Karavanlarda enerji ihtiyacı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arksolar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,932

arksolar

Yeni Üye
Merhabalar. Aradığım bir kelimeden dolayı siteye ilk kez girdim ve inverter ile buzdolabı çalıştırmak isteyen ya da karavanında aracında enerjiye ihtiyaç duyan arkadaşların yazdıklarını okudum. Ben güneş panelleri ile bu tür sistemleri çalıştıran bir firmanın sahibiyim. yazılanların bir kısmıının doğru bir kısmının ise gerçeklerden uzak olduğunu görünce, bilginin paylaştıkça çoğalacağını düiünerek ben de bildiklerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle Enerji oldukça değerlidir ve mümkün olduğu kadar verimli kullanılmalıdır, heleki elektriğin olmadığı yerlerde. Bu nedenle elimizdeki enerjiyi maksimum verimlilikte kullanabilmek için ara parçalara cihazlara girmemek gerekir. mesela inverterler bu tür cihazlardır. İnverterler boşta iken kendileri enerji tüketirler hele ucuz olanları çok daha kötüdür bu konuda. Ayrıca yükte oldukları zaman da aküden aldıkları 100 birim enerjinin en iyi ihtimal ile 85 birimini size verebilirler aradaki 15 birim kayıptır.
Doğrudan 12-24-48 volt ile çalışan cihazlarla bu tür ihtiyaçların karşılanması verimi arttıracak en öenemli konulardan biridir. Ara cihazlar olmadığı için arızalanma ihtimalleri ve cihaz masraflarıda ortadan kalkar ve sistem hem daha tutarlı hem daha ekonomik hale gelir.
Bu tür sistemlerde sulu aküler kullandığınızda aynı kullanım süresini yakalamak için kuru ve jel aküye göre % 20 akü değerini büyük tutmanız gerekir. Sulu aküyü şarj etmek için kullandığınız enerji ise % 40 daha fazla olmalıdır. Görüldüğü gibi hem akü kapasitesinden hem şarj enerjisinden ciddi kayıplar ortaya çıkıyor. Özetle bu işlerde sulu akü kullanmak verimli ve sağlıklı değildir.
İllede inverter kullanmanız gereken durumlarda, eğer motor bağlayacaksanız Asenkron motorlar kalkış anında üzerlerinde yazan gücün üç katı kadar kalkış gücüne ihtiyaç duyarlar mesela 500 watlık bir motor kalkış anında 1500 wat çekerler. Kaliteli inverterler üzerlerinde yazan güç değerlerini sürekli olarak verirler. Fakat bizim piyasadan alıp test ettiğimiz inverterlerin neredeyse tamamına yakını üzerinde yazan değerin yarısı kadar güç verdi 1200 watlıktan 600 wat alabildik. Kısaca 500 watlık bir motoru çalıştırmak için piyasadaki inverterleri kullanmak isterseniz en az 2500 wat gücünde bir inverter kullanmanız gerekir.
Şimdilik bu kadar olurda aklınıza takılan bişey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Etiketler
Ynt: Karavanlarda enerji ihtiyacı

arksolar' Alıntı:
Ayrıca yükte oldukları zaman da aküden aldıkları 100 birim enerjinin en iyi ihtimal ile 85 birimini size verebilirler aradaki 25 birim kayıptır.

Merhaba arksolar bilgiler için teşekkürler,

yukarıda yazınızdan yaptığım alıntıda düzeltilmesi gereken değerlerden 85 birimmi? yoksa 25 birimmidir? toplamda 110 birim
yapıyor. Sizden gelecek bilgiyle düzeltmeyi yaparım.

Selamlar.

Ynt: Karavanlarda enerji ihtiyacı

Haklısınız Aslında yanlışlık yok %25 kayıp var boşta çalıştığı anda çektiği ile 12 voltu 220 volta çevirirken oluşan %15 lik kaybın toplamı %25 yapıyor. Ama yazının daha iyi anlaşılabilmesi için 25 birimi 15 birim olarak düzeltirsek daha iyi olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR