Karavanımı Yapmaya Başlıyorum Ilk Konu Enerji

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MehmetTorcu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,997

MehmetTorcu

Ana Kamp
Yer
Aydın
Merhabalar
Bir süredir forumu okuyorum. Bir çok şey öğrendim. Bu bilgiler doğrultusunda kendi motokaravanımı yapmak için ilk adımımı attım ve 2008 model bir 15 m3 citroen jumper satın aldım. Yavaş yavaş projemi oluşturmaya çalışıyorum.
İlk olarak araç bakımını yaptırdıktan sonra araç camlı minibüs olduğu için içini soyacağım. Koltuklar ve arka kısmı ısıtan kalorifer sistemini söktürüp tavan taban yanları tamamen çıkartacağım.
Okul aracı olduğu için camların hepsi sabit. Bu nedenle şoför arkasındaki sol birinci camı açılır cam ile değiştirmeyi planlıyorum. Ayrıca yatağın geleceği alandaki üçüncü camları da sağlı sollu açılır yapmayı düşünüyorum. Öyle olunca arka kapıları tamamen izole edebilirim. Banyoya denk gelen alana havalandırmayı nasıl açacağımı henüz çözemedim. Gerek banyoya denk gelen gerekse mutfak tezgahı hizasına denk gelen ikinci camları sağlı sollu izole etmeyi planlıyorum.

Ardından ikinci aşamada elektrik sistemini üçüncü aşamada izolasyona girmeyi planlıyorum

Elektrik sistemi için biraz yardıma ihtiyacım var.
Benim planlamam şu şekilde
Kullanılacak cihazlar
1. Buzdolabı 140lt: 180 W 15 ampere denk. Ort 20 saat 300A
2. TV: 50W, 4A denk. Ortalama 5 saat 20A
3. Hidrafor (internette 17A diyor. Günde ortalama 2 saat çalışsa 35A
4. Webasto (shava 3500) 2,5 amper 10 saat çalışsa (çok nadir) 25A
5. Aydınlatma yaklaşık 50W led yeter sanırım 4A ortalama 5 saat 20A
(unuttuğum, planlamadığım cihaz olabilir. Mesela ocağın çakmağı)

Toplamda 400A yapıyor. Bunların hepsinin aynı anda kullanılmayacağını varsayarsak
2 adet 150 A akü (adeti 45 kilo) (yaklaşık 3500 TL) (çoğu karavanda 200A gördüm)
2 adet 300 W monokristal panel (yaklaşık 1500 TL) (yaklaşık 5 saatte doldurur)
1500 W tam sinüs akıllı inverter (yaklaşık 1500 TL) ile kurulum yapmayı planladım

Bu hesaplama ve planlama konusunda yorumlarınız nedir?

Enerji kullanımı kişisel kullanım tasarruf, ve kullandığınız ekipmanların cihazların teknik uygunluklarina göre değişkenlik gösterir.
Sistemdeki TV, buzdolabı gibi ürünleri 12 DC olarak tercih ediniz.

2 ayrı araç örneği olarak;

15 M3 Citroen panelvan karavan;
panel 4X100 =400 WP
batarya 3X90 =270 AMP
Sistemin şarj ve besleme kaynakları:
güneş panelleri+ araç alternatör+ dış 220 VAC beslemesi
Webasto
Elektrikli WC
12 VDC buzdolabı
Hidrofor
TV
Aydınlatma LED
LPG şofben
Uydu alıcısı
12 volt LPG alarm ve gaz kesme sistemi, gibi cihazlar bulunmaktadır.

Mevcut panel ve batarya ile ihtiyaçları ancak karşılamaktadır, araç üzerinde ve içinde fazla alan olmadığından sistem bu şekilde yapılmıştır.

2. bir araç;
15 M3 Ducato
4 X 180 WP paneller
3 X 205 AMP AGM deep cycle batarya
150 / 50 victron mppt solar kontrol cihazı
Panel+araç alternatör+ dış 220 enerji ve şarj desteği mevcut.
Bu araç enerji kullanım ihtiyaçlarını sıkıntısız karsilayabilmektedir.

Hesaplamaları yukarıda yapmışsınız, fazla enerji kullanmanız gerekiyorsa, enerji girdiniz ve depolama kapasitesi geniş sınırlarda olmalıdır.

Merhabalar
Bir süredir forumu okuyorum. Bir çok şey öğrendim. Bu bilgiler doğrultusunda kendi motokaravanımı yapmak için ilk adımımı attım ve 2008 model bir 15 m3 citroen jumper satın aldım. Yavaş yavaş projemi oluşturmaya çalışıyorum.
İlk olarak araç bakımını yaptırdıktan sonra araç camlı minibüs olduğu için içini soyacağım. Koltuklar ve arka kısmı ısıtan kalorifer sistemini söktürüp tavan taban yanları tamamen çıkartacağım.
Okul aracı olduğu için camların hepsi sabit. Bu nedenle şoför arkasındaki sol birinci camı açılır cam ile değiştirmeyi planlıyorum. Ayrıca yatağın geleceği alandaki üçüncü camları da sağlı sollu açılır yapmayı düşünüyorum. Öyle olunca arka kapıları tamamen izole edebilirim. Banyoya denk gelen alana havalandırmayı nasıl açacağımı henüz çözemedim. Gerek banyoya denk gelen gerekse mutfak tezgahı hizasına denk gelen ikinci camları sağlı sollu izole etmeyi planlıyorum.

Ardından ikinci aşamada elektrik sistemini üçüncü aşamada izolasyona girmeyi planlıyorum

Kullanılacak cihazlar

Toplamda 400A yapıyor. Bunların hepsinin aynı anda kullanılmayacağını varsayarsak
2 adet 150 A akü (adeti 45 kilo) (yaklaşık 3500 TL) (çoğu karavanda 200A gördüm)
1500 W tam sinüs akıllı inverter (yaklaşık 1500 TL) ile kurulum yapmayı planladım

Webastonun ҫalıșması gereken soğuk günlerde karavan iҫinde sıcaklık 20 - 22 derece civarinda olabilir. Kıș günlerinde evlerimizdeki duruma benzer. Bu sıcaklıkta bir buzdolabının günlük ҫalıșma süresinin 10 saatin altında olması lazım.
En kolayı bu günlerde evinizdeki buzdolabının günlük elektrik sarfiyatını bir wattmetre ile ölҫebilirisiniz. Aynı șekilde televizyonunuzunda saatte ne kadar elektriğe ihtiyacı oldugunu bulmak ҫok kolay.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=o7XWOrfmQvs

Merhabalar

Kullanılacak cihazlar

Öncelikle kolay gelsin Ben de 17 m3 jumper kullanıyorum.

- 140 Lt lik buzdolabını karavana sığdırmanız bayaa zor. O kadarına gerek de pek olmuyor. Ve özellikle yazın sıcakta en büyük akımı buzdolabı çekiyor. Boyutu biraz küçültmenizi 80 lt ye düşürmenizi tavsiye edebilirim. Tabii kendi ihtiyaçlarınızı en iyi siz bilirsiniz. Benim ki sadece kendi tecrübelirimden yola çıkıp önermem. Ama bu sayede bayaa bir tasarrufunuz olur.

-15 m3 jumpera en fazla 150 lt su deposu koyacaksınız muhtemelen. O da 2 saatte kırk kere boşalır. Hidrofor için düşündüğünüz amper de biraz yüksek geldi bana. Orada da bir tasarrufunuz var.

-Vebasto kışın kullanacaksınız. KIşın vebasto kullanırken hava soğukluğundan buz dolabınız çok daha az çalışacak. (Vebastonun üfleme ağzını direk buzdolabına vurdurmadığınız sürece tabi) o nedenle vebastoyu hiç hesaba bile katmayın derim.

300 w paneller bildiğim kadarı ile 24 voltluk. Size 12 voltluk panel gerekiyor. sistemin daha sağlıklı çalışması açısından. Bu arada panel giriş amperini aşırı yükslttiğinizde kullanacağınız şarj kontrol devresinin de kaldırabileceği maksimum amperi yükseltmeniz gerekecektir. Bunun yerine 2 tane de harici panel alıp bagaja koyabilirsiniz. Aracınızı gölgeye çektiğiniz dolayısı ile tepe panellerinizden verim alamadığınız durumlarda harici panelleri bir fiş ile araca bağlayıp araçtan 5 - 10 metre uzakta güneşe bırakabilirsiniz.

Özetle 2 tane 110 (veya 100) amperlik güzel jel akü ve 2 adet de 12 voltluk (sanırım maksimum 190 w lık oluyor 12 voltluk paneller) panel size gayet yeterli olacaktır. Artan parayla da güzel savior bir mppt şarj kontrol ve invertör bir arada cihaz alırsanız size fazla fazla yeter görüşündeyim.

Umarım anlattıklarım size yardımcı olabilir

Mehmet Bey, aracınız hayırlı uğurlu olsun. Karavanda sürekli yaşam ya da uzun süreli konaklama mı düşünüyorsunuz? Buzdolabı bence de çok büyük hacimli, bir de aydınlatma 50w benim açımdan çok yüksek bir değer. bizim evde kullandığımız ampuller bile 9w. daha düşük değerlerle de çok iyi aydınlatma sağlayabilirsiniz. kolay gelsin, selamlar...

Mehmet Bey, aracınız hayırlı uğurlu olsun. Karavanda sürekli yaşam ya da uzun süreli konaklama mı düşünüyorsunuz? Buzdolabı bence de çok büyük hacimli, bir de aydınlatma 50w benim açımdan çok yüksek bir değer. bizim evde kullandığımız ampuller bile 9w. daha düşük değerlerle de çok iyi aydınlatma sağlayabilirsiniz. kolay gelsin, selamlar...
hayır sürekli bir yaşam değil ancak, seyahatlerimde rahat olayım isterim. 90 lt bana çok küçük geliyor. enerjiden sıkıntı yaşamıyorsam neden büyük olmasın
Aydınlatma için de toplamda tahmini olarak 50 düşündüm.
maximumdan gidersek sıkıntı yaşamayız.

2 adet 150 A jel akü ve 3 adet 190 W monokristal panel uyumsuz olur mu? (klima nedeni ile yer meselesi)

300A akü için; 3 tane 100A mi 2 tane 150 A mi daha iyidir

cuma günü 3 adet lexron 190 W panel ve 2 adet lexron 150A akü yü satın aldım. Tente için siparişimi verdim. Aracın sökümüne başladım. 17+1 araç koltuklar çıktı. döşemeler söküldü.fakat zemindeki malzemeyi çıkartamadım. zemin ve tavandaki havalandırma kanallarının sökümü (spiral ile metal kesme işi olacak) ve tavan kliması sökümü için bu akşam üzeri kaportacıya gideceğim inşallah. onları söktürüp delikleri yamatacağım.

benim için kötü olan şu ki; aldığım araç 17+1 koltuk olduğu için citroen jumper olmasına rağmen ruhsatta otobüs geçiyor ve benim "B" ehliyet sınıfta kalıyor. :sweat::sweat::sweat:. Bu nedenle dönüşümü hızlandırıp bir an önce ruhsatı değiştirmem gerekli.

ben farkında değildim ama yeni koltuklu araç alacaklar dikkat etsinler 17 koltuktan sonra otobüs olarak geçiyormuş. Yani koltuk sayısı önemli.

resim yüklemeye çalışıyorum ama sürekli hata veriyor. rahat zamanda tekrar denerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.