Karavanın omurgası / İskeleti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toaxe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,202

toaxe

Ana Kamp
Merhaba,

Sn. Motokaravan sahibi ve motokaravan imalatı hakkında bilgisi olan arkadaşlar ;

Öncelikle bu konudaki cehaletim için ve yanlış tanımlar kullanırsam lütfen özürlerimi kabul edin.

Bir süredir emeklilik ve karavanla gezme hayalleri kuruyorum. Daha önceden hiçbir karavan deneyimim olmamasına buna karşın çadırla çeşitli kereler kötü sayılacak yerlerde kamp yapmama rağmen, büyük ihtimalle de boyumu aşacak olmasına rağmen bir motokaravan sahibi olmayı ciddi olarak düşünüyorum.

Düşündüğüm araç ise (bu işe ilk başlayan birisi için büyük bir seçim kabul edilebilecek) Alkovenli bir motokaravan. Bu amaçla sitedeki yazıları okuyor, karavan imalatçılarının sitelerini tek tek inceliyorum.

Hedefim ilk önce güzel bir araç seçmek sonrada bu karavanı yaptıracağım iyi bir firma ile anlaşmak. Bu amaçla internet de dolaşırken benim için oldukça ilginç (muhtemelen sizler için çok normal) bir detayla karşılaştım.

Karavanın yaşam mahalindeki iç kaplaması ile dış yüzü arasındaki omurgalar / destek kirişleri yada çerçevesi ahşap...

Şimdi sizlere soruyorum ; Bu kısım ahşap mı olmalıdır yoksa metal profil mi???

Bu konuda daha önceden açılan bir başlık varsa ve ben görmediysem tekrar özür dilerim.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Toaxe / Ercüment Oğuz

Etiketler
Ynt: Karavanın omurgası / İskeleti

Ercümet bey.
Öncelikle hoş geldiniz. Karavan yaptırmayı düşünmüş olmanızdan kendiniz yapmayacagınız anlamını çıkarıyorum.
Piyasada bulunan karavan üreticilerinin coğunun kendıne has üretim biçimleri var . o nedenle her üreticiye kendi tercihinizi uygulatabilmenizin zor olacagını düşünüyorum. Buna göre siz , tercihinize gore imalatı seçme durumunda kalabilirsiniz.
Kendi düşüncelerimden bahsetmemi isterseniz ; Karavan imalatında fonsiyonelligi açısından gerektiginde celik profil gerektiginde de ahsap profil kullanılabilmesi mümkündür. Ben ce iskelet yapının üzerinin örtülme biçimi ve kalitesi daha önemlidir. Dış kaplamanın iç iskelete su alması neticesinde her iki yontemde de tercihinizin işe yaramayacagı düşüncesindeyım. İskeletin yanında iç ve dış kaplamanın yapıyı güçlendirici katkısı yeterli oldugunda mataryelin önemi kısmen de olsa fazla deger taşımayacaktır. . Bunların hepsinin yanında bir de kendi "gönül rahatlığı" fonsiyonu açısından kendi deger yargılarınız içinde değerlendirmek sizi rahatlatacaktır.
Hayırlı olsun der, kolaylıklar dilerim.

Ynt: Karavanın omurgası / İskeleti

Merhaba,

Mehmet Bey; Bilgiler için teşekkür ediyorum. Evet bu işin acemisi olduğum için bana biraz pahalıya da mal olacak olsa bile kendim yapıp işi yüzüme gözüme bulaştırmaktansa iyi bir firma ile anlaşıp imalatı onlara yaptırmayı düşünüyorum.

Saygılarımla.

Toaxe / Ercüment Oğuz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR