Karayoluyla 15 Günde Avrupa Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theodor_malinovski Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,189
Yer
anatolia
merhaba,
1 ağustos 2014'de başlayacağım ve yaklaşık 15 gün sürecek olan avrupa turumu bu başlık altında sizlerle paylaşmak istiyorum.
rotayı kaba hatlarıyla bulgaristan/veliko trnovo üzerinden bükreş/romanya; ukrayna/lviv; polonya/krakow; prag/çek cumhuriyeti; amsterdam/hollanda; stuttgart ve münih/almanya; salzburg/avusturya; ljubljana/slovenya; split ve dubrovnik/hırvatistan; mostar/saraybosna; ohrid ve bitola/makedonya ve selanik/yunanistan üzerinden tekrar türkiye'ye dönüş olarak planladım.
öncelikle lviv'de bir arkadaşımı görmeyi planlıyorum. uzun zamandır söz vermeme rağmen kendisini ziyaret etmeye bir türlü fırsat bulamadım. şansa bakın ki, ukrayna savaş halinde. diğer tarafta verdiğim bir söz var. bu vesileyle ukrayna'daki durumu da gidip gezgin gözüyle göreceğim. kendisiyle telefonla konuştuğumda her ne kadar ukrayna' nın batısında problem olmadığını söylese de sınır kapılarında kontrollerin sıkılaşmış olacağı kesin. geçen seneki kuzey avrupa ve rusya turumda ukrayna ve rusya sınır kapılarında karşılaştığım tecrübeler bu seneki sınır geçişlerinin oldukça zorlu geçeceğinin bir kanıtı.
hazırlıklar konusuna gelecek olursam aracım dacia sandero stepway 2010 model 1.5 dci. 4 yıldır beni yolda bırakmadı ve büyük masraf açmadığı için kendisiyle duygusal bir bağımız oluşmuş durumda. ekstra donanımlar: port bagaj, çeki demirine monte bosal marka bisiklet taşıyıcı ve bisiklet, tomtom go 1005 ve garmin nuvi 3597 olmak üzere 2 adet navigasyon cihazı, waeco 12 volt kompresörlü buzdolabı, black&decker 750 watt 12/220 volt invertör, eberspacher ısıtıcı(nam-ı diğer webasto-kamyoncular arasında vebosta olarak bilinir-:smiley:) ve president lincoln telsiz. yanıma neden iki adet navigasyon cihazı aldığıma gelecek olursak geçen seneki turumda yaşadığım acı tecrübe yedeksiz uzun yola çıkmamam gerektiğini öğretti. hele ki gps tabanlı elektronik cihazlar apayrı nazik ve nazlı cihazlar. bu lanet şeyler sizi ukrayna steplerinde bir toprak yolda ağlatıp hayatı sorgulatabilir. bir anda gecenin kör karanlığında hiç bilmediğiniz bir coğrafyada, toprak bir yolda "GPS SİNYALİ KAYBOLDU..." diye bir uyarıyla karşılaştıysanız yedeksiz yola çıkmamanız gerektiğini öğreniyorsunuz. ben geçen sene böyle bir durumla karşılaştıktan sonra ulaştığım ilk kasabada yardımsever birinin sağladığı internet bağlantısını kullanarak cep telefonuma navigasyon uygulaması yükledim ve yolun geri kalanını böyle tamamladım. acı tecrübeler kalıcı tedbirlere sebebiyet veriyor.
uzun lafın kısası, yolculuk boyunca yaşayacağım tecrübeleri burada sizinle paylaşarak gezginler ve gezmeyi sevenler için bu kutsal veritabanına karınca kararınca katkıda bulunmak istiyorum.
görüşmek dileğiyle.

Rota

Etiketler
Ynt: Karayoluyla 15 Günde Avrupa Turu

Geziniz için şimdiden hayırlı yolculuklar. Yanlız programınız biraz uzun olmuş 15 gün için biraz fazla. Tomtoma fazla güvenmeyin beni bağzı ülkelerde yanlış yollara soktu özellikle karadağda. Gidceğiniz rotayı iki gps tende hesaplayın. Kazasız belasız güzel ve mutlu bir tatil dileğiyle. Dönüşte notlarınızı bekliyoruz.

Bende ağustosun 15. Motorkaravanla dönüşü belgrad üzerinden olmak şartıyla sizin rotanızın aynısını yapmayı planlıyorum belki yolumuz kesişir biyerlerde takipteyim

keremcimen' Alıntı:
Geziniz için şimdiden hayırlı yolculuklar. Yanlız programınız biraz uzun olmuş 15 gün için biraz fazla. Tomtoma fazla güvenmeyin beni bağzı ülkelerde yanlış yollara soktu özellikle karadağda. Gidceğiniz rotayı iki gps tende hesaplayın. Kazasız belasız güzel ve mutlu bir tatil dileğiyle. Dönüşte notlarınızı bekliyoruz.
haklısınız. 15 gün için biraz uzun bir rota olduğunun farkındayım. amacım zaten ana duraklarda konaklamak. onun dışında yollarda fazla oyalanmayı düşünmüyorum. sürat yapmaktan ve dolayısıyla otobanda seyahat etmekten hoşlanmadığım için de ara yollar ve devlet yollarında yol alacağım için güzergah oldukça renkli olacaktır zaten.
iyi dilekleriniz için teşekkürler.

şado' Alıntı:
Bende ağustosun 15. Motorkaravanla dönüşü belgrad üzerinden olmak şartıyla sizin rotanızın aynısını yapmayı planlıyorum belki yolumuz kesişir biyerlerde takipteyim
umarım bir yerlerde karşılaşırız. fırsat buldukça seyahat ile ilgili notları burada paylaşacağım. görüşmek dileğiyle.

merhaba,
tatilimiz kazasız belasız sona erdi. yoğunlaştırılmış ve yorucu bir gezi olmasından dolayı ara duraklarda siteye bir paylaşımda bulunamadım. oldukça popüler bir güzergah olması nedeniyle de çok fazla ayrıntıya girmemin bir gereği yok. karayoluyla seyahat etmeyi düşünenler için hatırımda kaldığınca spot ve faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

öncelikle iletişim sorununa değineyim. hem gsm hem de mobil internet artık olmazsa olmazlardan. bunun için vodafone tarifelerini öneriyorum. özellikle redd tarifeleri vodafone altyapısı olan ülkelerde hattınızdaki dakika ve internet hakkınızı türkiye'deki gibi kullanmanızı sağlıyor. burada bir firmanın reklamını yapmak niyetinde değilim. diğer firmalar da yurtdışı kullanımı için cazip kampanyalar yapmış olsaydı onları da burada söylerdim.

yakıt konusunda ise çok fazla düşünmenize gerek yok çünkü dünyanın en pahalı akaryakıtı bizde olduğu için gönül rahatlığıyla benzin istasyonlarına girebilirsiniz. :smiley: tabii ekonomisi nispeten zayıf ülkelerde yakıtın çok çok ucuz olduğunu da söylemeye gerek yok. seyahatimiz boyunca en ucuz yakıtı ukrayna'da doldurduk.

sigara kullananlar için ise özellikle türk sınır kapılarındaki free-shop'ların fiyat açısından hiç de uygun olmadığını söylemek isterim. örneğin ukrayna'da ülke içinde bir paket marlboro'nun fiyatı 1 euro ile eşdeğer, fakat hollanda gibi ülkelerde de 5 euro'ya kadar çıkıyor.

seyahatizi planlarken ana durak noktaları belirleyin ama duraklar arasında kendinize zaman sınırı koymayın. zaman sınırınız seyahatin bütünü ile ilgili olsun. çünkü hiç hesapta olmayan sebeplerden dolayı duraklarınızdan birini pas geçmek zorunda kalabilir veya yetişmek için süratli davranıp yolda sürat ve stress yapabilirsiniz. hiç gerek yok. o yüzden ara duraklarda eğer otel rezervasyonu yapacaksanız bunları yola çıkmadan önce yapmayın. hedefinize yaklaştığınız zaman internet bağlantınızı kullanarak veya wi-fi olan bir kafede soluklandığınız sırada rahatlıkla yapabilirsiniz. dünyadaki tüm mc-donald's restoranları ücretsiz wi-fi hizmeti vermektedir. bir şey yiyip içmeden bile oturup internete girerek en yakın şehirde otel rezervasyonu yapabilme şansınız var.

bu seyahatimizde yanımızda götürdüğümüz bisikletlerin de çok faydasını gördük. şehrin uygun bir yerine aracımızı park ettikten sonra bisikletlerimizle tüm şehri özgürce kafamız rahat bir şekilde dolaştık.
şehirler içinde gezmek için akıllı telefonu olan gezginlere city maps 2go uygulamasını şiddetle öneririm. off-line bir uygulama olduğu için internete bağlanmadan mükemmel bir navigasyon sağlıyor. aracı park ettiğiniz yeri de işaretlerseniz kaybolmanız mümkün değil. şehrin popüler mekanları ve gezilecek yerleri de içinde mevcut. gps özelliği telefonların şarjını su gibi içtiği için yanınızda portatif bir şarj cihazı bulunması da kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır.
seyahat konforunu arttıran bir diğer şey de araç buzdolabı. almayı düşünüyorsanız kesinlikle kompresörlü olanları tercih edin derim. sıcak havada ve uzun bir otobanda seyahat ederken buz gibi içeceklerin elinizin altında olması paha biçilemez. sabah kahvaltısında da içinde muhafaza ettiğiniz peynir ve domatesler size kendinizi çok iyi hissettirecektir. :smiley:

gelelim navigasyon olayına. dediğim gibi iki navigasyon kesinlikle şart. garmin firması bence bu işlerde yolun sonu. topoğrafik ayrıntılar bile bu cihazda mevcut ve tümleşik trafik sensörü sayesinde de yoldaki tüm yol çalışmalarını ve trafik sıkışıklıklarını size önceden bildirerek önlem almanızı sağlıyor. otoban dışı seyahati tercih edenler için en büyük problem karşınıza yolun kapalı olduğuna dair bir tabelanın çıkmasıdır. alternatif rotalar için düşük ayrıntılı ucuz cihazlar sizi başka yollara sapsanız bile hep o kapalı yola sokmaya çalışır. topoğrafik ayrınıtıya sahip cihazlarla göz kararı bile olsa kendi rotanızı çizebiliyorsunuz. kafanız rahat oluyor. tatilinizi strese dönüştürmenin gereği yok. :smiley:

CB telsizimi kullandım mı? açıkçası çok fazla kullanmadım. daha önceki yıllardaki seyahatlerimde türk tırcılarla iletişim kurup yol, trafik ve polis kontrolleri hakkında sürekli bilgi alırdım. güzel sohbetler de dönerdi. ama bu seyahatimde internet bağlantısı ve navigasyon cihazı sayesinde telsize çok da ihtiyacım olmadı. keza webasto'yu da hiç kullanmadık. geçen seneki seyahatimizde italya ve fransa alplerinde gecelerken yaz ortası olmasına rağmen açmak zorunda kalmıştım ama bu sene gerek olmadı. ama bana sorarsanız farklı coğrafyalara seyahat eden araçlarda kesinlikle olmalı.

bu spot bilgilerden sonra kabaca güzergah hakkında ayrıntılara girebilirim.

Güzel gezi yapmışsınız.
Bulgaristan ve Arnavutluk için güzel yorumlar yapılmıyor. Bu ülkelerden geçenler sorun yaşadınız mı ?
Vizeler, pasaport harcı, vidgetler, konaklama masrafları vs vs bütün bütçe ne kadara çıktı fikir edinmem için yazarsanız sevinirim.

öğlen vakti kapıkule'den çıkış yaptık. svilengrad şehrinden kuzeye yöneldik. buradan ruse (rusçuk) şehrine kadar olan yol gidiş-geliş şeklinde ve veliko-tarnovo şehrine kadar yer yer oldukça bozuk. bu kesimlerde dikkatli olmak gerek. veliko tarnovo bulgaristanın ilk başkenti. güzel bir coğrafyası, yemyeşil doğası ve osmanlı mimarisiyle inşa edilmiş evleri var. gezilebilir ama bizim yolumuz uzun olduğu için durmadık ve fotoğraf bile çekmedim.
ruse şehrinin hemen kuzey çıkışında romanya sınırı mevcut. tuna nehri romanya ve bulgaristan sınırını oluşturuyor. köprüyü geçtikten sonra romanya sınır kapısına ulaşıyorsunuz.
romanya sınır kapısında işlemler kara düzen işlemekte. aracınızı kontrol noktasından biraz ileriye park ederek pasaport ve araç ruhsatınzı pasaport polisine verip beklemeye başlıyorsunuz. biz herhangi bir aramaya veya ekstra bir sorguya tabi olmadık. burada yapmanız gereken en önemli şey rovignette almak, yani romanya yollarını kullanmanız için vignette denen otoban parası ödemek. ödediğinize dair belgeyi iyi saklayın çünkü romanya çıkışında bu belge size sorulacaktır.

IMG 07871

ormos' Alıntı:
Güzel gezi yapmışsınız.
Bulgaristan ve Arnavutluk için güzel yorumlar yapılmıyor. Bu ülkelerden geçenler sorun yaşadınız mı ?
Vizeler, pasaport harcı, vidgetler, konaklama masrafları vs vs bütün bütçe ne kadara çıktı fikir edinmem için yazarsanız sevinirim.

24 haziranda çıktığım gezide Bulgaristan ve Arnavutluktan geçtim. Bulgaristan da Sofya Belgrad güzergahını kullandım. Yollarını yapmaya başlamışlar ve polislerde eskisi gibi art niyetli değiller. Ama Sofyanın trafiği kötü dikkatli araç kullanmak gerek. Arnavutluk isi yollar kötü ve kural tanımayan bir trafiği var. Çok dikkatli sürmek gerek karşıdan gelenler hatalı sollamayı çok sık yapıyorlar. Yollarda çok fazla polis var ve radar uygulaması yapıyorlar. Birde Arnavutluktan geçeceksiniz rotanızı google maps üzerinden mutlaka planlayıp çıktılarını alın. 2 navigasyon cihazında Arnavutluğu tarla olarak gördü.

ormos' Alıntı:
Güzel gezi yapmışsınız.

bulgaristandan ve arnavutluktan transit geçtik. hiç bir problemle karşılaşmadık. trafik kurallarına ve özellikle meskun mahallerde hız sınırlarına uyarsanız, trafikte aksiyon ve makas yapmazsanız emin olun kimse sizi durdurmayacaktır. bulgaristan'ın geçmişte sicili bozuk olduğu için bu güzergah halen öcü gibi görünüyor. bence gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.
arnavutluk polis kontrolü konusunda çok çok sıkı. biz arnavutluk'a kuzeyeden montenegro (karadağ)'dan girdik. sınır bölgelerinde hemen hemen her kavşakta ve şehir giriş ve çıkışında polis pusuları mevcut. araçlar geceleri hep uzun farla seyahat etmeyi seviyor. kuvvetli sis farlarım ve canavar h4'lerim sayesinde hepsini kısa far yakmaya mecbur ettim. trafik tarzı türkiye'ye benziyor. dediğim gibi hız sınırına dikkat edip kurallara uyarsanız polisler kesinlikle durdurmuyorlar.
bir de şunu söylemek gerek tiran-elbasan arası dünyanıon en tehlikeli yollarından biridir. arnavutluk burayı pas geçen bir otoban inşa etti ve henüz navigasyon cihazlarında tanımlı değil. tabelalara dikkat ederek yeşil renkli "elbasan" tabelalarının işaret ettiği yollardan gidilmeli. navigasyon cihazları eski ve tehlikeli yolu gösteriyor. bu da güncel bir bilgi olarak burada dursun.

karayoluyla seyahatin avantajı bütçe kontrolünün sizde olmasıdır. sadece yakıt masrafıyla da gezebilirsiniz, otellerde kalıp restoranlarda yiyerek masrafınızı arttırabilirsiniz. bu tamamen sizin yaşam ve seyahat tarzınız ile ilgili.
biz iki kişi ara sıra ekonomik otellerde de kalarak tüm yol ve akaryakıt masrafları da dahil bu tatilde ortalama 1500 euro harcadık. tabi araçta kendi yemeğimizi yapmak ve gecelemek için her türlü teçhizat mevcut idi.

geceyi ukrayna sınırına yakın bir yerde tırların park ettiği bir park alanında geçirdik. karışan, rahatsız eden olmadı.
tavsiyem, eğer araçta geceleyecekseniz navigasyon cihazının pusulasını kullanarak doğu yönünü belirlemeniz olacaktır. güneşin ilk ışıkları yorgun ve uykulu gözlere hiç de iyi gelmiyor. doğu yönüne hakim ağaçlık veya binayı siper ederek park ederseniz sabahın serin saatlerini güzel bir uykuyla karşılayabilirsiniz.

güzel bir gezi yapmışsınızdır umarım. Bizim gezimiz 22 gün sürdü ama tadı damağımızda kaldı. şuan pc başında seneye nereye gitsek diye rota çiziyorum. Benzin ülkemizde gerçekten çok pahalı. Bizden ekonomileri çok çok kötü olan ülkelerde bile fiyatlar çok düşük. Hayatımız ülkemizde vergi ödemekle geçiyor. Tatilde harcadığımız para çok göreceli bir kavram . Çünkü bu kişinin kaldığı yerden tutunda aracını park ettiği yere kadar etkiliyor. Kimisi aracında konaklar kimisi 5 yıldızlı otelde, Kimisi sandviç yer kimisi restoranda oturup mum ışığı müzik şarap eşliğinde yer. Bunu kişi kendisi ayarlar. Ama amaç gezmekse her bütçenin gezisi vardır.

keremcimen' Alıntı:
güzel bir gezi yapmışsınızdır umarım. Bizim gezimiz 22 gün sürdü ama tadı damağımızda kaldı. şuan pc başında seneye nereye gitsek diye rota çiziyorum. Benzin ülkemizde gerçekten çok pahalı. Bizden ekonomileri çok çok kötü olan ülkelerde bile fiyatlar çok düşük. Hayatımız ülkemizde vergi ödemekle geçiyor. Tatilde harcadığımız para çok göreceli bir kavram . Çünkü bu kişinin kaldığı yerden tutunda aracını park ettiği yere kadar etkiliyor. Kimisi aracında konaklar kimisi 5 yıldızlı otelde, Kimisi sandviç yer kimisi restoranda oturup mum ışığı müzik şarap eşliğinde yer. Bunu kişi kendisi ayarlar. Ama amaç gezmekse her bütçenin gezisi vardır.
sağolun kerem bey,
çok haklısınız. gezi bütçesi tamamen gezginin inisiyatifinde olan bir şey.

ukrayna sınırında dikkat edilmesi gerekenler:
sınır kapısının hemen girişinde askeri kontrol noktası mevcut. burada araç içindeki kişiler sayılarak pasaportları kontrol ediliyor ve ufak pembe yazılı bir kağıda araç plakasıyla birlikte not edilerek bu kağıt size veriliyor. bu kağıdı iyi muhafaza edin. sınır kapısı çıkışındaki ikinci askeri kontrol noktasında bu kağıt sizden geri alınacak.
pasaport polisi sizden pasaportlarınızı alıp ofise götürüp damgaladıktan sonra geri verecek. bundan sonra gümrük memurunun yanına gitmelisiniz. burada aracınızda gümrüğe tabi eşya olmadığını beyan etmeli ve askerin verdiği pembe kağıda mühür vurdurmalısınız. gümrük memuru mühürlediği kağıdı size verdikten sonra sınır kontrol noktasından çıkarak bu küçük kağıdı görevli askere vermelisiniz. sonrasında artık ukraynadasınız.

IMG 0801

IMG 0802

peki Ukrayna'da durumlar nasıl. Bir sonra ki gezi planlarımda Odessa ve Kiyev var. Galiba Ukrayna'da ki iç karışıklık doğu bölgelerde.

keremcimen' Alıntı:
peki Ukrayna'da durumlar nasıl. Bir sonra ki gezi planlarımda Odessa ve Kiyev var. Galiba Ukrayna'da ki iç karışıklık doğu bölgelerde.
ukrayna'da tek sinir bozucu şey YOLLAR. kesinlikle yollar. çünkü yol diye üzerinde gittiğiniz şey kesinlikle yol değil. bence çatışma veya karışıklıktan çok rahatsızlık veren şey bu ukrayna'da yol adı verilen ama tarladan farksız olan düzlemler.
ukrayna'daki iç savaş doğu bölgelerinde. şu an odessa'ya gidebilir misiniz? evet belki. doğu eyaletlerine giden yollarda askeri kontrol noktaları mevcut ve gidiş gerekçenizin ikna edici olması lazım. turistik amacınız olduğunu söylerseniz herhalde kontrol noktasındaki askerlerle birlikte kahkalarla gülersiniz halinize. :smiley:

IMG 07891

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri