Karayolu ile Bosna Hersek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nedesek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,853

nedesek

Kamp I
Geçtiğimiz hafta özel bir turla karayolu ile Bosna Hersek'e gittik. Rota olarak Kapıkule- Bulgaristan Sofya üzerinden Sırbistan oldu. Bulgaristan da eski adetler kısmen de olsa devam etmekte. Otoban inşaatlarının devam ettiğini gördük. Birçok benzin istasyonlarının ücretsiz wireless internet hizmeti sunması bizleri memnun etti. Fakat euro kabul etmemekte ısrarlı olan epey yol üzeri de mekana da rastladık. Bulgaristan AB sonrası sınırlara oldukça önem vermeye başlamış. Kontrollerde daha fazla zaman kaybedilmesi söz konusu. Bulgar sınırlarında ise freeshop alışverişi sanırım artık kapalı. Baktığımız dükkanlar boşaltılmıştı. Belki vardı biz göremedik. Bulgar sınırına geçince kaşar peynir satıcıları dikkati çekmekte. İyiyse dönüşte alınabilir ama biz almadık. E80 zaten takip edildiği müddetçe Sırbistan sınırına varıyorsunuz. Sınırlara yakın Bulgar tarafında olsun sırp tarafında olsun bol miktarda Türkçe yazıları da restaurantlar ve kalacak yerleri görebiliyorsunuz.
Sırbistan sınırında ise standart bir işlemle yola devam ettik. Sırbistan'da Çaçak - Uzice ye kadar oldukça rahattı. Asıl bizi düşündüren Uzice epey bir müddet sonra yolların daha kıvrımlı olmaya başlamasıydı. Zira Bosna Hersek tarafından sınıra en yakın şehir olan Visegrad ile Uzice arasında dikkatli gidilmesi gerekmekte. Bu bölgede size karşı direk bir olumsuzluk yok ama euro gene kim olduğumuz anlaşılınca geçmiyor, bazı benzinlikler fazla yolcu görünce tuvaletler arızalı deyiveriyorlar. Açıkçası bu yol gece değil gündüz gidilmesi gerekli olduğuna inanıyorum. Gecelemeyi Çaçak veya daha önce yapıp sabah erken çıkmakta fayda var. Bosna Hersek sınırı olan Visegrad a e761 i izleyerek vardık. Sınır bölgesi vadi içinde . Sınırda geçişte problem yaşanmadı. Ehli keyif sistemler devam ediyor gibi gördük.
Bosna Hersek in Visegrad şehri sınırdan epey uzakta. Mola verilir mi derseniz. Bence Drina Köprüyü de gezip devam edin. Visegrad da yaşayan fazla bir boşnak göremedik. Çoğunu zaten sırplar katletmiş. Bizi pekde sevdikleri söylenemez. Bu nedenle Visegrad tan Saraybosna ya gidene kadar sizleri oldukça stresli, aşırı derecede bol tünelli, sürücüleri kısmen kafasına göre takılabilen, vahşi hayvanların da yola çıkabileceği yol beklemekte. Bu kadar olumsuz yazınca yanlış anlamayın, yol asfalt ve problem yok ama çok dikkatli gitmek gerekiyor. Yol üzerinde kontrol olma ihtimali de oldukça yüksek ve genelde amaçları da belli. Bosna da yakıt fiyatları 2,55 kayem yani 3 TL falan. Sırbistan da yanlış hatırlamıyorsam benzer fiyatlar vardı.
sırpların etkin olduğu Pale yi geçtikte sonra zaten hemen Saraybosna vadisine doğru inmeye başlıyorsunuz.
Saraybosna da Başçarşı nın kuzey tarafı yani çeşmenin arka mahalleleri turizmle iyice tanışmaya başlamış. Bu nedenle kalacak yer bulmakta kimse zorluk çekmez. Günlük fiyatlar 10 euro dan başlıyor. Özetle oldukça ucuz diyebilirim. Bizde inegöl köfte Bosna çevapçiçi. 5 tane cevapçiçi pidesi ile 3 kayem yani 3,6 TL. Yani Bosna Hersek bize göre oldukça ucuz.

Bosna da gidilecek oldukça fazla yer var ama benim hastalığım yemekleri. Jablanica da (Mostar-Saraybosna tam ortası gibi) 8-10 tane kuzu çevirmeci var... Mostar dan çok yakın olan ve zaten gidilecek olan Blagaj Tekkesi civarında restaurantta alabalık...
Ayrıca Saraybosna Başçarşı da yeni bulunmuş Osmanlı hamamı var. Ara bir sokakta . restaurana clinton da gelmiş. Çok güzel ev yemekleri yapıyorlar. Gene Saraybosna nın yakınında Ilıca da (Ilidzja) Vrele Bosna nehrinin doğduğu yerde kahve içmek. Eklemek lazım ; Ilıca da Bosnalılardan daha çok Türk öğrenciler yaşamakta.

