Karavanım İçin Gereken Enerji Kaynaklarının Gücü Ne Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acansuaslan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,219

acansuaslan

Ana Kamp
Merhaba,

Ben karavanımı bu hafta sonu dönüştürmeye başlıyorum elektrikle çalışacak cihazlarım için kullanmam gereken uygun wattlar nedir?

Telefon, pc şarjı
Buzdolabı (normal büro tipi buzdolabı kullanmak istiyorum, 12v lerin hiç soğutmadığı konuşuluyor.)
Hidrofor için

Kaç watt güneş paneli?
Kaç watt İnventör?
Kaç A Jel Akü ?
Kaç A Şarj Regülatörü kullanmam gerekiyor?

Bilmiyorum. Yardımınızı rica ediyorum.

Etiketler

Merhaba,

Ben karavanımı bu hafta sonu dönüştürmeye başlıyorum elektrikle çalışacak cihazlarım için kullanmam gereken uygun wattlar nedir?

Telefon, pc şarjı
Buzdolabı (normal büro tipi buzdolabı kullanmak istiyorum, 12v lerin hiç soğutmadığı konuşuluyor.)
Hidrofor için

Kaç watt güneş paneli?
Kaç watt İnventör?
Kaç A Jel Akü ?

Karavanda telefon ve PC şarj cihazları en iyisi 12 voltluk olanlar. Arada invertör olmadan doğrudan aküden şarj etmek mümkün.
Hidrofor zaten 12 voltluk.

Burada en önemli olan buzdolabınızın sarfedeceği elektriği hesaplamak. Bunu hesaplamak çok kolay:
Evinizdeki buzdolabının bir yerinde kaç wattlık olduğu yazılıdır. Bu rakamı bulduktan sonra bir saat buzdolabının yanında durarak çalıştığı dakikaları toplayın. Böylece buzdolabınızın bir saatte kaç dakika çalıştığını bulmuş olursunuz. Bulduğunuz dakikaları 24 (saat) ile çarparak buzdolabının günde kaç saat çalıştığını bulursunuz.

Şu formülü fizik dersinden hatırlarız: Amper sayısı = watt sayısı/ 12 volt. Şimdi buzdolabınızın watt sayısını bu formüldeki yerine yazarak, buzdolabının çalışırken ne kadar amper çektiğini buluruz. Çıkan amper sayısını buzdolabınızın günde çalıştığı saat miktarıyla çarparak, dolabın günlük elektrik sarfiyatını amper olarak buluruz.

Aynı hesabı, karavanda kullanmak istediğiniz büro tipi buzdolabı ile de yaparak onun bir günde kaç amper elektriğe ihtiyacı olduğunu bulabilirisiniz.:smiley: Bu hesabı yaptıktan sonra sıra solar panele ve akülere gelecek.

Kolay gelsin.

Merhaba,

Telefon, pc şarjı
Hidrofor için

Kaç watt güneş paneli?
Kaç watt İnventör?
Kaç A Jel Akü ?

Aşağıdaki linkini verdiğim konuyu bir inceleyin derim.
Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

Karavanda telefon ve PC şarj cihazları en iyisi 12 voltluk olanlar. Arada invertör olmadan doğrudan aküden şarj etmek mümkün.
Hidrofor zaten 12 voltluk.

Burada en önemli olan buzdolabınızın sarfedeceği elektriği hesaplamak. Bunu hesaplamak çok kolay:
Evinizdeki buzdolabının bir yerinde kaç wattlık olduğu yazılıdır. Bu rakamı bulduktan sonra bir saat buzdolabının yanında durarak çalıştığı dakikaları toplayın. Böylece buzdolabınızın bir saatte kaç dakika çalıştığını bulmuş olursunuz. Bulduğunuz dakikaları 24 (saat) ile çarparak buzdolabının günde kaç saat çalıştığını bulursunuz.

Şu formülü fizik dersinden hatırlarız: Amper sayısı = watt sayısı/ 12 volt. Şimdi buzdolabınızın watt sayısını bu formüldeki yerine yazarak, buzdolabının çalışırken ne kadar amper çektiğini buluruz. Çıkan amper sayısını buzdolabınızın günde çalıştığı saat miktarıyla çarparak, dolabın günlük elektrik sarfiyatını amper olarak buluruz.

Aynı hesabı, karavanda kullanmak istediğiniz büro tipi buzdolabı ile de yaparak onun bir günde kaç amper elektriğe ihtiyacı olduğunu bulabilirisiniz.:smiley: Bu hesabı yaptıktan sonra sıra solar panele ve akülere gelecek.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.