular.

CEM BEY, ücreti karşılığında doğru bilgiyi vereceğinize inanıyorsanız görüşelim!
Dediğim gibi, ana faaliyet konum değil ve ben de karavan hobim olduğu için bu forumdayım. Fakat evet, eğer sorumluluğu alacak birini bulamazsanız ücreti mukabilinde (faturalı şekilde) projeyi hazırlayıp sistemin sorumluluğunu alırım.

Onun dışında, sorunuzu bir bütün olarak değil de teker teker, tekil problemler halinde sorarsanız ayrı ayrı da cevaplarım, bunda bir problem yok.
 

bartek

Zirve
Mesajlar
2,188
Tepkime puanı
832
2.alternatör takmanız size fayda getirmez. Çünkü problem enerji depolama imkanınızın az olması. Zaten elektrikli araçların piyasada olmama sebebi de budur. Size aracın alternatörü yeter de artar bile. Aracın icini akülerle doldurmak da olacak iş değil . Buzdolabı ve ısıtıcınızı gazlı yapacaksınız. Çamaşır ve bulaşık makinenizi 220 varken (şebeke varken) çalıştıracaksınız. Güneş paneli ve akü de günlük ıvır zıvır elektriğe harcayacaksınız. (Sessizi kaliteli dizel jeneratör almadıkca işiniz kolay olmaz. Şu anda uygun alabileceğiniz Honda^'nın benzinli sessiz olanları ama işte benzin de tehlikeli. Ucuz çin malı dizel jeneratör de alırsanız başınız dertten kurtulmaz.) Başka ne derlerse iyi düşünün.
 

Doğrucu Davut

Kişiye değil, yanlışa nişan alır..
Mesajlar
397
Tepkime puanı
512
.
Buraya kadar yazılanlarla @Hakol dahil herkesin durduğu yer artık belli olduğundan, kişilerin seçimleri üzerinde konuşmaya devam etmenin de pek bir anlamı kalmıyor olmalı ?

Fakat forumların açık yapılı platform karakteri, bizleri benzeri durumlardaki olası çözümlere meraklı bıraktığı da bir gerçek.
Bu bağlamda konunun geldiği yerden ilke gözlüğü ile bakarsak;

* Forumdan cevap beklenirken soruyu bütün detay ve hedefleri ile yazmak ön koşul olmalı ? Çünkü yeterli bir cevaba ancak yeterli bir soruyla ulaşılabiliyor.

* Karavanda elektrik hiçbir zaman salt elektrik sorunu değil.
Elektrik sistemi planlanırken karavan yaşamıyla beraber bütüncül düşünülmeli. Önemli ön koşul ise karavan tecrübesi. Bu yaklaşım diğer bazı bölümler için de benzer karakterde.

* Karavanın evi değil sadece onun işlevlerini yedekleyebileceği es geçilmemeli.
Olanakları zorlayan istekleri karavanda başarmak, evlerdeki çözümlerinin ancak katlarıyla o da belki gerçekleşebilmekte. Israr ise sonuçta anlamsız harcamalara kapı açıyor. Karavanın fiziksel kapasitesini doğru algılayıp istekleri ona göre biçimlendirmek karavancının yararına olmalı ?

* Özellikle yeni başlayanlar için çözümlerin orijinal olmasından çok denenmiş olması daha uygun. Bunun tutuculukla değil çoğu kez banka hesabı ile ilişkisi var.
.
 
Son düzenleme:

SNN76

EFELİK EFENDİLİKTİR...
Mesajlar
452
Tepkime puanı
489
* Karavanın evi değil sadece onun işlevlerini yedekleyebileceği es geçilmemeli.
Olanakları zorlayan istekleri karavanda başarmak, evlerdeki çözümlerinin ancak katlarıyla o da belki gerçekleşebilmekte. Israr ise sonuçta anlamsız harcamalara kapı açıyor. Karavanın fiziksel kapasitesi doğru algılayıp istekleri ona göre biçimlendirmek karavancının yararına olmalı ?

* Özellikle yeni başlayanlar için çözümlerin orijinal olmasından çok denenmiş olması daha uygun. Bunun tutuculukla değil çoğu kez banka hesabı ile ilşkisi var.
.
''karavana bakış nasıl olmalı'' ancak bu kadar güzel ve net anlatılabilir.👏👏👏👏👏
 
Son düzenleme:

ceremcem2

Kamp I
Mesajlar
120
Tepkime puanı
106
* Forumdan cevap beklenirken soruyu bütün detay ve hedefleri ile yazmak ön koşul olmalı ? Çünkü yeterli bir cevaba ancak yeterli bir soruyla ulaşılabiliyor.
Aynen öyle. Hatta StackOverflow'un raconu budur, soruyu eksik gedik sordunuzmu eksiyi basarlar :smiley:

Tabi biraz da "forum" dediğimiz yapı "soru-cevap" mantığına yeteri kadar hizmet etmiyor, konuşmalar bir noktadan sonra "tartışma (münazara)" ile "muhabbet" karışımı oluyor.
 

Doğrucu Davut

Kişiye değil, yanlışa nişan alır..
Mesajlar
397
Tepkime puanı
512
Tabi biraz da "forum" dediğimiz yapı "soru-cevap" mantığına yeteri kadar hizmet etmiyor, konuşmalar bir noktadan sonra "tartışma (münazara)" ile "muhabbet" karışımı oluyor.
Cem beyin “Forum” dan yakınmasına şaşırdığımı söylemeliyim..
Çünkü “Forum” antik Roma dilinde “Pazar Yeri” anlamına geliyor. 😉
.
 

haluk deniz

Yeni Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
3
.
Haluk bey foruma hoş geldiniz. :smiley:


Pratikte öyle olsaydı, benim dokuzuncu senesindeki alternatöre ayırıcı ile bağlı jel aküm, toplamda iki seneye yakın aktif kullanımı sonucunda çoktan iflas ederdi.
Ayrıca sistemin dünyaca tanınmış bir karavan firması tarafından kurulmuş olduğunu da ekleyeyim. İçiniz rahat olsun..


Böyle bir sorudan önce; bahsettiklerinizin giriş/çıkış gerilimleri başta olmak üzere, çalışma bilgilerini tazelemeniz gerekiyor.
.
İlginiz için teşekkür ederim, bu arada bende araştırdım jel akünün araç aküsünden beslenmesinin sakıncası olmadığını öğrendim Ayrıca araya röle gibi elektronik cihazları koyabildiğimiz gibi bir diyot koyarak çok basit ve daha garantili bir şekilde çözüm getirilebiliyormuş. Böylelikle ikinci sorumunda çözümüne gerek kalmadı
tekrar teşekkürler
 

AHRAZ

Ana Kamp
Mesajlar
83
Tepkime puanı
28
muhteşem bir konu olmuş, hepsini defalarca okudum. Merak ettiğim çoğu detay tek bir çatı altında toplanmış. Emeği geçen herkese teşekkürler.
 

a.adalioglu

Kamp II
Mesajlar
252
Tepkime puanı
222
Yer
İstanbul
İyi günler, solar panelden beslenen jel akünün aynı zamanda araç bünyesine eksi kutuptan şase bağlantısı yapılmalıdır???
 


Forum istatistikleri

Konular
100,181
Mesajlar
1,479,513
Kullanıcılar
168,088
Son üye
K1SEN

SON KONULAR

SON MESAJLAR

Üst