Karavanda Enerji Tüketimi Için Acil Yardım..!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpinalp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,636

alpinalp

Yeni Üye
sizlerden cok acil yardımlarınızı istiyorum

konum şu çekme erba karavan 5,25 modeline karar verdim almak için 2 hafta içerisinde yola çıkıcam hayırlısıyla ve karavanla kamp alanlarına fazla girmek istemediğim den dolayı elektrik sorunu yaşamak istemiyorum ve araştırmalarıma hesaplarıma göre de günlük yaklaşık 3000w elektrik tüketilecek gözüküyor
buzdolabı orta boy (24saat) 900w
saç kurutma makinası (15dk) 600w
tv ve uydu (5saat) 600w
aydınlatma (7saat) 80w
webasto (8 saat) 240w
güvenlik kamerası (24 saat) 200w
helmatik (1 saat) 150w
çay kahve su ısıtıcı mak (15dk) 100w

şimdi sorum şudur 3*250w solar panel + 60amper şarj regülatörü + 2*200amper jel akü+3000w tam sinüs inverter

1-günde 4500w (375amper ) güç üretirmi yada nekadar üretir?
2-kaç saatte dolar yazın ve kışın?
3-yukarda yazılı olan elektronik cihazlara yeter mi bu sistem hiç 220v girişi olmadan çalışırmı günlerce?

bu işlerden anlayan arkadaşlarımız lütfen acil bir şekilde yardımcı olur musunuz şimdiden tesekkür ederim herkese..

Etiketler

sizlerden cok acil yardımlarınızı istiyorum

konum şu çekme erba karavan 5,25 modeline karar verdim almak için 2 hafta içerisinde yola çıkıcam hayırlısıyla ve karavanla kamp alanlarına fazla girmek istemediğim den dolayı elektrik sorunu yaşamak istemiyorum ve araştırmalarıma hesaplarıma göre de günlük yaklaşık 3000w elektrik tüketilecek gözüküyor
buzdolabı orta boy (24saat) 900w
saç kurutma makinası (15dk) 600w
tv ve uydu (5saat) 600w
aydınlatma (7saat) 80w
webasto (8 saat) 240w
güvenlik kamerası (24 saat) 200w
helmatik (1 saat) 150w
çay kahve su ısıtıcı mak (15dk) 100w

şimdi sorum şudur 3*250w solar panel + 60amper şarj regülatörü + 2*200amper jel akü+3000w tam sinüs inverter

1-günde 4500w (375amper ) güç üretirmi yada nekadar üretir?
2-kaç saatte dolar yazın ve kışın?
3-yukarda yazılı olan elektronik cihazlara yeter mi bu sistem hiç 220v girişi olmadan çalışırmı günlerce?

bu işlerden anlayan arkadaşlarımız lütfen acil bir şekilde yardımcı olur musunuz şimdiden tesekkür ederim herkese..
Kampingte duran bir karavanın ağırlığı önemli değil ama, yolda giden karavanın yüklü ağırlığı sınırlı olduğu için, alacağınız karavanın boş ve yüklü ağırlığı arasındaki farkı bilmekte fayda var. Çekme karavanlarda yükleme miktarı, boş ağırlıklarının %10-20’si civarında olduğunu sanıyorum. Sizin düşündüğünüz ilaveler bu miktarın çok üzerinde olsa gerek. Hesaplar yapılırken bu noktanın da göz önünde bulundurulmasında fayda var.

@alpinalp , kırmızıyla yazıldığı için sayısını her zaman değiştirebileceğiniz 43. satırdaki %, yaşam aküsünün bu değer için gerekli boşalma zamanını gösteriyor. Yani akünün, yukarıdaki örnekte üçte birinin boşalması için geçen zaman “E” sütununda görülmekte.
Örn. Buraya 66 yazıp “Enter” i tıklarsanız, sisteminizin akünüzün 2/3 sini boşalttığı zamanı hesaplayabilirsiniz.
Tabi bildiğiniz üzere 47C ye yazdığınız solar panellerinizin gücü dahil yukarıdaki bütün diğer kırmızı değerleri de sisteminize göre doldurmuş olmanız gerekmekte..

Diğer bir açıklama..
5E deki “h” yani zaman, saatin yüzdesi olarak yazılmalı.
Örn. 30 dakika 0,5 ya da 20 dakika 0,33 gibi

Teşekkür için “beğen”i tıklamanız da yeterliydi. Sağolun. :yum:

Fakat planladığınız sistem bence toplamda oldukça fazla soru barındırıyor ama bu da başka bir konu...

Son düzenleme:

@alpinalp , kırmızıyla yazıldığı için sayısını her zaman değiştirebileceğiniz 43. sayfadaki %, yaşam aküsünün bu değer için gerekli boşalma zamanını gösteriyor. Yani akünün, yukarıdaki örnekte üçte birinin boşalması için geçen zaman “E” sütununda görülmekte.
Örn. Buraya 66 yazıp “Enter” i tıklarsanız, sisteminizin akünüzün 2/3 sini boşalttığı zamanı hesaplayabilirsiniz.
Tabi bildiğiniz üzere 47C ye yazdığınız solar panellerinizin gücü dahil yukarıdaki bütün diğer kırmızı değerleri de sisteminize göre doldurmuş olmanız gerekmekte..

Diğer bir açıklama..
5E deki “h” yani zaman, saatin yüzdesi olarak yazılmalı.
Örn. 30 dakika 0,5 ya da 20 dakika 0,33 gibi

Teşekkür için “beğen”i tıklamanız da yeterliydi. Sağolun. :yum:

Fakat planladığınız sistem bence toplamda oldukça fazla soru barındırıyor ama bu da başka bir konu...
Ne gibi sorunlar barındırıyor fikirlerinizi alabilir miyim

* Buzdolabı çeşitli etkenlerle değişmek üzere günde 7-9 saat arası çalışmakta. 3 sistem gazlı karavan buzdolapları diğer bir çözüm !
* Saç kurutma makinası karavanda 12 volt la çalışmayan tek alet. Sırf bu yüzden intevertörlü sisteme geçmek pek ideal olmamalı ? Üstelik normalde çekme karavanlar kamplarda konaklamakta.
*Çekme karavan için ender de olsa kamp dışı konaklamalarıda televizyon ihtiyacı tabletle de karşılanabilir belki ?
*Devamlı çalışan güvenlik kamerası, tedirginlik duygusunu tetikleyen diğer bir unsur olmaz mı?
* Sıcak su ihtiyacı için zaten ocak el altında olmalı ?
*750w solar panelin kapladığı alanı hesapladınız sanırım ?
* @Akdeniz45 , ağırlık konusuna değindi. Üstelik karavanın ağırlığını bilfiil ölçtünüz mü ???
* Bence karavanda invertöre yer yok, daha da önemlisi gerek de yok. Hiçbir Avrupalı üretici motokaravanlarda bile, inertörlü araç sunmuyor.

Son düzenleme:

Pardon !
Yanıldım :confused:
12 volt saç kurutma makinası da varmış.

Piyasa boşluğu sevmiyor. Teorik olarak yapımı da zor değildi aslında.
Alanı olduktan sonra neden üretilmesin ki ?

Bu da 12 volt ütü. Hediyesi 20 Amper/saat...:smiley:

Benim kompresör buzdolabının günde sadece 30-35 Amper’e ihtiyacı var, gerisini siz düşünün...

Son düzenleme:

Öncelikle konuyla ilgili ilginizden dolayı tesekkürler..

Bende ki mantık şu oldu eksiksiz rezillik çekilmeyen bir karavan olması sebebi ise malum eşlerimizi alıştırmak karavan hayatını sevdirmek yoksa malum eğer sevmezlerse belli başlı sorunlar ortaya çıkmasını engellemek O yuzden herşeyin olması kamp alanlarının dışında..

ağırlık işi kafamı karıştırdı suan yani denge karavanın boş ağırlığı 1075 kg civarı suan yukarıda yazılı solar enerji sistemi yaklaşık 300kg sıkıntı yaratır mı @Akdeniz45 @EvliyaCelebi2

Karavanın üstünü solarpanelle, içinide akülerle doldurmadan ilk deneyimlerinizi kampinklerde yapmanızı tavsiye ederim. . Kampingin verdiği olanaklardan faydalanarak, çok az bir riskle karavanda yaşam şekline alışabilirsiniz. Karavanı kampingte bırakarak arabanızla çevreyi gezebilirsiniz. Ilk deneyimlerinizden sonra bilgili ve bilinçli olarak yavaş yavaş karavanla gezi planları yapabilirsiniz.

Karavan yaşamını eşlerimize sevdirmenin ilk adımı bence karavanda konfordan önce, iş bölümü ile başlar. Eşlerimiz, karavandaki yaşamın sade ve dinlendirci olduğunu yaşamaları lazım. Bugün yemek yapma veya bulaşık yıkama sırası bende diyerek ilk adımları atabiliriz.

@alpinalp , siz galiba karavanda olduğu halde eşinizin kendisini evde olduğunu zannetmesini istiyorsunuz sanırım. ;)
Tabi bu durumda evinizi aracınıza yüklemeyi istemeniz normal. Fakat inanın çok kısa zamanda kendisi durumun farkına varacak. Karavan çadır değil ama, diğer taraftan asla ev de değil.
Gerçeği baştan konuşmak belki en doğrusu ?
Tabi bu, işin latife yönüydü...

Ağırlık sorunu bir kenara, doğru malzemeleri seçerek, düşündüğünüz sarfiyatın onda biriyle de karavanda sorunsuz yaşam mümkün. Ucuz olması da cabası...

Karavanın üstünü solarpanelle, içinide akülerle doldurmadan ilk deneyimlerinizi kampinklerde yapmanızı tavsiye ederim. . Kampingin verdiği olanaklardan faydalanarak, çok az bir riskle karavanda yaşam şekline alışabilirsiniz. Karavanı kampingte bırakarak arabanızla çevreyi gezebilirsiniz. Ilk deneyimlerinizden sonra bilgili ve bilinçli olarak yavaş yavaş karavanla gezi planları yapabilirsiniz.

Karavan yaşamını eşlerimize sevdirmenin ilk adımı bence karavanda konfordan önce, iş bölümü ile başlar. Eşlerimiz, karavandaki yaşamın sade ve dinlendirci olduğunu yaşamaları lazım. Bugün yemek yapma veya bulaşık yıkama sırası bende diyerek ilk adımları atabiliriz.
O saydıklarınızı dışarda zaten hep ben yapıyorum

dengeyle ilgili bi yorumunuz var mı bu yükler binince @Akdeniz45 abicim cünkü karavanda olmazsa olmazım benim o yuzden bunları yapınca sorun sıkıntı yaşamak istemiyorum

kamping alanlarını sevmiyorum çünkü ben karavanı huzur bulmak dinlenmek kafa dinlemek için aldığımdan dolayı sessiz sakin yerlerde konaklamak istiyorum enerji sorunumda bu yüzden ortaya çıkıyor karavanı çekeceğimiz araç 4*4 pick up olduğu için gezi ağırlımız koylar olucak kamp alanları iç içe sesli kalabalık cünkü..

@alpinalp , siz galiba karavanda olduğu halde eşinizin kendisini evde olduğunu zannetmesini istiyorsunuz sanırım. ;)
Tabi bu durumda evinizi aracınıza yüklemeyi istemeniz normal. Fakat inanın çok kısa zamanda kendisi durumun farkına varacak. Karavan çadır değil ama, diğer taraftan asla ev de değil.
Gerçeği baştan konuşmak belki en doğrusu ?
Tabi bu, işin latife yönüydü...

Ağırlık sorunu bir kenara, doğru malzemeleri seçerek, düşündüğünüz sarfiyatın onda biriyle de karavanda sorunsuz yaşam mümkün. Ucuz olması da cabası...
Birde sizin dediğiniz gibi bi maddi hesap yapıyım 8 bintl enerjiye harcamak yerine 3 sistem buzdolabı 12v araçlarla gibi.. ama şu ağırlıkla ilgili hala kafamda deli sorular olmaya başladı kullandığımız araçta römork kontrol sistemi var ve 3 ton yük çekme kapasitesine sahip savrulmaya karşı birazda dikkatli kullansak 80 i geçmesek dikkatli olsak yük yine sorun yaratır mı 1075kg boş ağırlığı olan karavana max kaç kg daha yük yüklenir???

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR