Karavanda Mppt Solar Regülatörü Üzerine

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,390
Bu arada ilginize teşekkür ederim. Değerki yorumlara herzaman açığım biz de herşeyi çok iyi bilemeyiz. Herkesin herzaman öğrenecek çok şeyi vardır.

Yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Siz haklı olarak tecrübeleriniz doğrultusunda yaptığınız ölçümlerle bu bilgiyi bize aktarıyorsunuz.Elbette bizim için değerli bilgiler bunlar.
Tüketici olarak sizde kabul edersinizki(sonuçta sizde bir tüketicisiniz); bu yaptığınız ölçümleme sonuçları gibi bu cihazları üreten firmalar tarafından da ölçümlendirilip sertifikalandırma yolu ile belgelemeleri, ürün ve firmanın güvenilirliğinin artmasına , arada kalmış karamsar yada çekimser tüketicileri cezbetmek için en önemli kriter olurdu.
Bilirsiniz ve sizde yaşamışsınızdır ki, satıcıların bir çoğu (sizi tenzih ederim) ya sattığı ürün hakkında bilgileri yoktur yada gerçekci olmayan bilgiler ile ürün satmaya çalışmakta ve sonuçta tüketicileri aldatmaya eğilim göstermektedirler.
Hatta sözde Alman güvenirliği, iş ahlakı diye ülkemizde yere göğe sığdırılamayan volkswagen'in yaptığı büyük aldatmaca sonrasında, bu güvensizlik duygusu dünya devi olmayan firmalara yada yerel satıcıların verdiği bilgilere karşıda ister istemez temkinli yaklaşım gösterilmesinide mazur görebilirsiniz.

Etiketler
"Evet mppt yazın fazla katkı vermez ama yine de yüzde 10 ila 15 kazanç hiçte beğenilmeyecek bir değer değildir. "

Gerci siz de kabul etmissiniz, yaz karavancilari icin mppt nin gerekmedigini.
Zaten bu konunun da anafikri buydu.
yalnız gözden kaçırılan bir konu var ki ondan bir beyefendi aslında bahsetmiş, pwm sıradan şarj regülatörleri akülerinizi bodozlama şarj eder ve çoğu zaman zarar verirler. Yalandan sıcaklık kompanzasyonu ile bu iş olmaz. Ortam sıcaklığının doğru ölçülmesi ve akünün buna göre şarj voltajının kompanze edilmesi çok önemlidir akü sağlığı için.

Yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Siz haklı olarak tecrübeleriniz doğrultusunda yaptığınız ölçümlerle bu bilgiyi bize aktarıyorsunuz.Elbette bizim için değerli bilgiler bunlar.
Tüketici olarak sizde kabul edersinizki(sonuçta sizde bir tüketicisiniz); bu yaptığınız ölçümleme sonuçları gibi bu cihazları üreten firmalar tarafından da ölçümlendirilip sertifikalandırma yolu ile belgelemeleri, ürün ve firmanın güvenilirliğinin artmasına , arada kalmış karamsar yada çekimser tüketicileri cezbetmek için en önemli kriter olurdu.
Bilirsiniz ve sizde yaşamışsınızdır ki, satıcıların bir çoğu (sizi tenzih ederim) ya sattığı ürün hakkında bilgileri yoktur yada gerçekci olmayan bilgiler ile ürün satmaya çalışmakta ve sonuçta tüketicileri aldatmaya eğilim göstermektedirler.
Hatta sözde Alman güvenirliği, iş ahlakı diye ülkemizde yere göğe sığdırılamayan volkswagen'in yaptığı büyük aldatmaca sonrasında, bu güvensizlik duygusu dünya devi olmayan firmalara yada yerel satıcıların verdiği bilgilere karşıda ister istemez temkinli yaklaşım gösterilmesinide mazur görebilirsiniz.
Kesinlikle katılıyorum ve bu sınır projede devlet hiçbir ürüne güvenmedi ve çok iyi markaların bile hepsinde testler yapıldı ve doğru ürünler seçilerek bir bakıma kandırılmamız önlendi. Çok iyi markaların bile bazı sıkıntıları var ve bunlar tespit edildi. Artık ne Japonlara ne almanlara ne de amerikalılara güvenmeden kendi ürünlerimizi üretmemiz en doğrusu ama henüz emekleme aşamasındayız. Hiç değilse bize taahhüt edilen kalite ve özellikleri görmek zorundayız.

.
Başlığı açan ilk yazıdaki bütün argümanları şu şekilde sonlandırmıştım;

“NOT
Karavanda solar, Türkiye’de karavancılığın yeni başlaması yüzünden, sanırım sadece genel solar bilgileri yoluyla kavranılmaya çalışılmakta.
Yazılanların MPPT nin inkarı olduğu sanısına kapılanlar ise yazımı tekrar okuyabilir.
Konu, bina ya da büyük çaplı sistemler değil, karavanlar için ve akademik değil, sadece ekonomik ve pratik amaçlar için ele alındı !... “

.
Bu ve benzeri yazılanların atlanmış olmasını anlamam veya gerekçelendirmem gerçekten zor !... :confused:

...
Tabi bir de foruma yabancı uslüp durumu var..
Bereket bütün söyleyeceklerimi zaten yazdığımı bildirmişdim, devamının anlamı olmamalı ?

.

Son düzenleme:

Burada yazılanları okuyunca kafamı karıştıran bir durum oldu.Arabalarımızda akülerimiz dolarken ne sıcaklık kontrolu ile akım kısıtlaması oluyor nede öyle inceden voltaj ayarı ama yinede akülerimiz uzun zaman dayanıyor.neden güneş paneli ile ince eleyip sık dokunması önerilirken arabanın alternatöründen olurken saldım çayıra uygulanıyor

.

Alternatör konjöktörünün yeterli regülasyon kaabiliyetine sahip olmayan primitif bir tarz olmasıyla ilgili sanırım. Akü de mecburen “Allah ne verdiyse”yi oynuyor.
Üstelik alternatörün aküyü zaten tam dolduramadığı bu alt bölümler için ısı sensörünün rolü sırf alternatör için kanımca pek de önemli olmamalı ? Balonun ilk 3/4 ünün pek sıkıntıya maruz kalınmadan doldurulabilmesi gibi. Aküye verilecek olası zarar da daha sonra sahneye çıkıyor galiba ? Bütün araçlarda da ısı sensörü yok bildiğim kadarıyla.
Tabi severek yanlış anlaşılma durumu olmasın diye önce bunun benim spekülasyonum olduğunu (soru işaretlerine bakabilirsiniz) ve sonra da her türlü solar regülatörü için zaten ısı sensörünün gerekli olduğunu neme lazım üstüne basarak söylemeliyim. :yum:

Fakat bildiğim kadarıyla yeni araçlarda durum değişik. Teoman bey bizi bu konuda aydınlatabilir.
Bu araçlarda Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) var.

Örneğin ilaveten kullanılacak olan ctek d2250sa dc’ye alternatörle beraber solar panel de bağlanabilmekte. Bu dual fonksiyonu yanında rüzgar enerjisini de düzenleyebildiği gibi, akü seperatör fonksiyonu bile bulunmakta.
Tabi alet bozulunca hepsi birden “nanay” oluyor.. :confused:

Alet MPPT mantığıyla çalıştığından artık bu başlığın “kanı kaynatma” fonksiyonu da kalmayacak demektir. :p

5 senesi dolan bu panelvanlar karavana çevrilmeye başlayınca, forumda konu sıkıntısı çekmeyeceğiz, bu kesin.. :p

...
Şimdi baktım, Fiat Ducato’da değil ama Mercedes-Benz artık başlamış.
Tabi internet bilgisi, bilmem ne kadar güvenilir ?

.

Son düzenleme:

.

Walla üstadım, bir taraftan Common-Rail diğer taraftan bu yeni elektrik yönetim sistemleri bizim şu andaki araçlarımızı öpüp başımızın üstüne koymamızı gerektiriyor galiba ?

“Amin”inizle İslamın tevekkülüne gönderme yapmanız, pek yerinde olmuş. :yum:

...
Şimdi aklıma geldi, benimki de Common-Rail motordu yahu.
En azından bir paçayı kaptırdık yani..

Tabi sizin keyfiniz keka..
Çayınızı güneşde demliyor, arada sırada yakıt için kahve filtresinden geçirdiğiniz pomfrit yağlarını aldığınız McDonalt’lara yanaşıyor olmalısınız ?
Eminim, enflasyon düşüyorsa muhakkak sizin yüzünüzdendir. :p

.

Son düzenleme:

Burada yazılanları okuyunca kafamı karıştıran bir durum oldu.Arabalarımızda akülerimiz dolarken ne sıcaklık kontrolu ile akım kısıtlaması oluyor nede öyle inceden voltaj ayarı ama yinede akülerimiz uzun zaman dayanıyor.neden güneş paneli ile ince eleyip sık dokunması önerilirken arabanın alternatöründen olurken saldım çayıra uygulanıyor
Biz gelişine yaşayan bir toplumuz da ondan nasıl olsa birşey olmaz deyip geçiliyor ama oluyor siz duymuyor olabilirsiniz binlerce karavan var aküleri şişenler karavanı yananlar aküleri olması gerekenden çok daha önce bozulanlar v.s. v.s. amannn işte o kullanıyor ben de kullanırım mantığı ... yada hep yaptım birşey olmadı mantığı ama şimdiye kadar olmaması bundan sonra olmayacak anlamına gelmez mühendis bakış açısını kazanamadığımız müddetçe sorun yasamaya mahkumuz ne yazıkki sevgiler herkese

Biz gelişine yaşayan bir toplumuz da ondan nasıl olsa birşey olmaz deyip geçiliyor ama oluyor siz duymuyor olabilirsiniz binlerce karavan var aküleri şişenler karavanı yananlar aküleri olması gerekenden çok daha önce bozulanlar v.s. v.s. amannn işte o kullanıyor ben de kullanırım mantığı ... yada hep yaptım birşey olmadı mantığı ama şimdiye kadar olmaması bundan sonra olmayacak anlamına gelmez mühendis bakış açısını kazanamadığımız müddetçe sorun yasamaya mahkumuz ne yazıkki sevgiler herkese
.

@konderk ,:yum:
Tabi ben yanlış anlamış falan olabilirim. Kinaye olarak da almayın, mühendis olmadığımdan sorumu anlayışla karşılayın lütfen..

Alternatörlerin araç akülerini taşkın doldurmasını mı kast ediyorsunuz ?

@ince999 ordan soruyor çünkü..

.

Son düzenleme:

M
.

@konderk ,:yum:
Tabi ben yanlış anlamış falan olabilirim. Kinaye olarak da almayın, mühendis olmadığımdan sorumu anlayışla karşılayın lütfen..

Alternatörlerin araç akülerini taşkın doldurmasını mı kast ediyorsunuz ?

@ince999 ordan soruyor çünkü..

.
Yok abi estağfurullah ben de yanlış anlıyorum farkındayım benim yazmam kimseye ders vermek birşeyler öğretmek falan olamaz haddimize değil yardımlarınızı da kinayeli olarak kesinlikle algılamam yanlış anlamışımdır falan derim burada amaç kendini ispat değil insanlaı düşünmeye zerketmek bazı bilgileri kompakt olarak sunmak sizin yazdiklariniz tamamen yanlış değil sadece bakış açısı farklı ... biz.bugunku tecrübemizi Karavanci abilerimiz vasıtası ile edindik onlardan çok şeyler öğrendik .... alternatör şarjı konusunda tavsiyem yedekte bulundurun ama manüel anahtarlı olsun zorda.kalmadikca ve aküleriniz tam.boş olmadıkça kullanmayın derim. Uzun zaman alternatör sarji solar akülerinize zarar verir ayrıca alternatörünuzde yanabilir uzun süre şarj ile.yuklenirse. çünkü o yasam akülerinizi şarj etmek için tasarlanmadı sonuçta değil mi ... Bunun için bazı karavancıların ikinci bir alternatör taktiklarini duydum.

@konderk Siz burdayken bir sey soruyum. Montajini yaptiginiz gunes panelinin yakinina hic yildirim dustumu, simsek cakti mi?
Merak etmemin sebebi panellerde asiri voltaj anlik uretilir mi yogun fotonlardan dolayi.

Arac sarj alternatoru aku dolunca amperi keser. Aku bosken yuksek amperle sarj eder.
Hep 14.4 V ile sarj ettiginden sarj kalitesinden dolayi aku omru dusuyor elbette.

Yalniz ikinci sarj dinamosu taktiranlar doldurusa gelenler eger arac giderken yuksek guc kullanmiyorlarsa. Ortalama 15 amper sarj etse 200 Wattlik kullanim problem olmasa gerek.

Gunes paneli kullaninca mecburen mppt veya pwm sarj regulatoru kullaniliyor.
Bu regulatorlerin aku voltaji dusuk ise akuyu yukten otomatik ayirma fonksiyonu var mi?

Pwm veya mppt mi kullanalim diye sorarsaniz yerine gore derim ben.
Ekteki fotolar tam cikar mi bilmiyorum ama ortalama bir panelin guc egrisi var. Mppt en fazla gucu takip ederken, pwm 13 Volt secer .

Hadi diyelim mppt 17 vollta, pwm 12 Voltta yakalasin. Normalde amper 17 Voltta daha dusuk ama ayni olsun.
Fark 17/12 oraninda olmaz mi en fazla?
Yazin sicaklik etkisiyle maksimum guc elde edilen voltaj 13-14 Voltu gecermi?
Kisin da gunes isigi azalacagi icin yine 13-14 Voltu gecermi?.

Ev icin kullaniliyorsa zaten mppt kacinilmaz dediginiz gibi.

73a9684729d276ee55c03f1e1e565d92
218f3e598f8600ebc2ae7b9ff046bb05

@konderk Siz burdayken bir sey soruyum. Montajini yaptiginiz gunes panelinin yakinina hic yildirim dustumu, simsek cakti mi?
Merak etmemin sebebi panellerde asiri voltaj anlik uretilir mi yogun fotonlardan dolayi.

Arac sarj alternatoru aku dolunca amperi keser. Aku bosken yuksek amperle sarj eder.
Hep 14.4 V ile sarj ettiginden sarj kalitesinden dolayi aku omru dusuyor elbette.

Yalniz ikinci sarj dinamosu taktiranlar doldurusa gelenler eger arac giderken yuksek guc kullanmiyorlarsa. Ortalama 15 amper sarj etse 200 Wattlik kullanim problem olmasa gerek.

Gunes paneli kullaninca mecburen mppt veya pwm sarj regulatoru kullaniliyor.
Bu regulatorlerin aku voltaji dusuk ise akuyu yukten otomatik ayirma fonksiyonu var mi?

Pwm veya mppt mi kullanalim diye sorarsaniz yerine gore derim ben.
Ekteki fotolar tam cikar mi bilmiyorum ama ortalama bir panelin guc egrisi var. Mppt en fazla gucu takip ederken, pwm 13 Volt secer .

Hadi diyelim mppt 17 vollta, pwm 12 Voltta yakalasin. Normalde amper 17 Voltta daha dusuk ama ayni olsun.
Fark 17/12 oraninda olmaz mi en fazla?
Yazin sicaklik etkisiyle maksimum guc elde edilen voltaj 13-14 Voltu gecermi?
Kisin da gunes isigi azalacagi icin yine 13-14 Voltu gecermi?.

Ev icin kullaniliyorsa zaten mppt kacinilmaz dediginiz gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 509773Ekli dosyayı görüntüle 509774
Merhabalar çok vaktim olamıyor ama hızlıca cevaplayayım sorularınızı, yıldırım zaman zaman düştü bu durum iki yada 3 kez başımıza geldi ilginçtir birinde paneller yandı diğerinde şarj regülatörü yandı bir diğerinde de ınvertor yanmıştı yani etkileri nereye düştüğü direk yıldırım mi yoksa şimşeklenme denir aşırı statik yük mu değişik etkenler olabiliyor. Yildirim direk düşer ise parafudur olmadan (darbe emici) kurtaramazsınız hem dc hem ac tarafta koruma yapılmak zorundadır. Ama maliyetten ötürü bu pek yapılmaz. Zaman zaman kullandığımız DC uyumlu ABB sigortalar bu korumayı şimşeklenmede yapıyor ve müşteriler aşırı elektrikli bir havanın ardından regülatör önündeki sigortayı atmış buluyorlar ama cihazları arızalanmamış oluyor bu ilginç bir.durum ve cok uzmanlık alanıma girmiyor alman dehn veya yilkomer firmasi yetkililerinden doğru bilgiler alabilirsiniz.

Mppt yı dediginiz gibi tek panel ile düşünürseniz optimum çalıştıramazsiniz o nedenle mppt ile daha önce söylediğim gibi yukarıda panellerinizi 24 volt bağlayın aşağıda 12 volt akü bankasını sarj edin bir görün sonucu derim

.

* Önce söylemek istediğim;
Araç jeneratörü olan alternatörlerin, regülasyon yapan konjektörleri bozulmadıkça, akülerin taşkın doluma maruz kalmayacağı.
Tam bilmiyorum ama araç panelinde kırmızı lambanın alternatördeki bu arızayı da zaten haber vermesi lazım...
Bence endişeye gerek yok.

Bazen günde hanımla 1000 km falan yaptığımız oluyor. Bu durumda inanın taşkınlık yapan aküler değil sadece bizim sinirlerimiz oluyor..:yum:

.
Birden fazla panel paralel baglamada en dusuk voltaj hesap ediliyor ama amperler toplaniyor.
200W+200W+100W baglanabilir , sadece kayip olur en dusuk voltaji olan panel nedeni ile.
Ayni olan her iki 200 Watt , 17 volt olsa 11.8 amper cikis olur.
100 Watt ise 15 volt ve 6.7 amper olsun.
Sistem voltaji 15 volt..2*11.8+6.7=30.3 amper yapar.
15Volt*30.3amper = 454 Watt yapar.
500 W olmasi gerekirken 454 W yapar.
Yani 100 luk paneli cikartmaya gerek yok. Emin olmak icin tek tek panel voltaji olcmek gerek.
Fark 5 Volt gibi olursa ancak cikartmak gerekir.
.

* Teoman beyin bu yerinde açıklamasını nedense atlamışım.
Başlıkta detaylı yazılmadığından yanlış anlama durumu olabilecek diğer bazı cevaplar yüzünden aşağıdaki şemanın, sistemini yeni kuracak veya özellikle genişletmeyi düşünenlere açıklayıcı olacağını düşünüyorum.
Türkiye’de fizik yasaları farklı işlemiyor. :yum:
.
925D6653 4FF6 4B8F A24B 24C7D3134742
.

Gerilim değeri ayni olan farklı panelleri sistem zararı oluşmaması için 60A sınırına kadar parelel bağlıyabilirsiniz.
70A üzeri panellerin kombine (parelel ve seri) bağlanması ise zaten bizim ilgi alanımızda değil..

* Yalnız parelel bağlanmanın özellikle karavanlar için bir sorununu da atlamamak lazım.
Parçalı gölgelenme.
Bu parelel bağlı paneller için olduğu gibi, tek paneldeki hücreler için de aynen geçerli.
Bu yüzden marin ve karavanlar için bazı özel paneller 36 yerine, 39-72 hücreli üretilmekte.
Diğer bir çözüm de Türkiye’de satılmadığını sandığım başka yapıdaki zaten pahalı bazı özel panel cinsleri olmakta. (Gerçi monokristal paneller parçalı gölgede az da olsa avantajlı ama karavanda uygulama açısından konuyu daha fazla karıştırmanın anlamı yok)

Teknede direk, yelken,crew, karavanda çanak, heki kapağı, ağaç ve yapının oluşturduğu gölge, örneğin %25 değeriyle bile %88 üzeri randıman kaybına sebep olmaktalar.

Bu devamlı değişken fenomen de soların karavancılıktaki özel durumuna işaret etmeli ?
Bina ve benzeri sabit konumlar ise gölge açısından daha öngörülür yapıda.

...
Bilmem bu başlıkta yaptığım bir hatayı farkeden oldu mu ?
Lütfen MPPT regülatörünün faydası olmadığını söylediğimi yazmayın.
En az 6 yerde değişik biçimlerde aksini söylediğim, konuya karavancılarca neden esnek bakılmasını açıkladığım halde, yine de nedense akademik taddaki cevaplardan başımı kurtaramadığımı biliyorsunuz. :yum:
Bir tüyo vereyim;
Yine regülatörlerle ilgili.

.

Son düzenleme:

Elektrik elektronik konularındaki teknoloji ve ürün gelişimleri çok hızlı ilerlemektedir, yetişemiyoruz ,ancak yüzeysel bilgilere sahip olabiliyoruz.

Malzeme cihaz ve ekipmanların pratikteki bilinen kullanımları,bir sonraki sistemler için teknoloji farkı ve ürün gelişimleri karşımıza farklı cihazlar çıkarabiliyor. Konu bu olduğu için(Bakınız dünyada güneş ve rüzgar enerji üretim ve teknikleri)

Elektrik Elektronik üretim ve uygulamaları ayrı bir sektör ve uzmanlık alanlarına sahip durumdalar.

Bir çok enerji üretim teknikleri ve bunlara ait teknoloji ürün grupları,her biri ayrı branşta oluşmaktadır.

Güneş panel üreticileri
Enerji depolama üreticileri, Bataryalar
Kablo ve ekipman üreticileri
İlgil sistemlere ait elektronik sistemlerin üreticileri
Kablo üreticileri
Maddeleri alt alta çoğaltmak mümkün.

Şöyleki, sadece enerji depolama konusu bile başlı başına bir bilim.

Elektronik kontrol, güç yönetimi, yarı iletkenler ayrı bir konu

Kullanılan sistemlerinin programı ve yazılımı ayrı bir konudur.

Ürünlerini piyasaya sunan üreticiler, sistem veya cihaz hakkında bazı bilgileri ekinde verirler.

Solar sistem elektrik üretim ihtiyacında, yapılması ve kullanılması gerekenler bu konuda bilgi birikimi ve tecrübesi olanlar tarafından teknik olarak hesaplanarak planlanıp yapılması doğru olandır.

1)On grid şebekeye açık sistem. Büyük kapasiteli sistemler, tüm teknik hesap ve uygulamaları farklıdır.

2 )Konumuz Karavan ve off grid sistem(kendi içinde kapalı) elektrik üretimi olduğundan kişinin kendi imkân ve becerileriyle yapabileceği bir durumda olabilir, değilse bir uzmandan kısa süreli yardım almalıdır.

Konu başlığı altında sistemde kullanılması gerekenlerden MPPT solar kontrol cihazının teknolojik evrim geçirerek geldiği bir icadı denebilir.
Araç alternatörü( rüzgar ve dizel jeneratör) sargilarinda meydana gelen AC gerilimdir, bunu doğrultup sistemde ilgili proseslerden geçip kullanılır, Solar sistemde ise;

Solar hücrelerden ise gelen DC gerilim yetersiz geldiği durumda gerilimin az olduğu (ortam işımasının yetersiz zamanlarında)
MPPT cihaz tarafından gelen DC AC ye çevrilip yükseltilir.DC' den AC 'ye çevrilip yükseltilip transfer ile uygun AC, sonra uygun DC çevrimi ile batarya dolumu sağlanır. Bu işlemler cihaz içindeki yazılım sayesinde olur, elektriksel kayıpları vardır her cihaz gibi.

PWM ise panel hücrelerinin ışıma sonucunda oluşan belli potansiyel gerilimi bekler 13 volt gibi, gelince başlar.

Kısaca MPPT gelen az ışıma sonucu DC den AC ye yükselir,sonra yeterli DC olur şarja başlar, iç yapısı çevrimleri, digital anahtarlama ,gerilim transferleri yazılım ile yönetilir.

PWM yeterli ışıma bekler, sonrası başlar, digital üretimleri şarj cihazı olarak yeterlidir, akü tiplerine uygun modları vardır.
Karavan için off grid küçük sistem içinde MPPT gereklimidir, çokta önemli değil derim.

Bundan önemlileri var.......

Elektriksel emniyet
Sigorta anahtarlama konusu ACDC
Kablo kesitleri vb.
Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.