Velhasıl benim için Bosna herkesin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Olumsuz tarafı uçak biletlerinin oldukça pahalı olması. Ama benim zamanım var. Arabayla da riske girip bi ek masraf yapmayayım diyenler için İstanbul- Belgrad tren- Belgraddan da 8-9 saat süren Saraybosna treni. Eğer yeşil pasaportunuz varsa zaten bulgarda da vize yok. seyahat maliyeti 70 euro falan olur.

Sağlıcakla kalın.

Etiketler
Ynt: Karayolu ile Bosna Hersek

Merhaba, yazdıklarınızı okuyunca ben de planşadığım geziden şimdiden keyif almaya başladım, size daha önce hiç arabayla yurt dışına çıkmamış birisi olarak yazıyorum, eğer sizi çok sıkmayacaksa bana işlemleri basitçe anşlatabilir misiniz rica etsem. ben eşim ve 2 çocugumla birlikte bu geziyi yapmayı planlıyoruz ve eger bütçemiz yeterse 1 aylık bir gezi olacak ve nereye kadar ulaşabilirsek diye cıkacagız gezimize ....ama cıkıs noktası kesin Bulgaristan oradan da en son İspanyaya kadar ulaşmayı planlıyoruz ....simdiden yardımlarınız için tesekkür ederim.

Mehmet Bey,
çıkışı Bulgaristan olarak belirtmişsiniz. Sanırım o tarafta yaşıyorsunuz yada araç orada. 1 aylık bir sürede İspanya ya kadar gidilmez diye bir şey yok ama aradaki ülkelere bakınca sizi sanki çok hızlı bir program bekliyor gibime geldi. Zira ben sadece Balkanlarda İstanbul çıkışlı Saraybosna hedefli bir program yaptım ve istediğim yerlere de uğrayınca karşıma 20-25 günlük bir program çıktı.
Konu sadece Balkanlar olmadığı için benim tecrübelerim eksik ama formun gezi planları başlığında düşündüğünüz rota ile beraber bilgi eklersieniz bir çok gezgin size yardımcı olacaktır.sağlıcakla kalın

Merhaba, Öncelikle hemen cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Daha en baştan yanlış anlaşılmanın verdiği sıkıntıyla size tekrar daha sağlıklı bir şekilde ifade etmeye çalışayım :-[ Öncelikle İzmirde yaşıyorum ve çıkış noktam İzmir, dolayısıyla aracımda İzmir de, merak ettiğim seylerin en basında arac için ne gibi işlemler yapmam gerekiyor, yani gümrükte benden neler isteneceği konusunda sağlıklı bir bilgi edinemedim. Sonuç olarak sizden öncelikli olarak araba konusundaki tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum , bir de sizce araba ile gitmek konusunda daha sonra pişman oldunuz mu yani oradan bir araç kiralamak daha mı iyi olur?

tekrar teşekkür ederim,

saygılar

Araç sizin üzerinize ise ;

Araç için gerekli olan aracın mevcut digortası yanısıra uluslararasında da geçerliliği sağlayacak olan
yeşil sigorta
(süresine göre fiyatları euro bazında değişmektedir, sigortacınız fiyatı süreye göre size verecektir)

ile uluslararası ehliyet.
( Bu maalesef olmaması gereken bir harcama, sınırdan sonra ehliyeti bir tek soran yunanistan olarak gözlemlenmekte. Ne olur ne olmaz diye de alınıyor. Bu ehliyet için gerekli olan 2 fotoğraf ve kimlik ve ehliyet diye biliyorum ve kısa bir sürede verilmekte, fiyatı en son 280 TL idi sanırım)
Yeşil sigorta geçmez diyen ülkelerde ise sınırlarında ek ücret ödenmekte. (Karadağ veya Kosova ydı sanırım)

Yurtdışı çıkış fon parası (Bizde olmaması gereken ama olan kişi başı 15 TL büyük bankalara önceden ödeyip sınırda görevliye verilecek)

Pasaportlarınızın geçerlilik süreleri ve vize gerekliyse hazırlanması

Çok kişi bu konuyu atlar ama sağlık sigortası önemlidir. Mutlaka yaptırmakta fayda var. Kısa süreli çıkışlarda 8 euro, süreye göre fiyatı değişmekte.

Balkanlar Hırvatistan ve Yunanistan harici oldukça hesaplıdır. Diğer AB ülkeleri ise daha da pahalıdır. Şehirlerde araç park parası bile epey yekün tutabilir.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

Sağlıcakla kalın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR