DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

'ENERJİ' forumunda EvliyaCelebi2 tarafından 7 Şubat 2019 tarihinde açılan konu 6124 kişi tarafından okunmuş, 119 cevap yazılmıştır

1. DOKTOR63

DOKTOR63 KARAVANDA HAYAT VAR

Alınan Beğeni:
    593
    Meslek:
    doktor
    Daha önce 220 volt için topraklama kaçak akım rölesi konuşmuştuk karavan da son düzenlemeleri yapıyorum ,ruhsata girmeye. Az kaldı sonuç olarak şofben in sigortasını düzeltirken elektriğin açık olduğunu unuttum 220 volt elektriğin kablosunu elimle tuttum çok hafif bir kıdıklama gibi elinize bir şey sürter gibi yani çarpma olmadı normal de evde bunu yapsam beni çok iyi sarsar dı

2. egeboncuk

egeboncuk Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    111
    Merhaba
    Bana kalırsa 230 A olanını alın sonuçta biraz daha fazla para vereceksiniz ama kafanız rahat olur
    Ayrıca iki akü arasındaki mesafenize göre kablo kalınlığını seçiniz 35mm2 veya 50mm2

3. egeboncuk

egeboncuk Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    111
    nereye koyduğunuz önemli değil doğru bağlamanız ve kablo kesitini doğru kullanmanız önemli
    Sigorta olarakta cihazın kağıdında önerdiği sigortayı kullanın
    180 A lik bir alternatöre ben olsam 120 A lik Cyrix ve 30 A lik sigorta takmam
    35mm2 kalınlığının altında bir kabloda kullanmam ( artı / eksi olarak ) eksi ucu aracın gövdesindende alabilirsiniz ama akü ile gövde arasındaki kabloda en az 35mm2 olmasını öneririm

4. ibrahim erol

ibrahim erol Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    7
    ege boncuk dostum merhaba hayırlı akşamlar karavan elktriğiyle ilgili bazı teknik eksikliğim var seninle görüşmek isterim ben izmirdeyim uygunsa telefonda görüşebilirmiyiz hayırlı geceler

5. kavanoz

kavanoz Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    8
    Merhabalar.
    Volkswagen caravella camper dönüşümümü bitirmek üzereyim, ancak güneş paneli kullanmayı düşünmüyorum ve yaşam akümü alternatörden şarj etmeyi planlıyorum. Ancak aracımda smart alternatör olduğundan split röle kullanamayacağımı anladım. (Esasen voltaj hassas ELO röle satın almıştım). Çözüm olarak xxx watt tam sinüs inverter ile 220 V elde ederek (aslında kamperda 220 v ihtiyacım yok) noco genius G7200 12v/24v 230A şarj cihazı bağlayarak 220 v dan yaşam akümü şarj etmeyi planlıyorum.Tabii ki araç ile yol alırken. Bu mümkün mü? Alternatif önerilerinize açığım.(Yaşam aküsü olarak düşündüğüm Varta 95A AGM akü , marş aküsü ise Varta 67A AGM akü)

6. kavanoz

kavanoz Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    8
    Acaba EURO5 ve EURO6 ve sonrası araçlarında VSR (voltaj hassas röle) röle kullanan arkadaşlar var mı? Varsa bir problem yaşıyorlar mı?

7. egeboncuk

egeboncuk Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    111
    Merhaba İbrahim bey çok uzun süredir ilk defa girdim ne zaman isterseniz arayabilirsiniz

8. ob1907

ob1907 Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    5
    merhaba, size nasıl ulaşabiliriz bu sistemi kurmak için..

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...